*

Αποστολέας Θέμα: Ηρακλειο  (Αναγνώστηκε 3675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ηρακλειο
« στις: Αύγουστος 01, 2013, 12:54:41 πμ »
Καλησπερα! Σκεφτομαι να δηλωσω Ηρακλειο φετος, ειμαι ΠΕ06 και μεχρι τωρα με παιρνουν παντα πρωτοβαθμια. Εχει κανεις πιο προσφατες πληροφοριες σχετικα με τη ζωη εκει? Πως ειναι οι συνθηκες με τα σπιτια, οι ανθρωποι, η ζωη γενικα? Ο νομος χωριζεται σε περιοχες η δηλωνουμε μονο το νομο με κινδυνο να βρεθουμε σε κανενα χωριο ποιος ξερει που? Τελος πως το βρισκετε σε σχεση με την Αθηνα? Ευχαριστω πολυ :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηρακλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 01, 2013, 12:57:21 πμ »
Βασικα οποιος γνωριζει και για Ρεθυμνο τα ιδια πολυ θα με βοηθουσε  :)

Αποσυνδεδεμένος SX1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση- Αυτή όμως????
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 01, 2013, 01:30:55 πμ »
Katerinaa… Θα στο πω απλά με μια λέξη.. Εγώ πέρασα ΤΕΛΕΙΑ! 1 χρόνο έκανα αναπληρώτρια και από τότε προσπαθώ να ξαναπάω αλλά δεν τα καταφέρνω ελπίζω να είμαι φέτος τυχερή. Φυσικά εγώ έμενα σε σπίτι συγγενών μας και δεν πλήρωνα ενοίκιο αλλά από ότι μου είπε μια γνωστή μου, στο κέντρο ένα δωμάτιο ημι-επιπλωμένο με κουζίνα-ντουλάπα- κρεβάτι-ψυγείο έκανε περίπου 270 euro (το 2010-2011). Εμένα η ζωή μου άρεσε πάρα πολύ και οι άνθρωποι είναι πολύ προσιτοί. Έμενα στο κέντρο και το σχολείο δεν ήταν πολύ μακριά αλλά δυστυχώς έτσι όπως έχουν γίνει τώρα οι περιοχές μπορεί να σε στέλνουν δεξιά και αριστερά σε κουτσοχώρια (γιατί έχει αρκετά) και να ταλαιπωρείσαι. Παρόλα ταύτα θεωρώ πως έχει αρκετά καλή συγκοινωνία ιδίως από  και προς το κέντρο. Και επειδή ήμουν και μια χρονιά αναπληρώτρια στην Αθήνα απλά δεν συγκρίνονται στα μάτια μου. Η Κρήτη υπερτερεί σε ΟΛΑ. Όσο για το Ρέθυμνο δεν ξέρω και πολλά για να σε ενημερώσω σωστά. Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο…. Καλή επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2013, 07:37:46 πμ »
Βασικα οποιος γνωριζει και για Ρεθυμνο τα ιδια πολυ θα με βοηθουσε  :)
Για το Ρέθυμνο δεν χρειάζονται σχόλια. Ισως απο τις καλύτερες επιλογές. Αν εξαιρέσουμε καποια απομακρυσμένα μέρη τα υπόλοιπα ειναι σχετικά κοντά. Κόστος και ποιότητα ζωής πολυ ανώτερη του Ηρακλείου και πολλες δωρεάν δραστηριοτητες ( και αρκετές του συλλόγου πρωτοβάθμιας ). Ενοίκια ισως λιγο πιο πανω απο το Ηρακκλειο σε κάποιες περιπτώσεις (δεδομενης της οικονομικής κρισης δεν εχουν πέσει) Αλλα εχει και φθηνες περιοχες και παρα πολλα και οικονομικα ενοικιαζομενα studio που τα νοικιαζουν για Δεκαμηνο μεχρι το καλοκαιριΡίξε και μια ματιά στο σύλλογο ΠΕ εκπαιδευσης Ρεθύμνου http://www.seperet.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2013, 07:45:22 πμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ηρακλειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2013, 02:42:27 μμ »
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις! Απ οτι βλεπω εχετε τις καλυτερες εντυπωσεις!  :)

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 01, 2013, 03:34:44 μμ »
Αν και Ηρακλειώτης και εγώ Ρέθυμνο θα ψήφιζα. Από τις πιο όμορφες πόλεις στην Ελλάδα. Οι περιοχές έχουν ενιαιοποιηθεί(μία περιοχή ανά νομό) αλλά οι αποστάσεις στο 90% των περιπτώσεων δεν είναι απαγορευτικές για να μένεις στο Ρέθυμνο ή το Ηράκλειο και να πηγαινοέρχεσαι καθημερινά. Ακόμα και αν εσύ δεν έχεις αυτοκίνητο σίγουρα υπάρχουν συνάδελφοι που θα σε εξυπηρετήσουν και θα μοιράζεστε το κόστος.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 02, 2013, 09:45:12 πμ »
Έχω πάρει μετάθεση στο Ηράκλειο εδώ κ 5 χρόνια κ έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Βέβαια το κόστος ζωής είναι αρκετά ακριβό παρά την κρίση. Όλες οι φίλες μου αναπληρώτριες το δηλώνουν over and over again (όσο τουλάχιστον έπαιρναν αναπληρωτές). Ως συνάδελφος, να σου πω ότι υπάρχουν πάρα πολλά κενά στην πρωτοβάθμια, όπως μας ενημέρωσαν πρόσφατα οι σύμβουλοι. Επίσης, οι σύμβουλοι (είναι κοινοί για Ηράκλειο / Ρέθυμνο) είναι πολύ καταρτισμένοι κ στηρίζουν τον καθηγητή στο οτιδήποτε. Κάνουμε συνεχώς επιμορφωτικά σεμινάρια κ συναντήσεις, δειγματικές κλπ, οπότε κ οι αγγλικούδες ερχόμαστε πιο κοντά, υπάρχει γενικά καλό κλίμα ανάμεσά μας παρά τις δυσκολίες των τελευταίων χρόνων. Όσον αφορά το θέμα Ηράκλειο / Ρέθυμνο έχει να κάνει με το τι θέλεις εσύ. Αν προτιμάς να μένεις σε μεγάλη πόλη, το Ηράκλειο είναι ιδάνικό μιας κ προσφέρει τα πάντα που θα βρεις σε μια μεγαλούπολη - καλά κ κακά. Το Ρέθυμνο είναι μια μικρή επαρχιακή πόλη, γραφική με όμορφο λιμανάκι κ αρκετό φοιτητόκοσμο. Γεωφυσικά είναι ο πιο ορεινός, οπότε δεν ξέρω τι παίζει με αυτό κ επίσης ο πιο 'σκληροπυρηνικός' if u know what i mean (ζωνιανά, λειβάδια κλπ). Ελπίζω να βοήθησα κ σε περιμένουμε στην πρώτη συνάντηση των αγγλικούδων!!!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 02, 2013, 10:05:17 πμ »
Γεωφυσικά είναι ο πιο ορεινός, οπότε δεν ξέρω τι παίζει με αυτό κ επίσης ο πιο 'σκληροπυρηνικός' if u know what i mean (ζωνιανά, λειβάδια κλπ).
Tα πραγματα εχουν ηρεμησει πολυ σε σχεση με παλιοτερα, βεβαια παντα υπαρχει ο κινδυνος να σε "κλεψει" καποιος ορεινος (η μη) κρητικός ;-)
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 02, 2013, 04:01:29 μμ »
χαχαχαχα..... Ε... αν ειναι να με κλεψουν κιολας σιγουρα θα ειναι πρωτοτυπο σαν εμπειρια...  ;D Απο οτι βλεπω μαλλον για Ηρακλειο ειμαι, απλα σκεφτομουν το Ρεθυμνο γιατι θελω να δωσω κατατακτηριες στο τμημα ψυχολογιας... Απο νυχτερινη ζωη τι λεει? Βγαινετε εξω? Γιατι δεν ειμαι κ πολυ του σπιτιου... Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις  :)

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 02, 2013, 05:43:28 μμ »
Οι επιλογές για κραιπάλες είναι πολλές, σε όλους τους τομείς είτε κλαμπ είτε ρακάδικα, σινεμά, συναυλίες, γίνονται εκδηλώσεις όλο το χρόνο, κ ειδικά το καλοκαίρι έχει πολλα ενδιαφέροντα καλλιτεχνικά δρώμενα. Γενικώς το ηράκλειο δεν κοιμάται ποτέ, πάντα γίνεται χαμός στο κέντρο. Εμείς όμως δυστυχώς έχουμε γίνει του σπιτιού γιατί δεν φτάνουν τα φράγκα... :-\

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 02, 2013, 06:02:20 μμ »
Νομιζα οτι μιλουσες για το ρεθυμνο αλλα βλεπω οτι μιλας για ηρακλειο.  Το ρεθυμνο ειναι αρκετα οικονομικοτερο και υπερτερει πολυ στην παρειστικη διασκεδαση τυπου ρακαδικου.  Αν τωρα εσυ θελεις αστικου τυπου διασκεδαση και μεγαλα club τοτε το Ηράκλειο πλεονεκτει.  Αν οντως σκεφτεσαι την ψυχολογια προτιμησε το Ρέθυμνο αν και τα κενα ειναι λιγοτερα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 02, 2013, 07:35:12 μμ »
Α, τοτε για Ρεθυμνο ειμαστε... Οχι καμια σχεση με κλαμπ κ τετοια, ροκαδικο κ ουζερι δωσε μου και ειμαι ευτυχισμενη   ;)

Αποσυνδεδεμένος DIAMAN22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηρακλειο
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 05, 2013, 12:29:44 μμ »
καλημέρα και απο μενα! εγώ ψηφίζω Ρέθυμνο ανεπιφύλακτα! συγκεντρώνει τα πάντα εκδηλώσεις, διασκέδαση, θάλασσα, πανεπιστήμιο, καλό κλίμα στα σχολεία με νέους συναδέλφους. και να είσαι και ελεύθερη βουρ! εγώ εκεί γνώρισα το βορειοελλαδίτη σύζυγο. φύγαμε αλλά σκεφτόμαστε πολύ σοβαρτά να ξαναγυρίσουμε γιατί αυτή την αισιοδοξία και τη νοοτριοπία του κόσμου δεν την βρίσκεις πουθενά! αντίθετα εδΏ στη Β. Ελλάδα πολύ μιζέρια ρε παιδί μου ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.