*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι  (Αναγνώστηκε 217103 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #252 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 12:05:08 μμ »
Ιστορικέ, η 45χρονη που λες δεν προσελήφθη στην ενισχυτική για τα γκρίζα της μαλλιά αλλά και γιατί έχει προφανώς γράψει πολλά χιλιόμετρα στο κοντέρ και έχει διαβάσει και κάμποσο. Καλώς ή κακώς για πολλά χρόνια στη δευτεροβάθμια κανένας δε διοριζόταν στα 22, όλοι έκαναν πρώτα μια πορεία, αλλά αυτά μάλλον τα ήξερες. Αν νιώθεις εσύ πικρία που δε σου δίνονται ευκαιρίες φαντάσου πώς νιώθουμε όλοι εμείς που τόσα χρόνια δουλεύαμε στα σχολεία και τώρα είμαστε άνεργοι. Εμείς έχουμε χάσει και τα χρόνια μας, εσύ μπορείς να ασχοληθείς και με κάτι άλλο γιατί αυτή η ιστορία είναι μάλλον τελειωμένη.

Όσο για τους δασκάλους είναι ιδιάζουσα περίπτωση σε σχέση με μας. Αν λείψει ένας δάσκαλος μια ολόκληρη τάξη χάνει το μάθημά της για όλη τη μέρα αν λείψει ένας φιλόλογος περιμένουν πόσοι στην ουρά για να πάρουν υπερωρίες, β΄ αναθέσεις κτλ. Ή νομίζετε ότι θα στενοχωρηθεί ο γονιός αν το παιδί του κάνει 1 ώρα λογοτεχνία αντί για 2;
Οι δάσκαλοι έχουν καλύτερο συνδικαλισμό αλλά οι προσλήψεις σε παράλληλη και ειδική δεν είναι από εσπα; Άρα τσάμπα για το κράτος, γιατί να μη μειώσει και την ανεργία;
Η αύξηση ωραρίου ήταν η ταφόπλακά μας αλλά δεν έχουμε και τη στήριξη των μόνιμων φιλολόγων που δεν καταλαβαίνουν ότι είναι προς το συμφέρον τους να υπάρχουν αναπληρωτές αλλιώς αυτοί θα επωμίζονται όλο και περισσότερα βάρη. Άρα μαζί πρέπει να δράσουμε. 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2013, 04:03:49 μμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:42 »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #253 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 02:13:22 μμ »
σημερα επισκεφτηκα το σχολειο του γιου μου σε ερωτηση μου προς το διευθυντη του σχολειου αν θα γινει ενισχυτικη μου ειπε οτι δε ξαναβγαινει νεα εγκυκλιος αλλα  ισχυει η παλια και οτι εχουν παρει χρηματα για ολο το 2013 απο το καλοκαιρι γι αυτο το σκοπο και εμειναν αδιαθετα.....

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #254 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 02:56:18 μμ »
Δυστυχώς καθόμαστε και φθειρόμαστε για το ποιος θα προσληφθεί στην ενισχυτική,ποιος έχει περισσότερα δικαιώματα και ποιος όχι...Στην εργασία όμως όλοι έχουν δικαίωμα κι αυτό  πρέπει να προβάλουμε στους ιθύνοντες και ίσως σε μόνιμους και ΟΛΜΕ,γενικά προς τα έξω.Φέτος χάθηκαν πολλές θέσεις αναπληρωτών για τους γνωστούς λόγους,αναθέσεις,υπερωρίες ,για να εξασφαλιστούν κάποιοι που ήδη είναι οι περισσότεροι εξασφαλισμένοι,αφού δεν πλήττονται απ΄την ανεργία.Οι φιλόλογοι όμως πού να βρουν εργασία?στα φροντιστήρια?Για τα μαθήματα μας είναι πλέον πολυτέλεια το φροντιστήριο,εν αντιθέσει με τους ξενόγλωσσους που με το νέο προσοντολόγιο στο δημόσιο και τις αξιολογήσεις είναι ευνοημένοι,αφού τα φροντιστήρια αυξάνουν και πληθύνονται για ευρύ ηλικιακό φάσμα.Και μεις αντιμετωπιζόμαστε από το κράτος ως μια ειδικότητα ξεπερασμένη,περιττή,γι'αυτό και πλεονάζουσα,ενώ κάποιοι άλλοι πάλι ευνοούνται ηθελημένα ή μη.Ψευδώς κάποιοι διέδιδαν ότι με τις τόσες συνταξιοδοτήσεις των τελευταίων ετών θα ανοίξουν θέσεις για τον κλάδο μας!Πάλι άλλους ευνόησαν,όπως πάντα.Και μεις μιλάμε για το πώς θα γίνουν οι προσλήψεις και οι διορισμοί?Για ποιες θέσεις?τις μηδαμινές που μας άφησαν?Αν δεν ενωθούμε με όποιο τρόπο οι φιλόλογοι να κάνουμε προτάσεις στους ιθύνοντες  για το άνοιγμα θέσεων στον κλάδο μας,ζήτω που καήκαμε.Εγώ βλέπω ότι μας πήραν και τα σωβ@%κα όλοι οι άλλοι και μεις ακόμη περιμένουμε την ενισχυτική που κι αυτή θα ήταν μια ελπιδοφόρα προοπτική εργασίας ίσως αν καθίστατο υποχρεωτική για μαθητές χαμηλών επιδόσεων όποτε θα μπορούσαμε σιγά σιγά να διαβλέπουμε μια διεύρυνση του ολοήμερου και στη β/θμια κι ένα φως στο τούνελ των πε 02......

Αποσυνδεδεμένος axaliko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #255 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 10:12:04 πμ »
δεν ξέρω πόσους ΠΕ06 είχε προσλάβει την προηγούμενη χρονιά, πάντως οι ΠΕ02 ήταν 1100 περίπου και φέτος 170 με μηδενικές έως διψήφιες το πολύ προσλήψεις για τους επόμενους μήνες. Με βάση λοιπόν καθαρά αριθμητικά δεδομένα έχουμε πληγεί μαζί με ΠΕ03, ΠΕ04 περισσότερο απο άλλες ειδικότητες. Ευτυχώς η πρωτοβάθμια αποτελεί για κάποιες ειδικότητες της δευτεροβάθμιας μια διέξοδο. Ας μην κολλάνε οι συνάδελφοι ΠΕ06 στο αστείο πια χαρακτηρισμό βασικός ή μη. Είναι δεδομένο ότι όλοι προσφέρουμε και όλοι έχουμε ζημιωθεί φέτος. Απλώς σε μας οι απώλειες είναι αντικειμενικά περισσότερες( όπως και η κούραση από τους απανωτούς ΑΣΕΠ απο τα ταξιδάκια στη χώρα, κάτι χρονάκια στην πλάτη μας...άστα να πάνε)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:43:42 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #256 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 11:31:30 πμ »
πριν 2 χρονια μονο η α/θμια ειχε παρει περιπου 1000 ατομα, β/θμια δε θυμαμαι, πανω απο 100 δε νομιζω. περσι το συνολο ηταν 583 και για τις δυο βαθμιδες. οπως καταλαβαινεις σε μας η μειωση ειχε ξεκινησει ηδη απο περσι. ασε που μας εχουν για να μειωνουμε το μεσο ορο διαρκειας των συμβασεων. 2011 μεσα Οκτωβριου η α'φαση (για β/θμια παντα), περσι μεσα Νοεμβριου και φετος οπως το κοβω Δεκεμβριο. ολοι μας εχουμε κουραστει και με το τρεξιμο και με τους διαγωνισμους. ουτε μεις νομιζω ειμαστε ειδικοτητα που δουλευουν πιτσιρικια που μολις τελειωσαν τη σχολη. και φετος τα πραγματα ειναι χειροτερα απο καθε αλλη χρονια. πιστευω οτι και τους δασκαλους αν ρωτησεις θα σου πουν οτι φετος ειχαν μεγαλη απωλεια, ασχετα αν σε μας φαινεται οτι εχουν παρει εξωφρενικα πολλους. αυτο που θελω να πω ειναι οτι η καθε ειδικοτητα εχει τα δικα της που καποιος που ειναι εκτος ισως και να μην τα γνωριζει. καλο ειναι να σταματησουμε να μπαινουμε σ'αυτη τη διαδικασια της συγκρισης. ας αρνηθουμε να παιξουμε το παιχνιδακι του υπουργειου που μας θελει διασπασμενουν. καλο ειναι να μην ανεχομαστε να παριστανουμε τ'αρκουδια που χορευουν στο ρυθμο που χτυπαει το ντεφι ο Αρβανιτοπουλος και ο καθε Αρβανιτοπουλος.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος ISTORIKOS-ΑΕΚ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #257 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 11:58:01 πμ »
Πάντως τα πράγματα στον κλάδο μας και πριν από την κρίση ,ήταν χάλια τώρα όμως πραγματικά διαλυθήκαμε ,όταν έδινα πανελλαδικές το 2006 ,όλοι με έβριζαν που διάλεξα φιλοσοφική ,γιατί μου έλεγαν ότι δεν θα διοριστείς ποτέ,ε έλεγα από μέσα μου ,θα κάνω κάνα ιδιαίτερο,κάνα φροντιστήριο,κανένας ΑΣΕΠ ,που να ήξερα οτι θα γίνουν τόσο χάλια τα δεδομένα,ούτε Ασεπ γίνεται,φροντιστήριο μηδέν ,ενώ ιδιαίτερα ,λίγα ,αφουν όλοι προτιμούν αγγλικά ,μαθηματικά ενώ τα αρχαία τα εχουν γραμμένα,μόνο απο Β λυκείου ξεκινάνε και μετά περιμένουν να καλύψουν τα κενά. Εγώ θυμάμαι από Α γυμνάσιου πήγαινα αρχαία τώρα πολυτέλεια και αυτά. Τι να πω ίσως ήμουν πολύ ρομαντικός στην επιλογή σχολής ,ίσως έπρεπε να πάω δάσκαλος ,θα έμπαινα τουλάχιστον σε σχολική τάξη που ήταν το όνειρο μου ,ζηλεύω με την καλή έννοια την νέα γενιά δασκάλων που με μεράκι διδάσκουν στην πρωτοβάθμια,ενώ ο φιλολογικός κλάδος ,ανεργία γερασμένος κλάδος ,παραμένει στάσιμος.Συμμαθητές μου από τα 22 στην πρωτοβάθμια,και εγώ κοιτάω το ταβανι.ετσι σκέφτομαι να φουντάρω από κάνα μπαλκόνι.

Αποσυνδεδεμένος miss butterfly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Ακολούθησε δρόμο χωρίς μονοπάτι κι άσε τα χνάρια..
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #259 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 12:12:24 μμ »
http://xenesglosses.eu/2013/11/organosi-kai-leitourgia-tis-prosthetis-didaktikis-stirixis-2013-1014/

Έχει ημερομηνία 13-11-2013, αφορά ΠΔΣ, όπου θα απασχοληθούν μόνιμοι και αναπληρωτές που ήδη εργάζονται, για συμπλήρωση ωραρίου κλπ.
Καμία σχέση με την ΕΔ των γυμνασίων δηλαδή.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #260 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 12:20:53 μμ »
Ναι, δεν έχει σχέση με εμάς!
Τηλεφώνησα και μου είπαν ότι είναι για μόνιμους...
Εμείς περιμένουμε ακόμη, η ενισχυτική είναι ακόμη στον υπουργό!

Αποσυνδεδεμένος miss butterfly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Ακολούθησε δρόμο χωρίς μονοπάτι κι άσε τα χνάρια..
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #261 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 12:23:47 μμ »
Γι' αυτό το δημοσίευσα...μου έκανε εντύπωση που είναι μόνο για μόνιμους και αναπληρωτές που ήδη εργάζονται. Τι να πω! Από το κακό στο χειρότερο πάμε!

Αποσυνδεδεμένος lampi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #262 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 01:22:17 μμ »
μα οι περισσότεροι από  τους μόνιμους και αναπληρωτές έχουν ήδη συμπληρώσει ωράρια και με το παραπάνω...Σε αυτές τις περιπτώσεις τι θα γίνει; δεν θα πραγματοποιηθεί η ΠΔΣ;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #263 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 01:30:21 μμ »
Μήπως να έπαιρναν και άλλους αναπληρωτές φιλολόγους και να τους έδιναν για συμπλήρωση ωραρίου την πρόσθετη, μια που στο κανονικό ωράριο φαίνεται πως τα κενά μας είναι λίγα?μήπως?λέω εγώ τώρα....πολύ θα το ήθελα.Εγώ πάντως αν ήμουν υπουργός, έτσι θα το έκανα!θα λυπόμουν που άφησα τόσον κόσμο άνεργο χωρίς να φταίει για την κατάσταση της χώρας...

Αποσυνδεδεμένος axaliko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #264 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 01:44:43 μμ »
Μας δουλεύουν, όπως πάντα, και δε μας αξίζει.. Το πήρα απόφαση, φέτος δεν έχει δουλειά. Ωρομίσθια δε δήλωσα, ούτε πρόκειται, γιατί το θεωρώ εξίσου κοροιδία, ΑΜΩ δεν υπάρχει περίπτωση να προσλάβουν,όπως φαίνεται. Ενισχυτική δε θα δηλώσω, όταν και άμα βγει, γιατί είναι φανερό ότι δε θα διαφέρει σε ώρες και αμοιβή από την ωρομισθία. Του χρόνου δε θα στριμωχτώ στη δευτεροβάθμια να κάνω μια δήλωση άνευ νοήματος.. μην έχουν και πολύ φόρτο εργασίας οι υπάλληλοι εκεί. Θα μαζέψω τα κομμάτια μου και θα δω τι θα κάνω. Μου(μας ) αξίζει τουλάχιστον μια ξεκάθαρη κατάσταση.  Ούτενα περάσω δε θέλω πια μπροστά από σχολείο. Αν δεν έχουμε μια αξιοπρεπή θέση σ' αυτό ας μην είμαστε καθόλου

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική 2013-2014 Φιλόλογοι
« Απάντηση #265 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 01:46:32 μμ »
Σιγά μη λυπούνται αυτοί τον κοσμάκη που υποφέρει. Αυτοί είναι σκληροί αριβίστες που βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία. Σκοπός τους να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα της τρόικα, τα προσωπικά τους και λίγων ημετέρων και να κάνουν εκκαθάριση όλων των υπολοίπων! Μην περιμένετε λύπηση από κανέναν από δαύτους. Δε τους περνάει καν από το μυαλό τι περνάμε ούτε και έχουν τύψεις διαφορετικά δε θα ήταν εκεί που είναι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.