*

Αποστολέας Θέμα: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες  (Αναγνώστηκε 11489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 05:30:34 μμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται τι ισχύει σε κάποιον εκπαιδευτικό που για να συμπληρώσει ωράριο πηγαίνει συνολικά σε 3 σχολεία.

1) Εφημερίες κάνει σε κάποιο από αυτά; (π.χ. στο Σχολείο πρώτης τοποθέτησης)

2) Τι γίνεται με τις εξωδιδακτικές εργασίες; Αναλαμβάνει;

Σας παρακαλώ πολύ, όποιος γνωρίζει κάτι επίσημα, ας απαντήσει. Με ενδιαφέρει πολύ αν μου πείτε που υπάρχει κάτι γραμμένο για αυτό!

Ευχαριστώ πολύ.
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:22 »

Αποσυνδεδεμένος kate82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 05:42:59 μμ »
Οι εκπ/κοί που συμπληρώνουν το ωράριό τους σε δύο σχολεία κάνουν εφημερία μόνο στο ένα, αυτό που είναι οργανικά τοποθετημένοι. Καθήκοντα εφημερίας δεν ανατίθενται σε εκπ/κούς που
διδάσκουν σε τρία και περισσότερα σχολεία, όταν τουλάχιστο το ένα από αυτά λειτουργεί σε χωριστό
κτίριο.

Αυτό εχω βρει και ξερω προς το παρον δεν εχει αλλαξει κατι διαβασε αν θες κ το συνημμενο ΦΕΚ......

https://www.dropbox.com/s/zlwakranbg8d9ln/%CE%A6%CE%95%CE%9A%20170-6.3.1997.pdf

η το ακολουθο Link αν δεν ανοιγει

http://www.musicologia.gr/p=048.html
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2013, 05:45:31 μμ από kate82 »

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 05:46:39 μμ »
Οι εκπ/κοί που συμπληρώνουν το ωράριό τους σε δύο σχολεία κάνουν εφημερία μόνο στο ένα, αυτό που είναι οργανικά τοποθετημένοι. Καθήκοντα εφημερίας δεν ανατίθενται σε εκπ/κούς που
διδάσκουν σε τρία και περισσότερα σχολεία, όταν τουλάχιστο το ένα από αυτά λειτουργεί σε χωριστό
κτίριο.

Αυτό εχω βρει και ξερω προς το παρον δεν εχει αλλαξει κατι διαβασε αν θες κ το συνημμενο ΦΕΚ......

https://www.dropbox.com/s/zlwakranbg8d9ln/%CE%A6%CE%95%CE%9A%20170-6.3.1997.pdf

Σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό για τις εφημερίες με καλύπτει.
Μήπως υπάρχει και κάτι για τις εργασίες; Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει. Ευχαριστώ!
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 06:53:12 μμ »
Κανείς που να ξέρει βρε παιδιά;;;;
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:22 »

Αποσυνδεδεμένος bab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 07:01:33 μμ »
Και γω την ίδια απορία έχω για τις εφημερίες το έχω βρει για τα υπολοιπα εξωδιδακτικά τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 04:08:24 μμ »
Παρακαλώ, όποιο γνωρίζει κάτι ας με ενημερώσει έστω με pm!
Ευχαριστώ!
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 04:02:20 μμ »
Πριν δύο χρόνια ήμουν σε τρία σχολεία,δεν έκανα εφημερία αλλά εξωδιδακτικές έκανα κανονικά,ευτυχώς τις ώρες που βολευόμουν και όχιόποτε ήθελε ο διευθυντής...επίσημα όμως δε ξέρω τι προβλέπεται..

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 04:18:38 μμ »
 Το θέμα των εξωδιδακτικών είναι μία "πικρή" ιστορία, γιατί από τη μία κανένας δεν θέλει να κάνει, αλλά από την άλλη, ειδικά τώρα με την αύξηση του ωραρίου και την μείωση του προσωπικού ως επόμενο, "στενεύουν" πολύ τα περιθώρια.
 Η αλήθεια είναι οτι αν ήθελε η κεντρική διοίκηση (υπουργείο) θα μπορούσε να μειώσει κάποιες γραφειοκρατικές διαδικασίες που δεν χρειάζονται τώρα με τα κομπιούτερ.
 Ένα θέμα που δημιουργεί αδικαιολόγητη σπατάλη χρόνου στους υπαύθυνους τμημάτων, είναι τα ενημερωτικά σημειώματα προς τους γονείς! Ως γνωστόν, αν ένας μαθητής συμπληρώσει ένα μίνιμουμ όριο απουσιών, στέλνεται σημείωμα στους γονείς κάθε μήνα. Το θέμα όμως είναι οτι ξαναστέλνεται και τον επόμενο μήνα, ακόμη και αν ο μαθητής δεν κάνει καμμία απουσία κατά τον μήνα αυτό. Αυτή η διαδικασία επιβαρύνει πολύ τους συναδέλφους που είναι επιφορτισμένοι με αυτή τη δουλεια, ειδικά στα ΕΠΑΛ, όπου οι απουσίες πάνε σύννεφο! Και δεν είναι μόνο η σύνταξη των σημειωμάτων! Πρέπει να βάλεις αριθ. πρωτοκόλλου, να γράψεις στο αντίστοιχο βιβλίο προς ποιούς στέλνεις τις επιστολές κλπ κλπ. Φαντάσου να έχεις κανένα 26άρι τμήμα!  ;D

 Υπάρχουν και άλλες διαδικασίες ,με περιττή χαρτούρα, που αν υπήρχε πολιτική βούληση θα είχαν απλοποιηθεί ή καταργηθεί! Ειλικρινά, αυτό που με απογοήτευσε περισσότερο όταν έφυγα από τον ιδιωτικό τομέα και πήγα στο δημόσιο, είναι αυτή η χαρτούρα!  >:( >:( >:( >:( >:( >:(
 Οι εφημερίες κατά τη γνώμη μου είναι minor problem!  ;D  8)
  

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 10:59:48 μμ »
Πες τα, ρε φίλε. Μου έχει τύχει να κάνω όλη αυτή τη διαδικασία που λες για ενημερωτικό σημείωμα σε γονείς μαθητή ο οποίος έμενε ακριβώς απέναντι από το σχολείο. ::)

Αποσυνδεδεμένος errol flynn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 28, 2014, 07:03:46 μμ »
Γεια σας. Είπα να γράψω εδώ το 1ο μου μήνυμα, μιας και θεωρώ τον τίτλο του θέματος αρκετά σχετικο με το ερώτημα μου.
ΕΣΕΊΣ ΤΙ ΏΡΑ ΑΝΟΊΓΕΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΊΟ;;;;

Όχι, δεν τρολλαρω. Ούτε νεοδιοριστος είμαι (ξέχασα, δεν υπάρχουν πια τέτοιοι). 13 Χρόνια υπηρεσίας έχω αλλά στο Δημοτικό που υπηρετώ γίνεται το εξής παράξενο: Για να βολεύεται το πρωινό σχολικό δρομολόγιο λεωφορείου και για να προλαβαίνει το ίδιο όχημα να εξυπηρετεί την περιφέρεια και ενός ακόμη σχολείου, οι εφημερεύοντες έχουμε δεχθεί να ανοίγουμε το σχολείο από τις 7.45, ώρα που το λεωφορείο αποβιβαζει τους μαθητές. Θα μου πείτε γιατί το δεχθηκατε....Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πρέπει ήδη από Τις 7.40 να έχεις σταθμεύσει, ανοίξει αυλόπορτα, τάξεις, τουαλέτες, κ.λπ. Να τονίσω πως δεν υπάρχει πρωινή ζώνη Ολοήμερου για να κάνει ο συνάδελφος του Ολοήμερου την υποδοχή των παιδιών....
Επειδή σκέφτομαι από χρονιά να μην δεχτώ την επαναληψη αυτού του ωραρίου, θα ήθελα να μου πείτε αν στις περιοχές που εργάζεστε έχετε αντιμετωπίσει εσείς ή αν εχετε ακούσει από καποιον άλλον ότι αντιμετώπισε παρομοιό προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 28, 2014, 09:08:37 μμ »
Γεια σας. Είπα να γράψω εδώ το 1ο μου μήνυμα, μιας και θεωρώ τον τίτλο του θέματος αρκετά σχετικο με το ερώτημα μου.
ΕΣΕΊΣ ΤΙ ΏΡΑ ΑΝΟΊΓΕΤΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΊΟ;;;;

Όχι, δεν τρολλαρω. Ούτε νεοδιοριστος είμαι (ξέχασα, δεν υπάρχουν πια τέτοιοι). 13 Χρόνια υπηρεσίας έχω αλλά στο Δημοτικό που υπηρετώ γίνεται το εξής παράξενο: Για να βολεύεται το πρωινό σχολικό δρομολόγιο λεωφορείου και για να προλαβαίνει το ίδιο όχημα να εξυπηρετεί την περιφέρεια και ενός ακόμη σχολείου, οι εφημερεύοντες έχουμε δεχθεί να ανοίγουμε το σχολείο από τις 7.45, ώρα που το λεωφορείο αποβιβαζει τους μαθητές. Θα μου πείτε γιατί το δεχθηκατε....Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πρέπει ήδη από Τις 7.40 να έχεις σταθμεύσει, ανοίξει αυλόπορτα, τάξεις, τουαλέτες, κ.λπ. Να τονίσω πως δεν υπάρχει πρωινή ζώνη Ολοήμερου για να κάνει ο συνάδελφος του Ολοήμερου την υποδοχή των παιδιών....
Επειδή σκέφτομαι από χρονιά να μην δεχτώ την επαναληψη αυτού του ωραρίου, θα ήθελα να μου πείτε αν στις περιοχές που εργάζεστε έχετε αντιμετωπίσει εσείς ή αν εχετε ακούσει από καποιον άλλον ότι αντιμετώπισε παρομοιό προβλημα.

Και στο δικό μου σχολείο 7:45 πρέπει να είμαστε εκεί και μάλιστα όχι επειδή το "επιβάλλουν" οι συνθήκες, αλλά οι άλλες εκπαιδευτικοί, καθώς είμαστε σε νηπιαγωγείο. Και μάλιστα από την πρώτη μέρα που πήγα χωρίς να ξέρω καθόλου την περιοχή και το σχολείο είχαν την απαίτηση να είμαι εκεί αυτή την ώρα, και δεν έχω μεταφορικό μέσο, ούτε αστικό υπήρχε την ώρα εκείνη. Μάλιστα, η δικαιολογία για τη συγκεκριμένη ώρα δόθηκε και από τη σύμβουλο.

Αποσυνδεδεμένος errol flynn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:56:14 μμ »
Να θυμησω βέβαια ότι το ΠΔ 201/1998 για τη λειτουργία των Δημοτικών σχολείων λέει ρητά πως "ώρα προσέλευσης των μαθητων είναι από 08.00 έως 08.10" και πώς ο εφημερεύων οφείλει να προσέρχεται εγκαίρως, όχι όμως περισσότερο από 15 λεπτά πριν την έναρξη των μαθημάτων. Για τα νηπιαγωγεια δε θυμαμαι αυτη την στιγμή τι προβλέπεται στο ΠΔ 200/1998.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 28, 2014, 11:05:41 μμ »
Συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται τι ισχύει σε κάποιον εκπαιδευτικό που για να συμπληρώσει ωράριο πηγαίνει συνολικά σε 3 σχολεία.
Τι γίνεται με τις εξωδιδακτικές εργασίες; Αναλαμβάνει;
Σας παρακαλώ πολύ, όποιος γνωρίζει κάτι επίσημα, ας απαντήσει. Με ενδιαφέρει πολύ αν μου πείτε που υπάρχει κάτι γραμμένο για αυτό!
Ευχαριστώ πολύ.
για τις εξωδιδακτικές εργασίες (κάποτε το έψαχνα και εγώ) δεν υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές Εργασίες και Εφημερίες
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 06:01:02 μμ »
Είμαι 3 μέρες σε ένα σχολείο (οργανικά) και συμπληρώνω το ωράριο μου 2 μέρες σε 2 σχολεία (Γ/σιο και ΓΕΛ) που συστεγάζονται.
Κάνω εφημερίες στην οργανική μου.
Σήμερα βλέπω ότι με βάζει και στο Γ/σιο που συμπληρώνω ωράριο.
Πρέπει να κάνω και εκεί;
Σημ: Είμαι με ωράριο  22 Ω !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159828
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.181 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.