*

Αποστολέας Θέμα: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας  (Αναγνώστηκε 4288 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ka8hghtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« στις: Οκτώβριος 07, 2013, 10:12:08 πμ »
Καλημερα σας!

Γεννησα 20 σεπτεμβρη σε ιδιωτικη κλινικη, με πραγματικη ομως ημερομηνια τοκετου 7 οκτωβρη. Η προσληψη μου ως αναπληρωτρια εγινε αρχες Οκτωβρη.
Δικαιουμαι κανονικα αδεια λοχειας? Αν ναι απο ποια ημερομηνια και επισης με αποδοχες η οχι εφοσον γεννησα πριν τη προσληψη?
ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:16 »

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 04:02:25 μμ »
Mε ενδιαφέρει και εμένα αυτό. Όποιος ειναι γνώστης ας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 04:20:54 μμ »
Καλημερα σας!

Γεννησα 20 σεπτεμβρη σε ιδιωτικη κλινικη, με πραγματικη ομως ημερομηνια τοκετου 7 οκτωβρη. Η προσληψη μου ως αναπληρωτρια εγινε αρχες Οκτωβρη.
Δικαιουμαι κανονικα αδεια λοχειας? Αν ναι απο ποια ημερομηνια και επισης με αποδοχες η οχι εφοσον γεννησα πριν τη προσληψη?
ευχαριστω πολυ!

είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να δώσουν άδεια λοχείας!το ικα τη δίνει και όχι η εκάστοτε πρωτ/βάθμια ή δευτ/βάθμια!
αποκει και περα η προυπόθεση να εργαστείς 10 μέρες είναι για να πληρωθείς σε άδεια αναρρωτική.Αυτό όμως νομίζω δεν έχει να κάνει με την άδεια λοχείας!
με ποιον έχεις μιλήσει;
πιθανή ημερομηνία τοκετού εννοείς μάλλον 7 Οκτώβρη!αυτό δεν επηρεάζει!γι'αυτό εξαλλου λέγεται και πιθανή! ;)
καλή ανατροφη! :)

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 04:52:07 μμ »
είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να δώσουν άδεια λοχείας!το ικα τη δίνει και όχι η εκάστοτε πρωτ/βάθμια ή δευτ/βάθμια!
αποκει και περα η προυπόθεση να εργαστείς 10 μέρες είναι για να πληρωθείς σε άδεια αναρρωτική.Αυτό όμως νομίζω δεν έχει να κάνει με την άδεια λοχείας!
με ποιον έχεις μιλήσει;
πιθανή ημερομηνία τοκετού εννοείς μάλλον 7 Οκτώβρη!αυτό δεν επηρεάζει!γι'αυτό εξαλλου λέγεται και πιθανή! ;)
καλή ανατροφη! :)
Ευχαριστώ για την απάντηση mitsy :-)

Ερώτηση.
Το ΙΚΑ δινει την άδεια οπως είπες.
Ποιό τμήμα ομως του ΙΚΑ το κάνει αυτό? Διότι στο ΙΚΑ που πήγα εγω σημερα στο μητρώο για άλλη δουλειά, κανεις δεν ηξερε να απαντησει.

Ας πουμε στη περιπτωση της κοπέλας απο πάνω. Που πρέπει να πάει στο ΙΚΑ για να της δωσουν την άδεια? Σε ποιο τμημα δηλαδη? Τι χαρτιά πρέπει να έχει η εκάστοτε νέα μαμά μαζί της, πέρα απο τη ληξιαρχική πράξη γέννησης και το κλασικό χαρτί που δινουν τα μαιευτήρια για τον εοππυ??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:16 »

Αποσυνδεδεμένος ka8hghtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 05:24:26 μμ »
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! ειναι το πρωτο μου κ δε γνωριζω τι παιζει. η δευτεροβαθμια παντως μου πε αν την παρω δε προκειται να πληρωθω γιατι γεννησα πριν την προσληψη κ το υπουργειο εχει προνοησει ωστε να μη γεννοβολαμε κ,μας πληρωνουν τσαμπα... ετσι ακριβως. οχι πεντε αλλα ουτε ενα παιδι να μη κανεις σημερα πια....

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 03:52:59 μμ »
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! ειναι το πρωτο μου κ δε γνωριζω τι παιζει. η δευτεροβαθμια παντως μου πε αν την παρω δε προκειται να πληρωθω γιατι γεννησα πριν την προσληψη κ το υπουργειο εχει προνοησει ωστε να μη γεννοβολαμε κ,μας πληρωνουν τσαμπα... ετσι ακριβως. οχι πεντε αλλα ουτε ενα παιδι να μη κανεις σημερα πια....

χ....α τα λεφτά και κάτσε με το παιδί σου
 >:(

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 03:57:11 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση mitsy :-)

Ερώτηση.
Το ΙΚΑ δινει την άδεια οπως είπες.
Ποιό τμήμα ομως του ΙΚΑ το κάνει αυτό? Διότι στο ΙΚΑ που πήγα εγω σημερα στο μητρώο για άλλη δουλειά, κανεις δεν ηξερε να απαντησει.

Ας πουμε στη περιπτωση της κοπέλας απο πάνω. Που πρέπει να πάει στο ΙΚΑ για να της δωσουν την άδεια? Σε ποιο τμημα δηλαδη? Τι χαρτιά πρέπει να έχει η εκάστοτε νέα μαμά μαζί της, πέρα απο τη ληξιαρχική πράξη γέννησης και το κλασικό χαρτί που δινουν τα μαιευτήρια για τον εοππυ??

εντύπωση μου κάνει!!!!είναι δυνατόν να μη ξέρουν;;;; >:( πόσα τμήματα έχει πια το ικα;
δε νομίζω ότι χρειάζεται κάποιο άλλο χαρτί!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 03:57:56 μμ »
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! ειναι το πρωτο μου κ δε γνωριζω τι παιζει. η δευτεροβαθμια παντως μου πε αν την παρω δε προκειται να πληρωθω γιατι γεννησα πριν την προσληψη κ το υπουργειο εχει προνοησει ωστε να μη γεννοβολαμε κ,μας πληρωνουν τσαμπα... ετσι ακριβως. οχι πεντε αλλα ουτε ενα παιδι να μη κανεις σημερα πια....

Γενικά η άδεια λοχείας και κυήσεως στην Ελλάδα αντιμετωπίζεται (δυστυχώς) ως αναρρωτική άδεια. Αν είχες συμπληρώσει 10 ημέρες εργασίας θα πληρωνόσουν κάποιο ποσό από το υπουργείο για τις 15 πρώτες ημέρες και όλο το υπόλοιπο διάστημα από το ΙΚΑ. Τώρα δικαιούσαι μόνο από το ΙΚΑ, εφ' όσον πληρείς τις δικές του προϋποθέσεις (αριθμός ενσήμων).

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 04:00:34 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 04:07:59 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 04:03:53 μμ »
Δικαιούσαι κανονικά άδεια χωρίς να χρειάζεται να δουλέψεις τις 10 ημέρες, δεν πληρώνεσαι από το δημόσιο αλλά παίρνειςενα  ποσόν από τοι ΙΚΑ , δεν παίρνεις τα ένσημα για αυτούς τους 2 μήνες αλλά παίρνεις κανονικά τα μόριά σου. να το χαίρεσαι, να σου ζήσει!!!!

Αποσυνδεδεμένος vlgeor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 04:56:33 πμ »
Γειά σας. Η σύζυγός μου επιλέγει να προσληφθεί ώς αναπληρώτρια αβαθμιας. Βρίσκεται στην 20 ημέρα λοχείας. Απο την αρμόδια Αβαθμια της είπαν ότι πρέπει να πάει 10 μέρες και μετά θα πάρει άδεια. Προφανώς και σφάλουν αλλά πως πρέπει να τους το αποδείξουμε ότι δικαιούται συνεχόμενη άδεια (σε κάθε περίπτωση το παιδάκι δεν μπορεί να σταματήσει το θηλασμό τόσο σύντομα)

Αποσυνδεδεμένος Roxanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Help!! αδεια λοχειας αναπληρωτριας
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 02:52:43 μμ »
Καλησπέρα! Επειδή είμαι έγκυος και το έχω ψάξει, την άδεια λοχείας την παίρνει υποχρεωτικά. Δε γίνεται λεχώνα να δουλεύει! Η άδεια αυτή υπολογίζεται στις 63 μέρες. Άρα δικαιούται άλλες 43 μέρες (μαζί με Σ/Β και αργίες και γιορτές). Πληρώνεται από το ΙΚΑ. Κι επιπλέον (άσχετο-σχετικό), αν πιάσει δουλειά δε σημαίνει ότι σταματάει ο θηλασμός. Υπάρχουν τρόποι να αποθηκεύεσετε γάλα για τις ώρες που θα λείπει. Σαν μάνα βρέφους και θηλάζουσα, δικαιούται απαλλαγή από την εφημερία και 22 ώρες αντί για 24.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 772
Σύνολο: 781

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.