*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)  (Αναγνώστηκε 77112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #196 στις: Απρίλιος 28, 2020, 04:20:55 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν λαμβάνει αναγνώριση το εν λόγω μεταπτυχιακό;

Όπως έγραψα πιο πάνω, αναγνωρίζεται από το ΑΤΕΕΝ αλλά δεν θα σου δώσει πρόσβαση στους πίνακες ειδικής αγωγής, μιας και δεν πληροί τα κριτήρια συνάφειας με την ειδική αγωγή.
Ωστόσο, θα πάρεις μόρια για τον πίνακα στον οποίο ανήκεις και  θα σου προσδώσει μισθολόγια κλιμάκια εάν προσληφθεις ως αναπληρώτρια (ή εάν υπηρετείς ως μόνιμη).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:52:50 »

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #197 στις: Απρίλιος 28, 2020, 04:43:26 μμ »
Όπως έγραψα πιο πάνω, αναγνωρίζεται από το ΑΤΕΕΝ αλλά δεν θα σου δώσει πρόσβαση στους πίνακες ειδικής αγωγής, μιας και δεν πληροί τα κριτήρια συνάφειας με την ειδική αγωγή.
Ωστόσο, θα πάρεις μόρια για τον πίνακα στον οποίο ανήκεις και  θα σου προσδώσει μισθολόγια κλιμάκια εάν προσληφθεις ως αναπληρώτρια (ή εάν υπηρετείς ως μόνιμη).

Νομίζω έχετε δίκιο ,αυτό ισχύει πλέον, δεν δίνεται η ακαδημαϊκή αναγνώριση και δεν μπαίνει κάποιος με αυτό στους πίνακες ειδικής. Επωφελείται όμως όπως γράφετε από τα μόρια που αναλογούν σε κάθε μεταπτυχιακο ενός έτους νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #198 στις: Απρίλιος 28, 2020, 05:25:40 μμ »
Νομίζω έχετε δίκιο ,αυτό ισχύει πλέον, δεν δίνεται η ακαδημαϊκή αναγνώριση και δεν μπαίνει κάποιος με αυτό στους πίνακες ειδικής. Επωφελείται όμως όπως γράφετε από τα μόρια που αναλογούν σε κάθε μεταπτυχιακο ενός έτους νομίζω.

pati τα μόρια είναι ίδια, είτε το μεταπτυχιακό είναι ενός, έτους, είτε τριών εξαμήνων, είτε δύο ετών.

Αποσυνδεδεμένος dmf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 24, 2020, 10:18:00 μμ »
καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο Tor Vergata in pedagogia e scuola le professione docente per la scuola che cambia. επειδή έχω άριστη γνώση ιταλικών θα κάνω το μεταπτυχιακό απευθείας από την πλατφόρμα του πανεπιστημίου. μπορεί να μου πει κάποιος πού δίνονται οι τελικές εξετάσεις , γνωρίζω ότι θα πρέπει να πάω στην Ιταλία. Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:52:50 »

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 24, 2020, 11:45:03 μμ »
Όπως έγραψα πιο πάνω, αναγνωρίζεται από το ΑΤΕΕΝ αλλά δεν θα σου δώσει πρόσβαση στους πίνακες ειδικής αγωγής, μιας και δεν πληροί τα κριτήρια συνάφειας με την ειδική αγωγή.
Ωστόσο, θα πάρεις μόρια για τον πίνακα στον οποίο ανήκεις και  θα σου προσδώσει μισθολόγια κλιμάκια εάν προσληφθεις ως αναπληρώτρια (ή εάν υπηρετείς ως μόνιμη).
Αφου δεν αναγνωριζεται απο Δοαταπ, στις προκυρηξεις 1γε και 2γε δεν θα μοριοδοτηθει, κανω λαθος? Στον επομενο ασεπ? Οσο αφορα τη μισθολογικη αναγνωριση ειναθ σιγουρο?

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 25, 2020, 08:40:32 πμ »
καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο Tor Vergata in pedagogia e scuola le professione docente per la scuola che cambia. επειδή έχω άριστη γνώση ιταλικών θα κάνω το μεταπτυχιακό απευθείας από την πλατφόρμα του πανεπιστημίου. μπορεί να μου πει κάποιος πού δίνονται οι τελικές εξετάσεις , γνωρίζω ότι θα πρέπει να πάω στην Ιταλία. Σας ευχαριστώ

Καλημέρα σας, αν δεν έχει αλλάξει κάτι και προσφέρεται από τη σχολή Iad ,οι δια ζώσης εξετάσεις γίνονται στο χώρο του ίδιου του Πανεπιστημίου στη Ρώμη. Σε κάθε περίπτωση η γραμματεία είναι αρκετά βοηθητική και μπορείτε να στείλετε μεηλ και θα σας απαντήσουν. 
Αυτό το μεταπτυχιακό ξεκίνησε πέρσι νομίζω, και είναι ετησιο όπως ολα με τις ίδιες διδακτικές μονάδες. Άλλαξε κάτι σχετικά με τον Δοαταπ; Αναγνωρίζεται;

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 26, 2020, 03:23:00 μμ »
Καλημέρα σας, αν δεν έχει αλλάξει κάτι και προσφέρεται από τη σχολή Iad ,οι δια ζώσης εξετάσεις γίνονται στο χώρο του ίδιου του Πανεπιστημίου στη Ρώμη. Σε κάθε περίπτωση η γραμματεία είναι αρκετά βοηθητική και μπορείτε να στείλετε μεηλ και θα σας απαντήσουν. 
Αυτό το μεταπτυχιακό ξεκίνησε πέρσι νομίζω, και είναι ετησιο όπως ολα με τις ίδιες διδακτικές μονάδες. Άλλαξε κάτι σχετικά με τον Δοαταπ; Αναγνωρίζεται;

Με τον ΔΟΑΤΑΠ όχι, δεν άλλαξε κάτι, αναγνωρίζεται από το ΑΤΕΕΝ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 26, 2020, 03:25:15 μμ »
Αφου δεν αναγνωριζεται απο Δοαταπ, στις προκυρηξεις 1γε και 2γε δεν θα μοριοδοτηθει, κανω λαθος? Στον επομενο ασεπ? Οσο αφορα τη μισθολογικη αναγνωριση ειναθ σιγουρο?
Δεν θα σε εντάξει στους πίνακες ειδικής αγωγής, θα σου δώσει μόρια στους πίνακες αναπληρωτών και θα προσμετρηθεί για μισθολογικά κλιμάκια.

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 26, 2020, 03:33:37 μμ »
Δεν θα σε εντάξει στους πίνακες ειδικής αγωγής, θα σου δώσει μόρια στους πίνακες αναπληρωτών και θα προσμετρηθεί για μισθολογικά κλιμάκια.
Γιωργο αυτο που ρωταω ειναι το εξης. Στους διαγωνισμους γενικης που ετρεξαν τα Μπς αυτα απο Ατεεν (σαεπ) πηραν τα 20 μορια? Ή αυτο περιμενουμε να γινει σε μελλοντικους διαγωνισμους?

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ε.Α. στο Tor Vergata (Ιταλία)
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 26, 2020, 05:41:14 μμ »
Γιωργο αυτο που ρωταω ειναι το εξης. Στους διαγωνισμους γενικης που ετρεξαν τα Μπς αυτα απο Ατεεν (σαεπ) πηραν τα 20 μορια? Ή αυτο περιμενουμε να γινει σε μελλοντικους διαγωνισμους?

Πάντα η αναγνώριση του ΣΑΕΠ μετρούσε στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ για κάλυψψη θέσεων στο Δημόσιο. Μετρούσε επίσης στους αναπληρωτές, μέχρι τον Απρίλιο - Μάιο 2019 που η προηγούμενη κυβέρνηση λίγο πριν τη λήξη της θητείας της αφαίρεσε τον τύπο αυτής της αναγνώρισης από την εκπαίδευση (μόνο ως προς τα μόρια, όχι ως προς τα ΜΚ), ενώ η ίδια μέχρι εκείνη τη στιγμή τη δεχόταν!
Η αναγνώριση αυτή επανήλθε μιας και η ΕΕ μας κούνησε το δάχτυλο για άλλη μια φορά. Η αλλαγή του νόμου έγινε εν μέσω υποβολής αιτήσεων για τη γενική εκπαιδευση, ενώ είχαν προηγηθεί οι αιτήσεις στη 2ΕΑ και 3ΕΑ.
Στις προκηρήξεις γενικής εκπαίδευσης δεν έγινε δεκτή η αναγνώριση αυτή, προφανώς επειδή είχαν ξεκινήσει οι αιτήσεις όταν δημοσιεύθηκε η τροποποίηση του νόμου.
Αν πρέπει να απαντήσω στην ερώτησή σου, θα πω ναι, περιμένουμε να γίνει σε μελλοντικούς διαγωνισμούς εκπαιδευτικών, αφού πάντα γινόταν (και γίνεται) δεκτή η αναγνώριση αυτή σε θέσεις δημοσίου (γιατί όχι και στους εκπαιδευτικούς). Δεν νομίζω ότι θα έχουμε πισωγύρισμα, γιατί και πάλι θα προσφύγει κόσμος στο ΔΕΕ και η Ελλάδα θα έχει φάει τα μούτρα της για άλλη μια φορά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 264
Σύνολο: 264

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.