*

Αποστολέας Θέμα: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής  (Αναγνώστηκε 5915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Με αφορμή:
Ο διευθυντής και με την αυξηση του ωραριου εχει παρα πολλα πραγματα να κανει οπότε δε νομιζω κανένας να βγαζει προγραμμα. 
Όλοι έχουμε πέσει σε διευθυντές που δεν κάνουν... 
Για το τι ακριβώς μας συμβάίνει υπάρχει αυτό το θέμα: http://www.pde.gr/index.php?topic=1197.28
Σε αυτό θα ήθελα την καταγραφή εργασιών - αρμοδιοτήτων...
(Ο κόσμος χάνεται... το καταλαβαίνω... αλλά το βλέπω χρήσιμο και αυτό.)

Δηλαδή να γράψουμε τα "πολλά πράγματα" που πρέπει να κάνει ένας διευθυντής;
 και να γράψουμε τις εξωδιδακτικές των εκπαιδευτικών;
Ακριβώς τι παίζει σε ένα σχολείο.
π.χ.
email καθηγητής
e school - myschool - νεστωρ καθηγητές
syrvey καθηγητής
βαθμολογίες ηλεκτρονικά καθηγητής
απουσίες ηλεκτρονικά υπέθυνος τμήματος
πρωτόκολλο καθηγητής
πρακτικά καθηγητής
επαίνους καθηγητής
μετακίνηση μαθητών διευθυντής
αναλώσιμα διευθυντής
εφημερίες καθηγητής
υπεύθυνοι τμημάτων καθηγητές
υπεύθυνοι εορτών καθηγητές
υπεύθυνοι συνοδοί σε εκκλησιασμό καθηγητές

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2013, 12:07:20 πμ »
http://edu.klimaka.gr/nomothesia/kathhkontologio/542-nomothesia-kathikontologio-dieyuhntes-ypodieyuhntes.html
Και του υποδιευθυντή τις αρμοδιότητες στην πράξη.
Όχιόμως τα  μπλα μπλα μπλα... "Σε συνεδρίαση του Συλλόγου των Διδασκόντων εισηγείται την κατανομή των πρόσθετων εξωδιδακτικών εργασιών. Αξιοποιεί δημιουργικά τις δυνατότητες όλου του προσωπικού μέσα στο πλαίσιο των διακριτών ρόλων και αρμοδιοτήτων του".
επί της ουσίας και της καθημερινότητας.

διανομή των διδακτικών βιβλίων καθηγητής
πρόγραμμα εξετάσεων επιτηρητών καθηγητής
Δήλωση αδειας ηλεκτρονικά καθηγητής
τμήματα κάθε τάξης και κατανέμει τους μαθητές στα τμήματα καθηγητής
Εκδίδει τους τίτλους σπουδών  εκπαιδευτικός
Εκδίδει και υπογράφει τους τίτλους σπουδών ως υπεύθυνος διευθυντής ουάου!!!!
Ενημερωτικά απουσιών καθηγητής
Εγκρίνει τις μετεγγραφές των μαθητών διευθυντής

Και του υποδιευθυντή τις αρμοδιότητες στην πράξη. Όχι τα μπλα μπλα..

Συνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 06:05:11 μμ »

ΠΕ86. Ανέλαβα υπηρεσία σε ΕΠΑΛ για 23 ώρες, δεν υπάρχει άλλος Πληροφορικός, περιμένουν ακόμη έναν για 6-7 ώρες (δεν υπάρχει ο τομέας). Χτες μου ζητήθηκε από το διευθυντή να αναλάβω εργαστήρι, προώθηση email και ΟΛΟ το myschοοl. Δαγκώθηκα. Του είπα ότι είναι ευθύνη, δε θέλω, είμαι άσχετη, ούτε τμήμα δεν είχα ποτέ λόγω τριών ή τεσσάρων σχολείων, κλπ.

Σήμερα, πάει να με βάλει στον Η/Υ να με μάθει πώς να το χειρίζομαι, εγώ μαγκωμένη, με το που ακούω ότι θα περνάω βαθμολογίες για 17 τμήματα και θα ετοιμάζω βεβαιώσεις και θα εκτυπώνω και διάφορα άλλα, του είπα ότι όπως ξέρω από προηγούμενα σχολεία είναι αρμοδιότητα διευθυντή/υποδιεθυντών (έχει ΔΥΟ υποδιευθυντές) και πιαστήκαμε. Ότι δε ξέρεις σε ποιο σχολείο έχεις έρθει, ότι οι υποδιευθυντές πνίγονται με άλλες δουλειές, ότι φεύγουν από κει στις 5 και στις 7 το απόγευμα, ότι το myschool είναι παραδοσιακά δουλειά του Πληροφορικού επειδή είναι Βάση Δεδομένων (!!) και αν δε το κάνεις εσύ ποιος θα το κάνει, ότι τόσα χρόνια δε του έχει αρνηθεί κανένας, ότι το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τηλεφωνήσει στη Β'βάθμια να του στείλουν άλλον. Ε ας πάω στο γυμνάσιο αν και πήγε η αποπάνω μου του λέω, αν δεχτεί, ας πάω. Όπου και να πας στην πόλη θα έχεις το mysch μου απαντάει. (εμπειρία μεγάλη με την πόλη δεν έχω, αλλα τουλάχιστον σε ένα σχολείο που ξέρω είναι αποκλειστική ευθύνη του υποδιευθυντή).

Η ερώτησή μου είναι, τίνος αρμοδιότητα είναι το mysch σε ένα σχολείο? Η τελευταία υπουργική απόφαση που έχω βρει είναι του 2016 που ξεκάθαρα αναφέρει ότι είναι της Διεύθυνσης. Και τελοσπάντων, πως να το χειριστώ από Δευτέρα. Με πήραν στην Α' φάση, μπορεί να με αλλάξει σχολείο? Του πρότεινα να πάρω τμήμα και email και ήταν ανένδοτος, email και όλο το myschool. Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 06:21:58 μμ »
Το MySchool είναι αρμοδιότητα του Διευθυντή. Δεν ξέρω που βρίσκεσαι και συμβαίνουν αυτά. Αφού έχετε δυο υποδιευθυντές, είσαι σε μεγάλο ΕΠΑΛ. Δεν έχει σημασία που δεν έχετε τομέα. Αργότερα όταν θα ορίσουν υπεύθυνους εργαστηρίου, εσύ ως ΠΕ86 θα αναλάβεις το εργαστήριο και όπως λέει η νομοθεσία απαλλάσσεσαι από κάθε εξωδιδακτική απασχόληση εκτός από τις εφημερίες εννοείται. Άρα πώς θέλει να σε επιφορτίσει με όλες αυτές τις ευθύνες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 06:26:41 μμ »
Επίσης εδώ και χρόνια η καταχώριση βαθμολογιών και απουσιών τμήματος είναι ευθύνη του υπεύθυνου του κάθε τμήματος που συνδέεται με κωδικούς περιορισμένης πρόσβασης μόνο για το δικό του τμήμα ο καθένας.
Ψάχνουν για θύματα εκεί πέρα.

Συνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 06:32:29 μμ »
Άρα πώς θέλει να σε επιφορτίσει με όλες αυτές τις ευθύνες;

Πες μου εσύ!
Του άντρα μου οι συνάδελφοι, σήμερα που τους εξιστορούσε τα χτεσινά, ήταν σίγουροι ότι ο διευθυντής μου έκανε πλάκα. Ε δε μου έκανε τελικά.

Ευχαριστώ πολύ Λάζαρε. Θα σου στείλω σε πμ το μέρος.
Όσο για το εργαστήρι, χτες μου είπε ότι θα είμαι υπεύθυνη εργαστηρίου (και email, kai mysch) ενώ σήμερα που με είδε και έβγαλα γλώσσα μου είπε ότι επειδή δεν έχει τομέα δεν υπάρχει υπευθυνος εργαστηρίου Πληροφορικής.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 06:50:44 μμ »
Το MySchool είναι αρμοδιότητα του Διευθυντή. Δεν ξέρω που βρίσκεσαι και συμβαίνουν αυτά.

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά δεν είναι κάτι νέο ή ασυνήθιστο όλο αυτό, είναι βαρύ όμως. Όπως περιγράφεις τη φάση και τις αποστροφές (σε πιστεύω και είναι συχνές) με τον νέο νόμο υπερδιευθυντών , αν και δεν πήγες με υφάκι, θα πρέπει να προσέχεις πολύ. Δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστείς (αν υπάρχει περιθώριο, φύγε).
Εύχομαι εξομάλυνση , αν και...

Καλή τύχη (στείλε αν θες και σε μένα την πόλη, έχω περιέργεια αν έχω υπηρετήσει :) και εκεί)


Τα καλύτερο ότι "ξημεροβραδιάζονται υποδιευθυντές-διευθυντές στα σχολεία" και αυτοί τα στηρίζουν ! Ε, ας παραιτηθούν όλοι και σου λέω αν αλλάζει το πλαίσιο και προχωράνε κρίσεις σε dt . Αλλά χάνουν τη θεσάρα; Και η παραμύθα παραμύθα ! Και τέτοιοι κρατάνε λεει τα σχολεία, ουστ !

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 07:08:23 μμ »
Όσο για το εργαστήρι, χτες μου είπε ότι θα είμαι υπεύθυνη εργαστηρίου (και email, kai mysch) ενώ σήμερα που με είδε και έβγαλα γλώσσα μου είπε ότι επειδή δεν έχει τομέα δεν υπάρχει υπευθυνος εργαστηρίου Πληροφορικής.
Το να υπάρχει τομέας πληροφορικής είναι απαίτηση για να έχει 2 ώρες μείωση ωραρίου ο ΠΕ86 όταν γίνεται Υπεύθυνος εργαστηρίου. Όταν το ΕΠΑΛ έχει εργαστήριο πληροφορικής και εργαστήριο φυσικών επιστημών τότε ο ΠΕ86 και ο ΠΕ04 που αναλαμβάνουν την ευθύνη αντίστοιχα απαλλάσσονται από κάθε εξωδιδακτική απασχόληση. Αυτό ισχύει και μόνο!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2021, 07:10:35 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος tzav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 08:04:52 μμ »
Συνάδελφοι επειδή δεν τα ξέρω μέχρι τώρα ήμουν αναπληρωτής ΑΜΩ ΠΕ86 και έκανα μόνο εφημερίες. Τι σημαίνει εξωδιδακτικές εργασίες για ένα αναπληρωτή ΑΠΩ και ποιες είναι; Μένουμε στο σχολείο παραπάνω ώρες ή πρέπει να κάνουμε πράγματα από το σπίτι μας; Ακούω και για υπεύθυνο εργαστηρίου για τους ΠΕ86  :-\
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος ferari

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • __! ! ! Ferari ! ! !__
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 08:17:04 μμ »
Μην δεχτείς και πέσεις σε αυτό το λούκι.
Με οποιοδήποτε κόστος.

Την γαμ@##!

Τώρα αυτό που θα έχεις με την άρνησή σου είναι σχέσεις κακές με διευθυντή πχ για μια κανονική άδεια και ίσως με όλους τους συναδέλφους γιατί αν του κόψει του διευθυντή ο κάθε υπεύθυνος τμήματος θα πρέπει να περνάει τους βαθμούς του τμήματός του.

Τα φωνάζουμε από το 2006.
Ντροπή στους συναδέλφους της Πληροφορικής που κάνουν όλη την διοικητική δουλειά.

Χριστέ μου και τοποθετούμε έπειτα από 12 χρόνια σε νέο σχολείο.
Τα ίδια θα αντιμετωπίσω;

Μακάρι να δώσει ο Μεγαλοδύναμος να μην.

Όπως και να έχει μην ενδώσεις.
Δεν πρόκειται να ενδώσω.
Αφού δουν ότι είμαστε σταθεροί στην απόφασή μας πάνε στο σύλλογο οι διευθυντές μας δίνουν χοντρά ότι η συνάδελφος δεν αναλαμβάνει...κτλ κτλ μας κάνουν με όλους εχθρούς.... εχθρούς μας βλέπουν γιατί χάνουν την βόλεψή τους.
Να είσαι προετοιμασμένη και σαφέστατη.

Στείλε μου ότι θες και σε προσωπικό.


Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 09:24:42 μμ »
Ποτέ δεν είδα να παίρνουν κάποιον από το χέρι και να τον κάνουν με το ζόρι διευθυντή... η θέση αυτή έχει πολύ διοικητική δουλειά και ένα σωρό αλληλογραφία... ΑΛΛΑ... τρέχουν να δηλώσουν κάποιοι να πάρουν την θέση και το επιδοματάκι, ειδικά τα τελευταία χρόνια πριν την σύνταξη γιατί συνυπολογίζεται στο ύψος της σύνταξης... και άπαξ και πάρουν την θέση αρχίζουν και μοιράζουν τα πάντα στον σύλλογο και αυτοί το παίζουν manager... Σάμπως και οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν δουλειά να κάνουν (προετοιμασία, διαγωνίσματα, τεστ, μάθημα, απουσίες κλπ).
Η απάντηση μου παλαιότερα σε διευθύντρια που κλαιγόταν για τον φόρτο της διοικητικής εργασίας που είχε (στην προσπάθεια της να μου φορτώσει και άλλα) ήταν η εξής... "Αν δεν μπορείτε να ανταπεξέλθετε στον όγκο δουλειάς που απαιτεί η θέση αυτή ε τότε να παραιτηθείτε και να γυρίσετε στην τάξη σας... απλά... αλλιώς να μοιραζόμαστε και το επίδομα"... ΤΕΛΟΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3351
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 09:25:06 μμ »
Είμαι ενάντια στο να φορτώνονται οι πληροφορικοί όλα τα βάρη του σχολείου. Σε μας πέρυσι ο πληροφορικός ναι μεν δεν είχε ως επίσημη αρμοδιότητα το myschool. Ωστόσο, αυτός πέρασε όλους τους βαθμούς, τους οποίους εμείς τους στείλαμε με excel. Επίσης ετοίμασε και ηλεκτρονικά απουσιολόγια. Και έκανε και πολλά άλλα, απορώ πώς το δέχτηκε...Φυσικά ο άνθρωπος δεν ξαναπάει φέτος σε αυτό το σχολείο....

Συνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 09:39:44 μμ »
Επίσης εδώ και χρόνια η καταχώριση βαθμολογιών και απουσιών τμήματος είναι ευθύνη του υπεύθυνου του κάθε τμήματος που συνδέεται με κωδικούς περιορισμένης πρόσβασης μόνο για το δικό του τμήμα ο καθένας.
Ψάχνουν για θύματα εκεί πέρα.

ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, δεν το ήξερα. Νόμιζα απουσίες καθηγητές - βαθμολογία διευθυντής/υποδιευθυντής.

Συνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αρμοδιότητες Διευθυντή- Εξωδιδακτικές εργασίες Καθηγητής
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 03, 2021, 09:49:24 μμ »

Τώρα αυτό που θα έχεις με την άρνησή σου είναι σχέσεις κακές με διευθυντή πχ για μια κανονική άδεια και ίσως με όλους τους συναδέλφους γιατί αν του κόψει του διευθυντή ο κάθε υπεύθυνος τμήματος θα πρέπει να περνάει τους βαθμούς του τμήματός του.

Δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο, να αναλάβω αρμοδιότητα που δε μου αναλογεί, με τέτοια απειρία, δεν εκπαιδεύτηκα εγώ στο myschool αλλά αυτοί. Ας κάνω εχθρούς. Θα προσπαθήσω να πάρω τμήμα ή email ή και τα δύο αν είναι να κάνω λιγότερους.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158571
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.