*

Αποστολέας Θέμα: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία  (Αναγνώστηκε 13206 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πριν λίγες μέρες βγήκαν τα αναλυτικά αποτελέσματα της απογραφής του 2011,
http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/PAGE-cencus2011tables
Πόσοι είναι οι έλληνες μετανάστες και που βρίσκονται?
Αυτά τα στοιχεία είναι μόνο όσων διαμένουν νόμιμα και μόνιμα στην Ελλάδα, που και να καταγραφόταν οι παράνομοι και όσοι αλλοδαποί εργάζονται εποχιακά.
75.915 βούλγαροι, 480.824 αλβανοί τόσοι δεν ήταν ούτε οι τούρκοι πριν την ανταλλαγή.
Σαν να μην πέρασαν 90 χρονιά…
Ιάκωβος Μιχαηλίδης Πληθυσμιακές ανακατατάξεις στη σύγχρονη Μακεδονία http://www.imma.edu.gr/imma/history/17.html#sthash.8im9r0s8.dpuf
Δεν μπορεί κάποια κατάρα έχει αυτός ο τόπος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fyskoz68

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:03:31 μμ »
  Αφού τα παιδιά αποτελούν τεκμήριο, πως να μην είναι είδος προς εξαφάνιση; Σε ποια άλλη χώρα τα έξοδα για φροντιστήρια αποτελούν τεκμήρια διαβίωσης; Είναι δυνατόν αυτοκίνητο πολυτέκνου να φορολογείται λαμβάνοντας υπόψη τον κυβισμό του και μόνο, από τη στιγμή που η πολιτεία δίνει κίνητρα για την απόκτησή του; Δηλαδή τι περιμένουν από κάποιον με τέσσερα ή περισσότερα παιδιά να έχει Ι.Χ. των 1000 κυβικών; Τι να μεταφέρει τα εσώρουχα της οικογένειάς του; Γι΄αυτό πρέπει να προσέχουμε ΛΙΓΟ πριν την κάλπη. Δημοκρατία έχουμε, όποιος αμφιβάλλει ας ανοίξει την τηλεόραση,πλήθος καναλιών όχι μόνο κρατικά, άσε που η κυβέρνηση δεν χρειάζεται καν  τη δημόσια τηλεόραση ( τι να την κάνει;). Σας θυμίζω τέλος την απάντηση της κ.Μπακογιάννη σε κάποια από τις διαμαρτυρίες, νομίζω των εκπαιδευτικών, ότι δε θα γίνουμε Βόρεια Κορέα όπου η εξουσία κληρονομείται... 

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:07:53 μμ »
  ............................................... Γι΄αυτό πρέπει να προσέχουμε ΛΙΓΟ πριν την κάλπη...............................................................
Σωστή παρατήρηση! Αν το τηρούσαμε αυτό...................................   ::)
  

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:31:03 μμ »
Χωρις να ειμαι ρατσιστης αλλα καθε απόγευμα μαζεύονται στη μικρη πλατεία στην πολη που εμένα πέρσι πανω απο 30 παιδάκια και κατέβαζα και την τριχρονη κόρη μου να παίξει με τις φίλες της. Καποια κοριτσακια που πραγματικα σου κανει εντύπωση το ήθος και η ευγένεια τους. Απο τα 30+ λοιπον παιδάκια ελληνόπουλα ηταν μονο 3 ! Βλεπω λοιπον γείτονες και φίλους ζευγάρια απο αλβανια με 2, 3 η και 4 παιδια και για μας ειναι απαγορευτική και μονο η σκεψη για δευτερο παιδι απο τη στιγμη που τα πραγματα ειναι εξαιρετικά δύσκολα και με το ενα. Αλλωστε αργα η γρήγορα θα φύγουμε και μεις στο εξωτερικο οπως λεει καιρο τωρα η σύζυγος μου. Θεωρώντας λοιπον δεδομένο οτι δεν ειμαστε οι μόνοι σε αυτη τη κατασταση ειναι μαθηματικα βέβαιο οτι σε λίγα χρονια ιδιαιτερα σε καποιες πόλεις τα ελληνόπουλα θα ειναι μειοψηφία. Δεν ειναι ρατσισμός απλα μια πίκρα που τα ελληνόπουλα που ζουν στην ελλαδα σε λιγο θα ειναι είδος προς εξαφανιση
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2013, 05:32:42 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:35:10 μμ »
  Αφού τα παιδιά αποτελούν τεκμήριο, πως να μην είναι είδος προς εξαφάνιση; Σε ποια άλλη χώρα τα έξοδα για φροντιστήρια αποτελούν τεκμήρια διαβίωσης; Είναι δυνατόν αυτοκίνητο πολυτέκνου να φορολογείται λαμβάνοντας υπόψη τον κυβισμό του και μόνο, από τη στιγμή που η πολιτεία δίνει κίνητρα για την απόκτησή του; Δηλαδή τι περιμένουν από κάποιον με τέσσερα ή περισσότερα παιδιά να έχει Ι.Χ. των 1000 κυβικών; Τι να μεταφέρει τα εσώρουχα της οικογένειάς του; Γι΄αυτό πρέπει να προσέχουμε ΛΙΓΟ πριν την κάλπη. Δημοκρατία έχουμε, όποιος αμφιβάλλει ας ανοίξει την τηλεόραση,πλήθος καναλιών όχι μόνο κρατικά, άσε που η κυβέρνηση δεν χρειάζεται καν  τη δημόσια τηλεόραση ( τι να την κάνει;). Σας θυμίζω τέλος την απάντηση της κ.Μπακογιάννη σε κάποια από τις διαμαρτυρίες, νομίζω των εκπαιδευτικών, ότι δε θα γίνουμε Βόρεια Κορέα όπου η εξουσία κληρονομείται...
Σύμφωνα με τις απογραφές των τελευταίων 20 ετών, και αφαιρώντας τον συνεχώς αυξανόμενο αριθμό των αλλοδαπών, βλέπουμε ότι ο ελληνικός πληθυσμός μειώνεται. Τότε όμως δεν είχαμε ούτε ύφεση, ούτε κρίση, αλλά συνεχή οικονομική μεγέθυνση. Άλλοι είναι λοιπόν οι λόγοι που οι έλληνες κάνουν λιγότερα παιδιά, και κυρίως κοινωνικοί (αλλαγή της θέσης της γυναίκας, αύξηση των εργαζόμενων γυναικών, εθισμός στην καλοζωία και μικρότερη διάθεση για θυσίες κλπ).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2013, 07:50:09 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2013, 06:30:57 μμ »
 Η τάση αυτή όμως υπάρχει στο σύνολο σχεδόν της Δυτικής Ευρώπης, κυρίως στις Βόρειες Χώρες, όπου επίσης υπάρχει μεγάλο ποσοστό μεταναστών τα τελευταία χρόνια.
  

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2013, 07:22:45 μμ »
Το θλιβερό όμως στην υπόθεση είναι ότι κάποιοι από τους συναδέλφους μας, κοιτώντας πάλι μόνο το άμεσο προσωπικό τους συμφέρον, μιλάνε με προσβλητικό τρόπο για τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους. Ευτυχώς μόνο στο φόρουμ έχω παρατηρήσει αυτή την αντιμετώπιση. Μία "τρίτεκνη".

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2013, 07:44:03 μμ »
εγώ δεν μπορώ πάντως να καταλάβω πως ο μετανάστης στην Ελλάδα με πολλά χρόνια παρουσίας έχει 3-4 παιδιά και ο Έλληνας κάνει ένα με το ζόρι και λέει ότι το σκέφτεται για δεύτερο....

που λέτε να οφείλετε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 25, 2013, 08:19:45 μμ »
εγώ δεν μπορώ πάντως να καταλάβω πως ο μετανάστης στην Ελλάδα με πολλά χρόνια παρουσίας έχει 3-4 παιδιά και ο Έλληνας κάνει ένα με το ζόρι και λέει ότι το σκέφτεται για δεύτερο....

που λέτε να οφείλετε αυτό;
Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά η δική μου γιαγιά είχε κάνει 14 παιδιά για να της ζήσουν τα 7, η μάνα μου έκανε 2 για της ζήσουν και  να σπουδάσουν και τα δύο κι εγώ μετανιώνω για το 1 που έκανα γιατί δεν ξέρω αν θα μπορέσω να του προσφέρω τα στοιχειώδη.
 Οι μετανάστες, λίγο-πολύ λειτουργούν σαν τη γιαγιά μου κυρίως γιατί δε θεωρούν δεδομένο ότι τα παιδιά τους θα πρέπει ντε και σώνει να σπουδάσουν κι έπειτα το δόγμα "θα κόβω λίγο από το ένα λίγο από το άλλο θα βγει κι ένα πιατάκι για το μικρό" είναι φιλοσοφία για αυτούς. Γιατί τα παιδιά, έλεγε η γιαγιά μου, μεγαλώνουν με χάδια κι αγάπη κι όχι με λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 25, 2013, 08:24:44 μμ »
εγώ δεν μπορώ πάντως να καταλάβω πως ο μετανάστης στην Ελλάδα με πολλά χρόνια παρουσίας έχει 3-4 παιδιά και ο Έλληνας κάνει ένα με το ζόρι και λέει ότι το σκέφτεται για δεύτερο....

που λέτε να οφείλετε αυτό;
Όσο πιο καλομαθημένος και "πολιτισμένος" είσαι τόσα λιγότερα έχεις διάθεση να θυσιάσεις από τη δική σου καλοπέραση προκειμένου να αναθρέψεις παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 25, 2013, 08:35:23 μμ »
Συμφωνω. Επίσης στη δουλειά ειχω επαφή με αρκετούς μετανάστες. Οι περισσότεροι παντρεύονται σε μικρή ηλικία και ξεκινούν από νωρίς να κάνουν παιδιά. Ο Έλληνας που θα φτιάξει οικογένεια ας πούμε γύρω στα 30 μην πω και παραπάνω πόσα να κάνει;

Μάλιστα μια κοπελίτσα από την Αλβανία μου είχε αναφέρει ότι η μητέρα της τη συμβούλευε να μη γίνει σαν τους Έλληνες που κοιτούν σπουδές και οικονομική αποκατάσταση, αλλά να έχει το γάμο ως προτεραιότητα
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 25, 2013, 08:38:35 μμ »
εγώ δεν μπορώ πάντως να καταλάβω πως ο μετανάστης στην Ελλάδα με πολλά χρόνια παρουσίας έχει 3-4 παιδιά και ο Έλληνας κάνει ένα με το ζόρι και λέει ότι το σκέφτεται για δεύτερο....

που λέτε να οφείλετε αυτό;
Όσο πιο καλομαθημένος και "πολιτισμένος" είσαι τόσα λιγότερα έχεις διάθεση να θυσιάσεις από τη δική σου καλοπέραση προκειμένου να αναθρέψεις παιδιά.
Αν εσύ πιστεύεις οτι με ενα μονο μισθό 900€ και ενοίκιο μπορει καποιος να κανει δευτερο παιδι και χωρις καμμια βοηθεια?οντως οι έλληνες ειμαστε φυγοπόνοι και καλομαθημένοι αλλα πλεον τα πραγματα εχουν γινει πολυ δύσκολα για πολλούς που εκαναν το "λάθος" να κανουν οικογένεια. Ιδιαιτερα οι νέοι που κανουν το "λάθος" να μείνουν στην ελλαδα και δεν εχουν πισω τους ενα στοιχειώδες οικονομικό background
Στο πολιτισμένος να σου φέρω παραδειγμα πραγματικα πολιτισμένες χωρες οπως τη Δανία, την ολλανδια, το Βέλγιο, τη Σουηδία που σε μικρη ηλικία εχουν 2 και 3 παιδια και με την πραγματική στήριξη του κράτους και τις υποδομές κανουν εφικτή την καριέρα. Να αναφέρω επισης την πολιτικη της δανιας που εχει τις λιγότερες ωρες εργασιας της γυναίκας ισως στον κοσμο και επενδύει στη μητρότητα. Αλλα φαντασου κατάντια, στην "πολιτισμένη" ελλαδα μονο η χρυσή αυγή ανέφερε το παραπανω πρότυπο. Ναι ειναι1000% σίγουρα ευθύνη της πολιτείας η υπογεννητικότητα και ιδιαιτερα στην εποχη της κρισης
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2013, 08:44:18 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 25, 2013, 08:52:23 μμ »
Έχει τεθεί ένα ερωτημα όπου ο καθένας καταθέτει την προσωπική του άποψη με βάση τις εμπειρίες και τα παραδείγματα που έχει δει γύρω του ή και στον εαυτό του. Δεν νομίζω πως υπάρχει σωστή ή λανθασμένη απάντηση. Εξάλλου οι Αλβανοι που έφερα παραπάνω ως παράδειγμα στην Ελλάδα ζουν...
Αυτό για τη χ.α το αφήνω ασχολίαστο

*Τελικα καλά που υπάρχουν και τα ξένα παιδιά γεμίζουν και μένουν κάποια παραπάνω σχολεία ανοιχτα ::)
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνόπουλα είδος υπό εξαφάνιση από τα ελληνικά σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 25, 2013, 08:58:34 μμ »
εγώ δεν μπορώ πάντως να καταλάβω πως ο μετανάστης στην Ελλάδα με πολλά χρόνια παρουσίας έχει 3-4 παιδιά και ο Έλληνας κάνει ένα με το ζόρι και λέει ότι το σκέφτεται για δεύτερο....

που λέτε να οφείλετε αυτό;
Όσο πιο καλομαθημένος και "πολιτισμένος" είσαι τόσα λιγότερα έχεις διάθεση να θυσιάσεις από τη δική σου καλοπέραση προκειμένου να αναθρέψεις παιδιά.
Αν εσύ πιστεύεις οτι με ενα μονο μισθό 900€ και ενοίκιο μπορει καποιος να κανει δευτερο παιδι και χωρις καμμια βοηθεια?οντως οι έλληνες ειμαστε φυγοπόνοι και καλομαθημένοι αλλα πλεον τα πραγματα εχουν γινει πολυ δύσκολα για πολλούς που εκαναν το "λάθος" να κανουν οικογένεια. Ιδιαιτερα οι νέοι που κανουν το "λάθος" να μείνουν στην ελλαδα και δεν εχουν πισω τους ενα στοιχειώδες οικονομικό background
Στο πολιτισμένος να σου φέρω παραδειγμα πραγματικα πολιτισμένες χωρες οπως τη Δανία, την ολλανδια, το Βέλγιο, τη Σουηδία που σε μικρη ηλικία εχουν 2 και 3 παιδια και με την πραγματική στήριξη του κράτους και τις υποδομές κανουν εφικτή την καριέρα. Να αναφέρω επισης την πολιτικη της δανιας που εχει τις λιγότερες ωρες εργασιας της γυναίκας ισως στον κοσμο και επενδύει στη μητρότητα. Αλλα φαντασου κατάντια, στην "πολιτισμένη" ελλαδα μονο η χρυσή αυγή ανέφερε το παραπανω πρότυπο. Ναι ειναι1000% σίγουρα ευθύνη της πολιτείας η υπογεννητικότητα και ιδιαιτερα στην εποχη της κρισης
Με μισθό 900€ και χωρίς στήριξη σίγουρα ο Έλληνας δε κάνει δεύτερο παιδί και ορθά κατά την άποψή μου. Ο Αλβανός κάνει 4ο και με λιγότερα από 900€. Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να γεννοβολάμε  χωρίς να έχουμε να φάμε, απλά απάντησα στο ερώτημα του τόπικ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.