*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων  (Αναγνώστηκε 35690 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:30:00 μμ »
Ενδιαφέρει και μένα η κατάθεση ένστασης για τις εθελοντικές. Θεωρώ μεγάλη αδικία να γίνουν τοποθετήσεις σε σχολεία που ενδεχομένως να δικαιούμασταν αν γίνονταν οι εθελοντικές.
Έχει κάποιος συντάξει κάποιο υπόδειγμα ένστασης;
ΠΡΕΠΕΙ να βιαστούμε σ' αυτό νομίζω..
Αν όλοι μαζί κάνουμε ενστάσεις, δε μπορεί, θα απαντήσουν;

@Γατόπαρδε, εσύ τι έκανες;

υπάρχει άλλο θέμα για τις εθελοντικές που έχει το κείμενο της ένστασης για τις εθελοντικές...απλά μην το καθυστερείς...

Θέμα: Ερώτημα
Σας γνωρίζω ότι έχω καταθέσει αίτηση (αρ. αίτησης 11) στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 38784/Δ1/20-03-2013 εγκύκλιο μετατάξεων των εκπαιδευτικών κλάδων (ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ07 Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ18.41 Δραματικής Τέχνης, ΠΕ19 Πληροφορικής Πτυχιούχων Α.Ε.Ι. και ΠΕ20 Πληροφορικής Πτυχιούχων Τ.Ε.Ι.) από τη Δ/θμια στην Π/θμια εκπαίδευση για την πλήρωση των οργανικών θέσεων εκπαιδευτικών σύμφωνα με το ΦΕΚ 1514/τΒ΄/20-06-2013. . Προκηρυχτήκαν και ολοκληρώθηκαν μετατάξεις που χαρακτηρίστηκαν υποχρεωτικές, με άλλη εγκύκλιο, στις οποίες φημολογείται πως θα αποδοθούν και οι θέσεις που δεσμευτήκαν με το προαναφερόμενο ΦΕΚ 1514/τΒ΄/20-06-2013 για τις μετατάξεις που προκηρυχτήκαν αρχικά με την εγκύκλιο 38784/Δ1/20-03-2013.
Δεδομένου του γεγονότος πως ΠΟΤΕ δεν ακυρώθηκαν επίσημα οι περί τις οποίες γίνεται λόγος μετατάξεις που προκηρύχτηκαν τον προηγούμενο Μάρτιο θα ήθελα να μου απαντήσετε στα παρακάτω:
-Πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των εθελοντικών μετατάξεων 38784/Δ1/20-03-2013;
-Είναι νόμιμη η διαδικασία να αποδοθούν οι οργανικές θέσεις που ανακοινώθηκαν με το ΦΕΚ 1514/τΒ΄/20-06-2013 και αναφέρεται ρητώς πως θα δεσμευτούν από μεταταχθέντες συγκεκριμένης εγκυκλίου σε μεταταχθέντες άλλης εγκυκλίου;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:32:00 μμ από p-p »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:23:20 »

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 03:01:48 μμ »


Ερώτηση στη Βουλή για σκανδαλώδη διαδικασία στις μετατάξεις των εκπαιδευτικών


Για αδιαφανείς σκανδαλώδεις διαδικασίες στις υποχρεωτικές μετατάξεις 3.495 εκπαιδευτικών τπς Β θμιας στην Α θμια εκπαίδευση κάνει λόγο ο κ. Θανάσης Πεχράκος σε ερώτηση του προς τον υπουργό Παιδείας (Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο).

Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ εξηγεί ότι πριν κλείσει η σχολική χρονιά, το Μάρτη, δόθηκε η δυνατότητα σε αυτές ης ειδικότητες που εμφανίστηκαν να πλεονάζουν, να μεταταχθούν εθελοντικά και με άλλη μοριοδότηση από αυτή των υποχρεωτικών μετατάξεων στην πρωτοβάθμια Η διαδικασία αυτή ακυρώνεται Το λογικό θα ήταν να μεταταχθούν αυτοί οι συνάδελφοι εθελοντικά, να γίνουν μετά οι γενικές μεταθέσεις σε τυχόν κενές θέσεις και μετά να διαπιστωθούν κενά πλεονάσματα και προσθέτει ο κ Πετράκος.
Αντί λοιπόν να ακολουθήσει το υπουργείο την ορθή διαδικασία όπως περιγράφεται παραπάνω, ακολούθησε αδιαφανείς και σκανδαλώδεις διαδικασίες.

Ενδεικτικά αναφέρουμε: Δεν ανακοινώθηκαν

α) τα μόρια των μεταταχθέντων,

β) το ΠΥΣΔΕ προέλευσης.

Είναι πρωτοφανές οι υποψήφιοι να δηλώνουν τα μόριά τους με υπεύθυνη δήλωση και να μην γίνεται κανένας έλεγχος, από την υπηρεσία, των στοιχείων που δηλώθηκαν . Υπό αυτά τα δεδομένα ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ ρωτά τον υπουργό εάν προτίθεται να ανακοινώσει τα μόρια που συγκέντρωσε ο κάθε εκπαιδευτικός αναλυτικά και όλα τα απαραίτητα στοιχεία που να αποδεικνύουν τη διαφάνεια των μετατάξεων .

ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΕΤΡΑΚΟΣ, ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

http://www.dictyo.gr/2011-10-04-12-17-46/42006-2013-09-08-10-30-50.html

Αποσυνδεδεμένος ΤΕΟ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 11, 2013, 12:53:19 μμ »
Γράφω πρώτη φορά εδώ. Λοιπόν, ακούστε την περίπτωσή μου: είχα βάλει στην πρώτη φάση των μετατάξεων 1η επιλογή Δ' Αθήνας και 2η επιλογή Α' Αθήνας και είμαι από άλλη περιφέρεια. Δεν πήρα πουθενά. Πήραν άλλοι με πολύ λιγότερα μόρια από μένα είτε προέρχονταν από την ίδια περιφέρεια είτε όχι. Κάνω ένσταση και δεν γίνεται τίποτα και παράλληλα με τα αποτελέσματα των ενστάσεων ανακοινώνονται δύο ονόματα που ο ένας πήρε Α' Αθήνας εκεί που ήθελα εγώ με 25 μόρια λιγότερα από τα δικά μου και το κορυφαίο ο συγκεκριμένος είναι από την ίδια περιφέρεια με τη δική μου. Έχει γίνει πανικός και γενικά έχω ακούσει πολλά και διάφορα και έχει πέσει πολύ βύσμα...Αποφάσισα να το κυνηγήσω νομικά, πήρα γνώμες από διάφορους δικηγόρους και κατέληξα σε έναν ο οποίος είναι ο κατεξοχήν αρμόδιος για τα θέματα παιδείας (έχει κερδίσει υποθέσεις σχετικές με ΑΣΕΠ και άλλα). Βρίσκεται στο κέντρο στην Αθήνα. Σκέφτηκα ότι αν κάποιος άλλος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου και είναι καλύτερα να πάμε ομαδικά και από θέμα χρημάτων αλλά και σαν δύναμη. Το e-mail μου είναι: teo442001@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 12:26:54 μμ »
Ενδιαφέρομαι και εγώ για δικαστική πρόσφυγη για τα αποτλεέσματα των ενστάσεων.
Έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον άλλα δύο άτομα,
Αν είναι να μιλήσουμε για να δούμε πως θα κινηθούμς.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:23:20 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΕΟ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 09:26:09 πμ »
ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΝΕΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΑΣΤΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΙΝΑΙ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΦΕΚ ΑΡΑ ΕΩΣ ΤΙΣ 2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΑΦΟΥ 3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΦΕΚ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος Pliroforikarios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:09:16 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2013, 06:20:49 μμ από Pliroforikarios »

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 01:09:50 μμ »
ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΝΕΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΑΣΤΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΙΝΑΙ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΦΕΚ ΑΡΑ ΕΩΣ ΤΙΣ 2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΑΦΟΥ 3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΦΕΚ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.

Μόλις έχεις νέα, ενημέρωσε με ώστε να ενημερώσω με τη σειρά μου και τους αλλους ενδιαφερόμενους.

Αποσυνδεδεμένος ppetrou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:13:28 μμ »
ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΝΕΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΙΑΣΤΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΙΝΑΙ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΦΕΚ ΑΡΑ ΕΩΣ ΤΙΣ 2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΑΦΟΥ 3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΦΕΚ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ.

Ενδιαφέρομαι και εγώ για δικαστική πρόσφυγη για τα αποτλεέσματα των ενστάσεων.

Οταν θα έχεις κάποιο νέο, σε παρακαλώ ενημέρωσε με.
 

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 10:02:20 πμ »
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για ομαδική ένσταση μέσω δικηγόρου.
Μιλώ όμως πάντα για δικηγόρο που έχει εμπειρία από τη δημόσια διοίκηση, όχι να μαθαίνει από εμάς.
ενημερώστε με.

όσο για τα μόρια από τα 59 στα 94 δε φτάνεις ούτε με δύο διδακτορικά..

Αποσυνδεδεμένος kn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:01:32 μμ »
Και εγώ ενδιαφέρομαι για ομαδική ένσταση. Ενημερώστε με αν προχωρήσει!

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 12:14:06 πμ »
Είμαι κ γω μέσα για ομαδική αγωγή κατά των υποχρεωτικών μετατάξεων. Υπάρχει κανένα νέο;; Η προθεσμία λήγει σε  λίγες μέρες!

Αποσυνδεδεμένος treislaloun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 05:41:10 μμ »
Κι εγώ ενδιαφέρομαι και παρακαλώ όποιος έχει έρθει σε επικοινωνία με δικηγόρο να αναφέρει διαδικασίες και διωρία που έχουμε για να συμμετέχουμε και οι υπόλοιποι. Επίσης θέλω να ρωτήσω και το εξής: Θα πάει η υπόθεση ομαδικά ή θα εξετασθεί η κάθε περίπτωση μεμονωμένα, γιατί φαντάζομαι ότι δεν επικαλούμαστε όλοι τους ίδιους λόγους για ένσταση. Υπάρχει ένας κοινός λόγος που είναι η μη ικανοποίηση της αρχικής αίτησης μετάταξης και εν συνεχεία της ένστασης αλλά από εκεί και πέρα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στην περίπτωση του καθένα μας.

Αποσυνδεδεμένος ppetrou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 08:55:03 πμ »
Μήπως έχει κάποιος νεότερο απο δικηγόρο για τις υποχρεωτικές μετατάξεις?

Αποσυνδεδεμένος lautassari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις επί των Μετατάξεων
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 09:46:06 μμ »
Συνάδελφοι, εγώ αποφάσισα να κινηθώ νομικά. Βρέθηκα στη δεύτερη επιλογή μου αν και στη πρώτη δεν καλύφθηκαν οι θέσεις. Η πρώτη ήταν θέση εκπαιδευτικού και η δεύτερη θέση διοικητικού στον ίδιο νομό. Επικοινώνησα με πολύ καλό δικηγόρο, νομικό σύμβουλο ενός Πανελληνίου συλλόγου εκπαιδευτικών. Είναι πολύ καλός γνώστης του θέματος και το αργότερο τη Πέμπτη καταθέτουμε προσφυγή -αίτηση ακυρώσεως. Συμμετέχει και ένας άλλος συνάδελφος από το νομό μου που έχει το ίδιο θέμα με εμένα. Όποιος άλλος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει μαζί μου σύντομα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 754
Σύνολο: 774

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.