*

Αποστολέας Θέμα: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 310680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Omerta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #994 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 03:03:54 μμ »
Ενεργοποιούμε τον Σύλλογο αναπλήρωτων νηπιαγωγών , ζητάμε τηλ επικοινωνιας mail.
Στέλνουμε με φαξ ή με mail Το όνομα μας την υπογραφή μας και συντάσσουμε ενα κείμενο .
Το κοινοποιούμε στο υπουργειο, ΔΟΕ , πρωτοβάθμια , κανάλια.
Εκπρόσωπος μας ζητάει ακρόαση απο Υπουργό (δύσκολο) κτλπ και μετα στα ΜΜΕ.
Δεν ζητάμε διορισμούς δεν ζητάμε ελεημοσύνη , ζητάμε κανόνες ώστε να τακτοποιήσουμε τις ζωές μας.
Αφήστε τα τηλ στο υπουργείο που ρωτάτε μια υπάλληλο ποτε θα γίνει η β φάση? Μόνο για γέλια είμαστε.Είναι κάποια από τον σύλλογο αναπληρωτών νηπιαγωγών εδώ μέσα????Αυτή την ερώτηση πρέπει να κάνουμε.
Πορείες??? Ποιές πορείες και εαν πήγατε και κλαψατε έξω απο την αβαθμια και???? Πλάκα έχουμε. Βγαίνουμε και ζητάμε κανόνες... Η Ελλάδα αυτό χρειάζεται αυτό και ο κλάδος μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:32 »

Αποσυνδεδεμένος bubbletrouble

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #995 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 03:11:36 μμ »
Πω πω που ήσουνα τόσο καιρό και είχα απογοητευτεί πλήρως, πλήρως!!!!! :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #996 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 03:18:00 μμ »
Να κάποια τηλέφωνα: http://www.nipiagogoi.gr/pean_kalesma.pdf.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Omerta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #997 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 03:25:01 μμ »
Η ΟΛΜΕ γιατί δεν ζήτησε τόσα χρόνια αξιολόγηση των μόνιμων?(γιατί είναι πολλοί για απόλυση) Γιατί δεν ζήτησε υποχρεωτική επιμόρφωση? Γιατί δεν ζήτησε αντικειμενικότητα στις μεταθέσεις και αποσπάσεις?(για να μας έχει εξαρτημένους) Εμείς όσο δουλεύαμε γιατί δεν κάναμε τίποτα παρά πίναμε τα καφεδάκια κάναμε πως δουλεύαμε, το κράτος ότι μας πλήρωνε και φανταζόμασταν το διορισμό μας κοντά στο σπίτι μας( εεε και με ένα βυσματάκι ετσι κάνουν όλοι εγώ γιατί όχι).
Αντικειμενικές εξετάσεις στους μόνιμους , αξιολόγηση , μόρια αληθινής προϋπηρεσίας, κοινωνικοικονομικά κριτήρια κτλ.
Η ΔΟΕ , ΟΛΜΕ μας ήθελε και μας θέλει μόνο για να βολεύονται κάποιοι μέσα στα γραφεία και να είναι κοντά στις οικογένειες τους. Τώρα ο Υπουργός ξέρει καλύτερα τις ανάγκες καθηγητών - δασκάλων - νηπιαγωγών από τους αιρετούς. Πατάει ένα κουμπάκι και ξέρει πόσα παιδιά υπάρχουν πόσοι είναι οι καθηγητές. Πιστεύετε πως ήταν 100% πραγματικές οι ανάγκες σε όλο το δημόσιο ή στην εκπαίδευση τόσα χρόνια? Ακόμα και όταν διόριζαν 1000 νηπιαγωγους και περναν 2500 αναπληρώτριες παντου κενά ακούγαμε το θέμα ήταν πως δεν τα είδαμε γιατί ??? (δεν ήταν πολλά από αυτά πραγματικά απλά ο Υουργός δεν είχε τα εργαλεία να τα ελέγξει εμπιστευόταν τα λεγόμενα των συνδικαλιστών του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:32 »

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #998 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 03:30:47 μμ »
Μα καλα ειστε φοβεροι ,αυτο που προτεινετε ειναι να μην κανουν καποιοι την αιτηση?Αυτο που πρεπει να ειχε κανει ο κλαδος των νηπιαγωγων εδω και χρονια ειναι να συμμετεχει σε απεργιες και να κατεβαινει στα πανεκπαιδευτικα συλλαλητηρια.

Αποσυνδεδεμένος deputy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύω και (εκ)-παιδεύομαι
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #999 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 03:59:12 μμ »
Η ΔΟΕ , ΟΛΜΕ μας ήθελε και μας θέλει μόνο για να βολεύονται κάποιοι μέσα στα γραφεία και να είναι κοντά στις οικογένειες τους. Τώρα ο Υπουργός ξέρει καλύτερα τις ανάγκες καθηγητών - δασκάλων - νηπιαγωγών από τους αιρετούς. Πατάει ένα κουμπάκι και ξέρει πόσα παιδιά υπάρχουν πόσοι είναι οι καθηγητές. Πιστεύετε πως ήταν 100% πραγματικές οι ανάγκες σε όλο το δημόσιο ή στην εκπαίδευση τόσα χρόνια? Ακόμα και όταν διόριζαν 1000 νηπιαγωγους και περναν 2500 αναπληρώτριες παντου κενά ακούγαμε το θέμα ήταν πως δεν τα είδαμε γιατί ??? (δεν ήταν πολλά από αυτά πραγματικά απλά ο Υουργός δεν είχε τα εργαλεία να τα ελέγξει εμπιστευόταν τα λεγόμενα των συνδικαλιστών του.
Οτι η ΔΟΕ εδώ και χρόνια κοιτάει μόνο τους ημέτερους είναι γεγονός.... Είναι όμως και ο γενικός σύλλογος της  Α/βάθμιας και μη ξεχνάμε ότι πληρώνουμε αναπληρωτές κ διορισμένοι εισφορές για να συντηρείται...
Τώρα αν ο υπουργός γνωρίζει τα κενά πατώντας ένα κουμπί, ας μη γελιόμαστε δεν είναι έτσι, φρόντισαν απλά να κλείσουν τα μισά ολοήμερα δημοτικά κ νηπιαγωγεία και κάποια κλασικά με λίγα παιδιά, επομένως μείωσαν τα κενά... σε συνεργασία πάντα με τους διευθυντές α/θμιας.
Βασικά θα πρότεινα να ανοίξει ένα θέμα με τις προτάσεις οργάνωσης του κλάδου, για να αφήσουμε κ τις συναδέλφους που περιμένουν την β φάση να επικεντρωθούν στη συζήτηση τους.

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #1000 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 04:07:45 μμ »
αν καποιος αναλάβει να κάνει κίνηση εγώ ειμαι μέσα!

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #1001 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 04:26:08 μμ »
Θεωρείς ότι κάποιος μπορεί να σου ΕΠΙΒΑΛΕΙ τη διαίρεση?? Δεν αποφασίζεις μόνη σου?? Και θεωρείς πως μπορεί με τέτοια και τόση βολική παθητικότητα να προεξοφληθεί κάτι , και ταυτόχρονα να έχεις αποποιηθεί την οποιαδήποτε έστω και ατομική ευθύνη...........................................άνετα.............. και πάλι omerta..... συμφωνώ απόλυτα μαζί σου................  :( :( :(

αν αυτό είναι ερώτηση προς εμένα να σου απαντήσω πως όχι,δεν μπορεί να επιβάλλει κανείς τη διαίρεση σε εμένα προσωπικά,ξέρω πιο είναι το αντίπαλο στρατόπεδο και σίγουρα δεν είναι οι νεότεροι νηπιαγωγοί .
μια ματιά όμως στα προηγούμενα ποστ θα σε πείσει οτι πολλοί πέφτουν στην παγίδα αυτή.το να καταλαβαίνει κανείς ποιος είναι ο σκοπός του υπουργείου και με ποιες μεθόδους προσπαθεί να το επιτύχει δεν σημαίνει απαραίτητα οτι σηκώνει και τα χέρια ψηλά...απορώ με την ευκολία που έβγαλες ένα τέτοιο συμπέρασμα
το αν είμαι παθητικη στις εξελίξεις το ξέρω εγώ η ίδια,δεν με γνωρίζεις και δεν ξέρεις τι κάνω και τι δεν κάνω.

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #1002 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 04:26:35 μμ »
πριν 3-4 χρονια  ο συλλογοσ νηπιαγωγων αναπληρωτων που ειχε καταλαβει τι θα γινει προσπαθησε να κανει αρκετα πραγματα... καναμε συναντησεισ ....πηγαμε στο υπουργιο και ξανα πηγαμε  και και...αλλα ειμαστα ν παντοτε 10 15 ατομα....που ηταν τοτε ολοι;;;

Αποσυνδεδεμένος bubbletrouble

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #1003 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 07:52:49 μμ »
Η ιστορία επαναλαμβάνεται.
θα σας πω μια Ιστορία γνωστή στις παλιές και ίσως και στις νέες
Κάποτε ήταν η επετηρίδα. Κάποιος περιμενε 5-6-7 χρόνια για να δουλέψει ως αναπληρωτής και μετά μόνιμος στο δημόσιο. Κανόνιζαν την ζωή τους γιατί ξέραν πάνω κάτω πότε θα διοριστούν , παντρευόταν άνοιγαν μια δουλειά και εαν ερχόταν ο διορισμός αποφάσιζαν εαν θα τον δεχθούν ή όχι.
Ξαφνικά έρχεται ο ΑΣΕΠ όλες - όλοι πίσω από τον πίνακα χάρηκαν. Κοριτσάκια και αγοράκια 22-23-24 κτλπ που μόλις βγήκαν από το πανεπιστήμιο που είχαν πρόσφατα τα διαβάσματα αλλά και οι περισσότεροι χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις φάγαν με το σπαθί τους τους μεγαλύτερους. Όταν θα έχετε ένα παιδί που κλαίει και πεινάει και είστε άυπνοι και δουλεύετε για να τα βγάλετε πέρα οικονομικά πόσες ώρες θα διαθέσετε για διαβάσετε. Το σύστημα πέταξε κάποιους με την ρετσινιά ότι δεν είναι ο καλύτερος εεε και ???? Εγώ τα κατάφερα είμαι καλύτερος πιο έξυπνος επιτέλους η Ελλάδα πέταξε τους άχρηστους πτυχιούχους μεν αλλά κατώτερους δε. Εαν θέλαν τους καλύτερους αφήναν την επετηρίδα και βάζαν εξετάσεις στους μόνιμους.Είμαι υπερ μιας αντικειμενικής αξιολόγησης των προσόντων, επιμορφώσεις , ψυχολογικά τεστ κτλπ. Εκπαίδευση χωρίς βελτίωση, χωρίς εξετάσεις δεν υφίσταται !!!
Ήρθε ο ΑΣΕΠ πήρε όσους πήρε κάποιοι μπήκαν στο σύστημα με πλάγιους μεθόδους (ειδική αγωγή σεμινάρια). Σας θυμίζει τίποτα? Τεσπα αποφασίζουν να μην μετρήσει η προϋπηρεσία μέχρι το επόμενο ΑΣΕΠ. Πού είναι η απεργίες σας. Όλοι πίστευαν πως δεν είναι δυνατόν θα μου δώσουν τα μόρια κάποια στιγμή όταν γίνει ο ΑΣΕΠ. Τελείωναν πίσω μας πολλοί που δεν τους δώθηκε η ευκαιρία όυτε να δώσουν εξετάσεις. Μας βόλευε σκεφτήκαμε θα γράψω προυπηρεσία. Πιστεύετε ότι θα μας γράψει την προϋπηρεσία όπως παλιά? Στους νηπιαγωγούς είμαστε 2000 που δουλεύουμε αυτα τα χρόνια ξέρετε πόσες είναι πίσω μας 8000? Εγώ εαν ήμουν ένας πολιτικός  θα κοίταζα για τους ψήφους να εξυπηρετήσω τους 8000 χιλιάδες και όχι τις 2000. Έκαψα 2000 ζωές και ??? Δεν είχα κάψει άλλες τόσες παλιότερα και τι έγινε!!
ΞΥΠΝΑΤΕ
Πρέπει να πιέσουμε το υπουργείο να μας πει τους κανόνες του παιχνιδιού.Ώστε να ξέρουμε τι πρέπει να θυσιάσουμε για να πετύχουμε τον στόχο μας. Θα υπάρξουν εξετάσεις στο μέλλον , πόσα μόρια θα πάρουμε , πόσα από την προυπηρεσία, πόσα από τον γάμο, παιδιά, οικονομικά κριτήρια , κοινωνικά κριτήρια?? ΠΡΕΠΕΙ να απαιτήσουμε εξετάσεις για τους μόνιμους κτλπ. Όταν πας να παίξεις ένα επιτραπέζιο παιχνίδι πρώτα μαθαίνεις τους κανόνες και μετά εαν σου αρέσει παίζεις.
Αυτά είναι τα προβλήματα του κλάδου. Λέτε να τους ιδρώνει το αυτί εαν προστεθούν για 2 χρόνια άλλοι 10000 άνεργοι αναπληρωτές όταν έχουν 1.500.000 ανέργους. Πιστεύετε ότι το υπουργείο και ο κάθε υπουργός χαίρεται που θα διώξει 10000 ++ ψήφους???
ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ. Αυτό πρέπει να ζητήσουμε. Όσες δουλεύαμε τόσα χρόνια πώς μπορούμε να κατηγορούμε τις νέες συναδέλφισες που δεν τους δώθηκε η δυνατότητα έστω τον εξετάσεων???Ναι θα δουλέψουν και 400 € από το να είναι άνεργες γιατί θα πιστέψουν πως ίσως θα μετρήσει η προϋπηρεσία , θα κάνουν ότι κάναμε και εμείς! Αυτά με την Ιστορία
νομίζω πως οι κανόνες είναι γνωστοί.δεν χρειάζεται και πολλή φαντασία.διαίρεση,όχι μόνο στο μικρόκοσμο του κλάδου μας αλλά γενικότερα στην κοινωνία.επίσης κανόνες που αλλάζουν διαρκώς,καμία σταθερότητα.
Οι κανόνες για τους οποίους μιλούσε η συνάδελφος είναι σε σένα γνωστοί? Μιλούσες μάλλον για τους κανόνες που ξέρουμε και προκύπτουν από τις κυβερνήσεις, και όχι για τους κανόνες που ανέφερε η συνάδελφος να ζητούσαμε απ'το υπουργείο. Μου φάνηκε απαξιωτικό το σχόλιο σου. Και μένα μου έκανε εντύπωση η ευκολία με την οποία διαπίστωσες μια αρνητική κατάσταση χωρίς να σκεφτείς την πιθανότητα να ευσταθεί μια θετική δυναμική απ'τις σκέψεις ενός άλλου συναδέλφου, σε στιγμές που ψάχνουμε το κουράγιο μας παντού! Σίγουρα δεν ήταν προσωπικό όπως ίσως το εξέλαβες, αλλά μάλλον μιλούσαμε γι'άλλους κανόνες τελικά :-\ :-\ :-\ :-\ ??? ...Κι έπειτα, έχουν μπλεχτεί τρια θέματα σ' αυτό το τοπικ....νομίζω..... :o :o :P

Αποσυνδεδεμένος petam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #1004 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 08:27:29 μμ »
πριν 3-4 χρονια  ο συλλογοσ νηπιαγωγων αναπληρωτων που ειχε καταλαβει τι θα γινει προσπαθησε να κανει αρκετα πραγματα... καναμε συναντησεισ ....πηγαμε στο υπουργιο και ξανα πηγαμε  και και...αλλα ειμαστα ν παντοτε 10 15 ατομα....που ηταν τοτε ολοι;;;


στην συναντηση που κανατε τον ιουνιο ποσοι ηρθαν?
στις πορειες σας ποσοι ηταν?
νηπιαγωγοι με το ζορι συμμετειχαν σε απεργιες ακομη και τωρα

Αποσυνδεδεμένος *infinity*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #1005 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 09:47:07 μμ »
ΞΥΠΝΑΤΕ!!!!! Το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ θα είναι η καταστροφή μας! Το λέει ξεκάθαρα το θέμα οι μισοί με 1000 ευρώ κρατικού προυπολογισμού και οι άλλοι μισοί μέχρι τα 29 για 400 ευρώ και φυσικά οι συνδικαλιστές μας ως συνήθως ξύνονται και κοιτάνε αν θα είναι ωραία η μέρα σήμερα....!!! Και όλες εμείς καθόμαστε και περιμένουμε ΑΝ θα βγει ΄β φάση....κούνια που μας κούναγε....!!!

Αποσυνδεδεμένος bubbletrouble

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #1006 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 09:59:46 μμ »
Ξυπνήσαμε..... έχεις κάτι να προτείνεις, θεωρείς πως μπορούμε να κάνουμε κάτι?? Αν παρακολούθησες την συζήτηση προηγουμένως τέθηκε ένα θέμα(αν και offtopic ακόμα) για την ενεργοποίηση του συλλόγου μας. Μήπως καταφέρουμε κάτι, μήπως βάλουμε κάπου φρένο, μήπως αντιδράσουμε και οργανωθούμε.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Β´ φάση αναπληρωτών(ΠΕ60)
« Απάντηση #1007 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:34:41 μμ »
Χαρα στις μονιμες που θα ζησουν σχετικα καλα με ολα τα δικαιωματα τους και κριμα σε ολους τους αλλους που θα καταληξουν στα συσσιτια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 609
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.