*

Αποστολέας Θέμα: Proficiency:Πότε;  (Αναγνώστηκε 4247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MaryTheCherry

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Proficiency:Πότε;
« στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:41:38 μμ »
Καλησπέρα,δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα κάπου αλλού στο forum και έτσι ανοίγω καινούριο.
Η αδελφή μιας φίλης μου,πήρε το lower το Μαϊο και μου είπε πως θα ξεκινήσει από Σεπτέμβρη για Proficiency.Η κοπέλα είναι 14χρονών.
Με αφορμή αυτό το γεγονός αναρωτήθηκα αν είναι σωστή η αποφασή της ή οχι.Προσωπικά το θεωρώ για 2 λόγους "λάθος".Πρώτον, σε αυτήν την ηλικία ίσως να μην μπορεί να αναπτύξει κάποιες ικανότητες που απαίτούνται και δεν έχει και την κατάλληλη ωριμότητα να απαντήσει στα θέματα όπως θα έκανε ενδεχομένως στα 20.Φυσικά,πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις.Δεύτερον,αν το δούμε και από την πιο πρακτική πλευρά όλοι οι φορείς,ιδρύματα,εργοδότες ζητούν η οποιαδήποτε πιστοποίηαη να είναι όσο το δυνατόν νεότερη.Και αυτο είναι πολύ λογικό γιατί όταν έχεις πάρει το Prof. στα 14 και πας να πιάσεις δουλειά στα 24, δεν εγγυάται κανείς οτι η κοπέλα κατέχει ακόμα αυτό το επίπεδο.
Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ και θα ήθελα να μου δώσετε και εσείς τις απόψεις σας πάνω στο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Proficiency:Πότε;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:44 »

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Proficiency:Πότε;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2013, 03:50:15 μμ »
Εγώ το πήρα το Michigan στα 16, μετά από μια αποτυχία στο Advanced του Cambridge στα 15.

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να αρχίσω το μεταπτυχιακό στα 22 είχα χάσει κάθε επαφή  & στην αρχή τα βρήκα κάπως σκούρα.
Αλλά τώρα είμαι εξαιρετικά καλή στο reading. Μόνο αυτή η γλώσσα που "δε γυρνάει" εύκολα όταν μιλάω με προβληματίζει, αλλά δεν έχω ευκαιρίες να μιλάω αγγλικά ούτως ή άλλως.

Στο διά ταύτα, διαισθητικά πιστεύω πως στα 14 είναι πολύ νωρίς (κάποιος της αγγλικής θα μπορούσε να δώσει πιο εμπεριστατωμένη απάντηση).
Ωστόσο, στα 20, αν έχει εγκαταλείψει τα αγγλικά στο ενδιάμεσο, θα χάσει πολύ χρόνο για να ξαναθυμηθεί όσα ήξερε & μεταξύ μας νομίζω πως δύσκολα θα ξαναφτάσει στο ίδιο επίπεδο.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Proficiency:Πότε;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 10:11:07 πμ »
Ο κίνδυνος να χάσεις την επαφή με μία γλώσσα είναι μεγαλύτερος (α) όσο μικρότερος την αφήσεις και (β) σε όσο χαμηλότερο επίπεδο σταματήσεις. Ένα παιδί που παίρνει το Lower στα 14 και σταματάει κάθε επαφή με τα αγγλικά θα είναι σε χειρότερο επίπεδο μετά από 6 χρόνια από ένα παιδί που έκανε άλλον ένα χρόνο για Advanced ή ακόμα καλύτερα άλλα δύο χρόνια για Proficiency και μετά σταμάτησε. Επιπλέον τα παιδιά του γυμνασίου-λυκείου έχουν πολύ περισσότερο χρόνο για διάβασμα από τους νεαρούς φοιτητές, και το Proficiency έχει πάρα πολύ διάβασμα. Η θεματολογία των εξετάσεων δεν είναι τόσο υψηλή που να μην μπορεί να ανταποκριθεί ένα σχετικά ώριμο 16χρονο με την κατάλληλη διδασκαλία. Συνεπώς θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει το Proficiency άμεσα, κι ας μην το πάρει.

Ιδανικά, το καλύτερο θα ήταν να παρακολουθήσει κάποιο τμήμα συντήρησης ώστε να βελτιώσει τα αγγλικά της μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια σε τέτοιο βαθμό που το Proficiency να της φανεί μετά πιο βατό και εύκολο, αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρει κάποιο ανάλογο τμήμα στην αγορά οπότε μάλλον πρέπει να στραφεί σε ιδιαίτερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.