*

Ψηφοφορία

Τι μηνιαίο καθαρό κέρδος έχετε από τα ιδιαίτερα που έχετε ως τώρα?

0-100 ευρω
11 (21.2%)
100-300 ευρώ
16 (30.8%)
300-600 ευρώ
12 (23.1%)
600-900 ευρώ
6 (11.5%)
900-1200 ευρώ
2 (3.8%)
1200-1500 ευρώ
3 (5.8%)
1500-2000 ευρώ
2 (3.8%)
2000+ ευρώ
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 52

Η ψηφοφορία έληξε: Αύγουστος 09, 2014, 08:13:06 μμ

Αποστολέας Θέμα: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα  (Αναγνώστηκε 10049 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 01:25:00 μμ »
Δυστυχώς ούτε έτσι νομίζω ότι γίνεται. Προσωπικά δουλεύω από το 1999 )σε φροντιστήρια, δημόσια σχολεία και ιδιαίτερα μαθήματα κατά περίσταση) και η ανασφάλεια υπάρχει κάθε χρόνο η ίδια. Υπάρχουν καλές και κακές χρονιές. Ενίοτε ακόμη και πολύ καλές ή πολύ κακές... Δεν πιστεύω όμως ότι μπορείς να προγραμματίσεις την επόμενη χρονιά σου από Μάιο-Ιούνιο. Πάντοτε ήταν δύσκολο, πλέον είναι ακατόρθωτο.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:37 »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 03:31:20 μμ »
Αν κάποιος εχει κανει ενα καλο κύκλο με αποδεδειγμένα καλα αποτελεσματα γιατι να μην μπορει να βγαζει ενα καλο μισθο απο αυτη τη δουλεια? Εξαλλου τόσοι ελεύθεροι επαγγελματίες υπάρχουν που κανουν ενα κύκλο και ουσιαστικα τα βγαζουν περα με τη δουλεια που κανουν. Ελευθερος επαγγελματίας ειναι και ο εκπαιδευτικός που κάνει ιδιάιτερα. Δεν διαφωνώ αλλα θα ήθελα να ακούσω και τους λόγους που δεν μπορεί να ζήσει κάποιος απο αυτη τη δουλειά τόσο απο εσένα Μάρκο όσο και απότους υπόλοιπους συναδέλφους που ασχολούνται με ιδιαίτερα και είναι χρίονια στο χώρο γιατί είμαι καινούριος στο κουρμπέτι με και θα ήθελα να ξέρω τι με περιμένει. Αν και όπως έχουν γενικά τα πράγματα είναι αρκετα αβέβαιο το αυριο σε όλα τα επαγγέλματα..
Έχε στο μυαλό σου ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δουλεύουν 12 μήνες το χρόνο. Δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι, αλλά συνήθως ιδιαίτερα κάνεις όσο είναι ανοιχτά τα σχολεία, λίγο παραπάνω αν προετοιμάζεις μαθητές για πανελλαδικές
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 04:15:11 μμ »
Έχε στο μυαλό σου ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δουλεύουν 12 μήνες το χρόνο. Δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι, αλλά συνήθως ιδιαίτερα κάνεις όσο είναι ανοιχτά τα σχολεία, λίγο παραπάνω αν προετοιμάζεις μαθητές για πανελλαδικές
Φυσικός είμαι , σχετικά νέος στο χώρο γι αυτό ήθελα να δω τι γίνεται σε μια γενική κλίμακα.. Ομως , και τα φροντιστήρια λειτουργούν δυο μήνες περίπου λιγότερο και εχουν και πολύ περισσότερα έξοδα οι ιδιοκτήτες απο όσο εχω συζητήσει με κάποιους. Απ την άλλη όσο και να δουλευεις σαν υπάλληλος σε φροντιστήριο δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις αρκετά χρήματα. Τέλος στα ιδιωτικά σχολεία ειναι μετρημένοι αυτοι που δουλεύουν , τα οποία επίσης απο όσο το εχω ψάξει διανύουν έντονη περίοδο κρίσης. Δεν ξερω ποια άλλη διέξοδος υπάρχει για τους ιδιωτικους εκπαιδευτικούς, αν εχει κάτι κάποιος υπόψιν του ευχαρίστως να ακούσουμε την άποψή του..

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:06:08 μμ »
Προσωπικά ζω αποκλειστικά και μόνο από τα ιδιαίτερα. Είμαι σε μικρή επαρχιακή πόλη και δουλεύω περίπου 10 χρόνια (μαζί με τα φοιτητικά). Οκ, υπάρχουν χρονιές που είναι καλύτερες από κάποιες άλλες, αλλά γενικώς ζω μια χαρά, πληρώνω τους λογαριασμούς και την ασφάλειά μου και τα τελευταία 2-3 χρόνια βάζω και στην άκρη.

Κατά μέσο όρο τα τελευταία χρόνια έχω 30-35 ώρες τη βδομάδα, με 15-25 ευρώ την ώρα. Do the math.
Το θέμα για μένα είναι νομίζω να ποκτήσεις έναν καλό κύκλο, και στις μικρές πόλεις αυτό είναι εύκολο. Αν μείνουν 2-3 μαθητές σου ευχαριστημένοι, τότε θα έρθουν και άλλοι, και θα σε προτιμήσουν, ακόμα γι αν χρεώνεις και 5 ευρώ περισσότερα. Φυσικά, όλα κρίνονται από τη δουλειά σου, οπότε στη συγκεκριμένη περίπτωση η πολλή και καλή δουλειά είναι "επένδυση" ;)




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:37 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:21:12 μμ »
Υπάρχουν και 25€ στην επαρχία; Τα δίνουν οι γονείς;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:26:26 μμ »
Ναι, γιατί όχι? Και παραπάνω δίνουν σε κάποιους καθηγητές διορισμένους και με "όνομα" ;)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:29:17 μμ »
Και μετά λέμε κρίση!

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 14, 2013, 10:49:50 μμ »
Κοιτάξετε μπορει κάποιος να δουλεύει σε ενα φροντιστηριο κ να κανει κ ιδιαίτερα . Αν είσαι σε ενα καλο φροντιστηριο με όνομα θα έχεις ενα μισθό κ με λίγα ιδιαίτερα φτάνεις άνετα το 1000ρικο

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 11:34:03 πμ »
Μα μέσα από το φροντιστήριο μπορεί να σου δίνουν και ιδιαίτερα!

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 01:54:41 μμ »
Παιδιά, στους διορισμένους καλώς - κακώς(;) δίνουν πολλά λεφτά για ιδιαίτερα. Γνωστό μου πρόσωπο σε επαρχιακή πόλη δίνει για β λυκείου 30€ ανά ώρα στο διορισμένο καθηγητή για να κάνει ιστορία στην κόρη της και άλλα 25€ ανά ώρα για να κάνει μάθημα έκθεσης, έτερη, επίσης διορισμένη καθηγήτρια. Στον αντίποδα, συγγενικό μου πρόσωπο δίνει σε αδιόριστο φυσικό 5€ ανά ώρα για να κάνει στο γιο του μάθημα (β γυμνασίου) και άλλα 7 € ανά ώρα στην αδιόριστη καθηγήτρια των αγγλικών. Αυτά, και με τις υγείες μας οι αδιόριστοι... :(
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 03:11:13 μμ »
Δε νομίζω ότι είναι θέμα διορισμού, αλλά ηλικίας, εμπειρίας και επιπέδου. Ξέρω πολλούς αδιόριστους (φιλόλογους και αγγλικών) που παίρνουν 30 και 40 ευρώ την ώρα στο ιδιαίτερο για τμήματα προετοιμασίας εξετάσεων.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 03:37:07 μμ »
25-30€!  οι γονείς χρειάζονται ψυχίατρο.
Ένα βασικό πρόβλημα είναι και η ειδικότητα δεν αντιμετωπίζουν όλοι τις ίδιες δυσκολίες π.χ για τα μαθηματικά υπάρχει μεγάλο ρίσκο να αναλάβεις έναν αδύναμο μαθητή και από την άλλη αν είναι αριστούχος ίσως να μην αξίζει να κάνεις μόνο τα ΄΄δύσκολα΄΄. Πάντα ζητούν χαμηλή τιμή και λίγες ώρες ή ενδιαφέρονται αφού έχει περάσει αρκετός καιρός από την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Για τα υπόλοιπα μαθήματα δεν  μπορώ να έχω άποψη αλλά στα μαθηματικά χρειάζεται ένα θαύμα για να καταφέρεις κάτι σε σύντομο χρονικό διάστημα ή με λίγες ώρες. Για τους νέους χρειάζεται πολύ επιμονή και προσπάθεια καθώς δεν σημαίνει ότι επειδή πήραμε ένα πτυχίο ξέρουμε και τα μαθήματα του σχολείου. Οι παλιές καλές εποχές που διάλεγες μαθητές έχουν περάσει.
Οι παλιοί μπορεί να έχουν αποκτήσει ΄΄όνομα΄΄ αλλά δεν υπάρχουν χρήματα για να κάνουν όλο το χρόνο και σε κάθε τάξη ιδιαίτερα

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Κερδος απο ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 07:25:29 μμ »
ΜΑ υπάρχουν γονείς αυτή την εποχή που δίνουν 40 € την ώρα για ιδιαίτερο;; Πόσα παίρνουν το μήνα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161383
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 528
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.