*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες 2008  (Αναγνώστηκε 106355 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #196 στις: Αύγουστος 27, 2008, 01:46:55 μμ »
Το 1998 πήρα τη Β/Θμια του νομού μου να ρωτήσω. Είχαν πει πως θ'αναρτώνταν τ'αποτελέσματα κατά τις 12 κια ήταν ήδη 6...Αποτελέσματα πουθενά...Το Λύκειο κλειδωμένο...Αφού κατά τις 5 τηλεφώνησα και ενημερώθηκα από τη Β/Θμια , κατά τις 6:30 μας λύθηκε η απορία: τα είχε πάρει από τη Διεύθυνση ο Λυκειάρχης, πριν όμως τα φέρει σο σχολείο, είπε να κάνει ένα μπάνιο στη θάλασσα κια τα πήρε μαζί του. Τα διάβασε, τα σχολίασε με τη γυναίκα του, έκανε τις βουτιές του και όταν βαρέθηκε στη παραλία, είπε να βγάλει τους 150 υποψηφίους μαθητές του από την αγωνία... Απίστευτο?????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:34:50 »

Αποσυνδεδεμένος hobbit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #197 στις: Αύγουστος 27, 2008, 02:04:20 μμ »
Το 10%, Asars, αφορά όσους έδωσαν πανελλήνιες με το νέο σύστημα, όχι τους παλιότερους που έδιναν δέσμες. Σημαίνει ότι το 10% των εισακτέων σε κάθε σχολή προέρχεται από άτομα που έδωσαν εξετάσεις προηγούμενα έτη και φέτος απλώς ξαναέκαναν μηχανογραφικό. Με το 10% οι βάσεις είναι πολύ υψηλότερες συνήθως απ'ότι αν δώσεις πανελλήνιες την ίδια χρονιά που κάνεις μηχανογραφικό λόγω του περιορισμένου αριθμού υποψηφίων που εισάγονται με αυτό τον τρόπο στις σχολές. Οι περισσότεροι-μεταξύ αυτών κι εγώ- το κάνουν απλώς για να εξασφαλίσουν φοιτητικό πάσο.

Αποσυνδεδεμένος Asars

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #198 στις: Αύγουστος 27, 2008, 02:23:46 μμ »
Καλησπέρα. Hobbit ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #199 στις: Αύγουστος 27, 2008, 03:06:13 μμ »
Ξέρετε πότε & πού υποβάλλονται οι αιτήσεις για συμμετοχή στις πανελλήνιες αποφοίτων ΑΕΙ και από πού μπορώ να δώ την ύλη των μαθημάτων;
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:34:50 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #200 στις: Αύγουστος 27, 2008, 03:16:53 μμ »
Προς Bellissima.Νομιζω, επαναλαμβανω νομιζω πως μπορει να κανει κανονικα μηχανογραφικο αλλα δεν θα εχει καθολου μορια απο το βασικο μαθημα που ειναι οι αρχες οικονομιας και θα εχει κανονικα τα μορια απο το 2ο μαθημα αυξημενης βαρυτητας που ειναι τα μαθηματικα γενικης πεδιας. Οποτε αν ειναι ετσι θα χανει αρκετα μορια γιατι νομιζω δεν υπαρχει καποιο μαθημα ποθ να αντικαθιστα τις αρχες οικονομιας με καποιο μικροτερο συντελεστη.
        Και κατι ασχετο-σχετικο.Σημερα διαβασα σε εφημεριδα οτι απο του χρονου με νομοθετικη ρυθμιση το 10% θα ισχυει μονο για 2 χρονια!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #201 στις: Αύγουστος 27, 2008, 03:21:11 μμ »
Προς Νικη. Οταν ειχα δωσει δευτερη χρονια (2002) οι αιτησεις γινοταν το πρωτο δεκαημερο του φλεβαρη για τους αποφοιτους λυκειου. Οι αποφοιτοι ΑΕΙ προφανως υπαγονται στην παραπανω κατηγορια,δεν εχουν ξεχωριστες ημερομηνιες.Αν δεν εχουν αλλαξει τα πραγματα ισως παλι να ναι τοτε.

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #202 στις: Αύγουστος 27, 2008, 03:26:57 μμ »
Ξέρετε πότε & πού υποβάλλονται οι αιτήσεις για συμμετοχή στις πανελλήνιες αποφοίτων ΑΕΙ και από πού μπορώ να δώ την ύλη των μαθημάτων;
Καλυτερα ρωτα στο Λυκειο απο το οποιο αποφοιτησες η στο πλησιεστερο του τοπου διαμονης σου.Οπως ειπωθηκε, αν θυμαμαι καλα κι εγω Φλεβαρη δηλωσα. Ρωτα μολις ανοιξουν τα σχολεια. Αυτοι θα σε κατατοπισουν και για την υλη, μολις βγει. Επισης ανακοινωνεται και στην ιστοσελιδα του Υπουργειου.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #203 στις: Αύγουστος 27, 2008, 03:59:05 μμ »
Ούτε καν μπορώ να θυμηθώ πως έμαθα τις βάσεις γιατί ήμουν σίγουρη οτι ήμουν μέσα. Το 2003 τα παιδαγωγικά ήταν γύρω στο 14 και είχα γύρω στο 17... Υποθέτω από την τηλεόραση θα το έμαθα.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #204 στις: Αύγουστος 27, 2008, 05:19:01 μμ »
Όταν πήγα στο σχολείο με τον πατέρα μου και μια φίλη μου, τη στιγμή που διάβασα δυνατά το όνομά μου και το πού περνάω,
ο πατέρας μου σχολίαζε ότι κάποιο άλλο παιδί είχε περάσει Ιατρική! Αυτό θυμάμαι έντονα και ακόμη και τώρα γελάω!
Ευτυχώς είμαι σκληρόπετση και δεν τα παίρνω όλα τοις μετρητοίς!
Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος eliven

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #205 στις: Αύγουστος 27, 2008, 05:29:50 μμ »
Εγώ πέρασα με τη δεύτερη. ήμουν σίγουρος ότι είχα γράψει καλά και από τότε που βγήκανε οι βαθμολογίες σταμάτησα να ασχολούμαι. Γιατί ήξερα ότι πέρναγα φιλολογία που ήθελα (και όσο σκέφτομαι ότι αν δεν έιχα κάνει 18 την δεύτερη φορά το 16 που χα γράψει την πρώτη στην έκθεση , θα πέρναγα στο παιδαγωγικό και όλα τα άγχη των τελευταίων χρόνων δεν θα υφίσταντο, ::) ::) ::) ::) ::) :'( :'( :'( :'( ). Το μόνο έρώτημα ήταν άν θα πέρναγα στην Αθήνα αλλά καθότι δεν ήμουν Αθηναίος, λίγη σημασία είχε. Ζούσα λοιπόν όσες ασωτιές δεν έζησα το χειμώνα. Την μέρα που βγήκανε οι βάσεις είχα γυρίσει κομμάτια στις 6 και έιχα ξεραθεί. Και κατά τις 9 μου την έπεσε η μάνα  μου , που το έιχε μάθει απο το σχολείο, και άρχισε να με φιλάει. Την έβρισα την καημένη. ;D
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #206 στις: Αύγουστος 27, 2008, 05:33:45 μμ »
2001
Οι βάσεις έβγαιναν στην τηλεόραση γύρω στις 10. Αλλά όλως τυχαίως η "ναυτεμπορική" τις είχε από τις 8 ως τις 8:30. Μετά το link εξαφανίστηκε. Και αυτό έγινε μόνο εκείνη τη χρονιά. Από τότε τίποτε!!!
Αλλά το ωραίο ήταν ότι είχα δηλώσει τη σχολή νηπιαγωγών κάπου στη σφίνα, γιατί οι δικοί μου δεν την ήθελαν. Το έκανα κρυφά!!! Οπότε όταν βγήκαν τα αποτελέσματα, σύμφωνα με το μπαμπά μου περνούσα Δασολόγος!!! Ω Χριστέ μου... Ο καημένος τα είχε δει όλα... Δεν το περίμενε και στεναχωρέθηκε.  Έλα όμως που πριν από αυτή τη σχολή είχα φωτιστεί και είχα δηλώσει το νηπιαγωγών!!! Δεν τους είπα τίποτα. Φοβόμουν, ώσπου το έμαθαν σε λίγες ώρες... ότα πήγαμε στο σχολείο. Όπου δεν μπορώ να περιγράψω τη χαρά που είχαν πάρει. Μας είχε πάρει οποιοσδήποτε από εκεί τριγύρω... Από τη χαρά μας είχαμε ξεσηκώσει τα πάντα!! Και φυσικά αυτό είναι που μου έχει μείνει.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #207 στις: Αύγουστος 27, 2008, 05:35:36 μμ »
Καταπληκτικό θέμα....

Μπράβο!!! Έτσι να θυμόμαστε και τα καλά!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #208 στις: Αύγουστος 27, 2008, 05:40:39 μμ »
στην τηλεοραση το πρωι και το μεσημερι τα ειχαν τοιχοκολλησει στο σχολειο

Αποσυνδεδεμένος amalli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2008
« Απάντηση #209 στις: Αύγουστος 27, 2008, 06:16:27 μμ »
Touristako έτσι ακριβώς την έπαθα και εγώ! Καθόμουν σ'αναμμένα κάρβουνα μπροστά στην τηλεόραση και έβλεπα τις σχολές να περνάνε...και λίγο πριν φτάσουν στις σχολές που με αφορούσαν κάνουν διακοπή για ένα μίνι αφιέρωμα στον καζαντζίδη....εκείνη την ώρα έρχεται και η μητέρα μου που τα έβλεπε σε άλλη τηλεόραση, σε άλλο κανάλι, που προφανώς δεν έκανε διακοπή στην ανακοινωση. Η κακομοίρα τί πέρασε...δεν την άφηνα να μου πει τίποτα ήθελα να τ'ακουσω με τ'αυτιά μου...Το ίδιο βράδυ βγήκαμε σχεδόν όλοι οι τότε απόφοιτοι από 2 σχολεία μαζί για να το γιορτάσουμε....Αξέχαστες εποχές. Αγάπη πολύ ωραίο θέμα, ;) και παρεπιπτόντως....ψηφίζω και εγώ τέρρυ!(δαγκωτό!) ;D  ;D  ;)
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160924
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 697
Σύνολο: 712

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.