*

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;  (Αναγνώστηκε 6393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:14:41 μμ »
Πρώτον  θα παρακαλούσα όταν ανοίγουμε νέο θέμα, καθως και όταν γράφουμε, να χρησιμοποιούμαι πεζούς χαρακτήρες.
Δευτερον, αν και υπάρχει θέμα σχετικότατο με αυτήν την απεργία και θα μπορούσατε να γράψετε εκει, ας το παραβλέπουμε όμως, τουλάχιστον προς στιγμήν μεχρι να δούμε πως θα εξελιχθει (γιατι δεν αρχίσαμε καλά  ;D )

Το ερώτημα ετσι οπως εγω το καταλαβαίνω είναι: " θα έχει επιτυχία η απεργία τούτη δω;" Αν θυμαμαι καλά, γιατί δεν μπαίνω συχνα, υπάρχει galop πάνω σε αυτό.

Οπως και να εχει πάντως θέλω να είμαστε ψυχραιμοι και να μην παίρνουμε προσωπικά τα λεγόμενα καποιου. Το τί θα κανει ο καθένας δεν νομίζω πως εχει σημασια να γνωρίζουμε ονομαστικά. Ουσια αποτελει το γιατι ΔΕΝ θα απεργήσει καποιος ή το αντίθετο, προβάλλοντας και τον συλλογισμό του, αναλυτικά ή όχι.

Αν και είμαι σε δυσκολη θέση, ως συντονιστης και δεν πρεπει να λεω την προσωπική μου αποψη γιατι ταχα μου κατευθύνω (λες και μας λειπει και η γνωση και η κρίση) θα πω πως οταν θελουμε να εχουμε την κοινωνία σύμμαχο θα πρεπει να μην φιμωνουμε την άποψη της (λέγοντας, δεν ξερεις αρα τί μιλας) και να θέλουμε απο την μια συμπαρασταση απο την αλλη να την θελουμε άβουλη.
Προχτες ακουσα στο ταχυδρομειο μια συζητηση οταν οι μητερες ειχαν τα παιδια τους εκει απο τις 11 το πρωι γιατι "σχολασε" λεει το σχολειο. Η απαντηση ηταν "και πότε δουλεύουν οι εκπαιδευτικοι"..... Αυτο νομιζω ολοι το εχουμε ακουσει και το ακουμε.
Θεωρω πως, ας λύσουμε τις μεταξύ μας διαφορες γιατι αυτες κανουν το μεγαλυτερο κακο και οταν ομονοήσουμε θα καταλαβει και η κοινωνία τους προβληματισμους της εκπαιδευτικής κοινότητας για το καλο ολων.

*** Αν συνεχίστε ετσι το θέμα θα κλειδωθεί
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:16:30 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστεύετε στην απεργία?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:25:18 »

Αποσυνδεδεμένος daskala00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην απεργία?
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 02:21:47 μμ »
Πρώτον  θα παρακαλούσα όταν ανοίγουμε νέο θέμα, καθως και όταν γράφουμε, να χρησιμοποιούμαι πεζούς χαρακτήρες.
Δευτερον, αν και υπάρχει θέμα σχετικότατο με αυτήν την απεργία και θα μπορούσατε να γράψετε εκει, ας το παραβλέπουμε όμως, τουλάχιστον προς στιγμήν μεχρι να δούμε πως θα εξελιχθει (γιατι δεν αρχίσαμε καλά  ;D )

Το ερώτημα ετσι οπως εγω το καταλαβαίνω είναι: " θα έχει επιτυχία η απεργία τούτη δω;" Αν θυμαμαι καλά, γιατί δεν μπαίνω συχνα, υπάρχει galop πάνω σε αυτό.

Οπως και να εχει πάντως θέλω να είμαστε ψυχραιμοι και να μην παίρνουμε προσωπικά τα λεγόμενα καποιου. Το τί θα κανει ο καθένας δεν νομίζω πως εχει σημασια να γνωρίζουμε ονομαστικά. Ουσια αποτελει το γιατι ΔΕΝ θα απεργήσει καποιος ή το αντίθετο, προβάλλοντας και τον συλλογισμό του, αναλυτικά ή όχι.

Αν και είμαι σε δυσκολη θέση, ως συντονιστης και δεν πρεπει να λεω την προσωπική μου αποψη γιατι ταχα μου κατευθύνω (λες και μας λειπει και η γνωση και η κρίση) θα πω πως οταν θελουμε να εχουμε την κοινωνία σύμμαχο θα πρεπει να μην φιμωνουμε την άποψη της (λέγοντας, δεν ξερεις αρα τί μιλας) και να θέλουμε απο την μια συμπαρασταση απο την αλλη να την θελουμε άβουλη.
Προχτες ακουσα στο ταχυδρομειο μια συζητηση οταν οι μητερες ειχαν τα παιδια τους εκει απο τις 11 το πρωι γιατι "σχολασε" λεει το σχολειο. Η απαντηση ηταν "και πότε δουλεύουν οι εκπαιδευτικοι"..... Αυτο νομιζω ολοι το εχουμε ακουσει και το ακουμε.
Θεωρω πως, ας λύσουμε τις μεταξύ μας διαφορες γιατι αυτες κανουν το μεγαλυτερο κακο και οταν ομονοήσουμε θα καταλαβει και η κοινωνία τους προβληματισμους της εκπαιδευτικής κοινότητας για το καλο ολων.

*** Αν συνεχίστε ετσι το θέμα θα κλειδωθεί

Δυστυχώς, ούτε οι γονείς είναι με το μέρος μας. Κι εγώ το ίδιο έχω διαπιστώσει. Δεν κάνουμε οργανωμένες κινητοποιήσεις δυστυχώς και φοβάμαι πως είναι καταδικασμένες.
(Με συγχωρείτε για τα κεφαλαία)

Αποσυνδεδεμένος mitsikelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:36:51 μμ »
Αγαπητή δασκάλα, θα ήθελα να ξέρω αν έχεις παιδιά. Γιατί αν έχεις θα έπρεπε να ξέρεις οτι έχουμε την στήριξη 200.000 χιλιάδων γονέων (που ήμαστε εμείς) και άλλων 400.000 παππούδων και γιαγιάδων. Θα έπρεπε να ξέρεις οτι  μας στηρίζουν άλλα 200.000 αδέλφια και το σύνολο των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων που έχουν συναντηθεί σε όλη την Ελλάδα με τις κατά τόπους ΕΛΜΕ και είναι υπέρ μας. Ταυτόχρονα μαζί μας είναι 20.000 μαθητές και 40.000 γονείς που τα παιδιά τους έμειναν χωρίς ειδικότητα. Περίπου άλλοι τόσοι που χάνουν τις ΕΠΑΣ. Ταυτόχρονα μαζί μας είναι και οι γιατροί οι νοσηλευτές οι εργαζόμενοι στα ασφαλιστικά ταμεία, οι εργαζόμενοι στα πανεπιστήμια, οι εργαζόμενοι σε δήμους, οι σχολικοί φύλακες οι εργαζόμεοι στις αμυντικές βιομηχανίες στον ΟΣΕ και απο συναντήσεις που είχαμε με άλλους φορείς είναι μαζί μας και συνδικαλιστικοί φορείς ιδιωτικών υπάλληλων (δεν είναι γονείς αυτοί;) , δεν χρειάζεται να είναι μαζί μας στους δρόμους αλλά απλός να μην είναι εναντίον μας. Οπότε τι σε κάνει εσένα να πιστεύεις πως δεν έχουμε την συμπαράσταση τους;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:43:31 μμ από mitsikelis »

Αποσυνδεδεμένος mitsikelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:41:52 μμ »
Η κυβέρνηση έχει πανικοβληθεί και μας βγάζει στα παράθυρα πρωί μεσημέρι βράδυ για να πείσει τον κόσμο οτι κακός κάνουμε απεργία, μόνο που δεν έχει καταλάβει πως και εμείς ήμαστε γονείς και εμείς ζούμε στο όριο της φτώχιας και αγωνιζόμαστε πλέον όχι για μισθούς και συντάξεις αλλά για να πέσει αυτή η κυβέρνηση που μας πάει στον γκρεμό, διεκδικούμε το δικαίωμα μας να ζήσουμε. Αυτά, για τον αν πετύχει η απεργία θα πάρεις απάντηση και εσύ και η κυβέρνηση την δευτέρα. Ετοιμαστείτε ερχόμαστε. Ο αριθμός 1111

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:25:18 »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:44:42 μμ »
Η κυβέρνηση έχει πανικοβληθεί και μας βγάζει στα παράθυρα πρωί μεσημέρι βράδυ για να πείσει τον κόσμο οτι κακός κάνουμε απεργία, μόνο που δεν έχει καταλάβει πως και εμείς ήμαστε γονείς και εμείς ζούμε στο όριο της φτώχιας και αγωνιζόμαστε πλέον όχι για μισθούς και συντάξεις αλλά για να πέσει αυτή η κυβέρνηση που μας πάει στον γκρεμό, διεκδικούμε το δικαίωμα μας να ζήσουμε. Αυτά, για τον αν πετύχει η απεργία θα πάρεις απάντηση και εσύ και η κυβέρνηση την δευτέρα. Ετοιμαστείτε ερχόμαστε. Ο αριθμός 1111

χαχαχαχαχαχαχα!!!πες μας οτι αστειευεσαι...καταλαβαινω την πικρα κ την αναγκη σου για στηριγματα, αλλα δυστυχως δεν εχουμε κανενα απο την κοινωνια μαζι μας...τελος
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος mitsikelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:48:29 μμ »
η απάντηση αν είναι μαζί μας η όχι απο δευτέρα. Οσο για την κυβέρνηση δές τα κανάλια και σύγκρινε τα με τον Ιούνιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:51:23 μμ από mitsikelis »

Αποσυνδεδεμένος daskala00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:52:37 μμ »
Αγαπητή δασκάλα, θα ήθελα να ξέρω αν έχεις παιδιά. Γιατί αν έχεις θα έπρεπε να ξέρεις οτι έχουμε την στήριξη 200.000 χιλιάδων γονέων (που ήμαστε εμείς) και άλλων 400.000 παππούδων και γιαγιάδων. Θα έπρεπε να ξέρεις οτι  μας στηρίζουν άλλα 200.000 αδέλφια και το σύνολο των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων που έχουν συναντηθεί σε όλη την Ελλάδα με τις κατά τόπους ΕΛΜΕ και είναι υπέρ μας. Ταυτόχρονα μαζί μας είναι 20.000 μαθητές και 40.000 γονείς που τα παιδιά τους έμειναν χωρίς ειδικότητα. Περίπου άλλοι τόσοι που χάνουν τις ΕΠΑΣ. Ταυτόχρονα μαζί μας είναι και οι γιατροί οι νοσηλευτές οι εργαζόμενοι στα ασφαλιστικά ταμεία, οι εργαζόμενοι στα πανεπιστήμια, οι εργαζόμενοι σε δήμους, οι σχολικοί φύλακες οι εργαζόμεοι στις αμυντικές βιομηχανίες στον ΟΣΕ και απο συναντήσεις που είχαμε με άλλους φορείς είναι μαζί μας και συνδικαλιστικοί φορείς ιδιωτικών υπάλληλων (δεν είναι γονείς αυτοί;) , δεν χρειάζεται να είναι μαζί μας στους δρόμους αλλά απλός να μην είναι εναντίον μας. Οπότε τι σε κάνει εσένα να πιστεύεις πως δεν έχουμε την συμπαράσταση τους;

Αγαπητέ mitsikelis, μακάρι να είναι όπως τα λες εσύ. Εγώ εκφράζω την ανησυχία μου σύμφωνα με αυτά που ακούω και βιώνω καθημερινά ως εκπαιδευτικός. Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με το τελευταίο, αν θέλουμε να ρίξουμε την κυβέρνηση, όλες αυτές τις ομάδες τις χρειαζόμαστε μαζί μας στον δρόμο.

Αποσυνδεδεμένος daskala00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:59:09 μμ »
Η κυβέρνηση έχει πανικοβληθεί και μας βγάζει στα παράθυρα πρωί μεσημέρι βράδυ για να πείσει τον κόσμο οτι κακός κάνουμε απεργία, μόνο που δεν έχει καταλάβει πως και εμείς ήμαστε γονείς και εμείς ζούμε στο όριο της φτώχιας και αγωνιζόμαστε πλέον όχι για μισθούς και συντάξεις αλλά για να πέσει αυτή η κυβέρνηση που μας πάει στον γκρεμό, διεκδικούμε το δικαίωμα μας να ζήσουμε. Αυτά, για τον αν πετύχει η απεργία θα πάρεις απάντηση και εσύ και η κυβέρνηση την δευτέρα. Ετοιμαστείτε ερχόμαστε. Ο αριθμός 1111

Και σε ρωτάω, η κυβέρνηση κερδίζει ή χάνει από τις απεργίες?

Αποσυνδεδεμένος mitsikelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 09:00:30 μμ »
οτι πείτε  :)

Αποσυνδεδεμένος mitsikelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 09:02:32 μμ »
προσπαθούμε και εμείς με τον τρόπο μας να αυξήσουμε το πρωτογενές πλεόνασμα ώστε να διαπραγματευτεί καλύτερα ο Σαμαράς  ;)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 09:02:55 μμ »
Αν είναι καθολική θα έχει αποτέλεσμα!!

Αποσυνδεδεμένος panos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 09:08:05 μμ »
Στην πρωτοβάθμια θα απεργήσουμε όλοι και στο δικό μου σχολείο και στης γυναίκας μου τη 48ωρη.Το 2006 απεργήσαμε 27 ολοκληρες μέρες και οι 2 (2 παιδιά).Το 2006 δεν κερδίσαμε τίποτα γιατί η ηγεσία μας τη σταμάτησε και γιατί η ΟΛΜΕ σφύριζε κλέφτικα...Σε αυτή την απεργία μόνο αυτός που πεινάνε τα παιδιά του δικαιολογείται να μην  απεργήσει.Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου και μην νοιάζεστε για κανέναν άλλον παρά μόνο για τη συνείδησή σας.Που δηλαδή να μας λέγανε να πάρουμε τα όπλα και να ενταχθούμε στο λεφούσι του Κολοκοτρώνη.ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΟΡΔΕΣ ΔΕ ΒΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΓΑΜΗΜΕΝΑ ΤΑ ΑΥΓΑ :)
thank you Merlin

Αποσυνδεδεμένος mak06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 09:12:06 μμ »
δεν έχω πολλά χρόνια στη δημόσια εκπαίδευση αλλά είναι η πρώτη φορά που βλεπω την ΟΛΜΕ να ακολουθεί τους καθηγητές όχι το ανάποδο, να θυμίσω τα περσινά! Αφού καταφέραμε τουλάχιστον αυτό μπορούμε να καταφέρουμε πολλά! ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Στο τέλος τέλος θα γυρίσω πίσω στο σχολείο μετά την απεργία με το κεφάλι ψηλά γιατί αυτό μου έμεινε πια, κ όποιος μου πει για τεμπέληδες καθηγητές έχω να απάντήσω. Δεν πήρα τη δουλειά κανενός, έκανα ακριβώς ότι μου είπαν, ακολούθησα όλους τους κανόνες κ προσαρμοζόμουν στους κανούργιους. Δεν πρόκειται να αφήσω κανέναν να μου στερήσει τη δουλειά μου την οποία και κέρδισα όπως όλοι μας, ούτε χρειάζεται να απολογηθώ σε κανέναν γιατί δεν έχω κάνει τίποτα κακό!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στην αποτελεσματικότητα της απεργίας;
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 09:23:49 μμ »
Ακριβώς και δεν υπάρχει τίποτα πιο αποτελεσματικό και μεγαλύτερο στρίμωγμα για μια Κυβέρνηση να γνωρίζει οτι ένας κλάδος των 75.000 ανθρώπων +72.000 στην πρωτοβάθμια σύσσωμος  δηλώνει με την απεργία του οτι είναι αντίθετος με την Κυβέρνηση. Αν προσθέσουμε και τους άλλους κλάδους (υγεία, ΟΤΑ κλπ) που θα μπούνε στο παιχνίδι της απεργίας την Τετάρτη και την Πέμπτη μαζί με τις οικογένειες τους κλπ μιλάμε οτι αυτή την εβδομάδα πάνω από μισό εκατομμύριο κόσμος θα εκδηλώσει έμπρακτα την αντίθεση του στις αποφάσεις της Κυβέρνησης. Μιλάμε για έναν κοινωνικό σεισμό. Αν μάλιστα δείξουμε και λίγη γενναιότητα και ευστροφία και ανοίξουμε τα ζητήματα περισσότερο και αγκαλιάσουμε με τα αιτήματα μας τους γονείς των μαθητών μας που είναι άνεργοι, επαγγελματίες με χρέη, μισθωτοί του ιδιωτικού τομέα που δουλεύουν όλη τη μέρα για ένα μεροκάματο της πείνας και αυτό δεν το πληρώνονται πάντα, τότε θα ανοίξει ο δρόμος για να είναι αποτελεσματική η απεργία.

Ναι η απεργία μπορεί να είναι αποτελεσματική και ένας από τους όρους για την αποτελεσματικότητα της είναι η μαζική συμμετοχή όλων μας. Τα μηνύματα που φθάνουν από όλα τα σχολεία της χώρας τις τελευταίες 48 ώρες είναι οτι πάμε για τη μεγαλύτερη συμμετοχή εδώ και πολλές δεκαετίες. Το μόνο που δεν έχιε κριθεί ακόμα είναι αν αυτή η συμμετοχή μπορεί να έχει διάρκεια. Γι' αυτό και η κυβέρνηση έχει βάλει λυτούς και δεμένους, σε κανάλια, εδημερίδες, φόρουμ, μπλογκς κλπ με κάθε τρόπο να σαμποτάρουν την απεργία. Άλλοτε κατηγορώντας μας στην υπόλοιπη κοινωνία και άλλοτε σπέρνοντας τις αμφιβολίες ανάμεσα μας. Θα πάρουν την απάντηση των εκπαιδευτικών αυτή την εβδομάδα. Από Δευτέρα απεργεί η δευτεροβάθμια, ενώ Τετάρτη και Πέμπτη απεργούμε όλοι στην πρωτοβάθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 305
Σύνολο: 306

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.