*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου  (Αναγνώστηκε 4317 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 02:29:42 μμ »
Γεια σας!!
Έχω αναλάβει να κάνω εισαγωγή στα αγγλικά σε ένα παιδάκι νηπιαγωγείου, όμως επειδή είναι η πρώτη φορά έχω αρκετές απορίες! Είμαι καινούριο μέλος και δεν ήμουν σίγουρη για τον αν έπρεπε να ανοίξω καινούριο θέμα σε κάτι που ήδη έχει ειπωθεί.. Βασικά θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις μιας και είμαι αρχάρια στη διδασκαλία αγγλικών σε νήπια! Όσον αφορά το περιεχόμενο της διδασκαλίας, αυτό θα βασίζεται στον προφορικό λόγο και την εκμάθηση λεξιλογίου έτσι?? Είναι νωρίς για την εκμάθηση του αλφάβητου? Γιατί τα περισσότερα pre-junior βιβλία με αυτό ξεκινούν!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2013, 02:42:53 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:49:19 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 05:18:09 μμ »
Μόνο προφορικά. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις βιβλίο pre junior. Παιχνιδάκια, τραγουδάκια, βιντεάκια με κατασκευές. Τέτοια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 05:29:43 μμ »
Αν χρησιμοποιούσα το wonderland pre-junior ή κάποιο παρόμοιο που δεν έχει εισαγωγή στην αλφάβητο και είναι αποκλειστικά για τραγούδια, ζωγραφιές και λοιπά;; Απλά για να το έχω σαν "μπούσουλα" ως προς τα θέματα-λεξιλόγιο που θα κάνω (π.χ. ζώα, οικογένεια κ.α.).

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 05:53:34 μμ »
Aν και ασχετος με αγγλικά σε ΄πιτσιρίκι, όμως σχετικος με την εκπαιδευση  πανω στην παιδαγωγική, να πω πως το περιβάλλον μάθησης παιζει κυριο ρόλο. Αν ας πούμε η "διδασκαλία" της ξενης γλωσσας γίνεται στο σπιτι του μικρού σε χωρο δικο του τοτε το λεξιλόγιο θα το καθορίσει το ιδιο το περιβαλλον του παιδιου. Μιλας εννοειται παντα, μα πάντα στα αγγλικά, ειτε καταλαβαινει ειτε οχι. Η συχνή επαφή με τα πράγματα με την ταυτοχρονη ομιλία της ξενης προς μαθηση γλωσσας ειναι ο,τι πιο φυσικο για να διδαχτει και να μαθει εκφρασεις καθημερινες και ονομασιες πραγματων/ φαινομένων π.χ. "βροχή""συννεφα""ηλιος"...
Την δικη μας γλώσσα εμεις πως την μαθαμε? με βιβλια? οχι. Ακριβως το ιδιο θα συμβει και τωρα......Καλη επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2013, 05:56:10 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:49:19 »

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:04:39 μμ »
Δεν έχεις άδικο!Θα ακολουθήσω τη συμβουλή και των δυο! Σας ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:10:02 μμ »
Paris92 η προσέγγιση που ανέφερε ο markos λέγεται Krashen's Natural Approach.. μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ περισσότερα για αυτήν την προσέγγιση.

Επίσης, θα σε βοηθήσει πολύ και η ιστοσελίδα Super Simple Learning/ Songs, απίστευτο υλικό και καθοδήγηση για εκμάθηση αγγλικών σε παιδιά προσχολικής. Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:16:17 μμ »
Να'σαι καλά eng_teacher! Θα το ψάξω σίγουρα! Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:19:21 μμ »
Α, επίσης.. προσωπικά και βάσει επιστημονικών ερευνών είμαι κατά της εκμάθησης της αγγλικής αλφαβήτου σε τόσο μικρά παιδιά. Μπορεί εμείς να θεωρούμε ότι η αλφάβητος είναι το πιο βασικό πράγμα και έτσι θα πρέπει να είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνει να λέει (π.χ. του μαθαίνουμε το alphabet song) ή να γράφει ένα παιδί, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι το τελευταίο πράγμα που του χρειάζεται.. και το έχουν πει και σε συνέδρια. Το θέμα είναι να υπάρχει πολύ input σε μορφή listening (δλδ να του μιλάς αγγλικά, τραγούδια, κτλ, όλα στα αγγλικά) και να αρχίσει να σε καταλαβαίνει με την πάροδο του χρόνου, να εσωτερικεύσει αυτήν την καινούργια γνώση και κάποια στιγμή αυθόρμητα και αβίαστα να αρχίσει να υπάρχει output σε μορφή speaking (δλδ να αρχίσει να μιλάει το παιδί, στην αρχή μεμονωμένες λέξεις και στην πορεία φράσεις και μικρές προτάσεις, τραγουδάκια, κτλ).

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 06:50:06 μμ »
Να σε ρωτήσω κάτι;; (και συγγνώμη για το αν η ερώτηση είναι χαζή αλλά όπως είπα δεν το έχω ξανακάνει!)
Έστω ότι του βάζω ένα τραγουδάκι ή του μιλάω συνέχεια στα αγγλικά.. Αυτό προφανώς δεν θα καταλαβαίνει ούτε να τραγουδήσει το τραγούδι ούτε -τουλάχιστον στην αρχή- να ανταποκρίνεται σε αυτά που του λέω.. Τι κάνω;; Απλά συνεχίζω;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 07:41:49 μμ »
Κατ'αρχήν, μιλάς με απλά αγγλικά και μικρές προτάσεις. Η ομιλία σου πρέπει να συνοδεύεται από έντονη κίνηση, θεατρικότητα, εκφράσεις προσώπου, body language κτλ έτσι ώστε να είσαι όσο πιο παραστατικός γίνεται. Εγώ πέρυσι έκανα αγγλόφωνη δημιουργική απασχόληση σε ένα 3χρονο αγόρι και ένα 4χρονο κορίτσι. Το πρώτο δεν αντέδρασε καθόλου, του έκανε εντύπωση στην αρχή που μιλούσα αγγλικά και είχε μείνει άφωνο, αλλά δεν έφερε καμία αντίσταση.. και δεχόταν τα αγγλικά μόνο από εμένα, όταν τα άκουγε από άλλους τους σταμάταγε (π.χ. γονείς). Καταλαβαίνουν πολλά σε αυτές τις ηλικίες, ειδικά τις ερωτήσεις μου από τις πρώτες βδομάδες τις καταλάβαινε. Τα τραγουδάκια πρέπει να συνοδεύονται από κάτι.. κίνηση, χορό, flashcards, βιβλίο, video.. έτσι τα μαθαίνουν πιο γρήγορα και τα απολαμβάνουν περισσότερο. Ο δικός μου στην αρχή δεν ήθελε να κάνει ούτε τις κινήσεις, ούτε τίποτα, μόνο να κάθεται να με βλέπει να τραγουδάω και να κάνω τις κινήσεις.. μετά από μόνος του έκανα τις κινήσεις μαζί μου και άρχισε να τραγουδάει, κυρίως τα αγαπημένα του. Let them take their time..

Δε λες ούτε μία λέξη στα ελληνικά ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ καταλαβαίνει δεν καταλαβαίνει (αν θες να μιλήσεις ελληνικά στους γονείς να μην είναι μπροστά το παιδί), κάνεις ευχάριστες και δημιουργικές δραστηριότητες, χρειάζεται αρκετή εναλλαγή δραστηριοτήτων γιατί βαριούνται εύκολα και σιγά-σιγά θα ανταποκριθεί και το παιδί. Μην αγχώνεσαι εάν δεν καταλαβαίνει, εσύ κανονικά. Επίσης, μην τα διορθώνεις.. θέλει positive feedback, αλλιώς απογοητεύονται και σου λένε "δεν ξέρω να μιλάω αγγλικά, είναι δύσκολα, κτλ".. π.χ. του δείχνεις σε flashcard ή παραμύθι ένα γουρουνάκι, το δείχνεις και του λες "what's this?" α) άμα σου πει "είναι γουρούνι" του λες "yes! it's a pig! bravo!" β) αν σου πει αγγλική λέξη αλλά λάθος λέξη ή με λάθος προφορά "είναι πινκ" και πάλι του λες "a pig! well done".. και την επόμενη φορά να είσαι σίγουρος ότι θα στο πει σωστά.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:09:20 μμ από eng_teacher »

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 07:55:27 μμ »
θα ηθελα να σας κανω κι εγω μια ερωτηση! θα εχω φετος για δευτερη χρονια ενα παιδακι για δημιουργικη απασχοληση! αλλα φετος η μαμα θα ηθελε να κανουμε κατι διαφορετικο, τι αλλο μπορουμε να κανουμε? τι καινουριες δραστηριοτητες??? ειναι 5 χρονων!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 07:58:13 μμ »
Αυτό που είναι πολύ δύσκολο με την αγγλόφωνη δημιουργική απασχόληση/"μάθημα" στο σπίτι του παιδιού (σε σύγκριση με το αντίστοιχο σε τάξη π.χ. νηπιαγωγείο ή φροντιστήριο) είναι κατά την γνώμη μου 1ον) ότι πρέπει να έχεις πολύ υλικό δικό σου (και δεν είναι καθόλου φθηνά.. flashcards, stories, books, cds, some toys, etc) και 2ον) ότι δεν μπορείς να παίξεις παιχνίδι με τους δικούς σου κανόνες, προφανώς γιατί είσαι στο σπίτι του παιδιού και όχι σε τάξη/περιβάλλον εκτός σπιτιού που να είναι απώντες και οι γονείς.

Αυτό το 2ο ήταν η μεγαλύτερη δυσκολία για μένα.. τα παιδιά δε δέχονται εύκολα να έρχεται ξαφνικά ένας ξένος που μιλάει μία ξένη γλώσσα να ασχοληθεί μαζί τους, πόσο μάλλον να τους επιβάλλει κάποιους κανόνες ή ένα πρόγραμμα μέσα στο σπίτι τους όταν έχουν γυρίσει από παιδικό σταθμό/νηπιαγωγείο και είναι και οι γονείς στο σπίτι! Δεν μπορείς να πεις.. "α θα κάνουμε αυτές κι αυτές τις δραστηριότητες που έχω σκεφτεί σαν προγραμματακι και θα διδαχτεί αυτό το λεξιλόγιο για σήμερα και όλα αυτά θα γίνουν στο δωμάτιο του παιδιού". Ναι, θα κάνεις μία προετοιμασία, αλλά άμα δε του αρέσει η δραστηριότητα δεν μπορείς να τη συνεχίσεις, μπορεί να φύγει απ'το δωμάτιο, δεν μπορεί να το περιορίσεις σε ένα μικρό χώρο αφού είναι το σπίτι του, κτλ.. Εμένα αρκετές φορές ακόμα και όταν ήταν κατενθουσιασμένο με μία δραστηριότητα  έφευγε να πάει να φωνάξει τον μπαμπά και τη μαμά για να δουν τι κάναμε, να ακούσουν, να συμμετέχουν ή να παίξουν κι εκείνοι μαζί μας, οι γονείς δε θέλανε/ήταν απασχολημένοι (κι εξάλλου πληρώνανε για να μην ασχολούνται εκείνοι για κάποια ώρα, όχι για να είναι καρφωμένοι σε ένα δωμάτιο), το παιδί κλάματα όταν δεν ερχόντουσαν και οι γονείς να μας δούνε.. Όταν λείπανε οι γονείς δεν ήταν distracted και το παιδί, όλα τέλεια..

Ήταν πολύ κουραστικό και ψυχοφθόρο αυτό, οπότε δεν αναλαμβάνω πλέον αγγλόφωνη δημιουργ.απασχόληση στο σπίτι σαν ιδιαίτερο.. μόνο σε τάξη πλέον! Υπάρχει μεγάλη διαφορά..

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:06:35 μμ »
θα ηθελα να σας κανω κι εγω μια ερωτηση! θα εχω φετος για δευτερη χρονια ενα παιδακι για δημιουργικη απασχοληση! αλλα φετος η μαμα θα ηθελε να κανουμε κατι διαφορετικο, τι αλλο μπορουμε να κανουμε? τι καινουριες δραστηριοτητες??? ειναι 5 χρονων!

Τι εννοεί η μαμά κάτι διαφορετικό;; Τι κάνατε μέχρι τώρα; Είναι εκείνο το παιδάκι με το αγγλόφωνο νηπιαγωγείο;

Δεν ξέρω.. τι διαφορετικό μπορείς να κάνεις εκτός από τα γνωστά.. books, storytelling, crafts, drawing, colouring pages, flashcards, puzzles, songs, miming, games?

Το μόνο διαφορετικό που μου έρχεται στο μυαλό είναι να εντάξεις την τεχνολογία στο 'μάθημα' σου.. πχ διάφορα applications στο iPad, ή σε υπολογιστή ίσως.. εγώ θέλω πολύ να αρχίσω να χρησιμοποιώ ipads γιατί θεωρείται must τώρα στην εκπαίδευση αλλά δεν έχω την οικονομική δυνανότητα να αγοράσω ένα (ούτε οι γονείς θα δεχόντουσαν να αγοράσουν ένα φαντάζομαι, και όσοι ήδη έχουν δε στο εμπιστεύονται εύκολα για χρήση στο μάθημα).

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά σε παιδάκια νηπιαγωγείου
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 08:42:46 μμ »
θα ηθελα να σας κανω κι εγω μια ερωτηση! θα εχω φετος για δευτερη χρονια ενα παιδακι για δημιουργικη απασχοληση! αλλα φετος η μαμα θα ηθελε να κανουμε κατι διαφορετικο, τι αλλο μπορουμε να κανουμε? τι καινουριες δραστηριοτητες??? ειναι 5 χρονων!

Τι εννοεί η μαμά κάτι διαφορετικό;; Τι κάνατε μέχρι τώρα; Είναι εκείνο το παιδάκι με το αγγλόφωνο νηπιαγωγείο;

Δεν ξέρω.. τι διαφορετικό μπορείς να κάνεις εκτός από τα γνωστά.. books, storytelling, crafts, drawing, colouring pages, flashcards, puzzles, songs, miming, games?

Το μόνο διαφορετικό που μου έρχεται στο μυαλό είναι να εντάξεις την τεχνολογία στο 'μάθημα' σου.. πχ διάφορα applications στο iPad, ή σε υπολογιστή ίσως.. εγώ θέλω πολύ να αρχίσω να χρησιμοποιώ ipads γιατί θεωρείται must τώρα στην εκπαίδευση αλλά δεν έχω την οικονομική δυνανότητα να αγοράσω ένα (ούτε οι γονείς θα δεχόντουσαν να αγοράσουν ένα φαντάζομαι, και όσοι ήδη έχουν δε στο εμπιστεύονται εύκολα για χρήση στο μάθημα).

ναι αυτο το παιδακι ειναι! απο οσο ξερω θα περασει interview μεσα στη χρονια για να παει σε αγγλοφωνο δημοτικο σχολειο! και θελει να μπορει να μιλαει, αυτο το εχουμε καταφερει! αλλα και να γραφει, δε μου εχει πει η μαμα ακριβως! απλα θα ηθελε να μαθει το αλφαβητο! να γραφει μονο του τα γραμματα και τετοια πραγματα! νομιζω οτι ειναι λιγο μικρο βεβαια! ολα αυτα που ειπες καναμε! εκτος απο crafts και drawing γιατι η μαμα δεν ηθελε με τιποτα μιας και τα κανει στο νηπιαγωγειο!
σκεφτομαι αυτο με τη τεχνολογια που ειπες! δε χρειαζεται να παρεις i-pad αν σε ενδιαφερει μπορεις να βρεις ενα πολυ οικονομικο tablet απο το ιντερνετ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162207
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.