*

Αποστολέας Θέμα: Γ Φάση Φιλολόγων 2013  (Αναγνώστηκε 107347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koju

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 05:44:49 μμ »
οσο για τα δωδεκανησα η κυκλαδες η ιονιο ηταν απλη εικασια,δεν το γνωριζω.δεν το εχω ψαξει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:54:22 »

Αποσυνδεδεμένος katerinafr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 08:37:41 μμ »
Κενά στην Πέλλα σύμφωνα με τη διδε υπάρχουν 2-3 .Στην πραγματικότητα είναι περισσότερα.Οσο για το αν είναι λειτουργικά ,στο σχολείο του γιου μου υπάρχει ενα από εγκυμοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 09:03:53 μμ »
κενά υπάρχουν. το θέμα είναι κατά πόσο οι δ/ντες είναι διατεθειμένοι να τα δώσουν και το υπουργείο με τη σειρά του να δώσει πιστώσεις για περισσότερες προσλήψεις, γιατι με τις 62 συνολικά που λέγεται ότι μας έχουν περισσέψει, πόσες να αναλογούν άραγε σε εμάς τους φιλολόγους και τι να πρωτοκαλυφθεί.

Αποσυνδεδεμένος KIT MAT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 10, 2013, 09:20:19 μμ »
Στη Λέρο πάντως τα κενά έχουν καλυφθεί κυρίως από τρίτεκνες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:54:22 »

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Ο2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02..........
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 09:26:36 πμ »
http://esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/tropologia-topothethseis-anaplhroton-ekpaideytikon-oromisthion..
μάλιστα.. >:( τροπολογία σύμφωνα με την οποία δίνονται υπερωρίες σε ωρομίσθιους..Μέχρι 11  περίπου ώρες η ωρομισθία..βρήκε τρόπο να καλύψει τα κενά...  >:( ..Με συνοπτικές και.. δημοκρατικές διαδικασίες..
 

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 03:15:37 μμ »
Μήπως να ετοιμαζόμαστε για τις πρώτες κλήσεις ωρομισθίων στην ειδικότητα μας;γιατί σίγουρα κενά υπάρχουν...

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 11:53:52 μμ »
Μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα αυτές τις μέρες, βρήκα ότι έφυγαν από μπροστά μας 30 άτομα που κλήθηκαν στην ειδική, εγώ είμαι στο περίπου στο 1030. Μακάρι ο αριθμός να είναι μεγαλύτερος.

Κλήθηκαν οι 643,392,1000,931,933,650,929,1024,869,960,750,553,901,879,857,823,696,694,585,584,579,567,566,551,565,564,106,594,563,707.
Αν έχετε βρει και εσείς και άλλους....
Αυτοί είναι σίγουρα, για περισσότερους δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #175 στις: Οκτώβριος 12, 2013, 11:59:34 μμ »
Σε θαυμάζω που βρίσκεις τη δύναμη και ασχολείσαι με τη βελτίωση της σειρά μας!Εγώ έχω απογοητευτεί τόσο που και πρώτη να ήμουν στον πίνακα πάλι δε θα περίμενα τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #176 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:14:54 πμ »
το 'ξερα eagle ότι ήταν μάταιο, μάλλον χαζή συνήθεια των τελευταίων χρόνων...βελτιωθήκαμε κάργα, τι να σου πω....

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #177 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 01:57:26 πμ »
κενά υπάρχουν. το θέμα είναι κατά πόσο οι δ/ντες είναι διατεθειμένοι να τα δώσουν και το υπουργείο με τη σειρά του να δώσει πιστώσεις για περισσότερες προσλήψεις, γιατι με τις 62 συνολικά που λέγεται ότι μας έχουν περισσέψει, πόσες να αναλογούν άραγε σε εμάς τους φιλολόγους και τι να πρωτοκαλυφθεί.
Παλιά και κακιά συνήθεια το να κρύβουν τα κενά! Θα σταματήσει αυτό τέλος πάντων;   >:( >:(
  

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #178 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 10:13:59 πμ »
και να ήταν το μόνο πρόβλημα. με την καινούρια τροπολογία καταστραγείται η σειρά στους πίνακες (και είναι πολύ πιθανό έτσι να ευνοηθούν και κάποιοι), ενώ με τις υπερωρίες των ωρομισθίων το υπουργείο για ακόμη μια φορά μας εμπαίζει, καθώς πολλοί συνάδελφοι δεν έκαναν χαρτιά λόγω του ότι ήταν 4 ώρες η ωρομισθία. άλλωστε δε θέλουμε να πάμε ωρομίσθιοι για ψίχουλα, θέλουμε διορισμούς μονίμων και ακω αναπληρωτών, ώστε να μπορούμε να ζήσουμε, έστω και με δυσκολία αξιοπρεπώς. από την ολμε και τη δοε δεν περιμένω τίποτα και πραγματικά από εδώ που είμαι δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. μήπως να κινητοποιηθούν συλλογικά όλοι οι σύλλογοι αναπληρωτών; χθες μιλούσα με συνδικαλιστή της περιοχής για την τροπολογία και ούτε που την ήξερε.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #179 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 11:41:07 πμ »
Συνάδελφοι υστερα απο την κραυγαλεα περιπτωση στο Λασιθι οπου συναδελφος της ειδικης διατεθηκε και στην γενικη αγωγη για 14 ωρες κατευθυνσης παρακαλειστε οπιαδηποτε παρατυπια εντοπιζετε να μου στελνετε προσωπικο μηνυμα με τα πληρη στοιχεια του συναδελφου που παρατυπει προκειμενου ως ΠΑΣΑΦ να προβουμε στις νομιμες διαδικασιες.ευχαριστω γιατι το θεμα ειναι πολυ σοβαρο οταν εκατονταδες συναδελφοι της γενικης παραμενουν ανεργοι με τικς ευλογιες του υπουργειου!!!!

Αποσυνδεδεμένος sunsmile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Tι νόημα έχει να φοβάσαι αυτό που θα'ρθει;"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 11:58:20 πμ »
Το υπουργείο κάνει ό,τι του καπνίσει χωρίς να υπολογίζει καθόλου τους χιλιάδες αναπληρωτές που περιμένουν. Αυτό με τις υπερωρίες στην ωρομίσθια πάλι τι είναι; Γιατί αλλάζει τα πάντα από τη μια στιγμή στην άλλη; Παίζει με τα νεύρα μας; Εγώ και εκατοντάδες άλλοι δε δηλώσαμε ωρομίσθιοι γιατί δε θέλαμε να δουλέψουμε 4 ώρες στου διαόλου τη μάνα. Τώρα τις κάνει 11,γιατί προφανώς έτσι το συμφέρει. Περιμένω μπας και δουλέψω στην ενισχυτική και αντί να βγάλει την προκήρυξη , έστω και μέσω ΟΑΕΔ, καταθέτει ο υπουργός τροπολογία με την οποία υποχρεώνει τους μόνιμους που δε συμπληρώνουν ωράριο να παίρνουν ενισχυτική. Αρα χάνονται κι από κει κάποιες θέσεις. Καλεί την ειδική και την τοποθετεί στη γενική αγωγή, γιατί αφού έγινε στο Λασίθι , σίγουρα θα έγινε και σε άλλες περιοχές, ίσως με το σκεπτικό να καλυφθούν τα κενά στην κατεύθυνση μέχρι να πάρουν από τον πίνακα της γενικής. Όμως δε θα πάρουν κι έτσι θα παραμείνουν οι της ειδικής που είναι και μέσω ΕΣΠΑ και πληρώνει άλλος ...Συναντιέται η ΟΛΜΕ μυ τον υπουργό και δε λέει τίποτα για τους αναπληρωτές, γιατί να πει άλλωστε...ποιος χέστηκε;; Εμείς τι κάνουμε; Κλαίμε τη μοίρα μας...Συμφωνώ με το σχόλιο δε θυμάμαι όνομα ,λίγο πιο πάνω , να ενεργήσουν από κοινού όλοι οι σύλλογοι αναπληρωτών..Πρέπει κάτι να κάνουμε..Η κατάσταση μέρα με τη μέρα αλλάζει προς το χειροτερο για μας...

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση Φιλολόγων 2013
« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 12:38:28 μμ »
Συνάδελφοι υστερα απο την κραυγαλεα περιπτωση στο Λασιθι οπου συναδελφος της ειδικης διατεθηκε και στην γενικη αγωγη για 14 ωρες κατευθυνσης παρακαλειστε οπιαδηποτε παρατυπια εντοπιζετε να μου στελνετε προσωπικο μηνυμα με τα πληρη στοιχεια του συναδελφου που παρατυπει προκειμενου ως ΠΑΣΑΦ να προβουμε στις νομιμες διαδικασιες.ευχαριστω γιατι το θεμα ειναι πολυ σοβαρο οταν εκατονταδες συναδελφοι της γενικης παραμενουν ανεργοι με τικς ευλογιες του υπουργειου!!!!
[/quot  ]Εννοειται οτι πρεπει να κανουμε κατι για αυτο το θεμα. Το ωραιο ειναι οτι πριν 1 βδομαδα περιπου(επειδη ειμαι 20 περιπου θεσεις κατω απτον τελευταιο προσληφθεντα κι εχω δηλωσει το λασιθι) ειχα παρει τηλ. και μουπαν οτι δεν εχουν κενα!    Οταν ενα τμημημα εχει αρκετα δυσλεκτικα παιδια πηγαινει φιλολογος ειδικης αγωγης?Κατι αντιστοιχο εχει γινει παλι στην Κρητη.Δενξερω αν ειναι ειδικης ή παραλληλης στηριξης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.