*

Αποστολέας Θέμα: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;  (Αναγνώστηκε 63227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #280 στις: Μάρτιος 01, 2024, 05:34:38 μμ »
Από τη στιγμή που τα μμε λες ότι είναι ελεγχόμενα για να είναι η κοινή γνώμη υπέρ μας, πως περιμένεις να αλλάξει αυτό με εκλογές;
Δε μπορεί τη μια στιγμή η κοινωνία να βρίσκεται σε λήθαργο και την άλλη να αποκτά συνείδηση στην κάλπη.
Η ρητορική για τη στοχευμένη απεργία είναι αστεία, όλοι θυμόμαστε πως πήγε αυτό.
Εν κατακλείδι η απάντησή σου είναι "σκάμε και σκάβουμε" γιατί "οι συνθήκες/η κοινωνία δεν είναι ώριμα/είναι εναντίον μας".

Εν τω μεταξύ η προχθεσινή απεργία, με αφορμή τη συμπλήρωση ενός έτους από τη δολοφονία στα Τέμπη και τη συγκάλυψη που ακολούθησε, πέρα από δικαιοσύνη, είχε και οικονομικά αίτήματα για τον κλάδο μας, όπως και αιτήματα κατά της ακρίβειας/αισχροκέρδειας, τα οποία έχουν την αποδοχή του κόσμου. Δεν είχε να κάνει με την αξιολόγηση.
Κι από αυτά πάσο ρε Έσπερε;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2024, 05:48:10 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #281 στις: Μάρτιος 02, 2024, 08:44:11 πμ »
Από τη στιγμή που τα μμε λες ότι είναι ελεγχόμενα για να είναι η κοινή γνώμη υπέρ μας, πως περιμένεις να αλλάξει αυτό με εκλογές;
Δε μπορεί τη μια στιγμή η κοινωνία να βρίσκεται σε λήθαργο και την άλλη να αποκτά συνείδηση στην κάλπη.
Η ρητορική για τη στοχευμένη απεργία είναι αστεία, όλοι θυμόμαστε πως πήγε αυτό.
Εν κατακλείδι η απάντησή σου είναι "σκάμε και σκάβουμε" γιατί "οι συνθήκες/η κοινωνία δεν είναι ώριμα/είναι εναντίον μας".

Εν τω μεταξύ η προχθεσινή απεργία, με αφορμή τη συμπλήρωση ενός έτους από τη δολοφονία στα Τέμπη και τη συγκάλυψη που ακολούθησε, πέρα από δικαιοσύνη, είχε και οικονομικά αίτήματα για τον κλάδο μας, όπως και αιτήματα κατά της ακρίβειας/αισχροκέρδειας, τα οποία έχουν την αποδοχή του κόσμου. Δεν είχε να κάνει με την αξιολόγηση.
Κι από αυτά πάσο ρε Έσπερε;

Τη συμμετοχή του κόσμου γενικά σε μονοήμερες απεργίες, τη γνωρίζουμε. Μην κοροϊδευόμαστε. Λϊγες είναι οι μονοήμερες που πάγωσαν όλα και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό τομέα. Τώρα να μετράμε εμείς το ποσοστό απεργίας στα σχολεία μας για να λέμε τι ωραία, ενώ τα παιδιά ήταν για ψώνια, για καφέ ή είχαν μεταφέρει πρωί το μάθημα του φροντιστηρίου, γιατί φυσικά όλα τα υπόλοιπα ήταν ανοιχτά, εντάξει δεν έχω τι να πω, αν μας καλύπτει να σκεφτόμαστε ότι σαν σχολείο είμαστε πολύ συνειδητοποιημένοι επαναστάτες.

Ο κόσμος πέρσι τον Μάρτιο, έδειξε ότι δεν είναι σε λήθαργο. Στις κάλπες, ξαναέδειξε ότι τελικά είανι σε λήθαργο. Μήπως τελικα και οι πορείες ηταν μια θυμική αντίδραση που οδήγησε σε ευκολη εκτόνωση της οργής και του σοκ της στιγμής, και μετά την ώρα της κάλπης επικράτησε το "ναι αλλά με τον Σύριζα δεν θα έχουμε χαρτί υγείας"; Γι αυτό ξαναρωτάω, τι σημασία έχει πια, αν προχτές έγινε μια απεργία με μεγαλειώδη συμμετοχή.

Δεν θεωρώ ότι κατέχω μια απάντηση. Απλώς εκφράζω προβληματισμούς. Όσοι είστε απόλυτα σίγουροι για τη σωστή στάση σας, με γεια σας και χαρά σας. Εγώ είμα τύπος που τα πάντα τα θέτει υπό αμφισβήτηση.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #282 στις: Μάρτιος 02, 2024, 10:21:03 πμ »
Σίγουρα, υπάρχει πλουραλισμός απόψεων και στάσεων και δεν μπορούμε να γενικεύουμε. Το ένα σχολείο στην περιοχή μας έκλεισε την ημέρα της απεργίας, στο άλλο απέργησε περίπου το 1/3 των εκπαιδευτικών, σε ένα άλλο ακόμα λιγότεροι κλπ. Μη ξεχνάμε, όμως, ότι οι απεργίες γίνονται όχι μόνο για να παγώσει ο εργασιακός τομέας, αλλά περισσότερο για να περαστούν μηνύματα και μάλιστα στους νέους, σε αυτή την περίπτωση για ένα έγκλημα με τόσα θύματα, που ακόμα συγκαλύπτεται. Για εμένα ήταν επιτυχία, στο ότι στη συγκέντρωση και πορεία, την ημέρα της απεργίας στον τόπο που είμαι,  ήρθαν και πολλοί μαθητές με δικό τους πανό και αν επέτρεπαν τη συμμετοχή και από άλλο σχολείο, θα ερχόντουσαν ακόμα περισσότερα παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2024, 10:34:10 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #283 στις: Μάρτιος 02, 2024, 10:34:03 πμ »
Σίγουρα, υπάρχει πλουραλισμός απόψεων και στάσεων και δεν μπορούμε να γενικεύουμε. Το ένα σχολείο στην περιοχή μας έκλεισε την ημέρα της απεργίας, στο άλλο απέργησε περίπου το 1/3 των εκπαιδευτικών, σε ένα άλλο ακόμα λιγότεροι κλπ. Μη ξεχνάμε, όμως, ότι οι απεργίες γίνονται όχι μόνο για να παγώσει ο εργασιακός τομέας, αλλά περισσότερο για να περαστούν μηνύματα και μάλιστα στους νέους, σε αυτή την περίπτωση για ένα έγκλημα που ακόμα συγκαλύπτεται. Για εμένα ήταν επιτυχία, στο ότι στη συγκέντρωση και πορεία, την ημέρα της απεργίας στον τόπο που είμαι,  ήρθαν και πολλοί μαθητές με δικό τους πανό και αν επέτρεπαν τη συμμετοχή και από άλλο σχολείο, θα ερχόντουσαν ακόμα περισσότερα παιδιά.

Ακριβώς επειδή το ζήτημα αυτό αφορούσε και τους νέους, και σε συνδυασμό με το θέμα των παν/μιων, προσωπικά θεωρώ σπουδαιότερη την εμπλοκή των παιδιών στη διαδικασια μέσω του σχολείου, παρα το κλειστό σχολείο με τα παιδιά σε φάση διακοπών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #284 στις: Μάρτιος 02, 2024, 10:39:46 πμ »
Ο ένας τρόπος εμπλοκής δεν αποκλείει τον άλλον. Σημασία έχει να περαστούν τα μηνύματα. Και όχι μόνο εμείς στους νέους, αλλά και οι ίδιοι οι νέοι τα εκφράσουν και να περάσουν τα δικά τους.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #285 στις: Μάρτιος 02, 2024, 10:50:55 πμ »
Ο ένας τρόπος εμπλοκής δεν αποκλείει τον άλλον. Σημασία έχει να περαστούν τα μηνύματα. Και όχι μόνο εμείς στους νέους, αλλά και οι ίδιοι οι νέοι τα εκφράσουν και να περάσουν τα δικά τους.

Δεν τον αποκλειει. Τα παιδιά όμως που θα πήγαιναν οικειοθελώς σε μια πορεία, είναι συγκεκριμένα. Τα παιδιά που αν κλείσει το σχολείο, θα κοιμηθούν, θα παίξουν fortnite ή θα πΝε για καφέ ή απλα έξτρα φροντιστήριο, είναι επίσης συγκεκριμένα. Με ανοιχτό σχολείο, σχετικές εκδηλώσεις και αντιπροσωπευτική συμμετοχή μαθητών σε κατά τόπους συγκεντρώσεις, τα πετυχαίνεις όλα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #286 στις: Μάρτιος 02, 2024, 12:56:28 μμ »
Δεν θεωρώ ότι κατέχω μια απάντηση. Απλώς εκφράζω προβληματισμούς. Όσοι είστε απόλυτα σίγουροι για τη σωστή στάση σας, με γεια σας και χαρά σας. Εγώ είμα τύπος που τα πάντα τα θέτει υπό αμφισβήτηση.

Βλέπουμε την απεργία με τελείως διαφορετικά φίλτρα. Απάντηση δεν έχεις, στο ενδιάμεσο ωστόσο θα μπορούσες να προβληματίζεσαι για όλα αυτά απεργώντας ξέρεις.
Αν αυτή η στάση θεωρείται αμφισβήτηση και σε καλύπτει, πάω πάσο.


Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #287 στις: Μάρτιος 02, 2024, 04:00:18 μμ »
Βλέπουμε την απεργία με τελείως διαφορετικά φίλτρα. Απάντηση δεν έχεις, στο ενδιάμεσο ωστόσο θα μπορούσες να προβληματίζεσαι για όλα αυτά απεργώντας ξέρεις.
Αν αυτή η στάση θεωρείται αμφισβήτηση και σε καλύπτει, πάω πάσο.

Όταν κρίνω ότι η απεργία με εκφράζει, απεργώ. Όταν όχι, δεν απεργώ. Σίγουρα δεν απεργώ για να μου δίνουν πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων οι «καλοί συνάδελφοι».

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #288 στις: Μάρτιος 03, 2024, 12:55:05 πμ »
Όταν κρίνω ότι η απεργία με εκφράζει, απεργώ. Όταν όχι, δεν απεργώ. Σίγουρα δεν απεργώ για να μου δίνουν πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων οι «καλοί συνάδελφοι».

Όλος αυτός ο οίστρος για να μας πείσεις ότι απεργείς όταν εκφράζεσαι; Και δεν το έλεγες από την αρχή να μας γλυτώσεις τη ρητορική της αποδόμησης;
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο στη συζήτηση, ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #289 στις: Μάρτιος 03, 2024, 07:59:27 πμ »
Όλος αυτός ο οίστρος για να μας πείσεις ότι απεργείς όταν εκφράζεσαι; Και δεν το έλεγες από την αρχή να μας γλυτώσεις τη ρητορική της αποδόμησης;
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο στη συζήτηση, ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Εσυ εχεις πιαστεί τόσες μέρες από μια αναφορά μου για την προχτεσινή απεργία και επιμένεις και μετά ρωτάς γιατί γράφω την άποψη μου και λες ότι δεν σε ενδιαφέρει.

Η αλλεργία στην αντίθετη άποψη δεν είναι χαρακτηριστικό των αριστερών ανθρώπων. Ούτε των δημοκρατών. Ούτε των προοδευτικών γενικα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #290 στις: Μάρτιος 03, 2024, 11:45:50 πμ »
Εσυ εχεις πιαστεί τόσες μέρες από μια αναφορά μου για την προχτεσινή απεργία και επιμένεις και μετά ρωτάς γιατί γράφω την άποψη μου και λες ότι δεν σε ενδιαφέρει.

Η αλλεργία στην αντίθετη άποψη δεν είναι χαρακτηριστικό των αριστερών ανθρώπων. Ούτε των δημοκρατών. Ούτε των προοδευτικών γενικα.

Δεν έχω αλλεργία στην αντίθετη άποψη...στις προφάσεις εν αμαρτίαις έχω που προσπαθούν να περάσουν ως αντίλογος.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #291 στις: Μάρτιος 25, 2024, 07:48:06 μμ »
Καλησπέρα σε ολ@!
Μετά την αχαρακτηριστη επίθεση του υπουργείου αλλά και την απόφαση για μη συνέχιση απεργίας από δοε, ποιο είναι το κλίμα που επικρατεί στα σχολεια σας;;;
Εγώ προσωπικά περιμένω την συνέλευση της Ελμε μου κι ελπίζω να προκηρυχθεί συνέχιση της απεργίας.
Στο δικό μου σχολείο, επι θεωρητικού τουλάχιστον, η πλειοψηφία είναι πολύ ανήσυχη για την επικείμενη διάλυση της δημόσιας παιδείας, αλλά στην πράξη δεν ξέρω πως θα κινηθεί.
Με την τελευταία κατάπτυστη εγκύκλιο πάντως, όπου ο γγ το παίζει δικαστής, θορυβηθηκαν αρκετοί γιατί αφορά όλους κι όλες, ασχέτως έτος διορισμού. Γιατί ως τώρα, οι πιο παλιοί ενιωθαν καπως προστατευμενοι. Τώρα όμως που ο διευθυντής (συστημικος φυσικά) ετοιμάζεται να αξιολογήσει κανονικά ακόμα και συναδέλφους πριν την σύνταξη, είναι αλλιώς..
Προσωπικά είμαι απαισιόδοξη, θεωρώ ότι δεν υπάρχει στον κλαδο πρακτικά αλλα και πολιτικά το σθένος για το μπλοκάρισμα της αξιολόγησης (που μόνο αξιολόγηση δεν είναι).

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #292 στις: Μάρτιος 25, 2024, 08:02:35 μμ »
Και εμείς περιμένουμε τη συνέλευση της τοπικής ΕΛΜΕ.
Στο σχολείο οργανικής σχεδόν όλος ο σύλλογος με εξαίρεση 3 εκπαιδευτικούς, είμαστε κατά της αξιολόγησης και συμμετέχουμε στις απεργίες-αποχές.
Στο σχολείο συμπλήρωσης ωραρίου σχεδόν όλος ο σύλλογος με εξαίρεση 3,  είναι υπέρ της αξιολόγησης και έχουν ξεκινήσει εντατικά τις σχετικές διαδικασίες.
Δύσκολο να βγάλεις συμπέρασμα...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο το ποσοστό συμμετοχής στην απεργία στο σχολείο μας...;
« Απάντηση #293 στις: Μάρτιος 25, 2024, 08:48:29 μμ »
Καλησπέρα σε ολ@!
Μετά την αχαρακτηριστη επίθεση του υπουργείου αλλά και την απόφαση για μη συνέχιση απεργίας από δοε, ποιο είναι το κλίμα που επικρατεί στα σχολεια σας;;;
Εγώ προσωπικά περιμένω την συνέλευση της Ελμε μου κι ελπίζω να προκηρυχθεί συνέχιση της απεργίας.
Στο δικό μου σχολείο, επι θεωρητικού τουλάχιστον, η πλειοψηφία είναι πολύ ανήσυχη για την επικείμενη διάλυση της δημόσιας παιδείας, αλλά στην πράξη δεν ξέρω πως θα κινηθεί.
Με την τελευταία κατάπτυστη εγκύκλιο πάντως, όπου ο γγ το παίζει δικαστής, θορυβηθηκαν αρκετοί γιατί αφορά όλους κι όλες, ασχέτως έτος διορισμού. Γιατί ως τώρα, οι πιο παλιοί ενιωθαν καπως προστατευμενοι. Τώρα όμως που ο διευθυντής (συστημικος φυσικά) ετοιμάζεται να αξιολογήσει κανονικά ακόμα και συναδέλφους πριν την σύνταξη, είναι αλλιώς..
Προσωπικά είμαι απαισιόδοξη, θεωρώ ότι δεν υπάρχει στον κλαδο πρακτικά αλλα και πολιτικά το σθένος για το μπλοκάρισμα της αξιολόγησης (που μόνο αξιολόγηση δεν είναι).

Στο δικό μου σχολείο οι μισοί έχουν αξιολογηθεί. Οι άλλοι μισοί απέχουν αλλά έχουν πει ότι είναι μόνο για φέτος επειδή είναι τελείως καινούργιοι. Νομίζω ότι η όλη στάση τους διέπεται από τη νοοτροπία «πού να τρέχω τώρα» κρίνοντας από τη γενική συμπεριφορά τους στο σχολείο. Αυτοί που αξιολογήθηκαν ήταν οι πιο ευσυνείδητοι και εργατικοί που δεν είχαν κανέναν λόγο να φοβούνται.

Ιδεολογικά κατά τελείως είναι 3-4 παλιοί που απέχουν υποτίθεται από όλα (αυτοαξιολόγηση, μέντορες συντονιστές κλπ).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.