*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό  (Αναγνώστηκε 85001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:48:48 μμ »
δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να θεωρεί ότι το επίπεδο σπουδών στο ΕΠΠΑΙΚ είναι αντίστοιχο με ένα μεταπτυχιακό. Το ΕΠΠΑΙΚ το έχουν κάνει αστείο, το ολοκληρώνουν όλοι...είναι τραγικό αν αναγνωριστεί ως μεταπτυχιακό έτσι όπως είναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:56 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 11:05:52 πμ »
1. Στην Ελλάδα υπάρχουν πλέον και μονοετή μεταπτυχιακά.

2. Μήπως το ΕΠΑΙΚ θυμίζει πρισσότερο CELTA/DELTA και όχι μεταπτυχιακό;;

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 04:02:34 μμ »
bania δεν μπορώ να βρω κάποιο μονοετές μεταπτυχιακό. Αν έχεις κάποια λίστα ή link γράψε το σε παρακαλώ να δω σε ποια αναφέρεσαι.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 12:00:47 πμ »
bania δεν μπορώ να βρω κάποιο μονοετές μεταπτυχιακό. Αν έχεις κάποια λίστα ή link γράψε το σε παρακαλώ να δω σε ποια αναφέρεσαι.

Ένα που ξέρω και το έχει παρακολουθήσει φίλος είναι το παρακάτω :
http://www.pms.apae.uth.gr/images/stories/prok_2013_2014.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:56 »

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 08:23:46 μμ »
Μπορείς να κοιτάξεις τον οδηγό σπουδών κάθε πανεπιστημίου και εκεί θα βρεις αρκετά μονοετούς φοίτησης. Π.χ. από εδώ μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα σπουδών του ΑΠΘ για τις μεταπτυχιακές σπουδές---> http://www.auth.gr/grad.

Τα πιο γνωστά μονοετούς φοίτησης είναι της ΕΣΔΥ. ---> http://et.diavgeia.gov.gr/f/yyka/ada/4%CE%91%CE%930%CE%98-%CE%95
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 08:31:53 μμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:22:21 μμ »
Επειδή διαβάζω αρλούμπες και υποθέσεις τύπου (e.t. ο εξωγήινος) θα σας πω κάποια πράγματα σοβαρά να τα μάθετε και αν με το καλό βγείτε έξω από τα σύνορα να τα ξέρετε.

Καταρχήν και στο Ελλάντα υπάρχουν εδώ και αρκετά χρόνια μονοετούς φοίτησης μεταπτυχιακά. ΝΑΙΙΙΙ
Βλέπετε αγαπητά μου παιδιά η Ελλάδα και το Ε.Κ.Ε.Π. ( Εθνικόν Κέντρον Επαγγελματικού Προσανατολίσμου (όχι λαλακίες), το οποίο σήμερον συγχωνεύτηκε με το ΕΟΠΠΕΠ (Εθνικός Οργανισμός Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του αξιαγάπητου Υπουργείου Παιδείας) αναγνωρίστηκε ως μέλος του ISCED (International Standard Classification of Education). Με αυτό το τρόπο από το 1997 αποδεχθήκαμε τα επίπεδα εκπαίδευσης τα οποία ορίζονται διεθνώς. ---> http://www.ekep.gr/english/Education/main.asp

To ISCED έχει εκδώσει το 1997 τα επίπεδα εκπαίδευσης και έχει αναθεωρήσει με ένα review το 2011---> http://www.uis.unesco.org/Education/Pages/international-standard-classification-of-education.aspx

Πολύ σωστά αναφέρεις asd ότι χρειάζεται 60-120 ECTS για ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού. Δεν μπορείς όμως να αναφέρεις οποιοδήποτε πρόγραμμα με 60-120 ECTS ως μεταπτυχιακό, διότι χρειάζεται και ένα ριμαδοφεκ. Να ορίσεις δαπάνες, χρονική διάρκεια, έσοδα, ποιον θα ρουφήξεις το αίμα, το πρόγραμμα κ.α. Δε μπορείς να πας στο εξωτερικό και να λες ότι είναι μεταπτυχιακό. Θα σε ρωτήσουν (δυστυχώς σε ρωτάνε), από ποιο πανεπιστήμιο είναι (τα ΑΤΕΙ είναι πανεπιστήμια πλέον...διαβάστε το 2011), που είναι το πρόγραμμα σπουδών? Ποιος είναι ο υπεύθυνος του προγράμματος, έχεις κάνει καμιά έρευνα (super hot αυτό), είναι αναγνωρισμένο από το ελληνικό κράτος ή μας δουλεύεις? Για δωσ' μου να δω το μεταφρασμένο master?

AAA για να δω τι λέει εδώ ...μεταφρασμένο από τη π.χ. Σούλα τη δικηγόρο...χαχαχχα
Τα πτυχία τα μεταφράζουμε μόνο σε πρεσβείες και προξενεία ή σε αναγνωρισμένα κέντρα μετάφρασης της χώρα που πηγαίνουμε.
Αν έχετε τη παραμικρή ελπίδα πως θα πάτε στη πρεσβεία για να το μεταφράσετε ως μεταπτυχιακό, σβήστε την.

Τα μάστερς δύο ετών υπερισχύουν του ενός έτους στο εξωτερικό, αν σε περίπτωση διεκδικήσετε μία θέση με έναν συνάδελφο σας, που έχει ενός έτους μεταπτυχιακό. Να το ξέρετε αυτό. Κατά 99,9 τις εκατό επιλέγουν αυτόν που έχει διετούς φοίτησης μεταπτυχιακό.
Όσο για το μέλος yannakis έχω να του πω, πως είναι πολύ πιο δύσκολο το ΕΠΠΑΙΚ από μεταπτυχιακά που ξέρω και έχει κοπεί κόσμος (στη δική μου φουρνιά τουλάχιστον ξέρω). Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα μεταπτυχιακά. Αν το αναγνωρίσουν ως μεταπτυχιακό πες δε θέλω, δε το θεωρώ μεταπτυχιακό εγώ.       

Υ.Σ. Τώρα αν οι γραμματείες δε γνωρίζουν, μπορείς σε παρακαλώ mentoras να μου δώσεις κάποιο εμαιλ ή τηλέφωνο να σε πάρω να μου πεις τις εξελίξεις? Μη στεναχωριέσαι έχω ρωτήσει και άλλους σχετικούς με υπουργεία και δε ξέρουν τίποτα (ακόμα) σχετικά με το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:39:24 μμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:13:48 πμ »
Στην τελική ρε φίλε ποιο είναι το προβλημά σου?δεν κατάλαβα?Εμείς μιλάμε για μια αναβάθμιση του πιστοποιητικού....αν αξίζει ή δεν αξίζει ή είναι δεν είναι  δε μας ενδιαφέρει αυτό...ξέρουμε το Ελλάντα μας...δεν περιμέναμε εσένα οκ?η μπες στο θέμα αν έχεις καμιά πληροφορία ή πάτα στη δημιουργία άλλου θέματος...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:39:51 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 02:37:36 πμ »
Στην τελική ρε φίλε ποιο είναι το προβλημά σου?δε κατάλαβα?Εμείς μιλάμε για μια αναβάθμιση του πιστοποιητικού....αν αξίζει ή δεν αξίζει ή είναι δεν είναι  δε μας ενδιαφέρει αυτό...ξέρουμε το Ελλάντα μας ...δεν περιμέναμε εσένα οκ?η μπες στο θέμα αν έχεις καμιά πληροφορία ή πάτα στη δημιουργία άλλου θέματος...

Άμα δε σ' αρέσει η γνώμη μου, τότε να μη τη διαβάζεις!! Άιντε με τον κάθε έναν, που έχει μάθει να πουλάει ψευτομαγκιά πίσω από το πληκτρολόγιο. Με ενδιαφέρει γι αυτό ασχολήθηκα και πληροφορίες έδωσα και θα συνεχίσω να δίνω. Και σε όποιον αρέσω.

Αν έχεις κάποια πληροφορία για το θέμα ευχαρίστως να τη μάθουν τα μέλη. Διαφορετικά συζήτηση κάνουμε και πάνω στη συζήτηση λέει ο καθένας την άποψη του. Μόνο που όταν αναφερόμαστε σε κάτι (και δεν αναφέρομαι στις δικές σου πληροφορίες) θα πρέπει και να αποφεύγουμε τη παραπληροφόρηση. Αν πρόσεξες, που δε το νομίζω, μαζί σου είμαι και υπερασπίζομαι τη λειτουργία του ΕΠΠΑΙΚ ως μεταπτυχιακό.

Μπορεί να μην ενδιαφέρει εσένα το αν είναι ή δεν είναι σωστό να το ονομάζουμε μαστερ. Ποσώς με νοιάζει. Αλλά αφού υπάρχουν μέλη που το συζητάνε μιας και εγώ το έθιξα, θα μου επιτρέψεις να απαντάω κιόλας.

Δε θα συνεχίσω αυτή την ανούσια λεκτική αντιπαράθεση γιατί νόημα δεν έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:38:26 πμ από Lasid »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 09:41:48 πμ »
Σωστά δε χρειάζεται καμιά λεκτική αντιπαράθεση....συνεχίστε να δίνετε όποιες πληροφορίες νομίζετε ότι είναι χρήσιμες για το θέμα!

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 11:58:02 πμ »
Με βαση τις παρουσες-ισχυουσες συνθηκες λοιπον, το εππαικ, σε αγγλικη εκδοση ενος βιογραφικου, θεωρω οτι ναι μεν δεν το αναγραφεις ως 'Msc', αλλά όμως εντασσεται στις 'postgraduate studies'.

Αποσυνδεδεμένος gdoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Seize the day!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 12:32:56 μμ »
Με βαση τις παρουσες-ισχυουσες συνθηκες λοιπον, το εππαικ, σε αγγλικη εκδοση ενος βιογραφικου, θεωρω οτι ναι μεν δεν το αναγραφεις ως 'Msc', αλλά όμως εντασσεται στις 'postgraduate studies'.

Αυτό που ισχύει στην Αγγλία είναι ότι είναι ναι μεν postgraduate study (60 credits) αλλά χρειάζεσαι 180 credits για να θεωρηθεί ένα πρόγραμμα ως Master. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει κάποιος να παρακολουθήσει επιπλέον μαθήματα, να κάνει έρευνα και να παραδόσει διπλωματική εργασία.
Προφανώς γι' αυτό αναφέρθηκε ότι το ΕΠΠΑΙΚ με τη σημερινή του μορφή δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μιας ευρωπαϊκής χώρας.
Σημειωτέον ότι αν κάποιος στείλει το πτυχίο του ΕΠΠΑΙΚ στον UK NARIC (Αγγλικό ΔΟΑΤΑΠ) δεν το αναγνωρίζουν ως Master αλλά ως Postgraduate certificate in education (PGCE) και αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσει αν θέλει να διδάξει σε σχολείο της Αγγλίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2013, 12:35:41 μμ από gdoul »

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:01:31 πμ »
Παιδια επικοινωνησα κι εγω με ασπαιτε και μου ειπαν οτι ΞΕΚΙΝΑΕΙ προσπαθεια αναβαθμισης σε μεταπτυχιακο.
Εαν γινει αυτο τοτε ΙΣΩΣ με καποια επιπλεον μαθηματα να αναβαθμιστουν και οι κατοχοι του ΕΠΠΑΙΚ.
Ειναι κατι που μπορει να γινει, μπορει και οχι οποτε μην πολυ-υπολογιζετε σε αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2013, 03:21:31 μμ από Lasid »
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:46:05 πμ »
Τι καημός πια, πες ότι αναγνωρίστηκε ως μεταπτυχιακό θα έχετε κάποιο όφελος ;
Δεν έχει καμία αξία το μεταπτυχιακό σου αν δεν έχει άμεση σχέση με το πρώτο πτυχίο!

Αποσυνδεδεμένος mentoras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΠΑΙΤΕ - διαδικασία αναγνώρισης ως μεταπτυχιακό
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:01:21 πμ »
Δεν ειναι ακριβως ετσι, τουλαχιστον αυτη ειναι η αποψη μου.
Μπορει το μαστερ οταν ειναι συναφες με το αρχικο πτυχιο, να εχει μεγαλυτερη αξια, κατι σαν 'πακετο', αλλα και ενα μεταπτυχιακο, εχει αξια ετσι κι αλλιως απο μονο του.
Δεν νομιζω συμμεριζονται παρά ελάχιστοι, την αποψή σου, οτι αν δεν εχουν σχεση πτυχιο-μεταπτυχιακο, τοτε το μεταπτυχιακο δεν εχει καμια αξια.

Ειδικα στις σημερινες δυσκολες εποχες, που οπως ολα δειχνουν πολλοι θα εκδιωχθουν με διαφορους τροπους απο το δημόσιο, ένα μεταπτυχιακο στο βιογραφικο ειναι μια καλη προσθηκη.
Νομιζω οτι το εππαικ ειναι ηδη με το ενα ποδι μεσα στις μεταπτυχιακες προδιαγραφες, οποτε μενει να δουμε αν θα ολοκληρωθει επιτελους αυτη η μεταβαση. Νομιζω οτι το αξιζουν, όσοι αφιέρωσαν χρονο, κοπο, χρημα, για να το παρακολουθησουν και να το αποκτησουν.
Ας ειμαστε ετοιμοι, κι ας προσπαθησουμε να πιεσουμε προς αυτη την κατευθυνση της αναβαθμισης των υπαρχοντων εππαικ, με εκδηλωση ενδιαφεροντος, κρουσεις κλπ, καθως οπως ολοι αντιλαμβανεσθε, ζουμε σε πραγματικα δυσκολες μερες, και πρεπει να εχουμε οσο το δυνατον περισσοτερα εργασιακά εφόδια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.