*

Αποστολέας Θέμα: Προς εκπαιδευτικούς Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16  (Αναγνώστηκε 38668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 29, 2013, 07:33:31 μμ »
Ο Μπράτης έργαψε στο alphavita για αδιαφάνεια και ανομία στις μετατάξεις και η δική μου απάντηση:
Κε Μπράτη  για την μεγαλύτερη αδικία που έγινε ΠΟΤΕ , στους  συναδέλφους  ( ή μήπως δεν είναι αφού είναι ειδικότητες)   που «υποτίθεται» ότι εκπροσωπείται  δεν λέτε τίποτα;  Τι μπορεί να γίνει; Ή τι κάνετε; Που ήσασταν τόσο καιρό (όχι πριν δέκα μέρες) μήνες πριν που λέγανε για τις μετατάξεις; Μήπως διαπραγματευόσασταν για το ποιοι θα θυσιαστούν;  Αφού μας  δώσατε στυγνά για να διασφαλίσετε την μεγαλύτερη μάζα των ψηφοφόρων σας, τώρα ως εκ θαύματος   ανακαλύψατε την αδιαφάνεια  και την ανομία.  Ντροπή!! αν πίστευα έστω και ένα από όλα αυτά που λέτε θα είχα παραιτηθεί. Όχι σήμερα ΧΘΕΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:10 »

Αποσυνδεδεμένος lne06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 29, 2013, 11:41:06 μμ »
το αλλο το καλο το ακουσατε? θα συνεδριασει το ΚΥΣΠΕ δευτερα-τριτη μονο για τις αποσπασεις δασκαλων και νηπιαγωγων. Λες κ εμεις ειμαστε απο άλλο ανεκδοτο!! τι να πει κανεις.... συνεχως βλεπουμε οτι σ αυτη τη βαθμιδα δε μας λαμβανουν ποτε υποψιν.
Μακαρι να ειναι υπερβολη του Μπρατη και εστω και τελευταια στιγμη να καταλαβουν πως πρεπει να κανουν απλα τη δουλεια τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 11:42:48 μμ από lne06 »

Αποσυνδεδεμένος Alfakapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 29, 2013, 11:46:41 μμ »
το αλλο το καλο το ακουσατε? θα συνεδριασει το ΚΥΣΠΕ δευτερα-τριτη μονο για τις αποσπασεις δασκαλων και νηπιαγωγων. Λες κ εμεις ειμαστε απο άλλο ανεκδοτο!! τι να πει κανεις.... συνεχως βλεπουμε οτι σ αυτη τη βαθμιδα δε μας λαμβανουν ποτε υποψιν.
Μακαρι να ειναι υπερβολη του Μπρατη και εστω και τελευταια στιγμη να καταλαβουν πως πρεπει να κανουν απλα τη δουλεια τους.


Δυστυχώς δέν είναι υπερβολή του Μπράτη είναι πραγματικότητα υπάρχει και το σχετικό εγγραφο του υφυπουργού.....Μας έχουν γραμμένους κανονικά

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:54:54 πμ »
Αν δεν έγινε εκ παραδρομής έγινε λόγω ασχετοσύνης, είναι εμφανές ότι όλα γράφονται στο πόδι και σχεδόν κανένας δεν ξέρει τι και ποιους υποτίθεται πως διοικεί (πιθανόν να ξέχασαν ότι η πρωτοβάθμια δεν έχει μόνο δασκάλους και νηπιαγωγούς).

Οι ειδικότητες της πρωτοβάθμιας, πέραν των ΠΕ70 και ΠΕ60, δεν είχαν καμία απολύτως εμπλοκή στις μετατάξεις με την επιφύλαξη να μη γνωρίζει το υπουργείο ακόμη πόσους μετέταξε από τη δευτεροβάθμια και που (ή να αναμένεται νομικό κώλυμα στην ολοκλήρωση τους). 

Ποτέ μέχρι σήμερα οι αποσπάσεις (ή και οι μεταθέσεις) της πρωτοβάθμιας δεν περιλάμβαναν μόνο δασκάλους και νηπιαγωγούς, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχει για όλα πρώτη φορά.

Όπως και να χει αυτό το χάλι δεν έχει προηγούμενο και οι υπέρμαχοι της αξιολόγησης οφείλουν να δώσουν το καλό παράδειγμα αξιολογώντας τον εαυτό τους.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:10 »

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 30, 2013, 04:24:28 πμ »
καλημέρα...έχει παιχτεί μεγάλο παιχνίδι σε βάρος των ειδικοτήτων. Λέγεται πως κάποιος λαλίστατος πάει για υποψήφιος της ΑΔΕΔΥ και οι ψήφοι της ΟΛΜΕ έχουν ειδικό βάρος!! Τώρα τα παιδιά της Δ.Ε. δεν έχουν πρόβλημα, κάποιοι παίζανε λοιπόν το παιχνίδι με τις καρέκλες στη ΔΟΕ....ΚΑΙ  τώρα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος elle1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:34:33 πμ »
Kαλημερα κι απο μενα!Κι εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερα να κινηθουμε ομαδικα μεσω ΟΚΠΕ. Στειλε τους mail να εχουν τα στοιχεια σας (εγω αυτο εκανα) και να δουνε κι αυτοι οτι ενδιαφερομαστε....

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:43:40 πμ »
elle 1980 συμφωνω και εγω μαζι σου. Σου απαντησαν? Τι ακριβως εστειλες? Εστειλα και εγω χθες για να ρωτησω εαν το νομικο τμημα της οκπε προτιθεται να κανει κατι, αλλα δεν μου εχουν απαντησει ακομα...

Αποσυνδεδεμένος elle1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 30, 2013, 10:54:00 πμ »
Eστειλα χθες και μου απαντησαν μεσα σε 15 λεπτα...

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 30, 2013, 11:23:22 πμ »
Συμφωνώ με τον/την elle1980.

Έστειλα και εγώ χθες και μου απάντησαν το ίδιο.

Ομαδικά μέσω του συλλόγου.

Η ΔΟΕ δεν μας εκφράζει και δεν ασχολείται μαζί μας.

Ομαδική προσφυγή είναι η μόνη λύση. 
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος katerinaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 30, 2013, 12:57:53 μμ »
στην Οκπε έχουν παγώσει προς το παρόν τη διαδικασία περιμένοντας να βρουνε νομικο πατημα. Άλλοι δικηγόροι με ομάδα συναδέλφων λένε ότι ξεκίνησαν τη διαδικασία. τι θα κάνετε;

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:13:46 μμ »
Μην το βαλετε κατω.Κινηθητε νομικα και ακομα καλυτερα ομαδικα.
Εγω ειμαι απο τις ειδικοτητες των εθελοντικων μεταταξεων,αυτων που δεν υπηρχαν στην α/θμια και φετος θα δημιουργουνταν νεοι κλαδοι(γερμανικων,καλλιτεχνικων κλπ).ΔΕΝ εκανα αιτηση στις υποχρεωτικες.Απο την αρχη το ελεγα ποσο παρανομες ειναι σε παρα πολλα επιπεδα.
Οταν βγηκε η ανακοινωση οτι θα γινουν οι υποχρεωτικες μεταταξεις,εβαλαν μεσα και ειδικοτητες που ηδη υπηρχαν,οπως γυμναστες,μουσικους κλπ.Απο τη  αρχη το λεγαμε εμεις των εθελοντικων οτι εκτος του παρανομου των υποχρεωτικων μεταταξεων και της διαδικασιας,διοτι ετρεχε η εγκυκλιος των εθελοντικων και χωρις πραξη ακυρωσης της,βασικα το κρατος ετρεχε παραλληλα 2 διαγωνισμους για τις ιδιες θεσεις,θιγονται απιστευτα οι προυπαρχουσες ειδικοτητες στην α/θμια.Και μαλιστα λεγαμε γιατι δεν κανουν κατι.
Εμεις των εθελοντικων εχουμε κανει και κανουμε αιτησεις στο υπουργειο και θα κινηθουμε και νομικα.
Καντε το ιδιο και εσεις.Εστω για την αξιοπρεπεια μας.Δεν ειμαστε σκουπιδια.Αν το καταπιουμε και αυτο..εχουμε χασει τα παντα πλεον. :)

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:31:14 μμ »
Πριν την ανακοίνωση των μετατάξεων δεν ξέρω αν είχε κανείς έγκυρη ενημέρωση για το τι επρόκειτο να γίνει και πως, ακόμη και τώρα δεν είναι ξεκάθαρο.
Έχει ξεκινήσει μία κίνηση, δεν ξέρω ακριβώς σε ποια φάση είναι, συλλέγονται συνεχώς στοιχεία από θιγόμενους, υπάρχει συγκεκριμένος δικηγόρος, για ΟΚΠΕ δεν γνωρίζω τίποτα.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος elle1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προς εκπαιδευτ.Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:36:24 μμ »
μπορεις να δωσεις ονομα δικηγορου και πιο πολλες λεπτομερειες?

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Προς εκπαιδευτικούς Α/θμιας ΠΕ11,ΠΕ06,ΠΕ16
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 30, 2013, 01:44:19 μμ »
Συνάδελφοι δείτε κ αυτό:

http://users.sch.gr/nicktsino/index_htm_files/04_diefkolynsi_enarksis_29_08_2013.pdf

Δύο μέτρα κ δύο σταθμά κ εδώ....κ για τις δικές μας αποσπάσεις ούτε λόγος....
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.