*

Αποστολέας Θέμα: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;  (Αναγνώστηκε 21998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 05, 2013, 03:20:31 μμ »
Aναπληρωτες ΠΕ2 παίρνει ο νομός Θεσσαλίας; Ενδιαφέρομαι για Λάρισα ,Τρίκαλα ή Καρδίτσα.Είμαι αρκετά ψηλά στον πίνακα και θέλω να δω αν έχω πιθανότητες.
Γενικά η Θεσσαλία δεν έχει κενά, όλες τις ειδικότητες έχουν πρόβλημα.  Ωστόσο δεν χάνεις τίποτα αν δηλώσεις. Δεδομένο οτι δεν γινονται προσλήψεις μπορεί να προκυψει κανενά κενό. ΚΑΛΗ ΕΠΙΥΧΙΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:13 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 05, 2013, 10:39:08 μμ »
Aιτ/νια δεν έχει κενά. :'(

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 05, 2013, 10:53:40 μμ »
πως ξερουμε τα κενα απο τωρα?

Αποσυνδεδεμένος Ζουζου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 06, 2013, 01:09:35 μμ »
Απο τους υπεράριθμους μάλλον.
Πάντως φέτος πιστεύω ο προβληματισμος ειναι μεγαλύτερος.Εκτος κι αν εχεις εναλλακτική δουλειά ή οικογένεια .
Εγω παντως με παιδιά και παλι, επειδη καθε χρονο δουλεύω και λιγότερο, προβληματίζομαι.Το παίζεις κορώνα γράμματα ,δηλώνεις μακριά δε σου μενουν λεφτα αλλα δε μενεις πισω ή κοιτας την οικογένεια σου αλλα οχι τη δικη σου ψυχική υγεία;
Ας είμαστε αισιόδοξοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:13 »

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 06, 2013, 01:17:36 μμ »
ρε παιδιά, για κάντε μια πρόβλεψη-εκτίμηση ή δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω!πόσους πε2 λέτε να πάρουν φέτος;

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 06, 2013, 01:37:42 μμ »
Εγώ νομίζω πολλοί θα είναι άμω

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 06, 2013, 01:45:34 μμ »
βγηκε η εγκύκλιος;

Αποσυνδεδεμένος MatinaPEO2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 06, 2013, 01:56:35 μμ »
Νομίζω οι κατά τόπους ενώσεις των φιλολόγων πρέπει να διαμαρτυρηθούν για τη μείωση των ωρών στα γυμνάσια και στα ΕΠΑΛ. Το ότι στο Γενικό Λύκειο θα αυξηθούν οι ώρες μας, δε μου λέει κάτι. Είμαστε η πολυπληθέστερη ειδικότητα και όμως μ αυτά και μ αυτά το Υπουργείο θέλει να πετσοκόψει τους αναπληρωτές φιλολόγους κυρίως. Αυτό πρέπει να είναι η βασική επιδίωξη μας. Εγώ ως διορισμένη έστειλα μέιλ στον τοπικό σύνδεσμο φιλολόγων για να πιέσουν. Κάθε ειδικότητα έχει διαμαρτυρηθεί για το νέο ωρολόγιο, εμείς ΤΙΠΟΤΑ...

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 06, 2013, 02:08:17 μμ »
 :)Συμφωνω απολυτως!Πρεπει να καταλαβουν οτι χρειαζονται και περισσοτερες ωρες διδασκαλιας στη γλωσσα και στην ιστορια απο τις ισχυουσες για το γυμνασιο και το επαλ!Προσωπικα εστειλα μηνυματα αλλα δε γινεται καμια κινηση!Εχουμε επαναπαυτει

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 06, 2013, 03:01:33 μμ »
Το να μειωθουν οι ωρες π.χ. στα φιλολογικά ή στα μαθηματικά δεν δημιουργούν προβλημα στη μορφωση των παιδιων. Τα παιδια πρεπει να μαθουν και αλλα πραγματα εκτος απο αρχαια, λατινικα,και λογάριθμους. Υπαρχουν οι ξενες γλωσσες (οπου εκει χρειαζεται μια αυξηση), υπαρχουν τα καλλιτεχνικα μαθηματα (οπως θεατρολογια, μουσική κλπ) υπαρχουν πολλα άλλα.
Μη βλεπουμε μονο το πόσοι θα δουλεψουν. Πρεπει να μας ενδιαφέρει και η ιδια η μόρφωση των παιδιων που πρεπει να είναι  απο "όλους" τους κλάδους και τις επιστήμες. Συνεπως, πώς να χωρέσουν ολα αυτα μεσα σε ενα ωρολογιο προγραμμα 30 ωρων την εβδομάδα?
Εκτος κι αν κανουν και απογευματινα μαθήματα οπότε να βάλουμε 6 ωρες θεματογραφια αρχαιων ελληνικων την εβδομαδα :P
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 06, 2013, 03:14:18 μμ »
θεωρητικά συνάδελφε ,είναι όπως τα λες...αν έχεις δει όμως όλα αυτά τα χρόνια τι είδους "μάθημα" γινόταν σε αυτά τα μαθήματα και σε αυτές τις ειδικότητες,ειδικά στο γυμνασιο και το Επάλ, κάθε άλλο παρά συντελούσαν στην ευρύτερη μορφωση των παιδιών...
για τα μεν παιδιά ήταν ή "ωρα του παιδιού" για αυτούς που έκαναν αυτα τα μαθήματα, ήταν επίσης η ''ωρα του παιδιού"...
όπως επίσης  θα ειχες δει και στα ωρολογια προγράμματα ποσοι απ οαυτους συμπληρωναν 21 , 20 ή 19 ωρες στο γνωστικο του; αντικείμενο; ελάχιστοι...με γεωγραφίες ,ιστορίες ,project , τραβηγμένα ολα αυτα απο τα μαλλιά, με το ζόρι έφταναν 14,15, 16 ωρες...
τα μονιμα κορόιδα που ειχαν συνηθως φουλ ωράριο, ήταν φιλολογοι μαθηματικοι κλπ...
να δουλέψουν ολοι , ναι...μακάρι ...και μακάρι κανενας να μην εκδιωχθεί..αλλα οπως και ντο κανουμε δεν γινεται να εξοβελιστούν
οι πολυπληθέστεροι κλαδοι , οπως φιλολογοι και μαθηματικοι ,φυσικοι, με χιλιάδες άνεργους στους πινάκες , για να σωθούν οι μειοψηφίες...
πάντα υπάρχουν και οι φωτεινες εξειρεσεις, αλλά στα 8 χρόνια ως ωρομισθιος-αναπληρωτης, κακά τα ψέματα αυτο που ειδα , ήταν ότι ολο το "κουπί" το τραβαγαν οι 02, 03, 04.01...οι "μειοψηφίες" ηταν αυτες που πέρναγαν καλα...


Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 06, 2013, 03:15:44 μμ »
Φυσικα και ολα τα μαθηματα χρειαζονται για την ολοπλευρη καλλιεργεια των μαθητων!Σε περιοδο κρισης ομως χρειζεται να δοθει προτεραιοτητα σε κυρια μαθηματα!Τα παιδια χρειζεται να μαθουν πρωτα τα βασικα μαθηματα για να μπορεσουν να ανταπεξελθουν και στα αλλα!Αν ειχαν οι περισσοτεροι αυτη την αποψη θα τα πηγαιναν καλυτερα οι μαθητες!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 06, 2013, 03:27:03 μμ »

Πότε θα μαθουν τα "άλλα " μαθηματα, αν δεν τα μαθουν στο σχολειο?


Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντε και βγήκε η εγκύκλιος,τι θα δηλώσουμε οι ΠΕ02;
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 06, 2013, 03:54:05 μμ »
:)Συμφωνω απολυτως!Πρεπει να καταλαβουν οτι χρειαζονται και περισσοτερες ωρες διδασκαλιας στη γλωσσα και στην ιστορια απο τις ισχυουσες για το γυμνασιο και το επαλ!Προσωπικα εστειλα μηνυματα αλλα δε γινεται καμια κινηση!Εχουμε επαναπαυτει

Το πρόβλημα είναι να βελτιώσουμε τη διδασκαλία στην τάξη: η ώρα της ιστορίας που χάθηκε στην γ' γυμνασίου ήταν η τοπική ιστορία. Ποιός ασχολήθηκε συστηματικά με αυτήν; και δεν μιλάω για μονάδες ( εγώ , ο α', ο β' ) αλλά σαν σύνολο. Αντιθέτως έχω δει εκπληκτικές εργασίες και παρουσιάσεις στην τοπική ιστορία στην ευέλικτη ζώνη των δασκάλων με διαθεματικές προσεγγίσεις, τις οποίες ενώ είμαστε υποχρεωμένοι να τις κάνουμε αλλά..... Όσο αφορά  τη γλώσσα στην α' γυμνασίου: όταν μένουμε σε αυτά που είμαστε υποχρεωμένοι να βάλουμε, όταν στα υπόλοιπα φιλολογικά μαθήματα (αρχαία από μετάφραση, λογοτεχνία) ελάχιστες φορές παίρνουμε τετράδια στο σπίτι και εξαντλούμε τη διδασκαλία σε μορφοσυντακτικές παρατηρήσεις, τότε βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας. Ας κάνουμε όλοι την αυτοκριτική μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 783
Σύνολο: 802

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.