*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι  (Αναγνώστηκε 217095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #196 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 08:49:02 μμ »
Υπαρχει και το σεναριο να μη γινει καθολου......ωρομισθιοι κληθηκαν?εστω κατι απο εκει κινειται? :-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:40:41 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #197 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 08:56:19 μμ »
Και γιατί το κρατάνε επτασφράγιστο μυστικό,ας μας πουν ότι δε θα γίνει καθόλου ενισχυτική  να το πάρουμε απόφαση και να μην ξανααχοληθούμε.Το εμπεδώσαμε ότι μας "φτύνουν "τους φιλολόγους φέτος!Ή μήπως κρύβουν κάποια ευχάριστη έκπληξη πίσω από την καθυστέρηση?Κανείς δεν ξέρει?Δεν υπάρχει κανείς να μας απαντήσει επισήμως και εντίμως?είναι τόσο δύσκολο?

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #198 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 09:10:47 μμ »
Είναι τόσο δύσκολο να σκεφτούν κάποιο τρόπο για να δουλέψουμε και εμείς(φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί) σε πρωινά σχολεία μεσω ΕΣΠΑ;;;Δασκάλους, νηπιαγωγούς και καθηγητές ειδικής τους τακτοποίησε καλά...εμάς γιατί;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #199 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 10:19:17 μμ »
να την κανουμε την ωρομισθια τι???? δε φτανουν τα λεφτα της ουτε για στραγαλια  ή οραματιζόσαστε διορισμο μεσω της ωρομισθιας...μου φαινεται να προσανατολιστουμε εκτος του τρελου δημοσιου ...θα μου πειτε που , δεν εχω ιδεα γιατι και γω ειμαι σοκαρισμενη φετος οπως εσεις αλλα μου τη δινει να περιμενω το ξεροκομματο πια ! εχουμε αγωνιστει και δε το αξιζουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:40:41 »

Αποσυνδεδεμένος lampi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #200 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 10:21:23 μμ »
ευχάριστη έκπληξη θα ήταν αν τουλάχιστον λειτουργούσε και η πρόσθετη..
αν έπαιρνε τον ίδιο  πάνω κάτω περσινό αριθμό αναπληρωτών..
αν καλούσαν τουλάχιστον στα ΖΕΠ που και αυτά βλέπω να μην γίνονται...
επομένως . τίποτε ευχάριστο δεν περιμένουμε..

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #201 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 11:00:03 μμ »
Είναι τόσο δύσκολο να σκεφτούν κάποιο τρόπο για να δουλέψουμε και εμείς(φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί) σε πρωινά σχολεία μεσω ΕΣΠΑ;;;Δασκάλους, νηπιαγωγούς και καθηγητές ειδικής τους τακτοποίησε καλά...εμάς γιατί;;;;;;;;;;;;;;
++++++
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #202 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:34:59 πμ »
Anna 1994 και lampi συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.Και βέβαια δεν πιστεύω σε κάτι καλό από την ενισχυτική ή την ωρομισθία.Και γω την ίδια απόρία έχω για το ΕΣΠΑ που επίσης βόλεψε και τους καθηγητές ειδικοτήτων στα δημοτικά και μακάρι...κι εμείς χάσαμε και τις ιστορίες και το ΕΣΠΑ  και το μέλλον μας γενικά.........Είμαστε οι μεγάλοι χαμένοι από όλους τους αναπληρωτές,όμως ποιος μας ακούει?ποιος μπορεί να μας βοηθήσει άραγε?περαστικά μας! 

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #203 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:08:15 μμ »
ΟΛΟΙ έχουν τακτοποιηθεί...ειδικότητες πρωτοβάθμιας,καθηγητές ειδικής,νηπιαγωγοί και δάσκαλοι!!!Δεν μας παρηγορεί νομίζω ούτε η ενισχυτική ούτε η ωρομισθία!!!Αυτά ειναι ξεροκόμματα!!Δεν μας αξίζει αυτή η κατάληξη μετά από τόσο μεγάλο κόπο και τόσα πολλά χρόνια!!Δεν είμαστε καθηγητές δεύτερης κατηγορίας-ήμαρτον!!Μόνο τους καθηγητές δευτεροβάθμιας δεν έχουν καλέσει!!Φέτος έχουν πάρει 380 πάνω κάτω ενώ πέρσι 3500 συν πλήν!!Άρα εμείς είμαστε τα θύματα φέτος...Και μην ακούω 10000 λιγότεροι εκπαιδευτικοί φέτος...ΜΟΝΟ την δευτεροβάθμια δεν εχουν πάρει!!Επειδή δεν εχει ΕΣΠΑ!!Είμαστε ολοι πολυ απογοητευμενοι και μάλλον ηρθε η ωρα να αποδεχτουμε οτι εχουμε τελιώσει απο το δημοσιο σχολείο!!Μπορεί ισως και καλύτερα...αφού δεν γίνονται διορισμοί πλέον..ας το πάρουμε απόφαση ,να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε με την ζωή μας!!Αναπλήρωση κάθε χρόνο στα όρη και στα νησιά με αβεβαιότητα και χωρίς το ενδεχόμενο διορισμού δεν παλεύεται πλέον!!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #204 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:48:58 μμ »
Είναι πασιφανές ότι αδικηθήκαμε οι της β/θμιας και δη φιλόλογοι,μαθηματικοί,φυσικοί λόγω ΕΣΠΑ.Ότι είμαστε σε καλύτερη θέση όμως είναι λόγια παρηγοριάς .Σίγουρα η αναπλήρωση σε όρη και νησιά χωρίς διορισμό δεν είναι ό,τι καλύτερο,αλλά είναι και θέμα επιλογών.Εμείς τα δηλώνουμε στην τελική.Το θέμα είναι ότι φέτος και να ήθελε να δουλέψει κάποιος σε όρη και νησιά δεν του δόθηκε η ευκαιρία γιατί δεν υπήρχαν πιστώσεις.Αυτό δείχνει ότι δεν έχουμε ίσες ευκαιρίες όλοι οι αναπληρωτές και προφανώς θα έχει επίπτωση και σε ενδεχόμενους διορισμούς όπου οι προϋπηρεσίες θα προσμετρηθούν μαζί με όλα τ'άλλα.Πρέπει να απαιτήσουμε ίσες ευκαιρίες στην εργασία όλοι οι αναπληρωτές και από κει και πέρα ο καθένας προσωπικά ας κρίνει τι τον συμφέρει και τι όχι............Αυτός ο διαχωρισμός ,ο ρατσισμός σε αναπληρωτές ΕΣΠΑ και κρατικού δεν παλεύεται. Όλοι αγωνίστηκαν και όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία.Δεν ήμασταν μόνο οι φιλόλογοι πλεονάζοντες,ήταν και οι αγγλικών,πληροφορικής,γυμναστές και πιο πολύ μάλιστα,άλλα αυτοί σώθηκαν από το ΕΣΠΑ.Ποιοι είναι λοιπόν σήμερα οι τυχεροί?αυτοί ή εμείς?Αν κάνω λάθος συγχωρέστε με,αλλά είναι δύσκολο σ'αυτήν την ηλικία να αλλάξω επάγγελμα επειδή ως φιλόλογος δεν έχω εργασιακό μέλλον πουθενά!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #205 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 12:52:45 μμ »
  Και η πλάκα που μας κάνουν είναι ότι είμαστε οι βασικές ειδικότητες... Οι βασικές και απαραίτητες ειδικότητες είναι οι καλλιτεχνικών, οι θεατρολόγοι και οι μουσικοί. Άλλαξε κατεύθυνση η παιδεία, έγινε ποιο ¨καλλιτεχνική¨... Και μην ξεχνάμε την σούπερ ειδικότητα όλων ο,η Δάσκαλος-α , με το σπουδαίο παιδαγωγικό έργο μετά τις 2... Έλεος!

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #206 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 01:00:15 μμ »
 Και κάτι τελευταίο για  να μην γίνομαι κουραστικός. Όλες οι ειδικότητες (αγγλικών,πληροφορικής, δάσκαλοι κ.τ.λ) νομίζω κάνουν και το απόγευμα μάθημα στα σχολεία με ΕΑΕΠ. Και νομίζω προσελήφθησαν σαν αναπληρωτές κανονικού ωραρίου μέσω ΕΣΠΑ. Και εμείς παρακαλάμε για τα ίδια πράγματα να βγει η ενισχυτική και να εργαστούμε σαν ωρομίσθιοι και σαν αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου; Γι αυτό θαλασσοπνιγόμασταν συνάδερφοι;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #207 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 01:13:45 μμ »
Συνάδελφε δεν παρακαλάμε για ενισχυτική και ωρομισθία,κανείς δεν νομίζω να τα θέλει......Εκείνο που πρέπει νομίζω να παρακαλέσουμε είναι να βρουν τρόπο να μας εντάξουν και μας στο ΕΣΠΑ,ας κάνουν την ενισυτική υποχρεωτική για παιδιά χαμηλών επιδόσεων στα βασικά μαθήματα,δεν ξέρω ας κάνουν κάτι επιτέλους,δεν είμαι εγώ σε θέση να προτείνω.Εκείνοι όμως σίγουρα θα μπορούσαν να βρουν τη λύση και να δώσουν ίσες ευκαιρίες εργασίας σε όλους τους αναπληρωτές.Μας πνίγει το δίκιο τις κατ΄τ'άλλα "βασικές ειδικότητες"που δε χρησιμεύουμε πουθενά στο σχολείο τόσα χρόνια τώρα, ίσως και προ κρίσης, αφού και στους διορισμούς υπερτερούσαν οι "των καινοτόμων δράσεων"...Φοβάμαι ότι χάσαμε και την αναπλήρωση με δεδομένο ότι οι διορισμοί στα χρόνια της κρίσης που διανύουμε θα είναι περιορισμένοι.Η εξαφάνιση των αναπληρωτών φαίνεται πως αφορά εμάς κι όχι όλους δυστυχώς!

Αποσυνδεδεμένος lampi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #208 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 01:20:42 μμ »
Για του λόγου το αληθές αντί να βγάλουν προκήρυξη για ενισχυτική, έβγαλαν προκήρυξη για  χορό και θέατρο

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #209 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 01:42:34 μμ »
Αφού το επιπλέον δίωρο προστέθηκε για να αφανίσουν φέτος φιλόλογους, μαθηματικούς και φυσικούς, τι είχαμε να προσδοκούμε; Πάντως το τελευταίο μήνυμα στους μαθηματικούς λέει ότι μέχρι τέλη του μήνα θα βγει η προκήρυξη για την ενισχυτική

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.