*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 163076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

dd2

  • Επισκέπτης
τώρα ο Άδωνις μιλάει στο μέγκα και λέει ότι η απεργία στα νοσοκομεία ήταν 2% και αυτό σημαίνει ότι ξέρουν ότι αυτή η κυβέρνηση δίνει ελπίδα για την έξοδο από την κρίση γιατί διαφορετικά θα ήταν όλοι στους δρόμους!!!!!!

Αυτό το μήνυμα δίνουν όσοι δεν απεργούν: ότι είναι ευχαριστημένοι και έτσι να περιμένουμε τις επόμενες απολύσεις και συγχωνεύσεις σχολείων.

το σχολείο μου όλη την εβδομάδα είναι κλειστό αλλά γειτονικά δουλεύουν με κάποιους.

Πιθανόν όσοι δεν απεργούν να μην έχουν την οικονομική δυνατότητα.Και αυτό το ξέρουν καλά οι κρατούντες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πιθανόν αυτοί που δεν απεργούν δεν ξέρουν πως σκύβοντας το κεφάλι κι άλλο...αύριο δεν θα έχουν καθόλου οικονομικά...θα είναι άνεργοι και τα παιδιά τους θα είμαι καταδικασμένα να ζήσουν σαν δούλοι!!
Οι άνθρωποι πριν 80-90 χρόνια ζούσαν 10 άτομα σε ένα σπιτάκι, ήταν εργάτες ή στα χωράφια απ'το πρωί ως το βράδυ, δεν είχαν δικαίωμα σε σύνταξη, άδεια και άδειες λοχείας και ανατροφής, δεν είχαν αμάξια και καινούρια παπούτσια (με τρύπια κυκλοφορούσαν), πεθαίναν από αρρώστιες και δεν είχαν περίθαλψη και παρόλ'αυτά είχαν το σθένος να βγαίνουν στους δρόμους, να διεκδικούν εως και να σκοτώνονται στους δρόμους!!
Κι αν θέλετε να με πείτε ιδεαλίστρια...πείτε με, εγώ ξέρω πως ο Νεοέλληνας, απ'το Έπος του '40 και ύστερα είναι απλά ένα ξεφτιλισμένο προϊόν του καταναλωτισμού και δεν θυμίζει σε τίποτα αυτό που ήταν κάποτε!!! Χωρίς να γενικεύω και να παίρνει η μπάλα όλους...αλλά όταν μιλάμε για εκπαιδευτικούς και βλέπω πως δεν έχουν τη στοιχειώδη αντίληψη...........ουα, ουαίί!!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Πιθανόν αυτοί που δεν απεργούν δεν ξέρουν πως σκύβοντας το κεφάλι κι άλλο...αύριο δεν θα έχουν καθόλου οικονομικά...θα είναι άνεργοι και τα παιδιά τους θα είμαι καταδικασμένα να ζήσουν σαν δούλοι!!
Οι άνθρωποι πριν 80-90 χρόνια ζούσαν 10 άτομα σε ένα σπιτάκι, ήταν εργάτες ή στα χωράφια απ'το πρωί ως το βράδυ, δεν είχαν δικαίωμα σε σύνταξη, άδεια και άδειες λοχείας και ανατροφής, δεν είχαν αμάξια και καινούρια παπούτσια (με τρύπια κυκλοφορούσαν), πεθαίναν από αρρώστιες και δεν είχαν περίθαλψη και παρόλ'αυτά είχαν το σθένος να βγαίνουν στους δρόμους, να διεκδικούν εως και να σκοτώνονται στους δρόμους!!
Κι αν θέλετε να με πείτε ιδεαλίστρια...πείτε με, εγώ ξέρω πως ο Νεοέλληνας, απ'το Έπος του '40 και ύστερα είναι απλά ένα ξεφτιλισμένο προϊόν του καταναλωτισμού και δεν θυμίζει σε τίποτα αυτό που ήταν κάποτε!!! Χωρίς να γενικεύω και να παίρνει η μπάλα όλους...αλλά όταν μιλάμε για εκπαιδευτικούς και βλέπω πως δεν έχουν τη στοιχειώδη αντίληψη...........ουα, ουαίί!!!!
Ναι, αλλά είχαν κάτι που το λένε "ταξική συνείδηση" . Γενικά, όταν δεν έχεις να χάσεις τίποτε άλλο παρά μόνο τις αλυσίδες σου, τότε συγκρούεσαι. Όταν ακόμα έχεις να χάσεις το σπιτάκι, το αυτοκινητάκι, το καινούριο συνολάκι, την έξοδο κτλ., τότε γιατί να συγκρουστείς;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όποια κ αν είναι τα ποσοστά τώρα, οι πρώτες μέρες δείχνουν την τεράστια δυσαρέσκεια του μεγαλύτερου αυτή τη στιγμή κλάδου, αφού ήταν πάνω από το 80%. Αντί να εκμεταλλευτούμε αυτό συζητάμε για το πόσο θα αντέξουμε...
Και αναρωτιέμαι, ποιά η αντίδραση από το υπουργείο; Η ΟΛΜΕ δε θα έπρεπε να έχει, ήδη, καλέσει σε συνάντηση τον υπουργό, ώστε να εκτεθεί αν αρνηθεί; Μήπως ο κλάδος φθείρεται με την όλη κατάσταση όσο δε διαφαίνεται εξέλιξη, είτε θετική είτε αρνητική;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι, αλλά είχαν κάτι που το λένε "ταξική συνείδηση" . Γενικά, όταν δεν έχεις να χάσεις τίποτε άλλο παρά μόνο τις αλυσίδες σου, τότε συγκρούεσαι. Όταν ακόμα έχεις να χάσεις το σπιτάκι, το αυτοκινητάκι, το καινούριο συνολάκι, την έξοδο κτλ., τότε γιατί να συγκρουστείς;

Γι αυτό LK μου έγραψα και σε τι ακριβώς έχει μετεξελιχθεί ο Νεοέλληνας....βέβαια εφόσον οδεύει σε αλυσίδες πάλι, ίσως σε 50 χρόνια από τώρα να ξυπνήσει ξανά για να αποτινάξει από πάνω του τις αλυσίδες...ως τότε...καλά μυαλά!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

dd2

  • Επισκέπτης
Ναι, αλλά είχαν κάτι που το λένε "ταξική συνείδηση" . Γενικά, όταν δεν έχεις να χάσεις τίποτε άλλο παρά μόνο τις αλυσίδες σου, τότε συγκρούεσαι. Όταν ακόμα έχεις να χάσεις το σπιτάκι, το αυτοκινητάκι, το καινούριο συνολάκι, την έξοδο κτλ., τότε γιατί να συγκρουστείς;


Συμφωνώ απόλυτα.Πάντως οι 2 πρώτες ημέρες της απεργίας με ποσοστά 90%-80% έστειλαν μύνημα δυσαρέσκειας και καταδίκης της κυβερνητικής πολιτικής.Θα μου πείτε : φτάνει αυτό;Πιστεύω ότι θα ακολουθήσουν και άλλα χτυπήματα εναντίον μας.

Αποσυνδεδεμένος kaklaman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να ακούω συνέχεια για οικονομική αδυναμία. Δικαιολογίες συνεχώς. Στο σχολείο μου (Βόρεια Προάστεια) από τα 25 άτομα του συλλόγου, απεργήσαμε μόνο 4! Οι χαμηλότερα μισθολογικά (κάτω από 1000 ευρώ). Εμείς μέσα σε ένα χρόνο έχουμε χάσει 5000 (δώρα, μειώσεις, αναδρομικές κρατήσεις). Τώρα θα μας πείραζαν κάποιες μέρες απεργίας?? Οι κυρίες και κύριοι των 1400 ευρώ δήλωσαν οικονομική αδυναμία από την 1η μέρα! Κοροϊδευόμαστε?? Είναι πολύ μικρή η κοινωνία και όλοι γνωριζόμαστε.    Όλες αυτές και αυτοί οι συνάδελφοι κάθε μέρα στο σχολείο συζητάνε για το που έκαναν βαφή, μανικιούρ, σε ποια παράσταση ή εκδρομή πήγαν στο Σ/Κ, ποιο κινητό θα πάρουν ή ποιος υπολογιστής είναι καλύτερος. Αυτός είναι ο μέσος Νεοέλληνας. Κοιτάζει τον εαυτούλη του και την καλοπέρασή του. Και όταν σφίξουν τα πράγματα περιμένει κάποιον να τον σώσει, χωρίς να κουνηθεί από τον χλιδάτο καναπέ του.
Όλοι μπορούσαμε να θυσιάσουμε κάποια πολυτέλεια για να διεκδικήσουμε όσα μας έχουν πάρει και όσα θα μας πάρουν. Αυτή η νοοτροπία μας έφερε εδώ, αυτή θα μας πάει στον όλεθρο.
Κρίμα γιατί θέλουμε να διδάσκουμε στα παιδιά ήθος και τους παραμυθιάζουμε με τους αγώνες των προγόνων. Κανονικά πρέπει να τους δείχνουμε σκηνές της Ινδίας ή του Μπαγκλαντές, γιατί αυτό το μέλλον τους φτιάχνουμε.
Υ.Γ. Ουπς, ξέχασα. Αυτό δεν αφορά τα Β.Π. Αυτοί θα συνεχίσουν με ΙΒ, θα φύγουν στο εξωτερικό ή θα χρησιμοποιήσουν τις γνωριμίες τους για να βολευτούν. Λεφτά υπάρχουν!

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και εγώ το πιστεύω ολοένα και περισσότερο: όσοι ζορίζονται πραγματικά συμμετέχουν περισσόρο, απλά γιατί όντως δεν αντέχουν άλλο  8)
θα κοπούν τα επιδοματα (οικογενειακά, αναπηρίας κλπ Α! ξέχασα θα μπουν εισοδηματικά κριτήρια... ξέρετε, 5000Ε) , βάλτε πόσα (ξανα)χάνουμε ετησίως...
Αυτή είναι η τελευταία απεργία μας. Αν δεν λήξει αξιοπρεπως, ό,τι και να μας κανουν μετά θα έχουν δίκιο  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2013, 03:14:57 μμ από anemoni »

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Καθηγητές στους δρόμους, δάσκαλοι κ νηπιαγωγοί σε απεργία, εργαζόμενοι στην υγεία και τον ερύτερο δημόσιο τομέα, πανεπιστήμια σε αναστολή, σχολεία υπό κατάληψη, συλαλλητήρια γεμάτα κόσμο σε ολόκληρη της Ελλάδα, η εργαζόμενοι της Λάρκο στην εθνική οδό με το τοπίο να θυμίζει πεδίο μάχης και τα Μ.Μ.Ε. έχουν σκαλώσει στις δηλώσεις Κασσιδιάρη και τις "προσπάθειες" των πολιτικάντιδων να φρενάρουν τον φασισμό.. Ο φασισμός του κράτους και η φίμωση της αλήθεια από ποιον θα αρθεί;;; Ας δούμε μέχρι πότε τα κανάλια θα πιπιλάν τις καραμέλες που τους πετάνε οι άνωθεν κ θα πιπιλίζουν το μυαλό μας.... Μας δείχνουνε το δέντρο για να κρύψουνε το δάσος!!!!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
@Vasw99
Κανένας αγώνας δεν πάει χαμένος, έστω κι αν φαίνεται ότι αποτυγχάνει.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος ΠE11-2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
  • Verba volant, scripta manent...
    • Προφίλ
...Κρίμα γιατί θέλουμε να διδάσκουμε στα παιδιά ήθος και τους παραμυθιάζουμε με τους αγώνες των προγόνων. Κανονικά πρέπει να τους δείχνουμε σκηνές της Ινδίας ή του Μπαγκλαντές, γιατί αυτό το μέλλον τους φτιάχνουμε...

Βάλε και τον εαυτό σου και τον δικό μας μέσα, διότι απέχουμε πολύ από αυτό που λέγεται ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ!!!
Ούτε ήθος, ούτε δικαιοσύνη, ούτε ισότητα υπάρχει μεταξύ μας, συνάδελφοι!
Φροντίζουν για αυτό οι πολιτικοί μας, οι συνδικαλιστάδες μας και 'μεις που ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ... :(
"Τούτον τον χειμώνα, άμα τον πηδήξαμε,
γι' άλλα δέκα χρόνια, άιντε, καθαρίσαμε..."

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τι έγινε τελικά?

Αποφασίστηκε απεργία στη δευτεροβάθμια για την ερχόμενη εβδομάδα?

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Αυτη τη στιγμη εμαθα συνενδριαζουν και δεν ειναι καθολου σιγουρη η ψηφηση πενθημερης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:12:16 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος oikat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ξέρουμε ποσοστά της απεργίας σήμερα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 620
Σύνολο: 640

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.