*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 635474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lorena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #378 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:53:30 μμ »
A, υπέροχα!!! Δεν με βλέπω να έχω ελπίδες φέτος δηλαδή.. Μεγάλη γκάφα να μην δηλώσω για παράλληλη!! Ούτε πολλές περιοχές δήλωσα..Του χρόνου να' μαστε καλά, θα τα βάλω όλα και βλέπουμε!!
Και όμως κάθε χρόνο ακούγαμε "Δεν θα πάρουν αναπληρωτές"..
Πού να ξέραμε ότι φέτος θα πραγματοποιούσαν την απειλή τους??
Και είναι πολλοί που την πάτησαν έτσι και έβαλαν ελάχιστες περιοχές...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:33 »

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #379 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:56:27 μμ »
Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι η πρώτη φορά που πολλοί είναι αυτοί που ανοίχτηκαν και δήλωσαν περισσότερες περιοχές;;;;

Αποσυνδεδεμένος Lorena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #380 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:00:44 μμ »
Και όμως..Θα μιλήσω για αυτούς που ξέρω βέβαια..Τα παιδιά που είναι από Πελ/σο και έχουν δίπλα τους την Ηλεία, Αιτ/νία και τα Ιόνια που βγάζουν πολλές θέσεις, αρκέστηκαν μόνο σε 2-3 επιλογές.. Απλά προς στιγμήν, τα κενά που έβγαλαν φέτος είναι ελάχιστα συγκριτικά με πέρσι ή πρόπερσι..( Άλλες εποχές βέβαια....)

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #381 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:10:58 μμ »
καλε που να πας αναπληρωτης στις κυκλαδες με 400 ενοικιο? και ολα το υπολοιπα ποιος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:26:33 »

Αποσυνδεδεμένος Lorena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #382 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:14:31 μμ »
Αυτό ακριβώς!!! Πας να δουλέψεις μπας και βγάλεις κανά λεφτό και στο τέλος βγαίνεις και χρεωμένος!!!!!! Δυστυχώς δεν μένει φράγκο..δουλεύουμε, απλά για να δουλεύουμε!

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #383 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:18:21 μμ »
καλε που να πας αναπληρωτης στις κυκλαδες με 400 ενοικιο? και ολα το υπολοιπα ποιος?
λαθος δουλευαμε για να μας πιασει το οριο συν το επιδομα ανεργιας  και να πληρωσουμε εφορια ???

Αποσυνδεδεμένος Lorena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #384 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:22:15 μμ »
καλε που να πας αναπληρωτης στις κυκλαδες με 400 ενοικιο? και ολα το υπολοιπα ποιος?
λαθος δουλευαμε για να μας πιασει το οριο συν το επιδομα ανεργιας  και να πληρωσουμε εφορια ???

Σωστόοοοοοο ;D

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #385 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:30:58 μμ »
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη νέα οδηγία για τη στελέχωση ολοημερων τμημάτων; Αναφέρει ότι στα ΕΑΕΠ το ωράριο του ολοημέρου θα καλυφθεί με το υπάρχον προσωπικό του πρωϊνού. Με τα υπόλοιπα σχολεία που δεν έχουν διευρυμένο ωράριο τι γίνεται; Δε θα λειτουργήσουν καθόλου; Να υποθέσω με αυτό το "κατά προτεραιότητα" εννοεί ότι με τόσους λίγους αναπληρωτές που θα πάρει, δε θα φτάσουν καλά καλά για το πρωϊνό... Αλήθεια ξέρουμε πόσα είναι συνολικά τα ολοήμερα της χώρας;

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #386 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:41:51 μμ »
Η ρύθμιση αυτή θα φέρει μεγάλη αναστάτωση και στους μόνιμους.. Πολλοί (όχι όλοι) δυσανασχετούσαν να κάτσουν μέχρι τις δύο, τώρα;;;; Έχει να πέσει τσακωμός στον κλάδο... Έτσι, στο υποργείο ξέρουν τι κάνουν. Διαίρει και βασίλευε! Τι να πω; ο Μακιαβέλι ζει...

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #387 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:49:58 μμ »
Μα δεν το καταλαβαίνω..Ένας δηλαδή θα οριστεί να κάθεται μέχρι το απόγευμα ή κάθε μέρα θα πηγαίνει και άλλος;;
Τσολιαδάκι καλή ερώτηση για το πόσα είναι τα ολοήμερα στη χώρα.Πώς μπορούμε να μάθουμε;

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #388 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:01:03 μμ »
Μα δεν το καταλαβαίνω..Ένας δηλαδή θα οριστεί να κάθεται μέχρι το απόγευμα ή κάθε μέρα θα πηγαίνει και άλλος;;
Τσολιαδάκι καλή ερώτηση για το πόσα είναι τα ολοήμερα στη χώρα.Πώς μπορούμε να μάθουμε;

Δύσκολο να είναι ένας μόνο! Αν δεν κάνω λάθος τα ΕΑΕΠ της χώρας είναι περίπου 1200! Δεν μπορώ να βρω πίνακα επίσημα να τα έχει συγκεντρωτικά!!!

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #389 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:52:26 μμ »
Πω πω 2 μέρες έλειψα από το forum και έγινε της πουτ*νας... Ας γίνει λοιπόν... Εμείς οι άνεργοι αναπληρωτές δεν έχουμε ούτως ή άλλως τίποτα να χάσουμε. Με όλη αυτή την απαισιοδοξία και τη μιζέρια που προηγήθηκε στα τελευταία post είμαι τέρμα αντίθετος. Άν έχετε χάσει το κουράγιο σας καλό να μην το μεταδίδετε στους υπόλοιπους. Πρέπει τώρα να ορθώσουμε το ανάστημά μας και όχι να σκύψουμε το κεφάλι. Το δρόμο τον έδειξε η ανακοίνωση των Αδιόριστων Εκπαιδευτικών. Ζούμε πρωτόγνωρες καταστάσεις. Καιρός να πάρουμε τις τύχες μας στα χέρια μας. Άλλωστε στη ζωή τίποτα δε σου χαρίζεται, πρέπει να παλέψεις κ για το παραμικρό. :)

Αποσυνδεδεμένος Dgiorgos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #390 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:36:50 πμ »
Χαιρετώ με την σειρά μου την παρέα. Είπα και γω να προσθέσω κάποιες πληροφορίες που έμαθα πριν μερικές μέρες και τα λόγια του απ’ ότι βλέπω έγιναν πραγματικότητα. Να διευκρινίσω οτι το συγκεκριμένο άτομο δεν ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας αλλά στο οικονομικών και θεωρείτε υψηλά ιστάμενο.
Καταρχήν για τις πιστώσεις μου είπε ότι όλα τα υπουργεία ζητάνε παραπάνω αλλά όλα περνάνε από τον Στουρνάρα και δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει παραπάνω λεφτά, ιδίως φέτος που θέλουν να εμφανίσουν πρωτογενές πλεόνασμα. Ο μόνος τρόπος να το παρακάμψουν είναι με την χρήση χρημάτων από την επόμενη χρονιά που όμως δεν μας βολεύει μιας κ του χρόνου θα κρατηθούν από το σύνολο του 2014.
Σε ερώτηση μου και πως θα καλύψει τα κενά μου απάντησε όλα αυτά που ξέρουμε πλέον κ μείς  και τότε δεν ήθελα να τον πιστέψω. Να προσθέσω στα μέτρα που ήδη ξέρουμε οτι θα ζητήσουν να γίνουν συμπτύξεις τμημάτων και μεταξύ κοντινών σχολείων, ενώ μου είπε όπου χρειαστεί θα χρησιμοποιηθούν όσοι ήρθαν, αλλά και ίσως όσοι έρθουν απο την δευτεροβάθμια στο μέλλον. Χαρακτηριστικά μου είπε, πόσο δύσκολο είναι για έναν πληροφορικάριο να κάνει μαθηματικά στο δημοτικό.
Τα καλύτερα βέβαια μου τα φύλαξε για το τέλος. Μου ανέφερε οτι η τρόικα θεωρεί απαράδεκτο σε χρεοκοπημένη χώρα ο ιδιωτικός τομέας να έχει τόσο μικρό ποσοστό στη πίτα της εκπαίδευσης και απαίτησαν το ποσοστό να ανεβεί στο 30 με 40% σε πρωτο-δευτερο-τριτο/βάθμια. Μια ματιά στο νομοσχέδιο της δευτεροβάθμιας να ρίξετε και θα δείτε οτι σπρώχνουν τα παιδιά στο να εγκαταλείψουν το λύκειο για να ακολουθήσουν κάποια τεχνική σχολή. Μετά σειρά έχουν τα πανεπιστήμια-ΤΕΙ όπου θα κλείσουν πολλές σχολές ενώ κάποια θα ιδιωτικοποιηθούν ως ένα βαθμό. Σκέφτονται και τις οργανικές απο την επικράτεια που ανήκουν τώρα να τις μεταφέρουν στις περιφέρειες με προφανείς σκοπούς ακόμη και για τους μόνιμους. Ουσιαστικά μου είπε χωρία, νησιά και άλλα δυσπρόσιτα που δεν συμφέρει τον ιδιώτη να επενδύσει θα υπάρχει το δημόσιο σχολείο αλλά στα μεγάλα αστικά κέντρα θα αναλάβουν οι ιδιώτες να καλύψουν τα κενά.
Τέλος τον ρώτησα αν φοβούνται την αντίδραση του κόσμου. Η απάντηση του ήταν όχι. Έχουν προκαλέσει τέτοια διάσπαση μέσα στους κλάδους και μέσα στην κοινωνία που κανείς πλέον δεν στηρίζει κανένα. Μάλιστα έχουν δημοσκοπήσεις που η πλειοψηφεί του κόσμου είναι ενάντια σε όλους όσους απασχολούνται με το δημόσιο. Και για να πούμε κ για τον δικό μας ξεπεσμό στο άραγμα, στον καναπέ και την απάθεια μου είπε οτι πριν 15-20 χρόνια όταν οι αναπληρωτές πήγαιναν στον Υπουργό αυτός βαρούσε προσοχές τώρα.... Μου ανέφερε και πολλά άλλα ωραία πέρασε όμως η ώρα και το μάτι κλείνει.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #391 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:36:45 πμ »
Ωραία τουλαχιστον δε θα πανε χαμενα τα μεταπτυχιακα που κανουμε..θα εχουμε καλο βιογραφικο  :P :P :P Τα πιστε΄θω αυτα που λες φαινεται ξεκάθαρα πως πάει προσ τα εκει η δουλειά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.