*

Αποστολέας Θέμα: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 129240 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dourvas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 10:14:44 πμ »
Σχετικά με το έγγραφο - αίτηση που θα καταθέσουμε στην ΔΔΕ έχω γράψει πολύ γρήγορα τα παρακάτω (παραθέτω μόνο το κύριο μέρος) θα ήθελα σχόλια προκειμένου να το διορθώσω και να το πάω στην διεύθυνση. Επίσης κάτι σχετικά με ένσταση στις υποχρεωτικές υπάρχει;

Θέμα: Ερώτημα
Σας γνωρίζω ότι έχω καταθέσει αίτηση (αρ. αίτησης 11) στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 38784/Δ1/20-03-2013 εγκύκλιο μετατάξεων των εκπαιδευτικών κλάδων (ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ07 Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ18.41 Δραματικής Τέχνης, ΠΕ19 Πληροφορικής Πτυχιούχων Α.Ε.Ι. και ΠΕ20 Πληροφορικής Πτυχιούχων Τ.Ε.Ι.) από τη Δ/θμια στην Π/θμια εκπαίδευση για την πλήρωση των οργανικών θέσεων εκπαιδευτικών σύμφωνα με το ΦΕΚ 1514/τΒ΄/20-06-2013. Αν και η ίδια εγκύκλιος ανάφερε ρητώς πως τα αποτελέσματα των δηλώσεων των υποψήφιων για τις προαναφερόμενες μετατάξεις θα δημοσιευόταν εντός δυο μηνών από την λήξη της ημερομηνίας δηλώσεων σχετικών αιτήσεων κάτι τέτοιο δεν έγινε. Επιπρόσθετα, προκηρυχτήκαν και ολοκληρώθηκαν μετατάξεις που χαρακτηρίστηκαν υποχρεωτικές, με άλλη εγκύκλιο, στις οποίες φημολογείται πως θα αποδοθούν και οι θέσεις που δεσμευτήκαν με το προαναφερόμενο ΦΕΚ 1514/τΒ΄/20-06-2013 για τις μετατάξεις που προκηρυχτήκαν αρχικά με την εγκύκλιο 38784/Δ1/20-03-2013.
Δεδομένου του γεγονότος πως ΠΟΤΕ δεν ακυρώθηκαν επίσημα οι περί τις οποίες γίνεται λόγος μετατάξεις που προκηρύχτηκαν τον προηγούμενο Μάρτιο θα ήθελα να μου απαντήσετε στα παρακάτω:
-Πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των εθελοντικών μετατάξεων 38784/Δ1/20-03-2013;
-Είναι νόμιμη η διαδικασία να αποδοθούν οι οργανικές θέσεις που ανακοινώθηκαν με το ΦΕΚ 1514/τΒ΄/20-06-2013 και αναφέρεται ρητώς πως θα δεσμευτούν από μεταταχθέντες συγκεκριμένης εγκυκλίου σε μεταταχθέντες άλλης εγκυκλίου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greek_katrin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:44:55 μμ »
πανω-πανω :ΑΙΤΗΣΗ-ΥΠΟΜΝΗΜΑ
ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ

απο αριστερα γραφεις τα στοιχεια σου ΕΠΩΝΥΜΟ:
ΟΝΟΜΑ:
ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ:
ΚΛΑΔΟΣ:
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ:
ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΘΕΣΗΣ:
ΔΙΔΕ :
Α.Μ. :
Δ/ΝΣΗ  :
ΠΟΛΗ:
Τ.Κ:
ΤΗΛ :
ΘΕΜΑ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ

ΔΕΞΙΑ ΣΑΝ ΑΙΤΗΣΗ:

ΠΡΟΣ
1.Διεύθυνση Προσ/κού Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης
                                  Τμήμα Β’ Δ/θμιας
2.Διεύθυνση Προσ/κού Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης
                                  Τμήμα Γ’ Π/θμιας
Δια μέσου ΔΔΕ ..........
Σας γνωρίζω ότι την 2/04/2013 υπέβαλα αίτηση εθελούσιας μετάταξης από τη Δ/θμια στην Π/θμια εκπ/ση κατόπιν σχετικής προσκλήσεως του ΥΠΑΙΘ (Υ.Α. 38784/Δ1/20-03-2013, «Μετατάξεις εκπαιδευτικών κλάδων ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ07 Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ18.41 Δραματικής Τέχνης, ΠΕ19 Πληροφορικής Πτυχιούχων Α.Ε.Ι. και ΠΕ20 Πληροφορικής Πτυχιούχων Τ.Ε.Ι. από τη Δ/θμια στην Π/θμια εκπαίδευση).
Η αίτησή μου υπεβλήθη ηλεκτρονικά μέσω του συστήματος edatacenter στη υπέβαλα στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  .............. και έλαβε αρ. πρωτ.  Α/Α ........
Έκτοτε δεν έχει υπάρξει καμία ανακοίνωση από το ΥΠΑΙΘ για την εξέλιξη των αιτήσεων αυτών.
Κατόπιν τούτου γνωρίστε μου εγγράφως και αιτιολογημένα, εντός του ευλόγου χρονικού περιθωρίου που ο Νόμος ορίζει τα εξής :
α. αν έχει ακυρωθεί αυτή η διαδικασία των εθελουσίων μετατάξεων και αν ναι, για ποιον λόγο δεν γνωστοποιήθηκε στους αιτούντες
β. αν οι θέσεις που αφορούσαν τις εν λόγω μετατάξεις συμπίπτουν με τις θέσεις που καλύφθηκαν από τις υποχρεωτικές μετατάξεις εκπαιδευτικών των ίδιων κλάδων (σχετική πρόσκληση του ΥΠΑΙΘ Υ.Α. 111966/Δ2/13-08-2013 και Υ.Α. 111967/Δ2/ 13 -08-2013 και τροποποιητική Υ.Α. 113311/Δ2/ 14-08-2013).
γ. αν ισχύει η περίπτωση β, απαντήστε μου αν υπάρχει νομικό πλαίσιο και ποιο είναι αυτό, το οποίο επιτρέπει σε δύο διαφορετικές προκηρύξεις με διαφορετικούς αποδέκτες (η μεν πρώτη Υ.Α. 38784/Δ1/20-03-2013 αναφέρεται σε σαφή κριτήρια των αιτούντων όπως 5ετή υπηρεσία, μονιμοποίηση κ.λπ., η δε δεύτερη Υ.Α. 111966/Δ2/ 13-08-2013 αναφέρεται σε πλεονάζον προσωπικό χωρίς ωστόσο αυτό να έχει περιγραφεί επακριβώς) να αιτούνται των ίδιων θέσεων.
Σας γνωρίζω ότι επιθυμώ την έγγραφη γνώση των ανωτέρω ως  έχων/εχουσα έννομο συμφέρον και επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου.
Ο ΑΙΤΩΝ/Η ΑΙΤΟΥΣΑ

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:58:29 μμ »
Κανένα τηλέφωνο παίρνετε επάνω στο Υπουργείο;;; καλά και τα χαρτιά, αλλα επειδή οι αποφάσεις παίρνονται τώρα, θα πρέπει να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας με όλους τους τρόπους!

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 01:35:47 μμ »
δεν απαντάει κανείς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 03:31:22 μμ »
Σχετικά με το έγγραφο - αίτηση που θα καταθέσουμε στην ΔΔΕ έχω γράψει πολύ γρήγορα τα παρακάτω (παραθέτω μόνο το κύριο μέρος) θα ήθελα σχόλια προκειμένου να το διορθώσω και να το πάω στην διεύθυνση. Επίσης κάτι σχετικά με ένσταση στις υποχρεωτικές υπάρχει;

Θέμα: Ερώτημα
Σας γνωρίζω ότι έχω καταθέσει αίτηση (αρ. αίτησης 11) στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κέρκυρας σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 38784/Δ1/20-03-2013 εγκύκλιο μετατάξεων των εκπαιδευτικών κλάδων (ΠΕ05 Γαλλικής Γλώσσας, ΠΕ07 Γερμανικής Γλώσσας, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, ΠΕ32 Θεατρικών Σπουδών, ΠΕ18.41 Δραματικής Τέχνης, ΠΕ19 Πληροφορικής Πτυχιούχων Α.Ε.Ι. και ΠΕ20 Πληροφορικής Πτυχιούχων Τ.Ε.Ι.) από τη Δ/θμια στην Π/θμια εκπαίδευση για την πλήρωση των οργανικών θέσεων εκπαιδευτικών σύμφωνα με το ΦΕΚ 1514/τΒ΄/20-06-2013. Αν και η ίδια εγκύκλιος ανάφερε ρητώς πως τα αποτελέσματα των δηλώσεων των υποψήφιων για τις προαναφερόμενες μετατάξεις θα δημοσιευόταν εντός δυο μηνών από την λήξη της ημερομηνίας δηλώσεων σχετικών αιτήσεων κάτι τέτοιο δεν έγινε. Επιπρόσθετα, προκηρυχτήκαν και ολοκληρώθηκαν μετατάξεις που χαρακτηρίστηκαν υποχρεωτικές, με άλλη εγκύκλιο, στις οποίες φημολογείται πως θα αποδοθούν και οι θέσεις που δεσμευτήκαν με το προαναφερόμενο ΦΕΚ 1514/τΒ΄/20-06-2013 για τις μετατάξεις που προκηρυχτήκαν αρχικά με την εγκύκλιο 38784/Δ1/20-03-2013.
Δεδομένου του γεγονότος πως ΠΟΤΕ δεν ακυρώθηκαν επίσημα οι περί τις οποίες γίνεται λόγος μετατάξεις που προκηρύχτηκαν τον προηγούμενο Μάρτιο θα ήθελα να μου απαντήσετε στα παρακάτω:
-Πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των εθελοντικών μετατάξεων 38784/Δ1/20-03-2013;
-Είναι νόμιμη η διαδικασία να αποδοθούν οι οργανικές θέσεις που ανακοινώθηκαν με το ΦΕΚ 1514/τΒ΄/20-06-2013 και αναφέρεται ρητώς πως θα δεσμευτούν από μεταταχθέντες συγκεκριμένης εγκυκλίου σε μεταταχθέντες άλλης εγκυκλίου;

Να ζητήσεις από τη διεύθυνση και τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησής σου. Τώρα ως προς το κείμενο νομίζω δεν έχει και πολύ σημασία το τι ακριβώς γράφουμε αλλά το να πάρουμε μια απάντηση για το τι μέλλει γενέσθαι.

Αποσυνδεδεμένος blum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 03:59:11 μμ »
@ath
τι νεα απο το δικηγορο που ελεγες

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 05:26:03 μμ »
Το έγραψα και χθες σε άλλο νήμα, το επαναλαμβάνω κι εδώ.

Τις τελευταίες ημέρες γίνονται συνεχείς εκκαθαρίσεις νημάτων από σχόλια εκτός θέματος, υβριστικά ή/και προσωπικά. 
Σκοπός του forum είναι η ενημέρωση για θέματα που αφορούν την εκπαιδευτική κοινότητα και η ανταλλαγή απόψεων, βάσει όμως συγκεκριμένων κανόνων τους οποίους αποδεχθήκατε κατά την εγγραφή σας.
 
Παράκληση να συνεισφέρετε όλοι ώστε να μην οδηγηθούμε σε κλειδώματα νημάτων.

Αποσυνδεδεμένος 30f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 06:12:52 μμ »
Την Καλησπέρα μου σε όλους. Είμαι κι εγώ "ομοιοπαθής" συνάδελφος και παρακολουθώ το νήμα τις τελευταίες μέρες. Έχοντας διαβάσει όλες τις σελίδες του νήματος, αποφάσισα κι εγώ να εγγραφώ στην  κοινότητα και να κάνω τις αντίστοιχες ενέργειες (Υποβολή ερωτήματος σε πρώτη φάση, κλπ.) που έχετε ήδη κάνει οι περισσότεροι.
Θα ήθελα - αν μου επιτραπεί - να συμπεριληφθώ κι εγώ στις μελλοντικές δράσεις (δικηγόρος, κλπ) , που οργανώνονται από τους πιο δραστήριους του νήματος: (p-p, naupaktos και ath77), σε περίπτωση που τελικά υπάρξει άδικη εξέλιξη του ζητήματος μας. Θα ήθελα να μου πείτε που πρέπει να στείλω pm με ότι προσωπικά στοιχεία είναι απαραίτητα σε πρώτη φάση για επικοινωνία.
Οτιδήποτε στοιχεία μου χρειαστείτε, είμαι στη διάθεση σας.
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 06:38:20 μμ »
πάντως μια ερώτηση από βουλευτή στη βουλή για τις εθελοντικές μετατάξεις θα τους ανάγκαζε να δώσουν εν τέλει μια απάντηση....

αν έχει κανένας πρόσβαση να το κοιτάξουμε...ο χρόνος τρέχει...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2013, 06:40:07 μμ από p-p »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:22:39 μμ »
Συνάδελφοι, έχουμε κάτι νεότερο από την υποθεσή μας; Μίλησε κάποιος με δικηγόρο; Εγώ σήμερα επέστρεψα από την οργανική μου και τη Δευτέρα θα ξαναφύγω και δεν ξέρω, αν θα έχω ίντρενετ.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:39:29 μμ »
Πήρα πριν από λίγο στο Υπουργείο στο αρμόδιο τμήμα και μου είπαν πάλι ότι δεν γνωρίζουν τίποτα και δεν έχουν ενημέρωση τι θα γίνει με τις εθελοντικές.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:48:20 μμ »
Προσπάθησα να βρω και το τλέφωνο του ΚΥΣΔΕ, 2103442286, δεν ξέρω, αν ισχύει. Παίρνω, αλλά είτε μιλάει είτε δεν απαντάει.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:54:15 μμ »
Προσπάθησα να βρω και το τλέφωνο του ΚΥΣΔΕ, 2103442286, δεν ξέρω, αν ισχύει. Παίρνω, αλλά είτε μιλάει είτε δεν απαντάει.

Γρηγόρης Καλομοίρης,                                                                 Χρήστος Φιρτινίδης,

αιρετό τακτικό μέλος του ΚΥΣΔΕ                                                              αιρετό αναπληρ. μέλος του ΚΥΣΔΕ

(τηλ.: 694 46 04 063, 210 33 18 632,                                           (τηλ.: 697 44 88 454,

ηλ. δ/νση: grikalom@gmail.com)                                              ηλ. δ/νση: firtinidis@gmail.com)



Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετατάξεις (Εθελοντικές) Δευτεροβάθμιας στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:58:14 μμ »
Μου απάντησε η Γραμματέας του ΚΥΣΔΕ και μου είπε ότι δεν υπάρχει ενημέρωση ούτε για τις εθελοντικές ούτε για άλλες μετατάξεις. Το ΚΥΣΔΕ δεν θα εξετάσει κανένα θέμα μετατάξεων σήμερα. Ακόμα δεν έχει συνεδριάσει ούτε για τις αποσπάσεις, καθώς περιμένουν τα κενά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161836
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.