*

Ψηφοφορία

Θα απεργήσετε στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013;

Ναι θα απεργήσω μέχρι τέλους
199 (53.4%)
Ναι θα απεργήσω αλλά κάποιες μέρες μόνο
126 (33.8%)
Όχι δεν απεργώ
30 (8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
18 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 371

Η ψηφοφορία έληξε: Νοέμβριος 09, 2013, 10:42:16 πμ

Αποστολέας Θέμα: Συμμετοχή στις πενθήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες Σεπτεμβρίου 2013  (Αναγνώστηκε 163321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ria A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 πικραίνεσαι όμως και αγανακτείς όταν βλέπει συνάδελφους να μετρούν τους απεργούς  και να υπολογίζουν πόσες ώρες νωρίτερα θα φύγουν και όταν προεξοφλούν το αποτέλεσμα της απεργίας .Εν πάση περιπτώσει και εγώ  θα έχω τη συνείδηση μου ήσυχη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geronimo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Αισιοδοξία και αγώνας. Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα με την απεργία. Αντίθετα αν δεν κάνουμε απεργία είμαστε καταδικασμένοι.

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
@nenia
και στο δικό μου σχολείο συζητήθηκε το τι θα γίνει αν οι απεργοσπάστες είναι λιγότεροι από τα τμήματα. Θα ήθελα όμως να τους πασάρω και το νόμο αύριο που λέει ότι οι μη απεργοί πρέπει να βρίσκονται σχολείο από την αρχή ως τη λήξη του ωραρίου του. Το νόμο κανείς;

Σε ερώτημα που είχαμε κάνει παλιότερα στη διδε μας είχε απαντήσει ότι είναι θέμα απόφασης συλλόγου. Προφορικά βέβαια. Τώρα που στείλανε εγγράφως το ερώτημα περιμένουν και έγγραφη απάντηση που, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν θα είναι διαφορετική. Σιγά μην αναλάβει ο κάθε προϊστάμενος την ευθύνη για όλα τα σχολεία με τους απεργούς.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
πικραίνεσαι όμως και αγανακτείς όταν βλέπει συνάδελφους να μετρούν τους απεργούς  και να υπολογίζουν πόσες ώρες νωρίτερα θα φύγουν και όταν προεξοφλούν το αποτέλεσμα της απεργίας .Εν πάση περιπτώσει και εγώ  θα έχω τη συνείδηση μου ήσυχη.

Πως τους ειπες;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@nenia
και στο δικό μου σχολείο συζητήθηκε το τι θα γίνει αν οι απεργοσπάστες είναι λιγότεροι από τα τμήματα. Θα ήθελα όμως να τους πασάρω και το νόμο αύριο που λέει ότι οι μη απεργοί πρέπει να βρίσκονται σχολείο από την αρχή ως τη λήξη του ωραρίου του. Το νόμο κανείς;

Σε ερώτημα που είχαμε κάνει παλιότερα στη διδε μας είχε απαντήσει ότι είναι θέμα απόφασης συλλόγου. Προφορικά βέβαια. Τώρα που στείλανε εγγράφως το ερώτημα περιμένουν και έγγραφη απάντηση που, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν θα είναι διαφορετική. Σιγά μην αναλάβει ο κάθε προϊστάμενος την ευθύνη για όλα τα σχολεία με τους απεργούς.

Από όσο νομίζω, με τον νόμο διαμαντοπούλου ο σύλλογος έχει χάσει την εξουσία του, και ο διευθυντής αποφασίζει.

Πάρτε απόφαση λοιπόν ως σύλλογος πριν την απεργία, για το τι πρέπει να κάνουν οι απεργοσπάστες. Και ζητήστε από τον διευθυντή να την επικυρώσει.

Στοχοποιήστε τους κλειδοκράτορες, όχι τους απλούς συναδέλφους.

πικραίνεσαι όμως και αγανακτείς όταν βλέπει συνάδελφους να μετρούν τους απεργούς  και να υπολογίζουν πόσες ώρες νωρίτερα θα φύγουν και όταν προεξοφλούν το αποτέλεσμα της απεργίας .Εν πάση περιπτώσει και εγώ  θα έχω τη συνείδηση μου ήσυχη.

Πως τους ειπες;;;;;

Συνάδελφοι είμαστε όλοι, και όσοι δεν απεργούν και όσοι απεργούν. Οι κλειδοκράτορες που δεν απεργούν, ειδικά αν τους προσφέρουμε πλήρη οικονομική κάλυψη από το τοπικό απεργιακό μας ταμείο, αυτοί μόνο δεν αξίζουν να ονομαστούν συνάδελφοι. Τα ονόματα αυτών των κλειδοκρατόρων μη συναδέλφων , πρέπει να τα μάθουμε.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:21:10 μμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Marios 1980

Μετά το "μαζί τα φάγαμε" του χοντροτέρατος ( ο οποίος πρέπει να φάει τρεις ισόβια τουλάχιστον) νατο τώρα και το "μαζι τα ψηφίσαμε"!

Κανείς δεν ψήφισε το πολίτευμα ή το εκλογικό σύστημα που επιβλήθηκε μετά την μεταπολίτευση. Επιβλήθηκε άνωθεν.
Και με βάση αυτό το σύστημα προέκυψαν οι προδότες χουντο-βουλευτές, και όλοι οι παρατρεχάμενοί τους, συμπεριλαμβάνομένων και των πολιτών που πουλουσαν την ψήφο τους για ένα κομμάτι ψωμί.

Όλοι αυτοί που λες όμως δεν ήταν  (και δεν είναι) παρά μια ελάχιστη μειοψηφία του λαού! Δεν έχεις δικαίωμα για την ελάχιστη αυτή μειοψηφία των πουλημένων, που δέχτηκαν να υποταχτούν στην χούντα της μεταπολίτευσης και να αποδεχτούν τους ρόλους που αυτή πρόσφερε (ρόλο βουλευτή ή ρόλο πουλημένου ψηφοφόρου) να μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι.Γάφτηκε ότι δε φταίνε όσοι συνάδελφοι πάτησαν επί πτωμάτων για την οποιαδήποτε εξυπηρέτηση.Αλήθεια?Δηλ. πήγαινε ο βολευτής και έπιανε τον καυμένο συνάδελφο απ το λαιμό και τον ανάγκαζε να συναινέσει στη λαμογιά? Ατομική ευθύνη υπάρχει εντέλει?

Όχι , η μεγάλη πλειοψηφία των εκπαιδευτικών ποτέ δεν επικρότησε αυτές τις τακτικές που αναφέρεις.


 Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφουν ο Marios 1980 και alexandr75math. Όλοι όσοι ζούμε σε αυτή τη χώρα και όσοι έχουμε στοιχειώδη έστω επαφή με το χώρο της εκπαίδευσης γνωρίζουμε ότι τα πράγματα ήταν(και είναι όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες) ακριβώς έτσι. Γράφτηκε ότι δε φταίνε όσοι  πάτησαν επί πτωμάτων για την οποιαδήποτε εξυπηρέτηση αλλά μόνο οι πολιτικοί.Αλήθεια?Δηλ. πήγαινε ο βολευτής και έπιανε τον καυμένο συνάδελφο απ το λαιμό και τον ανάγκαζε να συναινέσει στη λαμογιά? Ατομική ευθύνη υπάρχει εντέλει?

 
Εγώ θα απεργούσα αν δούλευα αυτή τη στιγμή . Πολλοί οι λόγοι, θα αναφέρω τους κυριότερους:
1.Οι αποδοχές μας είναι σε επίπεδα εξευτελιστικά.
2.Χιλιάδες μόνιμοι συνάδελφοι κινδυνεύουν να μείνουν άνεργοι ,ενώ οι περισσότεροι αναπλήρωτες εξοβελίζομαστε πιθανότατα οριστικά από την εκπαίδευση.
3.Το μνημονιακό μπλόκ πρέπει να σπάσει επιτέλους και κάπου τα μούτρα του.



Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Μην ξεχνάμε οτι μπορεί να υπάρξουν και καταλήψεις από τους μαθητές!
  

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
μόλις διάβασα σε άλλη ενότητα εδώ στο φόρουμ ότι υπάρχει νομοθετικό κενό .Λυπάμαι πολύ που τελικά κάποιοι θα το εκμεταλλευτούν αυτό και θα  γυρίζουν αραχτοί στο σπίτι τους νωρίτερα .(ιδιαίτερα αυτοί οι " συνάδελφοι" που έχονται σχολείο μας από μακριά)

Όσοι απεργήσετε, ζητήστε από την ΕΛΜΕ σας να παρέμβει στο διευθυντή και τους "συναδέλφους" και να τους εξηγήσει "ευγενικά" ότι, εφόσον δε σέβονται τον αγώνα των συναδέλφων τους και τον σαμποτάρουν, έχει υποχρέωση να υπερασπιστεί τους απεργούς καταγγέλλοντας δημόσια την απεργοσπασία (γιατί το να καλύπτει κάποιος το κενό του απεργού για να φύγει ο ίδιος νωρίτερα, είναι ο ορισμός της απεργοσπασίας).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 12:46:28 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σοβαρά? Τέτοια αλληλεγγύη? Υπάρχει τελικά ελπίδα

Γιατί όχι; Είσαστε 18.000. Ας αναλάβει ο καθένας σας να γίνει φύλακας της κατάληψης ενός σχολείου, σε συνενόηση με τον σύλλογο διδασκόντων του σχολείου.

Νομίζω ότι οι καθηγητές του σχολείου, όσοι θα απεργούσαν και γλιτώνουν χρήματα από την κατάληψη, θα δεχτούν με χαρά να δώσουν χρήματα προς ενίσχυση των ανέργων συναδέλφων και πολιτών που είναι μέσα στην κατάληψη και διακινδυνεύουν για χάρη του αγώνα.

Μην ξεχνάς ότι ένας διορισμένος συνάδελφος, λόγω του ότι είναι δημόσιος υπάλληλος, διακινδυνεύει πολλαπλάσια από έναν άνεργο αν συλληφθεί μέσα σε κατάληψη. Η υπηρεσία που προσφέρετε ως φύλακες της κατάληψης είναι ανεκτίμητη, και νομίζω οι εκπαιδευτικοί τους σχολείου που είναι υπερ του αγώνα θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:14:26 πμ από trekto »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος sxolarxos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ ζεστά το παίρνουν κάποιοι το θέμα με την απεργία. Να κάνουμε επαναλαμβανόμενες, να οργανώσουμε φύλακες κατάληψης, να δώσουμε μέρος του μισθού μας στους ανέργους κτλ. Με τους διευθυντές που ΔΕΝ θα απεργήσουν τί θα κάνετε; Θα κλείσετε με τούβλα τις εισόδους των γραφείων για να πεθάνουν της πείνας; Μήπως στήσετε και καζάνια έξω από τα σχολεία με φασολάδα και θα δίνετε για επιδόρπιο καρπουζάκι σε πλαστικό μπολ; Τόση αλληλεγγύη πού την είδατε τόσα χρόνια και περιμένετε να την δείτε τώρα;
Αλήθεια τώρα, τι κλίμα εισπράξατε από τις περιοχές που υπηρετείτε; Ότι η μάζα των καθηγητών θα κάνει πενθήμερη απεργία; Όχι στα λόγια και στα γκάλοπ του PDE, πραγματικά εννοώ. Γιατί εδώ που υπηρετώ εγώ με τα χίλια ζόρια κάποιοι θα κάνουν την Δευτέρα, ίσως και την Τρίτη. Και το ίδιο ακούγεται και από τους γύρω νομούς.
Μακάρι να γίνονταν όχι πενθήμερες, αλλά εξάμηνες απεργίες. Αλλά είναι και αυτό το ρημάδι το οικονομικό, βλέπετε. Είναι και αυτό το "Εμένα δεν με θίγουν τα μέτρα" που σκέφτονται ή λένε κάποιοι. Είναι και η πίεση που θα αρχίσουν να ασκούν οι γονείς να μπούμε επιτέλους στις τάξεις γιατί οι κανακάρηδες και οι κοριτσούδες τους δίνουν πανελλήνιες...Άσε που θα τεθεί και επιτακτικά το θέμα το πού θα παρκάρουν τα πρωινά τα παιδιά τους.
Και εν πάση περιπτώσει, απεργία με τους διευθυντές σχολείων και Β/βαθμιων και τους συμβούλους κτλ. να μη συμμετέχουν και να μη συμπαρίστανται, δεν είναι ακριβώς απεργία κλάδου εργαζομένων.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Πάντως προβλέπεται θερμός Σεπτέμβριος, ίσως και Οκτώβριος!
  

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@ sxolarxos

Αμάν πια με την γνωστή αυτή καραμέλα.

Δεν ζητάει κανείς συνεχόμενη απεργία από όλους. Αυτό που ζητάμε είναι να παμε στις συνελεύσεις και να ψηφίσουμε υπερ της απεργίας διαρκείας, δηλώνοντας έτσι ότι στηρίζουμε τον αγώνα αυτών που θέλουν να απεργήσουν. Δεν ζητάμε να απεργήσουν όλοι ταυτόχρονα, ζητάμε να δώσουν όλοι με την ψήφο τους στις συνελεύσεις το δικαίωμα, σε όποιον επιθυμεί, να μην υπακούει (απεργώντας) στις εντολές προϊσταμένων .

Η απεργία διαρκείας δεν έχει στόχο την μαζικότητα στην απεργία, αλλά την ανυπακοή. Ακόμα και ένας μόνο εκπαιδευτικός να μπορεί να ασκεί χωρίς τον φόβο της απόλυσης το δικαίωμα να είναι ανυπάκουος στις αποφάσεις των προϊσταμένων, δηλώντας απεργός όταν ο προϊστάμενος τον διατάξει, αυτό είναι κέρδος για τον αγώνα.

Επιτέλους, τι πλύση εγκεφάλου σας έχουν κάνει, τι σας ψεκάζουν και δεν καταλαβαίνετε το αυτονόητο;

Η αποτελεσματικότητα της απεργίας διαρκείας σχετίζεται με την ελευθερία του να είσαι ανυπάκουος, και όχι με την μαζικότητα συμμετοχής (που οδηγεί μαθηματικά στην οικονομική μας εξόντωση).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 06:28:39 πμ από newseditor »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
...
Και εν πάση περιπτώσει, απεργία με τους διευθυντές σχολείων και Β/βαθμιων και τους συμβούλους κτλ. να μη συμμετέχουν και να μη συμπαρίστανται, δεν είναι ακριβώς απεργία κλάδου εργαζομένων.

Γυμνασιο λυκειο θα ειναι τελειως κλειστα εδω. και οι διευθυντες τους απεργια...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 06:29:43 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Ακριβώς. Αν τολμήσουν, ας μην κάνουν απεργία οι κλειδοκράτορες, μόνοι αυτοί ενώ όλοι οι άλλοι θα απεργούν.
Και θα δούμε μετά ποιά θα είναι η μοίρα τους, αφού μαθευτούν τα ονοματεπώνυμά τους.

Ο καιρός που ο κάθε γλύφτης της εξουσίας πέρναγε απαρατήρητος έχει περάσει ανεπιστρεπτί.
Ευτυχώς υπάρχει το ίντερνετ για όλους τους κλειδοκράτορες που στηρίζουν την χούντα αυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2013, 06:27:40 πμ από newseditor »
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 713
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.