*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου στο Ολοήμερο Δημοτικό ενώ συμπληρώνω ώρες στο πρωινό  (Αναγνώστηκε 1080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Νομίζω ότι θα σας μπέρδεψα με τον τίτλο! Έχω οργανική σε 13θέσιο ΕΑΕΠ  και βεβαίως συμπληρώνω ωράριο στο κανονικό πρόγραμμα (24 ώρες). Πέρσι η άλλη συνάδελφος των Αγγλικών συμπλήρωνε επίσης τις ώρες της το πρωί οπότε δεν χρειαζόταν να δουλέψουμε ολοήμερο. Φέτος λόγω μείωσης των τμημάτων και έλλειψης προσωπικού ζητήθηκε όσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο να κάνουν τις ώρες που τους περισσεύουν στο ολοήμερο ώστε να λειτουργήσει χωρίς ωστόσο να έχει υπεύθυνο ολοημέρου (όλοι από λίγο). Η συνάδελφος των Αγγλικών ήλθε από μετάταξη και στην ουσία δεν έχει οργανική θέση στο σχολείο εφόσον έχει μόνο μία οργανική για τα Αγγλικά την οποία κατέχω εγώ και έχω και έναν χρόνο προϋπηρεσία παραπάνω. Ο διευθυντής λοιπόν σκέφτεται να μου πάρει 2 ώρες από τάξη και να μου τις βάλει μία μέρα στο ολοήμερο και αναρωτιέμαι : εγώ που έχω την οργανική και συμπληρώνω τις ώρες μου είμαι υποχρεωμένη από τον νόμο να διδάξω στο ολοήμερο ή είναι υποχρεωμένη η συνάδελφος που τις περισσεύουν 6 ώρες;Στο κάτω κάτω αν δεν είχαμε ολοήμερο εκείνη θα ήταν υποχρεωμένη να πάει σε δεύτερο σχολείο και όχι εγώ. Ξέρει κάποιος να μου πει τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση νομικά; Γιατί εγώ διάβασα ότι μόνο αν δεν συμπληρώνεις ώρες το πρωί πρέπει να δουλέψεις και στο ολοήμερο. Πέρσι έκανα την χάρη στην διεύθυνση και πήγαινα 1 φορά την εβδομάδα σε άλλο σχολείο ενώ συμπλήρωνα ώρες αλλά φέτος δεν θα τους κάνω την χάρη αν βεβαίως καλύπτομαι νομικά!
To teach or not to teach?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.