*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών  (Αναγνώστηκε 25265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 08:46:46 μμ »
Δηλαδή κάποιος που έχει 18 ώρες υποχρεωτικό ωράριο κατεβαίνει στις 15 ώρες διδασκαλίας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:18 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:05:37 μμ »
Ναι απ οτι καταλαβα σημερα που συζητουσα με το διευθυντη του σχολειου μου. Ο γενικος νομος με το -3 υπερισχυει εκτος αν ερθει καποια νεα εγκυκλιος που να λεει οτι κανεις δε μπορει να κανει κατω απο 18 ωρες για παραδειγμα.Επειδη βεβαια προσπαθουν να εξοικονομησουν ωρες απο παντου οπως ειδαμε και με το project τιποτα δεν αποκλειεται να γινει στο μελλον. Οι ωρες παντως του εργαστηριου θεωρουνται διδακτικες και κανονικα μπαινουν στο ωρολογιο προγραμμα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:10:35 μμ »
Ναι απ οτι καταλαβα σημερα που συζητουσα με το διευθυντη του σχολειου μου. Ο γενικος νομος με το -3 υπερισχυει εκτος αν ερθει καποια νεα εγκυκλιος που να λεει οτι κανεις δε μπορει να κανει κατω απο 18 ωρες για παραδειγμα.Επειδη βεβαια προσπαθουν να εξοικονομησουν ωρες απο παντου οπως ειδαμε και με το project τιποτα δεν αποκλειεται να γινει στο μελλον. Οι ωρες παντως του εργαστηριου θεωρουνται διδακτικες και κανονικα μπαινουν στο ωρολογιο προγραμμα

ok ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Απλά έχω στραβώσει λίγο, γιατι στο σχολειο που ειμαι το εργαστήριο το δινουν στον παλαιότερο, ενώ κανονικά δίνεται με άλλα κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος Aurelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 09:23:52 μμ »
http://edu.klimaka.gr/nomothesia/dioikhtika/1494-orismos-armodiothtes-ysefe-ergasthrio-fysikhs.html
εδώ θα βρεις τα κριτήρια με τα οποία πρέπει να γίνεται ο ορισμός του ΥΣΕΦΕ. Εγώ προς το παρόν κάνω την πάπια μέχρι να διευκρινηστεί το θέμα του 3ωρου των ΥΣΕΦΕ. Αν όντως ισχύσει, θα το διεκδικήσω κι εγώ (που παρόλο που είμαι νεότερη έχω πολύ περισσότερα μόρια από τον παλιό). Ελπίζω μόνο να ξεκαθαριστεί σύντομα. Α, και η πλάκα είναι ότι ο παλιός συνάδελφος μου είπε ότι το δικαιούται το εργαστήριο όχι μόνο επειδή είναι παλιότερος, αλλά επειδή λέει είναι εργαστήριο "φυσικών" επιστημών και όχι "βιολογικών"!!!!!!!!!
Σίγουρα μπορείς και πρέπει να το διεκδικήσεις το εργαστήριο. Αν μη τι άλλο για το "βιογραφικό" σου!!
Look wide. And when you think you are looking wide, look wider still. B.P.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:18 »

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 10:10:01 μμ »
http://edu.klimaka.gr/nomothesia/dioikhtika/1494-orismos-armodiothtes-ysefe-ergasthrio-fysikhs.html
εδώ θα βρεις τα κριτήρια με τα οποία πρέπει να γίνεται ο ορισμός του ΥΣΕΦΕ. Εγώ προς το παρόν κάνω την πάπια μέχρι να διευκρινηστεί το θέμα του 3ωρου των ΥΣΕΦΕ. Αν όντως ισχύσει, θα το διεκδικήσω κι εγώ (που παρόλο που είμαι νεότερη έχω πολύ περισσότερα μόρια από τον παλιό). Ελπίζω μόνο να ξεκαθαριστεί σύντομα. Α, και η πλάκα είναι ότι ο παλιός συνάδελφος μου είπε ότι το δικαιούται το εργαστήριο όχι μόνο επειδή είναι παλιότερος, αλλά επειδή λέει είναι εργαστήριο "φυσικών" επιστημών και όχι "βιολογικών"!!!!!!!!!
Σίγουρα μπορείς και πρέπει να το διεκδικήσεις το εργαστήριο. Αν μη τι άλλο για το "βιογραφικό" σου!!

Thanks Aurelita.
Κι εγώ έχω πολύ περισσότερα μόρια, θα το αναφέρω στο Διευθυντή.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 10:40:20 μμ »
Το θέμα είναι, επίσης, ότι όλοι όσοι διεκδικείτε τη θέση υπεύθυνου εργαστηρίων, να ασχολείστε κιόλας με αυτά, και όχι μόνο για το 3ωρο, όπως κάνει μεγάλο ποσοστό.
Ειδικά όσοι είστε νέοι, μη μουχλιάζετε σαν τους άλλους, ασχοληθείτε παραπάνω με τα εργαστήρια και απαιτείστε να γίνονται σε όλα τα τμήματα ό,τι προβλέπεται τουλάχιστον. Κινητοποιείστε και άλλους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 11:26:33 μμ »
Ας μην μπερδεύουμε τον υπεύθυνο εργαστηρίου στα ΣΕΚ με τον υπεύθυνο ΣΕΦΕ.
Ο πρώτος έχει υποχρεωτικό ωράριο 20 ωρών (εκτός κι αν έχει μικρότερο λόγω χρόνων υπηρεσίας).
Ο υπεύθυνος ΣΕΦΕ έχει υποχρεωτικό όσο του αναλογεί από τα χρόνια υπηρεσίας του και τις 3 από αυτές τις αφιερώνει στο εργαστήριο. ΔΕ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΤΟΥ ΩΡΑΡΙΟ.
Εδώ καθορίζει ότι το ωράριο των υπευθύνων εργαστηρίων είναι 20 ώρες, χωρίς να κάνει διάκριση αν είναι ΣΕΚ ή ΣΕΦΕ.
http://www.pde.gr/index.php?page=6651

Τροποποιείται το αρθρο 14 παρ 13 του 1566. Τότε δεν υπήρχαν ΥΣΕΦΕ και ΣΕΠΕΗΥ και μιλούσε για υπευθύνους εργαστηρίων ΣΕΚ. Τότε κάνανε 18 ώρες και τώρα 20. Αυτό λέει η λογική. Δεν δεσμεύομαι οτι το λέει και το ΥΠΑΙΘ.

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 11:27:39 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι μείωση αλλά υπηρεσία που αντιστοιχεί σε 3 ώρες ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 10:21:13 πμ »
Η  ανάθεση του εργαστηρίου γίνεται με απόφαση του συλλόγου. Μπορείς να το διεκδικήσεις, αλλά αφού ο άλλος είναι παλαιότερος στο σχολείο, θα έχει και τη "συμπαράσταση" των παλαιότερων. Κάνε τη στρατηγική σου.....                     

Αποσυνδεδεμένος Aurelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 03:47:39 πμ »
Τελικά απο ότι φαίνεται,το ωράριο των ΥΣΕΦΕ είναι 20 ώρες...
 Αρ.Πρωτ. 123948/Δ2  06-09-2013
http://www.esos.gr/uploads/dthmia/neo-orario-2013-14.pdf
Look wide. And when you think you are looking wide, look wider still. B.P.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 07:47:00 πμ »
Αναφερεται στους υπευθυνους εργαστηριου σεκ στους οποιους η μειωση δεν μπαινει στο ωρολογιο προγραμμα. Οι ωρες του υσεφε ειναι στο διδακτικο ωραριο. Αν περασεις στο survey καποιον πχ με ωραριο 21 ωρες 20 ωρες συν τη μειωση ΥΣΕΦΕ βγαζει 2ωρες υπερωρια
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος tokasa13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 09:14:22 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι μείωση αλλά υπηρεσία που αντιστοιχεί σε 3 ώρες ωραρίου.
Πράγματι, έχουμε συνηθίσει να το λέμε μείωση, ενώ στην πραγματικότητα είναι υπηρεσία και μάλιστα ουσιαστική.

Αποσυνδεδεμένος dem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 09:40:44 πμ »
Αναφερεται στους υπευθυνους εργαστηριου σεκ στους οποιους η μειωση δεν μπαινει στο ωρολογιο προγραμμα. Οι ωρες του υσεφε ειναι στο διδακτικο ωραριο. Αν περασεις στο survey καποιον πχ με ωραριο 21 ωρες 20 ωρες συν τη μειωση ΥΣΕΦΕ βγαζει 2ωρες υπερωρια

Έχω την εντύπωση, ότι ενώ το υπουργείο μας έριξε ακόμα ένα χαστούκι, κάποιοι δεν το έχουν πάρει χαμπάρι!

Αποσυνδεδεμένος Aurelita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ωραριο για εργαστηριο φυσικων επιστημων
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 12:43:39 μμ »
Αναφερεται στους υπευθυνους εργαστηριου σεκ στους οποιους η μειωση δεν μπαινει στο ωρολογιο προγραμμα. Οι ωρες του υσεφε ειναι στο διδακτικο ωραριο. Αν περασεις στο survey καποιον πχ με ωραριο 21 ωρες 20 ωρες συν τη μειωση ΥΣΕΦΕ βγαζει 2ωρες υπερωρια

Η εγκύκλιος βγήκε την Παρασκευή. Δεν ξέρω πόσο γρήγορα ενημερώνεται το survey
Look wide. And when you think you are looking wide, look wider still. B.P.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.