*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις αναπληρωτών ΕΑΕ σε θέσεις Γενικής Αγωγής;  (Αναγνώστηκε 9783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις αναπληρωτών ΕΑΕ σε θέσεις Γενικής Αγωγής;
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 02:18:38 μμ »
Ποιος αναπληρωτής γενικής παιδείας συμπλήρωσε ωράριο με παράλληλη στήριξη; Από το 2007 που εργάζομαι δεν έχω γνωρίσει κανέναν. Πολύ παλιά, όταν τα σεμινάρια και τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής ήταν άγνωστα, καλούσαν ωρομίσθιους. Εάν όπως λες έχει εργαστεί αναπληρωτής γενικής αγωγής και στην παράλληλη στήριξη, τότε ας αναγνωριστεί και η προϋπηρεσία μας στην ειδική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις αναπληρωτών ΕΑΕ σε θέσεις Γενικής Αγωγής;
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 02:28:24 μμ »
debio αν δεν κάνω λάθος είναι παράνομο αναπληρωτές ειδικής αγωγής να συμπληρώνουν στη γενική παιδεία. Δεν έχει να κάνει με τη λογική απλά είναι παράνομο.
Όσο για τον/την συνάδελφο V-T αναφέρεται σε συγκεκριμένη περίπτωση με στοιχεία και εγώ προσωπικά δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω όσα γράφει. Τώρα το αν παρόμοιες περιπτώσεις υπάρχουν και σε άλλα σχολεία ανά την Ελλάδα είναι κάτι που πρέπει να το ελέγξουμε και φυσικά να το καταγγείλουμε όπου συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις αναπληρωτών ΕΑΕ σε θέσεις Γενικής Αγωγής;
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 02:45:23 μμ »
 Οι αναπληρωτές ειδικής αγωγής που προσλήφθηκαν μέσω ΕΣΠΑ για καινοτόμες δράσεις ειναι παράνομο να τοποθετούνται σε κενά γενικής γιατί πολύ απλά η πρόσληψη τους έγινε για συγκεκριμένα προγράμματα για παιδιά με αναπηριες κτλ!!Πρέπει να γίνουν καταγγελίες και στο ΕΣΠΑ και στην ΕΕ αν συμβαίνει άτομο της ειδικής να τοποθετείται σε θέση γενικής!! Της γενικής δεν τοποθετούνται σε θέσεις ειδικής!!Δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ από ότι γνωρίζω τα 4 χρόνια που δουλεύω στο δημόσιο σχολείο!!Είναι διαφορετικές δομές!! Αν και κατά την άποψη μου ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να το δέχονται αυτό τα ίδια τα άτομα της ειδικής!!Καλύπτουν θεσεις έτσι που θα τις κάλυπταν ΑΝΕΡΓΟΙ συνάδελφοι τους απο τους πίνακες της γενικής που είναι και το νόμιμο!!Είναι αντισυναδελφικό και πρέπει οι ίδιοι οι συνάδελφοι της ειδικής να το καταγγέλνουν αφού και οι ίδιοι πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης από την υπηρεσία αφού για άλλη δομή της εκπαίδευσης τους προσλαμβάνουν και άλλα πράγματα βρίσκονται να κάνουν!!!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις αναπληρωτών ΕΑΕ σε θέσεις Γενικής Αγωγής;
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 03:05:26 μμ »
Ο/η faz έχει δίκιο. Πριν από κάποια χρόνια που δεν υπήρχαν τα σεμινάρια και τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής συμπλήρωναν ωράριο σε τμήματα ένταξης μόνιμοι που είχαν κάποια χαρτιά επιμόρφωσης και επίσης προσλάμβαναν και αναπληρωτές από τον πίνακα γενικής καθώς τότε δεν υπήρχε πίνακας ειδικής. Δούλεψα ως ωρομίσθια σε τμήματα ένταξης από τον πίνακα γενικής το 2007-8. Η προϋπηρεσία μου σ' αυτά τα τμήματα ήταν ελάχιστη. Όποιος όμως είχε ένα χρόνο χρόνο προϋπηρεσίας ή σεμινάριο ή μεταπτυχιακό μπήκε από τον επόμενο χρόνο στους πίνακες ειδικής αγωγής. Από κει και πέρα είναι ξεχωριστές δομές και όπως εμείς δε μπορούμε να απασχοληθούμε π.χ. σε τμήματα ένταξης έτσι κι αυτοί δε μπορούν να διδάξουν στη γενική παιδεία εφόσον η πρόσληψή τους έγινε από τον πίνακα ειδικής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις αναπληρωτών ΕΑΕ σε θέσεις Γενικής Αγωγής;
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 04:30:32 μμ »
ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΖΕΠ ΟΙ ΔΥΟ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ 15 ΩΡΕΣ

Η ΜΙΑ 11 ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΜΟΛΙΣ 5. ΟΤΑΝ ΠΗΡΑΜΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ ΤΙΣ 11 ΚΑΙ 5 ΩΡΕΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΦΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΩΡΕΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΙΕΙΑΣ.....


ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟ ...ΕΙΠΕ...ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ...ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΩΡΑΡΙΟ....

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Αποσυνδεδεμένος katerinafr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις αναπληρωτών ΕΑΕ σε θέσεις Γενικής Αγωγής;
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 04:59:40 μμ »
Μπράβο στην αρσινοη που έβαλε τα πράγματα στη θέση τους!Ευχαριστούμε...

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις αναπληρωτών ΕΑΕ σε θέσεις Γενικής Αγωγής;
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 05:08:38 μμ »
Στο survey μου είπαν ότι έχει επιλογή ΄συμπλήρωση ωραρίου με παράλληλη στήριξη'. κ ότι με αυτό τον τρόπο πολλοί διευθυντές συμπληρώνουν το ωράριο των μόνιμων και αναπληρωτών καθηγητών που έχουν, με τη σύμφωνη γνώμη και των γονιών των μαθητών. Αυτό μόνο κάποιος που έχει δει τις επιλογές του survey μπορεί να μας το επιβεβαιώσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 504
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.