*

Αποστολέας Θέμα: "Οργανική σε σχολείο για όλους"  (Αναγνώστηκε 80531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #224 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 12:53:00 πμ »
Σχετικά με την υπεραριθμία:
-Απ' ό,τι φαίνεται, οι υπεράριθμοι πλέον θα αλλάζουν υποχρεωτικά οργανική θέση (παρ. 9)
-H κρίση της υπεραριθμίας θα γίνεται όπως τώρα, δηλαδή υπεράριθμος θα κρίνεται ο τελευταίος τοποθετηθείς στη σχολική μονάδα (εκτός αν κάποιος από τους αρχαιότερους θέλει να κριθεί υπεράριθμος). Οι τοποθετήσεις των υπεράριθμων θα γίνονται κι αυτές όπως τώρα, δηλ. κατά προτεραιότητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:11:50 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #225 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 12:55:14 πμ »
πολύ σωστά, μένει να δούμε (το ξαναλέω) πόσοι θα είναι οι υπεράριθμοι, ποιο θα είναι το μέτρο?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #226 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 01:05:43 πμ »
και συμπληρώνω τη σκέψη μου:
το υπουργείο θέλει να εξαφανίσει τους όρους διάθεση ΠΥΣΔΕ και υπεράριθμος (η άρση υπεραριθμίας θα είναι υποχρεωτική), αυτό το τελευταίο σε συνδυασμό με τη δυνατότητα συμπλήρωσης ωραρίου σε έως και 5 όμορα σχολεία σημαίνει με μεγάλη πιθανότητα ότι το μέτρο της οργανικής θα κατέβει σε μονοψήφιο νούμερο πολύ κάτω των 12 ωρών, εργασιακός μεσαίωνας και εκπαιδευτικοί / επισκέπτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2013, 01:09:09 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #227 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 01:17:24 πμ »
Ο εργασιακός μεσαίωνας που μας περιμένει είναι γεγονός,
αλλά δεν είναι αυτό που θέλουν αυτή τη στιγμή.
Αυτή τη στιγμή θέλουν ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ
και σπάω το κεφάλι μου να βρω πως θα τις πετύχουν
και να βρω πως αυτή η τροπολογία εξυπηρετεί σ΄αυτή την κατεύθυνση.
Γιατί δεν μπορεί! ένα κομματάκι του παζλ είναι κι αυτή η τροπολογία.
Μόνο που εμείς δυστυχώς βλέπουμε την εικόνα λίιιιιιιιγο πριν τοποθετηθεί και το τελευταίο κομμάτι
ως τότε να μαντέψουμε μόνο προσπαθούμε
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:11:50 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #228 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 01:24:51 πμ »
Δεν ξέρω αν θα υπάρχει καν μέτρο οργανικότητας... αφού κάποιοι μπορεί να μην έχουν ούτε 3 ώρες (κάτι που ήδη συμβαίνει).

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #229 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 02:03:57 πμ »
Μάλλον αυτό για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις που πρόκειται να περάσει απ΄το ΣτΕ τώρα,
έχει ως προυπόθεση κάποιος να περισσεύει=υπεράριθμος διαπιστωμένα.
Όπου διαπιστωμένα σημαίνει με οργανική η οποία δεν τον χρειάζεται.
Το να είναι απλά στη διάθεση ίσως να μην αρκεί για να τον βγάλει στη σέντρα.

Και ναι!!!!! έτσι θα πάνε σε απολύσεις.
Με υποχρεωτικές μεταθέσεις τις οποίες θα αρνηθούμε να αποδεχτούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2013, 02:15:42 πμ από marsa »
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #231 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 07:47:27 πμ »
Απορια... μια εκ των πολλων...
Στο σημειο 4 του αρθρου γραφει: οι εκπαιδευτικοι οι οποιοι δεν κατεχουν οργανικη θεση σε σχολικη μοναδα, αποκτουν και κατεχουν οργανικη θεση σε σχολικη μοναδα,...στην οποια παρεχουν το συνολο των ωρων ή τις περισσοτερες ωρες του προβλεπομενου διδακτικου τους ωραριου...

Αυτο αναφερεται: 1. στο παρον, δηλαδη οτι θα παρεις οργανικη στο σχολειο που τωρα παρεχεις τις περισσοτερες ωρες, θελεις δεν θελεις, ή 2. στο μελλον, οτι δηλαδη σε αυτη τη μοναδα θα παρεχεις απο του χρονου τις περισσοτερες ωρες;;;

Αν ειναι το πρωτο,αυτο σημαινει οτι ενας αποσπααμενος θα παρει οργανικη θεση στο σχολειο που εχει τις περισσοτερες ωρες τωρα;;; Δυσκολο το βλεπω να δωθει οργανικη σε σχολικη μοναδα εκτος της διευθυνσης που ανηκεις. Αν ειναι το δευτερο, πιο πιθανο, γιατι δεν γραφει : θα παρεχουν; (Μελλοντας).

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #232 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 07:54:55 πμ »
Εγω παντως ειχα σκεφτει οτι με τις υποχρεωτικες μεταθέσεις βγαινουν τα πλεονασματα στην επικράτεια και αρα ο αριθμος των διαθεσιμοτητων ανα κλάδο
 Αυτο βεβαια θα μπορούσε να γινει και τωρα με μια απλή διαπιστωτικη πραξη οπως αυτη των υποχρεωτικων μεταταξεων που ουσιαστικα καταργησε ενα αριθμο οργανικών ανα κλάδο αφου αξιολογηθηκαν με μορια μεταταξης. Δεν αποκλειεται να δουμε και κατι τετοιο το επομενο καλοκαιρι εφοσον γινει ανακατανομή ολων των οργανικών και αυτοι που θα πλεονασουν ανα διευθυνση θα ειναι υποψηφιοι για διαθεσιμότητα αν δεν βρουν οργανική στην επικράτεια. Ουσιαστικα ειναι δυνατον να ειναι αξιολογηση με μορια μετάθεσης (?) που θα οδηγήσει σε διαθεσιμοτητες. Υποψην οτι η 12ετια μαλλον θα περιλαμβάνεται στο ΠΔ
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #233 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 08:26:43 πμ »
giokspy,
δεν διαφωνω αλλα εξακολουθω να εχω απορια σχετικα με τις υποχρεωτικες μεταθεσεις.
Υποθετικη κατασταση: Στο νομο Χανιων παιρνουμε ολοι οργανικη θεση. Ειμαστε 6 ατομα στον κλαδο μας που εχουμε υπηρεσια κατω των 12 ετων και θα μπορουσαμε να υποχρεωθουμε σε αναγκαστικη μεταθεση. Εχουμε ομως περισσοτερα μορια μεταθεσης στην σχολικη μοναδα που πηραμε οργανικη απο αυτους που εχουν πανω απο 12 ετη υπηρεσιας.
 Αρα: 1. Αυτοι που εχουν ανω των 12 ετων, δεν μετατατιθενται υποχρεωτικα συμφωνα με το ΠΔ.
          2. Εμεις οι 6 που εχουμε περισσοτερα μορια μεταθεσης απο τους παλιους προηγουμαστε να παρουμε τις ωρες στο σχολειο και αρα δεν μας
              γινεται υποχρεωτικη μεταθεση. (Δεν μιλαει πουθενα για παλαιοτητα οργανικης, λεει τον Ιουλιο του 2014 θα γινει οριστικη ανακατομη των
              οργανικων)
Θα μας κρατησει λοιπον ολους στα Χανια ενω αλλου θα εχει κενα; Μηππως θα μας στειλει σπιτι μας μια και καλη;....

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #234 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 08:43:47 πμ »
Απορια... μια εκ των πολλων...
Στο σημειο 4 του αρθρου γραφει: οι εκπαιδευτικοι οι οποιοι δεν κατεχουν οργανικη θεση σε σχολικη μοναδα, αποκτουν και κατεχουν οργανικη θεση σε σχολικη μοναδα,...στην οποια παρεχουν το συνολο των ωρων ή τις περισσοτερες ωρες του προβλεπομενου διδακτικου τους ωραριου...

Αυτο αναφερεται: 1. στο παρον, δηλαδη οτι θα παρεις οργανικη στο σχολειο που τωρα παρεχεις τις περισσοτερες ωρες, θελεις δεν θελεις, ή 2. στο μελλον, οτι δηλαδη σε αυτη τη μοναδα θα παρεχεις απο του χρονου τις περισσοτερες ωρες;;;

Αν ειναι το πρωτο,αυτο σημαινει οτι ενας αποσπααμενος θα παρει οργανικη θεση στο σχολειο που εχει τις περισσοτερες ωρες τωρα;;; Δυσκολο το βλεπω να δωθει οργανικη σε σχολικη μοναδα εκτος της διευθυνσης που ανηκεις. Αν ειναι το δευτερο, πιο πιθανο, γιατι δεν γραφει : θα παρεχουν; (Μελλοντας).

To 1.

O αποσπασμενος θα αποκτησει οργανικη στη σχολικη μοναδα που ειναι τοποθετημενος ή θα τοποθετηθει εικονικα / προσωρινα στο ΠΥΣΔΕ οργανικης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #235 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 08:50:45 πμ »
Damien,
ωραια ως εδω. Εγω που δεν ειμαι αποσπασμενη,ειμαι στη διαθεση ΠΥΣΔΕ και με τοποθετησαν για φετος σε σχολικη μοναδα οπου σχεδον συμπληρωνω το διδακτικο μου ωραριο. Ειμαι υποχρεωμενη να τη δηλωσω και να παρω οργανικη σε αυτη τη σχολικη μοναδα ή μπορω να μην τη ζητησω καθολου και να ζητησω αλλες 5 στην διευθυνση μου, στις οποιες δεν εχω καμια απολυτως διδακτικη ωρα;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #236 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 08:51:35 πμ »
Ο εργασιακός μεσαίωνας που μας περιμένει είναι γεγονός,
αλλά δεν είναι αυτό που θέλουν αυτή τη στιγμή.
Αυτή τη στιγμή θέλουν ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ
και σπάω το κεφάλι μου να βρω πως θα τις πετύχουν
και να βρω πως αυτή η τροπολογία εξυπηρετεί σ΄αυτή την κατεύθυνση.
Γιατί δεν μπορεί! ένα κομματάκι του παζλ είναι κι αυτή η τροπολογία.

Μόνο που εμείς δυστυχώς βλέπουμε την εικόνα λίιιιιιιιγο πριν τοποθετηθεί και το τελευταίο κομμάτι
ως τότε να μαντέψουμε μόνο προσπαθούμε

Κλείσιμο σχολικής μονάδας ή απλά υπεραριθμία σ αυτό...θα σημαίνει τέλος η οργανική και πας σπίτι σου...
Απλό και ξεκάθαρο...!!!

@marsa

Αν οχι κατευθειαν σπιτι σου, κανεις μια μικρη σταση προηγουμενως δια υποχρεωτικης μεταθεσης στους Φουρνους...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: "Οργανική σε σχολείο για όλους"
« Απάντηση #237 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 08:53:53 πμ »
Damien,
ωραια ως εδω. Εγω που δεν ειμαι αποσπασμενη,ειμαι στη διαθεση ΠΥΣΔΕ και με τοποθετησαν γισα φετος σε σχολικη μοναδα οπου σχεδον συμπληρωνω το διδακτικο μου ωραριο. Ειμαι υποχρεωμενη να τη δηλωσω και να παρω οργανικη σε αυτη τη σχολικη μοναδα ή μπορω να μην τη ζητησω καθολου και να ζητησω αλλες 5 στην διευθυνση μου, στις οποιες δεν εχω καμια απολυτως διδακτικη ωρα;

Tωρα θα τοποθετηθεις σε οργανικη στο σχολειο που διδασκεις τις περισσοτερες ωρες. Το καλοκαιρι θα πραγματοποιηθει επαναπροδιορισμος των οργανικων τοποθετησεων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160930
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 602

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.