*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 877276 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mattsiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2996 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 07:57:58 μμ »
Και εγώ από όσα διαβάζω και μαθαίνω,β' φάση θα υπάρξει. Τώρα το πότε δεν ξέρω ούτε πόσους θα πάρουν,αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρξει! irida, η πληροφόρηση που έχεις είναι παραπληροφόρηση,γιατί και προχθές έλεγες ότι δεν πρόκειται να βγουν ούτε την Πέμπτη οι ΑΚΩ και θα είναι κουτσουρεμένες οι προσλήψεις.Έγινε ακριβώς το αντίθετο!Οπότε,καλό θα ήταν να μην απογοητεύεις χωρίς λόγο και τέλοσπάντων να υπάρχει θετική αύρα και όχι μιζέρια και μαυρίλα.
Υπαρχει περίπτωση για β φάση?μπορεί το Υπουργείο να το γνωρίζει κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:49:39 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2997 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 08:29:53 μμ »
Υπαρχει περίπτωση για β φάση?μπορεί το Υπουργείο να το γνωρίζει κάτι τέτοιο?

το υπουργείο οικονομικών μπορεί, το παιδείας χλωμό γιατί δεν ξέρει τι του γίνετε  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mattsiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2998 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 11:05:24 μμ »
το υπουργείο οικονομικών μπορεί, το παιδείας χλωμό γιατί δεν ξέρει τι του γίνετε  ;D ;D ;D
\
πολυ ΣΩΣΤΑ!!! :D

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2999 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 11:33:23 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι!Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση: Η προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή  προσμετράται στη γενική ?Έχω την εντύπωση ότι πια είναι δύο ξεχωριστές δομές, οπότε λογικά δεν προσμετράται.Το ρωτάω, γιατί έχω ένα δίλημμα:
Ανήκω στους φιλολόγους της γενικής αγωγής και δούλευα μέχρι και πέρυσι για τρία χρόνια ως ΑΚΩ .Φέτος είδα ότι τα πράγματα στη γενική είναι πιο δύσκολα, μέχρι στιγμής τουλάχιστον και από την άλλη υπάρχει πιθανότητα να με καλέσουν  στην ειδική αγωγή πιθανότατα ως ΑΜΩ λόγω της σειράς μου.Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να πάω στην ειδική με βάση την πορεία μου στη γενική εκπαίδευση και με πιθανότητα έναρξης της ενισχυτικής?Οποιαδήποτε άποψη είναι καλοδεχούμενη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:49:39 »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #3000 στις: Οκτώβριος 06, 2013, 11:41:13 μμ »
Συνάδερφοι το ρωτάω, γιατί σκέφτομαι να κάνω απενεργοποίηση της αίτησης στην ειδική αγωγή, μιας κι έχω "επενδύσει" στη γενική αγωγή.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος ioanna-2012

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #3001 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 12:42:15 πμ »
Συνάδερφοι το ρωτάω, γιατί σκέφτομαι να κάνω απενεργοποίηση της αίτησης στην ειδική αγωγή, μιας κι έχω "επενδύσει" στη γενική αγωγή.
Που θα έχεις τα περισσότερα μόρια φέτος?
Στην ενισχυτική η στην ειδική?Εκεί θα πάς...
Στην ειδική δεν έχεις μέλλον(φιλόλογοι) εάν δεν έχεις μτπ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #3002 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 12:59:35 πμ »
 Εννοείται οτι στην περίπτωση της ειδικής το μτπ μετράει!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #3003 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 01:13:25 πμ »
Γεια σας συνάδελφοι!Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση: Η προϋπηρεσία στην ειδική αγωγή  προσμετράται στη γενική ?Έχω την εντύπωση ότι πια είναι δύο ξεχωριστές δομές, οπότε λογικά δεν προσμετράται.Το ρωτάω, γιατί έχω ένα δίλημμα:
Ανήκω στους φιλολόγους της γενικής αγωγής και δούλευα μέχρι και πέρυσι για τρία χρόνια ως ΑΚΩ .Φέτος είδα ότι τα πράγματα στη γενική είναι πιο δύσκολα, μέχρι στιγμής τουλάχιστον και από την άλλη υπάρχει πιθανότητα να με καλέσουν  στην ειδική αγωγή πιθανότατα ως ΑΜΩ λόγω της σειράς μου.Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να πάω στην ειδική με βάση την πορεία μου στη γενική εκπαίδευση και με πιθανότητα έναρξης της ενισχυτικής?Οποιαδήποτε άποψη είναι καλοδεχούμενη.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1ο Αν δεν σε πήραν γενικής ακόμα, οι πιστώσεις είναι λίγες που έχουν μείνει.....βέβαια το ίδιο και στην ειδική
2ο Η προϋπηρεσία της ειδικής μετρούσε και στην γενική, το ανάποδο όχι. Έγραψα μετρούσε γιατί έχουν παγώσει οι πίνακες γενικής και όχι γιατί έχει αποφασιστεί κάτι. Αντιθέτως ο πίνακας ειδικής συνεχίζει να τρέχει.

Χωρίς να ξέρω περισσότερα στοιχεία αλλά με όσα είπες, στην θέση σου θα τα άφηνα όπως είναι και όπου με έπαιρναν αν ήμουν τυχερός.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #3004 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 01:42:48 πμ »
1ο Αν δεν σε πήραν γενικής ακόμα, οι πιστώσεις είναι λίγες που έχουν μείνει.....βέβαια το ίδιο και στην ειδική
2ο Η προϋπηρεσία της ειδικής μετρούσε και στην γενική, το ανάποδο όχι. Έγραψα μετρούσε γιατί έχουν παγώσει οι πίνακες γενικής και όχι γιατί έχει αποφασιστεί κάτι. Αντιθέτως ο πίνακας ειδικής συνεχίζει να τρέχει.

Χωρίς να ξέρω περισσότερα στοιχεία αλλά με όσα είπες, στην θέση σου θα τα άφηνα όπως είναι και όπου με έπαιρναν αν ήμουν τυχερός.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,αλλά να ρωτήσω το εξής: η προϋπηρεσία της της ειδικής συνεχίζει να καταχωρείται στους πίνακες της γενικής?(Ανεξαρτήτως αν είναι κλειδωμένοι οι πίνακες της γενικής)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2013, 01:47:09 πμ από mimelismoni »
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #3005 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 02:15:10 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,αλλά να ρωτήσω το εξής: η προϋπηρεσία της της ειδικής συνεχίζει να καταχωρείται στους πίνακες της γενικής?(Ανεξαρτήτως αν είναι κλειδωμένοι οι πίνακες της γενικής)

Αφού είναι παγωμένοι, πως να καταχωρείτε η οποιαδήποτε προϋπηρεσία; ακόμα και της γενικής. Όταν και εφόσον σταματήσει η μεταβατική και προκηρυχθεί ΑΣΕΠ τότε θα υπολογιστούν οι προϋπηρεσίες για βγουν τα μόρια που θα προστεθούν στον βαθμό σου στον ΑΣΕΠ και ο συνολικός βαθμός θα σε βάλει είτε μόνιμο είτε σε κάποιο πίνακα αναπληρωτών. Εκεί θα φανεί τι θα ισχύει ΤΟΤΕ.
Εκτίμηση μου είναι ότι εφόσον ΑΣΕΠ ειδικής στην β/θμια δεν υπάρχει, η προϋπηρεσία της ειδικής θα υπολογιστεί.

Φυσικά αύριο μπορεί να βγει ένας άλλος νόμος και να τα αλλάξουν όλα...

επίσης ισχύουν τα παρακάτω απο την εγκύκλιο αναπληρωτών για την περίπτωση σου

Παράθεση
3. Υποψήφιος σε κλάδο της Γενικής Εκπαίδευσης και σε κλάδο της Ειδικής Αγωγής.

Υποψήφιος εκπ/κός ο οποίος κατατάσσεται σε πίνακες αναπληρωτών της Γενικής Εκπαίδευσης και στους αντίστοιχους πίνακες της Ειδικής Αγωγής, σύμφωνα με την κατά περίπτωση ισχύουσα νομοθεσία, σε περίπτωση πρόσληψής του ως αναπληρωτή:
α. με πλήρες ωράριο από πίνακες της Ειδικής Αγωγής αναστέλλεται η υποψηφιότητά του στους πίνακες της Γενικής Εκπαίδευσης (και αντιστρόφως).
β. με μειωμένο ωράριο από πίνακες της Ειδικής Αγωγής, ο εκπ/κός, εφόσον αναλάβει υπηρεσία και δεν παραιτηθεί, παραμένει υποψήφιος στους πίνακες της Γενικής Εκπαίδευσης μόνο για πρόσληψη με πλήρες ωράριο διδασκαλίας (και αντιστρόφως).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2013, 02:28:53 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #3006 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 02:17:56 πμ »
Αφού είναι παγωμένοι, πως να καταχωρείτε η οποιαδήποτε προϋπηρεσία; ακόμα και της γενικής. Όταν και εφόσον σταματήσει η μεταβατική και προκηρυχθεί ΑΣΕΠ τότε θα υπολογιστούν οι προϋπηρεσίες για βγουν τα μόρια που θα προστεθούν στον βαθμό σου στον ΑΣΕΠ και ο συνολικός βαθμός θα σε βάλει είτε μόνιμο είτε σε κάποιο πίνακα αναπληρωτών. Εκεί θα φανεί τι θα ισχύει ΤΟΤΕ.
Εκτίμηση μου είναι ότι εφόσον ΑΣΕΠ ειδικής στην β/θμια δεν υπάρχει, η προϋπηρεσία της ειδικής θα υπολογιστεί.

Φυσικά αύριο μπορεί να βγει ένας άλλος νόμος και να τα αλλάξουν όλα...


Ναι, εννοώ,αν καταχωρείται στο σύστημα του υπουργείου, όχι στον πίνακα, γιατί έχω την εντύπωση πια ότι είναι δύο διαφορετικές δομές.Ευχαριστώ
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #3007 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 02:20:38 πμ »
................................................................

Φυσικά αύριο μπορεί να βγει ένας άλλος νόμος και να τα αλλάξουν όλα...
Ας κάνουν επιτέλους ένα σταθερό σύστημα, να ξέρουμε τι μας γίνεται!
  

Αποσυνδεδεμένος elijha06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #3008 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 04:43:56 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
5 hours ago
Δεν υπάρχει κάτι νεότερο για προσλήψεις καμιάς ειδικότητας.Πριν λίγο πέρασα από όλα τα τμήματα.Κατανοώ την αγωνία ,αλλά σας έχω πει πως μόλις υπάρχουν νέα θα σας ενημερώνω αμέσως

Αποσυνδεδεμένος ηλιοτρόπιο

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #3009 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 08:49:09 μμ »
Ας κάνουν επιτέλους ένα σταθερό σύστημα, να ξέρουμε τι μας γίνεται!
   Συμφωνώ, συμφωνώ.....  εδώ και 25 χρόνια το φωνάζω......έστω για μια πενταετία να ήταν το ίδιο...... ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.