*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)  (Αναγνώστηκε 77128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 05:32:36 μμ »
ξεκιναει οποτε θελεις εσυ και τελειωνει σε 1 χρονο από τοτε που ξεκινας
Αυτά είναι μεταπτυχιακά!Όποτε βολεύεσαι ξεκινάς! :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:30 »

Αποσυνδεδεμένος myfuture

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 12:21:11 πμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά! Είναι κάποιος που έχει παρακολουθησει ή παρακολουθεί αυτό το μεταπτυχιακό και θα ήθελε να μας πεί τις εντυπώσεις του?

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 08:06:28 μμ »
Υπάρχει κανένας συνάδελφος που έχει κάνει το μεταπτυχιακό  Dinamiche emotivo - affettive ed educazione στο Tor Vergata για να επικοινωνήσω μαζί του και να μου πει τις εντυπώσεις του;

Ας μου στείλει pm

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 08:22:56 μμ »
Η ας μας πει δημοσια!  :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:30 »

Αποσυνδεδεμένος kn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 04:56:11 μμ »
Και εγώ ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής. Πήρα τηλ. και μου είπανε ότι κοστίζει 4500 με τις μεταφράσεις. Ξέρει κανείς αν υπάρχει στη Θεσσαλονίκη κάποιο φροντιστήριο πιο οικονομικό;

Αποσυνδεδεμένος takisdemi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 01:05:19 πμ »
Το σκέφτομαι κι εγώ  εδω και καιρό αυτό με τη σχολική ψυχολογία ( στα ιταλικά είναι κάπως αλλιώς ο τίτλος) αλλά στο site του ΔΟΑΤΑΠ με τους τίτλους αναγνώρισης δε το βρήκα μέσα. Υπάρχει το όνομα του πανεπιστημίου αλλά το συγκεκριμένο τίτλο δε βρήκα. Ξέρετε κάτι;  Θέλω να είμαι 100% σίγουρος.

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 09:01:15 πμ »
Το σκέφτομαι κι εγώ  εδω και καιρό αυτό με τη σχολική ψυχολογία ( στα ιταλικά είναι κάπως αλλιώς ο τίτλος) αλλά στο site του ΔΟΑΤΑΠ με τους τίτλους αναγνώρισης δε το βρήκα μέσα. Υπάρχει το όνομα του πανεπιστημίου αλλά το συγκεκριμένο τίτλο δε βρήκα. Ξέρετε κάτι;  Θέλω να είμαι 100% σίγουρος.

Έχω δει αναγνώριση του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού από τον ΔΟΑΤΑΠ. Άρα αναγνωρίζεται. Δεν μπορω να σκεφτώ κάποιο λόγο για να σταματήσει να αναγνωρίζεται, ενώ μέχρι τώρα αναγνωριζόταν. Άλλωστε το πανεπιστήμιο Tor Vergata είναι και ψηλά στο παγκόσμιο ranking των πανεπιστημίων, ψηλότερα μάλιστα από όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια.

Και εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες το μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογία..

αν το έχει ξεκινήσει ή θα το ξεκινήσει και κάποιος άλλος ας επικοινωνήσει μαζί μου να βρισκόμαστε σε επαφή για τα θέματα του μεταπτυχιακού...

Αποσυνδεδεμένος takisdemi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 03:33:45 μμ »
Ο ΔΟΑΤΑΠ μου είπε σήμερα οτι αναγνωρίζεται.Πηρα και στο υπουργείο στην ειδική αγωγή κΙ μου είπαν οτι αναγνωριζεται ως σχολική ψυχολογία παρόλο που ο τίτλος είναι κάπως διαφορετικός αλλά έχει τα μαθήματα που πληρούν την αναγνώριση. Μου είπαν οτι θα φύγει απο αυτούς και θα το αναλάβει άλλη επιτροπή Ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση τη αλλη επιτροπή να αλλάξει κάτι ως προς την αναγνώριση. Δε νομίζω μου είπαν αλλά δεν είναι σίγουροι απ' ο,τι κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 12:01:06 πμ »
Πάντως εγώ το θεωρώ ξεφτίλα ότι το εν λόγω μεταπτυχιακό όπως έχω μάθει το παίρνουν άτομα που δεν ξέρουν γρι από ιταλικά !!!!!!!!!!!!! Πραγματικά ξεφτίλα. Πετάξτε τα χρήματα, αλλά τουλάχιστον να μάθετε 1-2 πραγματάκια

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 12:09:56 πμ »
Πάντως εγώ το θεωρώ ξεφτίλα ότι το εν λόγω μεταπτυχιακό όπως έχω μάθει το παίρνουν άτομα που δεν ξέρουν γρι από ιταλικά !!!!!!!!!!!!! Πραγματικά ξεφτίλα. Πετάξτε τα χρήματα, αλλά τουλάχιστον να μάθετε 1-2 πραγματάκια
Σιγα κ εσυ!!εδω γιατροι πηγαιναν ρουμανια, κ χωρις λεξη μεσα σε 6 χρονακια , τσουπ ντοκτορες!!!κι εσυ κοπτεσαι για τα μεταπτυχιακα στη Ειδικη. Μαθουν δεν μαθουν , το χαρτι θα το εχουν και τα μορια θα τα παιρνουν!!!

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 12:35:33 πμ »
υπάρχουν και κάποιοι που μπορεί να έχουν πτυχίο στα ιταλικά μην είσαι τόσο απόλυτος....

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 08:41:49 πμ »
Πάντως εγώ το θεωρώ ξεφτίλα ότι το εν λόγω μεταπτυχιακό όπως έχω μάθει το παίρνουν άτομα που δεν ξέρουν γρι από ιταλικά !!!!!!!!!!!!! Πραγματικά ξεφτίλα. Πετάξτε τα χρήματα, αλλά τουλάχιστον να μάθετε 1-2 πραγματάκια

Εγω ξέρω πολύ καλά ιταλικά (πτυχίο ΚΠΓ Γ1), οπότε δεν έχει καμία σχέση αυτό που λες.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2014, 11:19:01 πμ από p-p »

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 09:08:05 πμ »
Σιγα κ εσυ!!εδω γιατροι πηγαιναν ρουμανια, κ χωρις λεξη μεσα σε 6 χρονακια , τσουπ ντοκτορες!!!κι εσυ κοπτεσαι για τα μεταπτυχιακα στη Ειδικη. Μαθουν δεν μαθουν , το χαρτι θα το εχουν και τα μορια θα τα παιρνουν!!!

για ιταλία μιλάμε και μάλιστα δημόσιο πανεπιστήμιο της Ρώμης, καλύτερο πανεπιστήμιο από αυτά της Ελλάδας. Τις γνώσεις τις παίρνεις 100%. Κάποιοι αναλαμβάνουν για όσους δεν ξέρουν καλά ιταλικα τις μεταφράσεις και ενταντικά μαθήματα ιταλικών...

τα ιταλικά είναι άλλωστε εύκολη γλώσσα...με 1 χρόνο ιταλικά εντατικά (πχ στο φροντιστήριο ********) παίρνεις πτυχίο Β2 (επίπεδο lower) ή ακόμα και Γ1(diploma). Πόσο μάλλον αν έχεις ήδη κάποιο πτυχίο στα ιταλικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2014, 10:37:18 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 10:34:50 πμ »
Μαλιστα, τα Ιταλικα είναι τόσο ευκολη γλώσσα που μπορει καποιος μέσα σε ένα χρόνο να γραφει εργασίες σε ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ επιππεδο 2και 3000 λέξεις, να διαβάζει έρευνα , να γράψει πτυχιακή εργασια?!!Ουάου!!! Εδω οι περισσότεροι ζοριζονται να γράφουν εργασιες στα Αγγλικα και δεν μπορουν που έχουν κάνει 6 και 7 χρόνια και έχουν Lower kai proficiency!!! Όντως, ευκολη γλώσσα τα Ιταλικα ρε παιδι μου!!!
Καλα ξεκαλα πανεπιστημια οι Ιταλοι έχουν βρει φαμπρικα. Τα προγράμματα αυτά εχουν Ελληνε ς μέσα, οι συνταντήσεις γίνονται με βαση τις Ελληνικες αργίες 2 -3 φορες 28η Οκτωβριου, καθαρα Δευτερα κλπ) και ειναι δεδομενο οτι 8α το παρεις το μεταπτυχιακο.

Ασε που εγω οι περιπτώσεις που ξέρω δεν εκαναν 1 χρονο Ιταλικά. Μια εβδομαδα έκαναν και τέλος. Και ενω είναι αναπληρωτες σε νησια, προλαβαινουν μέσα σε ένα χρόνο και κάτι και παιρνουν μαστερ!!!! Περυσι γραφτηκαν, τωρα τελειωνουν!!Φοβερο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2014, 10:37:34 πμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.