*

Αποστολέας Θέμα: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας  (Αναγνώστηκε 4989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:27:35 πμ »
Καλημέρα, άνοιξα το thread για να ποστάρει όποιος έχει κάποια ενημέρωση σχετική με το θέμα. Αν υπάρχει αλλού κάτι ανάλογο ας μεταφερθεί εκεί.
Σχεδόν μια βδομάδα τώρα πηγαινοερχόμαστε όλοι οι υπεράριθμοι στα γραφεία στη Δώρου για να κάνουμε αιτήσεις προτίμησης σχολείων χωρίς να έχουν οριστικοποιηθεί τα κενά. Έχω ακούσει τα εξής:
1) Τα στοιχεία που δίνουν οι διευθυντές δεν συμφωνούν με αυτά που έχει η διεύθυνση γι' αυτό υπάρχει αυτή η καθυστέρηση.
2) Δεν υπάρχει καταληκτική ημερομηνία ακόμη στις αιτήσεις (συγκεκριμένα η υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε ότι αν έχω άλλη ενημέρωση να την κάνω σήμερα την αίτηση καλού κακού  - δεν μπορεί να μου πει με σιγουριά αν λήγει σήμερα η προθεσμία ή όχι (!))
3) Κάποιοι ζήτησαν ανάκληση της αίτησης τους γιατί σύμφωνα με το νόμο πρέπει να ειδοποιηθούμε όλοι ονομαστικά να πάμε να τις κάνουμε και να έχουμε στη διάθεση μας 10 ημέρες και όχι 10 ώρες.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει.
Παίρνουμε κάποιο ρίσκο εμείς που δεν κάνουμε ακόμη αιτήσεις περιμένοντας να οριστικοποιηθούν τα κενά?
Υπάρχει περίπτωση να εξεταστούν οι ήδη υπάρχουσες αιτήσεις και να προχωρήσει η διαδικασία?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:16:28 »

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:47:06 πμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.  Την Παρασκευή με ενημέρωσαν από τη δ/νση ότι παραιτήθηκε το πύσπε και δεν μπορούσαν καθόλου να προσδιορίσουν το πότε θα τοποθετηθούμε. Όμως, πώς ενημερωθήκατε σχετικά με τις αλλαγές των κενών? Γιατί εγώ δήλωσα σχολεία την προηγούμενη Τρίτη και δεν έχω ξανακατέβει στη Δώρου. Να πάω σήμερα και θα βρω άλλα κενά? Και να ζητήσω να ξαναδηλώσω? Επίσης τηλ και δεν το σηκώνουν σε κανένα τηλ. Μπορείς σε παρακαλώ να μου ποιο καλείς?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:49:40 πμ από sb »

Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:54:48 πμ »
Έχω την εντύπωση ότι κάποιες αιτήσεις ακυρώθηκαν, ή αυτές που έγιναν την περασμένη Δευτέρα ή την περασμένη Τρίτη, δεν είμαι σίγουρη, θα σου πουν στο τηλέφωνο όταν καταφέρεις να βγάλεις γραμμή...
Τα κενά μας είπαν ότι θα αλλάξουν, δεν θα αυξηθούν αλλά κάποια σχολεία που ίσως είχες δηλώσει τώρα δεν έχουν κενά.
Άκουσα ότι ήμασταν περίπου 140 υπεράριθμοι και με τις αλλαγές στα ολοήμερα είμαστε γύρω στους 450 τώρα.
Όλα αυτά αφορούν τους δασκάλους αν δεν το ανέφερα, δεν ξέρω αν γίνεται το ίδιο με τους νηπιαγωγούς.

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:01:45 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα πάω από εκεί. Με κάθε επιφύλαξη μεταφέρω κάτι που ακούστηκε την προηγούμενη εβδομάδα. Ένας αριθμός πε70 θα μετακινηθεί εκτός της Α Αθήνας λόγω αύξησης υπεράριθμων. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:16:28 »

Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:06:43 πμ »
Δεν κάνει τίποτα. Ναι ακούστηκε και αυτό. Εκτός από τις όποιες ανασφάλειες είχαμε θα ανησυχούμε και μήπως βρεθούμε εκτός...

Αν έχει κάποια ενημέρωση όταν γυρίσεις  πάντα καλοδεχούμενη!  :)

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 12:24:51 μμ »
Παραιτήθηκε η Διευθύντρια ΠΕ Α Αθήνας 
 
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Την παραίτησή της κατέθεσε στον Περιφερειακό Διευθυντής Αττικής Δ. Γκίνη , σύμφωνα με πληροφορίες του esos, η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α Αθήνας  Δήμητρα  Χατζημανώλη .
Στη θέση  της κ. Χατζημανώλη αναμένεται να τοποθετηθεί πρών Προϊστάμενος Γραφείου Εκπαίδευσης. 

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:04:14 μμ »
Κανένα νέο?

Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:44:23 μμ »
Χθες στο τηλέφωνο μου είπαν να ξαναπάρω από Πέμπτη - Παρασκευή. Έχουν παγώσει οι διαδικασίες.

Εδώ http://www.a-athinon.gr/ υπάρχουν τακτικές ανακοινώσεις σχετικά με τις κινητοποιήσεις και άλλα που μας αφορούν για όσους ενδιαφέρονται.

Αν έχω νεότερα θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 09:58:49 πμ »
Βγήκαν οι τοποθετήσεις
http://dipe-a-athin.att.sch.gr/html/anakinoseis.html

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει αίτηση τοποθέτησης γιατι περίμενα όπως μου έλεγαν στο τηλέφωνο να οριστικοποιηθούν τα κενά στα σχολεία.
Δεν άκουσα, ούτε πουθενά να έχει ανακοινωθει καταληκτική ημερομηνία για τις αιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 10:21:38 πμ »
Και δεν είμαι η μόνη απ' ότι μαθαίνω, υπάρχουν κ αλλοι που έχουν τοποθετηθεί "προσωρινά" σε σχολεία χωρίς να έχουν κάνει αίτηση προτίμησης.
Η υπάλληλος στην πρωτοβάθμια ρώτησε τους προϊσταμενους της και δεν έχουν να δώσουν απάντηση.
Να ρωτήσουμε λέει στα σχολεία μας αν πρέπει να παρουσιαστούμε σήμερα και αύριο και να να ενημερωνόμαστε από το γραφείο για νεότερα.
Αν η τοποθέτηση είναι προσωρινή, τότε το προσωρινό του πράγματος πρέπει να ισχύει για όλους όσους τοποθετήθηκαν, είτε έχουν κάνει αίτηση είτε όχι.
Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει μια τέτοια κίνηση.
Να καλυφθούν προσωρινά τα κενά στα σχολεία μέχρι να γίνουν οι οριστικές τοποθετήσεις?
Μήπως έγινε γκάφα από πλευράς τους και δεν έλαβαν υπόψη τους ότι υπάρχουν άτομα που δεν έχουν κάνει αίτηση?

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:16:07 μμ »
Καλημέρα! Ρώτησα πότε θα ανακοινωθούν οι οριστικές τοποθετήσεις και δεν ήξεραν να μου πουν. Επίσης μου είπαν ότι στα σχολεία προσωρινής τοποθέτησης παρουσιαζόμαστε αύριο κανονικά. Η γνώμη μου είναι να πας στο σχολείο να κάνεις και ανάληψη υπηρεσίας και μετά να κατέβεις η ίδια στη δ/νση να ρωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 01:47:39 μμ »
Α ωραία, συμφωνούμε ότι είναι προσωρινές, το λέει εξάλλου. Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, είναι για μερικές μέρες μόνο, για να καλυφθούν προσωρινά τα κενά αυτών των σχολείων, η μόνη λογική εξήγηση που βρίσκω(!).
Στο καινούριο μου σχολείο δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα, από αύριο ότι είναι να γίνει.
Να προσθέσω και κάτι άλλο που έμαθα: για την ενημέρωσή μας είμαστε υπεύθυνοι εμείς, δεν είναι υποχρεωμένοι να μας πάρουν τηλέφωνο εναν-έναν ή να ενημέρωσουν τα σχολεία όπου έχουμε την οργανική μας. Για το αν απεργήσουμε σήμερα θα 'πρεπε να ενημερώσουμε τους καινούριους διευθυντές.


Αποσυνδεδεμένος go_ask_alice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Λετουργικα υπεραριθμοι Α' Αθήνας
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 09:26:48 πμ »
Για όποιον δεν έλαβε το mail, το μεταφέρω copy paste

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι

Αύριο, Σάββατο 21-9-2013 και ώρα 17.00μμ, καλούνται οι συνάδελφοι που βρίσκονται στη διάθεση ή είναι υπεράριθμοι να έρθουν στα γραφεία της ΔΟΕ ( Ξενοφώντος 15 Α ) προκειμένου να γίνει διάλογος, να ακουστούν απόψεις και προτάσεις για  να καταλήξουμε στον τρόπο με τον οποίο θα αντιμετωπίσουμε την όλη κατάσταση.

Αν γνωρίζετε κι άλλους συναδέλφους/-ισσες που δεν ήταν σήμερα στην Περιφέρεια ή δεν έχουν δώσει μειλ - τηλέφωνο, παρακαλείσθε να τους ειδοποιήσετε.

Συναδελφικά
Αδριανή Προκόπη

ΥΓ. Κάποιες συναδέλφισσες έφτιαξαν κι ένα γκρουπ στο facebook "Υπεράριθμοι και σε διάθεση εκπαιδευτικοί Α, Β, Γ Αθήνας
https://www.facebook.com/groups/208792782622719/


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.