*

Αποστολέας Θέμα: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;  (Αναγνώστηκε 63191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #252 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 05:52:35 μμ »
Συμφωνώ με Έσπερος στο εξής. Πας, ψηφίζεις ΝΔ, που αν θυμάστε οι εκλογές πήγαν πίσω ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο!!!! Και μετά κάνεις απεργία και λες στην κυβέρνηση τι; Ότι θέλω να με κυβερνάς, αφού σε ψηφίζω, αλλά σε αυτό το θέμα τα έκανες σαλάτα; Γιατί στην υγεία; Στην εκπαίδευση όλα καλά; Μάλλον κοροϊδευόμαστε....Προσωπικά θεωρώ αναμενόμενη την επόμενη μικρή ή μεγάλη τραγωδία, που θα κρύβει μια συγκάλυψη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #253 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 07:07:30 μμ »
Η ζωή, αγαπητοί μου συνάδελφοι, δεν είναι τίποτις άλλο από αγώνας. Από γεννησιμιού μέχρι να περάσουμε στην ανυπαρξία είναι αγώνας αγώνας και αγώνας. Άμα αφεθούμε στη ματαίωση στη γκρίνια στην απραξία τότε είναι σα να μη ζούμε. Σα να 'χουμε ήδη γίνει λίπασμα. Δεν αξίζει τέτοιο βίωμα. Αλλιώς περάστε στα ευχέλαια στην εξ ύψους καλυτέραν αύριον και στα έχει ο θεός. Και μη γυρεύετε δικαιολογίες στο τι κάνουν οι άλλοι. Άμα κάθε σας βήμα στο σχολείο στους δρόμους στην καθημερινότητα δεν είναι βήμα αγωνιστικό τότε δεν προχωράτε μπροστά στη ζωή ούτε προκόβετε σαν πολίτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2024, 08:01:43 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #254 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 08:08:26 μμ »
Η ζωή, αγαπητοί μου συνάδελφοι, δεν είναι τίποτις άλλο από αγώνας. Από γεννησιμιού μέχρι να περάσουμε στην ανυπαρξία είναι αγώνας αγώνας και αγώνας. Άμα αφεθούμε στη ματαίωση στη γκρίνια στην απραξία τότε είναι σα να μη ζούμε. Σα να 'χουμε ήδη γίνει λίπασμα. Δεν αξίζει τέτοιο βίωμα. Αλλιώς περάστε στα ευχέλαια στην εξ ύψους καλυτέραν αύριον και στα έχει ο θεός. Και μη γυρεύετε δικαιολογίες στο τι κάνουν οι άλλοι. Άμα κάθε σας βήμα στο σχολείο στους δρόμους στην καθημερινότητα δεν είναι βήμα αγωνιστικό τότε δεν προχωράτε μπροστά στη ζωή ούτε προκόβετε σαν πολίτες.

Ο καθένας όπως το βλέπει. Ο αγώνας δεν είναι αυτοσκοπός. Πρέπει να οδηγεί κάπου.  Ούτε μπορεί να είναι αλλοθι για να δέχεσαι μετά ότι δεν αλλάζει τίποτα. όταν εχεις τη δύναμη της ψήφου και την πετάς στα σκουπίδια, τι να τον κανεις μετά τον αγώνα; Ποιος θα πάρει ποιο μήνυμα;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #255 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 08:18:12 μμ »
Δεν πετούν όλοι τη δύναμη της ψήφου στα σκουπίδια. Και φυσικά, αν δεν κάνουμε κάτι και τα δεχόμαστε όλα μοιρολατρικά, τότε είναι που ποτέ δεν θα γίνουν αλλαγές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #256 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 08:31:34 μμ »
Έσπερε ο αγώνας είναι σύμφυτος με τη ζωή. Αν δεν αγωνίζεσαι τότε δε ζεις δεν υπάρχεις δεν υφίστασαι. Είσαι σα φάντασμα. Η ψήφος είναι μια μέρα μιας τετραετίας. Τις υπόλοιπες 4×360 μέρες τι κάνουμε; Ο αγώνας και το κίνημα άλλοτε νικά κι άλλοτε ηττάται. Όμως δε σταματά ούτε στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 275
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #257 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 08:34:46 μμ »
Εγώ πάντως απορώ πώς κάποιοι αναμένουν σημαντικά ποσοστά συμμετοχής των εκπαιδευτικών στις γενικές απεργίες.

Μάλλον πολλοί συνάδελφοι έχουν την ψευδαίσθηση ότι η πλειοψηφία στον κλάδο μας κατά κάποιο τρόπο βρίσκεται ενάντια στην παρούσα κυβέρνηση και στις γενικότερες πολιτικές της (ίσως παρασυρόμενοι από το ότι υπάρχει μεγάλος αρνητισμός ως προς την αξιολόγηση ή άλλες εκπαιδευτικές πολιτικές).

Όμως όταν αυτή παίρνει ποσοστό 41% στον γενικό πληθυσμό, ποιος σας λέει ότι ένα αντίστοιχο ποσοστό δεν έχει πάρει και από τους εκπαιδευτικούς;

Εγώ μάλιστα πιστεύω ότι όχι απλώς το 41% των εκπαιδευτικών έχει ψηφίσει τη ΝΔ στις τελευταίες εκλογές, αλλά παίζει το ποσοστό αυτό να είναι και ακόμα μεγαλύτερο ανάμεσα στους μόνιμους εκπαιδευτικούς (που 28.500 από αυτούς διορίστηκαν κιόλας από το κυβερνών κόμμα).

Και για να μην υπάρχουν αυταπάτες, μπορείτε να πάρετε μια ιδέα από τα τελευταία αποτελέσματα για την εκλογή αιρετών εκπροσώπων στα υπηρεσιακά συμβούλια, για να θαυμάσετε την υποστήριξη των συναδέλφων μας στην κυβερνητική συνδικαλιστική παράταξη και νομίζω πως θα καταλάβετε πολλά:

ΚΥΣΠΕ (ΣΥΝΟΛΟ ΨΗΦΩΝ: 29.427)

1η θέση: ΔΗΣΥ (10.715 - 36.4%)
2η θέση: ΔΑΚΕ (10.382 - 35.2%)

ΚΥΣΔΕ (ΣΥΝΟΛΟ ΨΗΦΩΝ: 23.626)

1η θέση: ΔΑΚΕ (11.038 - 46.7%)
2η θέση: ΣΥΝΕΚ (7.209 - 30.5%)

Συνολικά, πρώτη δύναμη αναδείχτηκε η ΔΑΚΕ με 21.420 σε σύνολο 53.053 ψήφων που αναλογεί στο 40.3% των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στις εκλογές.

Και για να προλάβω κάποιους που θα ισχυριστούν πως το 41% της κοινωνίας δεν ψήφισε τη ΝΔ, να πω πως η αποχή είναι σιωπηλή αποδοχή του όποιου αποτελέσματος (ακόμα και στις εκλογές των εκπαιδευτικών). Επίσης, αν μου πείτε πως στις εκλογές των αιρετών ψηφίζουμε πρόσωπα και όχι πολιτικούς συνδυασμούς, θα σας πω ότι και στις γενικές εκλογές το ίδιο γίνεται και γι' αυτό εκλέγουμε κυβερνήσεις του 41%, οι οποίες μετά είναι ελεύθερες να πράξουν ότι θέλουν με τη συγκατάθεση μας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #258 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 08:35:41 μμ »
Δεν πετούν όλοι τη δύναμη της ψήφου στα σκουπίδια. Και φυσικά, αν δεν κάνουμε κάτι και τα δεχόμαστε όλα μοιρολατρικά, τότε είναι που ποτέ δεν θα γίνουν αλλαγές.

Θεωρώ πολύ υποκριτικό να βγαίνει όλος ο κόσμος τπυς δρόμους ένα χρόνο πριν, μετά να ψηφίσει Κούλη, Καραμανλή και όλους ή να μην ψηφίσει καθολου, και μετά να κάνουμε μια εθιμοτυπική απεργία. Για να δείξουμε τι; Ότι δεν μας αρέσει που μας κατσικωθηκαν για άλλα 4 χρόνια ή 4 γενιές; Με εκλογές βγήκαν.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #259 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 08:44:34 μμ »
Στην πόλη μου οι απεργούντες φτάσαμε στο 17%. Στο δε σχολείο μου, είχαμε το παράδοξο να απεργούν περισσότερο οι -επισφαλείς-αναπληρωτές παρά οι μόνιμοι.
Κατανοώ την απόφαση κάποιου να μην απεργήσει...εκείνο που μου κατακρεουργεί τα νεύρα κάθε φορά είναι η αμήχανη και άβολη στιγμή της ανάλυσης του σκεπτικού σας στο σύλλογο (ή αλλιώς την εξομολόγηση προς άφεση αμαρτιών) ΠΟΥ ΔΕ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ. 
Μπορείτε ελεύθερα να πάτε στη δουλειά. Αν βρίσκετε την απεργία άσκοπη,άνευ νοήματος, άκαιρη,μάταιη ή δε ξέρω κι εγώ τι άλλο, με γειά σας και χαρά σας.
Ωστόσο, δε μας ενδιαφέρει ο λόγος! Δεν ζήτησε κανείς να μάθει το γιατί. Οπότε, να χαρείτε, αφήστε τις δικαιολογίες, την αποδόμηση των αιτιών, της αναγκαιότητας και της αποτελεσματικότητας αυτής της μορφής αντίδρασης, κοινώς τις πομφόλυγες και φληναφήματα. Το μόνο που καταφέρνετε είναι να εκτίθεστε ακόμα περισσότερο στα μάτια των συναδέλφων σας.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #260 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 09:36:47 μμ »
Δεν πετούν όλοι τη δύναμη της ψήφου στα σκουπίδια. Και φυσικά, αν δεν κάνουμε κάτι και τα δεχόμαστε όλα μοιρολατρικά, τότε είναι που ποτέ δεν θα γίνουν αλλαγές.
Εγώ δεν θεωρώ καμία ψήφο σε εκλογές "πεταμένη στα σκουπίδια". Ίσως έχουμε "εκπαιδευτεί" ή βολευτεί να το ερμηνεύουμε έτσι σε κάποιες περιπτώσεις, επειδή αρνούμαστε να δούμε κατάματα την πραγματικότητα, η οποία είναι πιο απλή και πιο πεζή: η ψήφος είναι έκφραση συμφέροντος, είτε αυτό είναι ταξικό και συνειδητοποιημένο, είτε είναι εξαργύρωση ρουσφετιών και ικανοποιήσεων μικροσυμφερόντων. Μην ψάχνουμε ηθική σε επιλογές πάνω από ένα κουτί με μια σχισμή, αυτά ανήκουν, κατά το μάλλον ή ήττον, σε άλλες δεκαετίες, πιο αθώες, που ο κόσμος δεν έβλεπε τούρκικες σειρές στην τηλεόραση.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #261 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 10:43:16 μμ »
Φέτος, μετά το 41%, δεν βρίσκω νόημα. Προτιμώ να τιμήσω τους νεκρούς με όποιον τρόπο κρίνω, τα της κυβέρνησης τα έκρινε ο σοφός λαός.
Η απεργία δεν έγινε απλά για να τιμήσουμε τους νεκρούς, δεν ήταν μνημόσυνο μόνο με πανελλαδική συμμετοχή (προφανώς και αυτό). Έγινε γιατί ζητούμε να τιμωρηθούν οι ένοχοι ή έτσι κατάλαβα εγώ δηλαδή. Ακόμη και αυτός που ψήφισε ΝΔ μετά από αυτό, δικαιούται να ζητήσει να χυθεί πραγματικό φως στις ευθύνες. Οι υπόλοιποι έχουμε και χιλιάδες άλλους λόγους.

Στην πόλη μου οι απεργούντες φτάσαμε στο 17%. Στο δε σχολείο μου, είχαμε το παράδοξο να απεργούν περισσότερο οι -επισφαλείς-αναπληρωτές παρά οι μόνιμοι.
Κατανοώ την απόφαση κάποιου να μην απεργήσει...εκείνο που μου κατακρεουργεί τα νεύρα κάθε φορά είναι η αμήχανη και άβολη στιγμή της ανάλυσης του σκεπτικού σας στο σύλλογο (ή αλλιώς την εξομολόγηση προς άφεση αμαρτιών) ΠΟΥ ΔΕ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ. 
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω.

Μην ψάχνουμε ηθική σε επιλογές πάνω από ένα κουτί με μια σχισμή, αυτά ανήκουν, κατά το μάλλον ή ήττον, σε άλλες δεκαετίες, πιο αθώες, που ο κόσμος δεν έβλεπε τούρκικες σειρές στην τηλεόραση.
Πρέπει να ψάχνουμε, οφείλουμε να βρούμε.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #262 στις: Φεβρουάριος 28, 2024, 11:09:19 μμ »
Απ' όσα διάβασα, το πιο στενάχωρο είναι η αποψη ότι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών στηρίζει Κούλη! Καλά όσοι διορίστηκαν επί Κούλη το κατανοώ ως ένα βαθμό... Αλλά...το να θεωρείς ότι η εκπαίδευση είναι σε σωστό δρόμο όταν μάλιστα έχεις παιδιά είναι απαξιωτικό για τον κλάδο. Εγώ ίσα ίσα θεωρώ ότι πάμε όλο και χειρότερα με απρόβλεπτες για μένα συνέπειες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #263 στις: Φεβρουάριος 29, 2024, 05:24:39 πμ »
Η απεργία δεν έγινε απλά για να τιμήσουμε τους νεκρούς, δεν ήταν μνημόσυνο μόνο με πανελλαδική συμμετοχή (προφανώς και αυτό). Έγινε γιατί ζητούμε να τιμωρηθούν οι ένοχοι ή έτσι κατάλαβα εγώ δηλαδή. Ακόμη και αυτός που ψήφισε ΝΔ μετά από αυτό, δικαιούται να ζητήσει να χυθεί πραγματικό φως στις ευθύνες. Οι υπόλοιποι έχουμε και χιλιάδες άλλους λόγους.
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω.
Πρέπει να ψάχνουμε, οφείλουμε να βρούμε.

Μα πώς μπορείς να ζητάς να τιμωρηθούν οι ένοχοι,εάν εχεις ξαναψηφίσει την ίδια κυβέρνηση; Εάν την ψήφισες σημαίνει ότι την εμπιστεύεσαι ότι θα χειριστεί το θέμα όπως πρέπει. Άρα, δεν εχεις λόγο να απεργήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #264 στις: Φεβρουάριος 29, 2024, 06:02:35 πμ »
Απ' όσα διάβασα, το πιο στενάχωρο είναι η αποψη ότι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών στηρίζει Κούλη! Καλά όσοι διορίστηκαν επί Κούλη το κατανοώ ως ένα βαθμό... Αλλά...το να θεωρείς ότι η εκπαίδευση είναι σε σωστό δρόμο όταν μάλιστα έχεις παιδιά είναι απαξιωτικό για τον κλάδο. Εγώ ίσα ίσα θεωρώ ότι πάμε όλο και χειρότερα με απρόβλεπτες για μένα συνέπειες.

Δεν ξέρω αν είναι πλειοψηφία, αλλά τα στοιχεία οδηγούν στο ότι υπάρχουν πολλοί ψηφοφόροι - και σκεψου ότι έχει προηγηθεί η Κεραμεως. Μην απορείς όμως. Σε άλλο θέμα εδώ κάποιος έγραφε ότι αν δεν είχε βγει ΝΔ θα τρώγαμε σε συσσίτια τώρα. Η απόλυτη εξαθλίωση του εξαθλιωμένου, είναι να φοβάται ότι κάποιος θα του πάρει τα λεφτά που δεν έχει.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #265 στις: Φεβρουάριος 29, 2024, 08:35:35 πμ »
Απ' όσα διάβασα, το πιο στενάχωρο είναι η αποψη ότι η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών στηρίζει Κούλη! Καλά όσοι διορίστηκαν επί Κούλη το κατανοώ ως ένα βαθμό... Αλλά...το να θεωρείς ότι η εκπαίδευση είναι σε σωστό δρόμο όταν μάλιστα έχεις παιδιά είναι απαξιωτικό για τον κλάδο. Εγώ ίσα ίσα θεωρώ ότι πάμε όλο και χειρότερα με απρόβλεπτες για μένα συνέπειες.
Ακόμη δεν έχετε αντιληφθεί πως ο κλάδος των εκπαιδευτικών είναι κάργα συντηρητικός και υποκριτικός; Όλο λόγια περί "δημοκρατικού εκπαιδευτικού περιβάλλοντος", αλλά κάνουν τουμπεκί σε οποιαδήποτε απαίτηση -ακόμη και παράλογη- των προϊσταμένων κλιμακίων. Πολλοί συνάδελφοι, κυρίως γυναίκες, το λένε ξεκάθαρα πως είναι υπέρ της αξιολόγησης (θεωρώντας προφανώς πως είναι παράδειγμα προς μίμηση στην τάξη, ενώ δεν είναι) και με τη στάση τους καθημερινά συντείνουν στην εντατικοποίηση των εργασιακών συνθηκών στα σχολεία (φόρτωμα με προγράμματα, εκτός ωραρίου επιμορφώσεις, απογευματινές ενημερώσεις γονέων κ.λπ.). Τι καθόμαστε και συζητάμε τώρα για απεργίες; Εδώ στα βασικά είμαστε ανύπαρκτοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 29, 2024, 08:39:11 πμ από Daidalos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.