*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 631968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #784 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 08:42:12 μμ »
Μέσω προγράμματος κοινωφελούς εργασίας αναμένεται μέσα στις επόμενες μέρες να πραγματοποιηθούν 8500 περίπου προσλήψεις στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση καθώς και στην ειδική αγωγή. Το παραπάνω προκύπτει από την κοινή υπουργική απόφαση με αριθμό πρωτοκόλλου 3.24641/Οικ.3.1574, της 26ης Αυγούστου του 2013 η οποία φέρει και την υπογραφή του Υπουργού Παιδείας  κ. Αρβανιτόπουλου. Το πρόγραμμα έχει συνολικό κόστος 216.000.000 ευρώ και στο Υπουργείο Παιδείας αντιστοιχεί το 19% του ποσού δηλαδή 41.000.000 ευρώ. Όπως αναφέρεται στην ΚΥΑ η πράξη για το Υπουργείο Παιδείας έχει ως στόχο " την υποστήριξη και βελτίωση των υπηρεσιών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, καθώς και την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε μαθητές που οι οικογένειες τους δοκιμάζονται από την  οικονομική κρίση".
Στο έγγραφο προσδιορίζονται και οι υπηρεσίες όπου θα γίνουν οι προσλήψεις. Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι "αντικείμενο της πράξης είναι η δημιουργία απασχόλησης μέσω της πρόσληψης προσωπικού (εφεξής ωφελούμενοι/ες), για χρονικό διάστημα πέντε (5) μηνών σε Δήμους, Περιφέρειες, Διευθύνσεις πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και άλλες δημόσιες υπηρεσίες". Στο άρθρο 2 παράγραφο 2 ορίζεται ότι για τον τομέα αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων το χρονικό διάστημα απασχόλησης των ωφελουμένων δύναται να ανέλθει κατά ανώτατο όριο έως έξι (6) μήνες και δεκαπέντε (15) ημερολογιακές ημέρες ώστε με αυτόν τον τρόπο θα καλυφθούν οι ανάγκες για ένα μεγάλο τμήμα του σχολικού έτους. Δικαιούχος από το μέρος του Υπουργείου Παιδείας είναι η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων η οποία έχει πραγματοποιήσει προγράμματα όπως:
1."Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες"
2.Διαπολιτισμικές Εκπαιδευτικές Δράσεις στη Β' βάθμια εκπαίδευση με ενίσχυση των διακρατικών συνεργασιών στους ΑΠ 1,2,3. Γνωστά και ως ΖΕΠ

3.Ενισχυτική διδασκαλία σε γυμνάσια
4.Ενίσχυση διδασκαλίας της ξένης γλώσσας
Η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων θα είναι αρμόδια για τον προσδιορισμό των επιβλεπόντων φορέων (φορέων στους οποίους θα απασχοληθούν οι άνεργοι) και των διατιθέμενων θέσεων απασχόλησης ανά ειδικότητα. Οι Διευθύνσεις πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που θα απασχολήσουν τους ανέργους , θα πιστοποιούν την απασχόληση τους στον Ο.Α.Ε.Δ, προκειμένου να καταβληθεί το μισθολογικό και μη μισθολογικό κόστος.

Ειδικότητες:
Στο εν λόγω πρόγραμμα αναμένεται να προσληφθεί ειδικό βοηθητικό προσωπικό (ΕΒΠ), ειδικό επιστημονικό προσωπικό (ΕΕΠ) άλλα και εκπαιδευτικοί σε σχολεία.

Κριτήρια πρόσληψης:
Οι προσλήψεις θα πραγματοποιηθούν μέσω του ΟΑΕΔ και οι ενδιαφερόμενοι θα κληθούν να καταθέσουν ηλεκτρονικά αίτηση στη διεύθυνση http://ait.oaed.gr/.
Όσοι ενδιαφέρονται να εργαστούν σε υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας θα πρέπει να ανήκουν σε μια από τις ακόλουθες κατηγορίες:
1. εγγεγραμμένοι άνεργοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ, μέλη οικογενειών, στις οποίες δεν εργάζεται κανείς και οι σύζυγοι αυτών είναι εγγεγραμμένοι άνεργοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ,
2. εγγεγραμμένοι άνεργοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ, μέλη μονογονεϊκών οικογενειών, στις οποίες δεν εργάζεται κανείς
3. εγγεγραμμένοι νέοι άνεργοι (18 έως 29 ετών) στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ
4. εγγεγραμμένοι μακροχρόνια άνεργοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ
5. άνεργοι πτυχιούχοι ΑΕΙ – ΤΕΙ εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του Ο.Α.Ε.Δ

Μοριοδότηση
Τα κριτήρια επιλογής και κατάταξης των ωφελουμένων, όπως ενδεικτικά προβλέπονται και
στη σχετική υποπαράγραφο ΙΔ1 του ν. 4152/2013 αφορούν στα ακόλουθα:
1. Χρονικό διάστημα συνεχόμενης εγγεγραμμένης ανεργίας ωφελουμένου με ανώτατο όριο
τους 36 μήνες
2. Χρονικό διάστημα συνεχόμενης εγγεγραμμένης ανεργίας του/της συζύγου των ανέργων
της πρώτης κατηγορίας της παρ. 5.2 με ανώτατο όριο τους 36 μήνες
3. Ετήσιο εισόδημα ατομικό, ή οικογενειακό
4. Ηλικία
5. Αριθμός ανήλικων τέκνων
Αποδοχές
Οι καθαρές αμοιβές ορίζονται κατά παρέκκλιση της ισχύουσας νομοθεσίας, σε 19,6 ευρώ ημερησίως και όχι μεγαλύτερες από 490,00 ευρώ μηνιαίως για ωφελούμενους ηλικίας 25 ετών και άνω και σε 17,1 ευρώ ημερησίως και όχι πάνω από 427,00 ευρώ μηνιαίως για ωφελούμενους ηλικίας κάτω των 25 ετών. Εκτός από τα παραπάνω καταβαλλόμενα ποσά, οι δικαιούχοι φορείς δεν υποχρεούνται να καταβάλλουν οποιαδήποτε άλλη παροχή ή ενίσχυση στους ωφελούμενους. Οι ωφελούμενοι απολύονται αυτοδικαίως με τη λήξη του προγράμματος, χωρίς καμία αποζημίωση και χωρίς να απαιτείται η έκδοση διαπιστωτικής πράξης.

Αντιγράφω τα παρακάτω από σχόλια στη σελίδα του Μπράτη:
"Απο μέρα σε μέρα θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις για τις προσλήψεις ανέργων με το πρόγραμμα κοινωφελούς εργασίας του ΟΑΕΔ. Οι πρώτες προσλήψεις θα αφορούν 8450 θέσεις εργασίας σε σχολεία σε Κέντρα Διάγνωσης Διαφοροδιάγνωσης και Υποστήριξης αλλά και σε Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.

Συγκεκριμένα στο πλαίσιο του προγράμματος της κοινωφελής εργασίας θα γίνουν προσλήψεις ανέργων συγκεκριμένων ειδικοτήτων που δύναται να απασχοληθούν σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Δημοτικά-Γυμνάσια- Λύκεια), σε Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΣΜΕΑΕ), καθώς και σε Κέντρα Διάγνωσης Διαφοροδιάγνωσης και Υποστήριξης (ΚΕΔΔΥ) και στους Φορείς Επίβλεψης. Το συγκεκριμένο προσωπικό θα απασχοληθεί για χρονικό διάστημα έξη (6) μηνών και δέκα πέντε (15) ημερολογιακών ημερών. Οι ειδικότητες που δύνανται να απασχοληθούν στις ανωτέρω μονάδες είναι, ενδεικτικά, θα είναι : Νηπιαγωγοί (πρωτοβάθμια εκπαίδευση). Ψυχολόγοι (Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ). Κοινωνικής Εργασίας – Κοινωνικοί Λειτουργοί (Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ). Επιστάτες (Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ΣΜΕΑΕ) Λογοθεραπευτές (ΣΜΕΑΕ και ΚΕΔΔΥ) Εργοθεραπευτές (ΣΜΕΑΕ ) Φυσιοθεραπευτές (ΣΜΕΑΕ ). Σχολικοί νοσηλευτές (ΣΜΕΑΕ ). Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό (ΣΜΕΑΕ ). Οδηγοί σχολικών λεωφορείων (ΣΜΕΑΕ ). Συνοδοί σχολικών λεωφορείων (ΣΜΕΑΕ ). Το συνολικό πλήθος των απασχολούμενων στο πρόγραμμα κοινωφελούς χαρακτήρα ορίζεται ενδεικτικά σε 8.450 άτομα. Το αντικείμενο εργασίας κάθε ειδικότητας που θα απασχοληθεί για τις ανάγκες της εκπαίδευσης θα καθοριστούν από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων. Για την ορθή άσκηση των εργασιών που θα τους ανατεθούν και για την απρόσκοπτη και αποτελεσματικότερη απασχόλησή τους στις μονάδες του ΥΠΑΙΘ, είναι δυνατόν να προβλεφθεί μια προκαταρκτική σύντομη ενημέρωση των απασχολούμενων σχετικά με το αντικείμενο απασχόλησής τους, η οποία θα συνοδεύεται με έγγραφες οδηγίες. Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.ΕΔ.) θα είναι ο αρμόδιος φορέας για τις εξής ενέργειες: για την υποδοχή των ηλεκτρονικών αιτήσεων των ωφελουμένων για την κατάρτιση του πίνακα των ωφελουμένων για τη σύζευξη των ωφελουμένων με τις θέσεις απασχόλησης των επιβλεπόντων φορέων, όπως αυτές θα έχουν προσδιοριστεί από το Δικαιούχο, για τη διενέργεια επιτόπιων επαληθεύσεων στους επιβλέποντες φορείς και για την καταβολή των αμοιβών στους ωφελουμένους και των ασφαλιστικών εισφορών στους επιβλέποντες φορείς."

Αφού και οι αριθμοί συμπίπτουν, νομίζω ότι μιλάμε για το ίδιο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, που προς το παρόν δεν αφορά σε εμάς. Είναι ξεχωριστές οι 10.000 πιστώσεις του ΕΣΠΑ, που έχει εξασφαλίσει το Υπουργείο Παιδείας και η κατανομή τους έχει ήδη περίπου ανακοινωθεί. Οι 4.800 θα αφορούν την ειδική αγωγή σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια, όπου και θα απασχοληθούν εκπαιδευτικοί από τους πίνακες ειδικής αγωγής με αντίστοιχο μισθό ενός κανονικού αναπληρωτή. Ωστόσο, οι προσλήψεις Ε.Β.Π (Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό) και Ε.Ε.Π. (Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό) θα γίνουν κατόπιν αίτησης στον ΟΑΕΔ και ο μισθός θα αγγίζει το αστρονομικό ποσό των 490 Ε :o. Το θλιβερό είναι ότι από τη στιγμή που ανοίγει το υπουργείο το δρόμο σε τέτοιου είδους προσλήψεις για επιστημονικό και εκπαιδευτικό δυναμικό σε εκπαιδευτικές δομές και στα σχολεία από την επόμενη σχολική χρονιά δεν θα το εμποδίσει τίποτα να τον διευρύνει σε όλες τις προσλήψεις για την εκπαίδευση. Με λίγα λόγια εκτός από τις χιλιάδες θέσεις δασκάλων που χάνουμε με το οριστικό κλείσιμο των ολοήμερων, η μοναδική οδός πλέον για το δημόσιο σχολείο θα είναι η πρόσληψη για μισό χρόνο με ούτε 500Ε και κριτήρια την παραμονή σε μακροχρόνια ανεργία :-\.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:03 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #785 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 09:30:19 μμ »
Καλά κάνουμε και είμαστε καχύποπτοι πλέον για τα πάντα. Από την άλλη κάποια στιγμή σε 2-3 χρόνια τα χρήματα του εσπα τέλος!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #786 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 09:51:59 μμ »
Καλά κάνουμε και είμαστε καχύποπτοι πλέον για τα πάντα. Από την άλλη κάποια στιγμή σε 2-3 χρόνια τα χρήματα του εσπα τέλος!
Με αυτούς που μπλέξαμε πρέπει να είμαστε καχύποπτοι και πάντα σε ετοιμότητα.
  

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #787 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 10:56:14 μμ »
"Το θλιβερό είναι ότι από τη στιγμή που ανοίγει το υπουργείο το δρόμο σε τέτοιου είδους προσλήψεις για επιστημονικό και εκπαιδευτικό δυναμικό σε εκπαιδευτικές δομές και στα σχολεία από την επόμενη σχολική χρονιά δεν θα το εμποδίσει τίποτα να τον διευρύνει σε όλες τις προσλήψεις για την εκπαίδευση. Με λίγα λόγια εκτός από τις χιλιάδες θέσεις δασκάλων που χάνουμε με το οριστικό κλείσιμο των ολοήμερων, η μοναδική οδός πλέον για το δημόσιο σχολείο θα είναι η πρόσληψη για μισό χρόνο με ούτε 500Ε και κριτήρια την παραμονή σε μακροχρόνια ανεργία :-\."

ειναι ντροπη , αυτες οι επισημανσεις ειναι ντροπη  , για την ζωη μας μιλατε κυριοι και το κανετε με τετοια ευκολια!
και τι κανατε μωρε για να μην χασετε ολες αυτες τις δομες, που ειστε???
ολοκληρος ο ΄κλαδος σας εδειξε το αναστημα του μερες τωρα, εσεις που ειστε?
φτασαμε φετος στο σημειο να σας λεμε εμεις οι αναπληρωτες τι συμβαινει στο υπουργειο, για να μας λετε δεν ξερω δεν απαντω, που ειστε?
με δελτια τυπου κυριοι "αυγα δεν σπαζουν".....ποσο μαλλον με σχολιακια στο fb

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:03 »

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #788 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:16:04 πμ »
Απίστευτοι...Μία 48ωρη και ξεμπέρδεψαν.

Αποσυνδεδεμένος elena_kfx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #789 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:23:52 πμ »
ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΑΨΑΛΑΚΗΣ
34 minutes ago
SOS - Ενημέρωση...

Για τους συναδέλφους της ειδικής αλλά κει της γενικής αγωγής που περιμένουν προσλήψεις μέσα από το ΕΣΠΑ πλέον.

Το ΕΣΠΑ στην εκπαίδευση ξεκινά την 1η Οκτωβρίου. Επομένως δεν υπάρχει λόγος να καθυστερήσουν οι προσλήψεις σε ΖΕΠ ή Παράλληλη ή Ειδική Αγωγή...

Οι πίνακες της ειδικής αγωγής θα βγουν τη Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου και για την Α/θμια και για τη Β/θμια. Οι προσλήψεις λογικά θα γίνουν την ερχόμενη Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου και θα ξεκινά η ανάληψη υπηρεσίας την 1η Οκτωβρίου.

Συνεχίζουμε να πιέζουμε ΟΛΟΙ προς κάθε κατεύθυνση...

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #790 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:43:19 πμ »
καλημερα.....χτες μιλησα με τον αιρετο της Ηλειας και μου ειπε οτι στη β φαση θα παρει γυρω στα 90 ατομα και μετα μεσω εσπα καποιους....τον ρωτησα αν εχω ελπιδες με τη σειρα που εχω στο πινακα  και μου ειπε πολυ δυσκολο να δουλεψω φετος......κ εκτος αυτου ακουω τον μονιμο συναδελφο μου που ηταν αναπληρωτης για 4 μηνες και μετα μονιμοποιηθηκε και μεχρι σημερα εχει μισθο 1300ε περιπου κι αναρωτιεμαι εγω που παριστανω τον πλανοδιο  για 4 χρονια με τον μισθο των 900 και για αλλους ισως και των 800 ....συν το γεγονος οτι θελω να φτιαξω τη ζωη μου(οικογενεια, παιδια κτλ)ποιος ο λογος να σκαω και να νοιαζομαι για την ελληνικη εκπαιδευση οταν το συστημα με πεταει εκτος?????ποιος ο λογος να περιμενω πανω σε ενα υπολογιστη  και να ελπιζω μηπως γινει κατι και αλλαξει η κατασταση????μηπως τελικα ολο αυτο ειναι ενας εφιαλτης που απλα θα περασει και ολα  καλα...τελικα ενω ειμαι τοσο αισιοδοξο ατομο λεω δεν αξιζει ουτε η ταλαιπωρια ουτε τα λεφτα....και σκεφτομαι για πρωτη φορα  την ζωη μου στο εξωτερικο.....συγνωμη για το μεγαααααααλο μνμ...ηθελα καπου να βγαλω τον πονο μου.......καλη επιτυχια σε ολους και ευχομαι τα καλυτερα....

Αποσυνδεδεμένος niksam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #791 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:55:48 πμ »
Και ποια είναι η σειρά σου αν επιτρέπεται;Για να δούμε κι εμείς εάν έχουμε ελπίδες...

Αποσυνδεδεμένος elena maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #792 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 12:07:19 μμ »
καλημερα.....χτες μιλησα με τον αιρετο της Ηλειας και μου ειπε οτι στη β φαση θα παρει γυρω στα 90 ατομα
και μετα μεσω εσπα καποιους....τον ρωτησα αν εχω ελπιδες με τη σειρα που εχω στο πινακα  και μου ειπε πολυ δυσκολο να δουλεψω φετος......κ εκτος αυτου ακουω τον μονιμο συναδελφο μου που ηταν αναπληρωτης για 4 μηνες και μετα μονιμοποιηθηκε και μεχρι σημερα εχει μισθο 1300ε περιπου κι αναρωτιεμαι εγω που παριστανω τον πλανοδιο  για 4 χρονια με τον μισθο των 900 και για αλλους ισως και των 800 ....συν το γεγονος οτι θελω να φτιαξω τη ζωη μου(οικογενεια, παιδια κτλ)ποιος ο λογος να σκαω και να νοιαζομαι για την ελληνικη εκπαιδευση οταν το συστημα με πεταει εκτος?????ποιος ο λογος να περιμενω πανω σε ενα υπολογιστη  και να ελπιζω μηπως γινει κατι και αλλαξει η κατασταση????μηπως τελικα ολο αυτο ειναι ενας εφιαλτης που απλα θα περασει και ολα  καλα...τελικα ενω ειμαι τοσο αισιοδοξο ατομο λεω δεν αξιζει ουτε η ταλαιπωρια ουτε τα λεφτα....και σκεφτομαι για πρωτη φορα  την ζωη μου στο εξωτερικο.....συγνωμη για το μεγαααααααλο μνμ...ηθελα καπου να βγαλω τον πονο μου.......καλη επιτυχια σε ολους και ευχομαι τα καλυτερα....
οταν λες 90 ατομα αναφερεσαι και σε δασκάλους και νηπιαγωγούς?

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #793 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 12:19:48 μμ »
για δασκαλους μου ειπε...και η σειρα μου ειναι 2123.....στο πινακα με προυπηρεσια...δεν ξερω παιδια μακαρι να βγω ψευτρα αλλα δυο αιρετους ρωτησα....και μου ειπαν αν ειχες βαλει το κουτι για παραλληλη ισως  να σε επαιρναν...(δεν ειχα βαλει το κουτακι!!!)

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #794 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 12:27:29 μμ »
Ρε μετά απ' όλα αυτά και πιστεύετε ότι οι αιρετοί ξέρουν να σας πούνε;
Όταν το ίδιο υπουργείο δεν ξέρει, πώς θα ξέρουν οι άλλοι;

Μην τους αφήσετε να σας ισοπεδώσουν την ψυχολογία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2013, 12:36:19 μμ από Stelios »
Ainsi Soit-Je...

Αποσυνδεδεμένος ELLAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #795 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 12:38:46 μμ »
να μην πιστεψουμε τους αιρετους η το υπουργειο...ποιους να πιστεψουμε?????μενουμε με τα χερια δεμενα και περιμενουμε...αυτο να κανουμε να περιμενουμε?????ποιος θα μας ενημερωσει για το μελλον μας????ποιος θα μου πει ενταξει ειναι μια δυσκολη χρονια αλλα του χρονου θα δουλεψεις..ποιος μου το λεει αυτο????αν διαρκως συγχωνευουν σχολεια ενω αλλα κλεινουν.....που θα δουλεψουμε εμεις????ποτε????και σε ποιους αλλους τομεις το επαγγελμα του δασκαλου μπορει να φανει χρησιμο????μονο σε ιδιωτικα η ιδιαιτερα,,,γιατι εισαι δασκαλος δεν εισαι λογιστης δεν εισαι φυσικος που μπορεις να εισαι καθηγητης η να δουλεψεις σε εταιρια λεω εγω τωρα....!!!!!!δεν εχουμε επιλογες πολλες η θα πρεπει να ασχοληθεις με κατι αλλο η θα περιμενεις ενα θαυμα!!!!!(αυτη ειναι η αποψη μου)

Αποσυνδεδεμένος xristina10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #796 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 01:04:42 μμ »
παιδια καλημερα. ειπα φετος να μην καθησω μπροστα στον υπολογιστη αλλα οταν αρχισει να παραπερναει ο καιρος τοτε επιστρεφεις στις παλιες καλες συνηθειες...... να ρωτησω λοιπον κι εγω με τη σειρα μου. με σειρα στον πινακα γενικης γυρω στο 320 τι ελπιδες εχω για παραλληλη τουλαχιστον; εσεις απ οτι διαβαζω παρακολουθειτε τις εξελιξεις εδω και καιρο.

Αποσυνδεδεμένος evagelina81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #797 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 01:22:32 μμ »
Καλησπέρα και καλή δύναμη.στον πίνακα Β ή Γ εισαι?Αν είσαι στο Β σίγουρα θα δουλέψεις.Αν είσαι στον Γ είσαι λίγο οριακά ,αλλά αν έχεις δηλώσει αρκετες περιοχές έχεις ελπίδα.Άποψή μου πάντα, δεν έχω κάποια πληροφόρηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.