*

Αποστολέας Θέμα: Πώς να βοηθήσω τη μητέρα να αποδεχτεί το πρόβλημα του παιδιού της?  (Αναγνώστηκε 2808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Η μητέρα του παιδιού που έχω δεν παραδέχεται ότι το παιδί έχει πρόβλημα. Είναι τελείως αδούλευτο κι εκείνη υποστηρίζει ότι κάνουν πράγματα στο σπίτι. Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ. Ξέρω πως να δουλέψω με το παιδί αλλά όχι τι να λέω στη μητέρα η οποία περιμένει θεαματικά αποτελέσματα ενώ δεν πρόκειται καν να μιλήσει το παιδί. Πώς να της το φέρνω με τρόπο? Κάνω τη χαζή..όταν μου λέει ότι το παιδί δεν έχει νοητικό πρόβλημα και του λείπει μόνο ο λόγος! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Είμαστε στην ενότητα της ειδικής αγωγής, άρα να υποθέσω οτι το παιδί είναι στην ειδική αγωγή; Τότε πως δεν αναγνωρίζει η μάνα το πρόβλημα που έχει;   ???
Για ποιά τάξη μιλάμε;
  

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Εάν το παιδί έχει διάγνωση την οποία έχει αποδεχτεί η μαμά, τότε πάει να πει ότι αναγνωρίζει ότι κάτι δεν πάει καλά. Αν δεν συμφωνεί με τη διάγνωση και απλά την υπέγραψε...έτσι, τότε εσύ κάνεις την καλύτερη δουλειά που μπορείς μέσα στο σχολείο. Δυστυχώς δεν μπορείς να ανοίξεις το κεφάλι της μαμάς και να της βάλεις μέσα ότι υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που μπορεί και πρέπει να κάνει για να βοηθήσει το παιδί της.

Και μόνο στο σχολείο να δουλεύεται ένα παιδί θα έχει βελτίωση (όχι φυσικά όχι θα είχε αν δουλευόταν και στο σπίτι).
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
μιλάμε για νηπιαγωγείο. το παιδί έχει αυτισμό πολύ χαμηλής λειτουργικότητας! αδούλευτο τελείως. στο κεδδυ δεν μπορούσαν καν να το αξιολογήσουν. άσχετοι!

Η μαμά δεν το αποδέχεται. δέχτηκε την παράλληλη στήριξη για να βελτιώσω το λόγο του (δε μιλάει). να της λέω όλα καλά?? τι να της λέω που με ρωτάει κάθε μέρα πως πάμε και τι κάναμε? από υλικά τίποτα στο σχολείο. δεν ξέρει καν τι  έχει ανάγκη το παιδί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Για να έχει δοθεί ΠΣ υπάρχει γνωμάτευση από ΚΕΔΔΥ. Βρες την και διάβασε την.
Βρες και τα αναλυτικά ρπογράμματα για αυτισμό και κάνε δραστηριότητες από εκεί.

Στη μαμά ξεκαθάρισε ότι δεν είσαι λογοθεραπεύτρια, αλλά εκπαιδευτικός. Αν θέλει να βελτιωθεί ο λόγος του παιδιού (αφού θεωρεί ότι μόνο εκεί έχει πρόβλημα) πρέπει να κάνει λογεθεραπείες.

Είχα και εγώ ακριβώς την ίδια περίπτωση! Το παιδί σύμφωνα με τη μαμά δεν είχε μιλήσει ακόμα αλλά δεν πείραζε γιατί και ο μπαμπάς του μίλησε αργά! Ήθελε να του κάνω λογεθεραπεία, και μάλιστα μου είπε ότι αν δεν ξέρω πώς γίνεται η λογοθεραπέια, να μου έδειχνε η ίδια τι ασκήσεις να του κάνω. Ξεκαθάρισα ότι είμαι νηπιαγωγός και ότι θα δουλέψω το παιδί όπως θεωρώ εγώ σωστά.
Το παιδί δουλευόταν μόνο μέσα στην τάξη (αφού "δεν είχε τίποτα") και όμως τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά. Έμαθε ρουτίνες φαγητού και τουαλέτας, έμαθε χρώματα, αριθμούς, αναγνώριση κάποιων λέξεων, ανταποκρινόταν στο όνομα του. Τη δεύτερη χρονιά, το Σεπτέμβρη ήταν όπως ακριβώς ήταν την πρώτη χρονιά το Σεπτέμβρη. Ξανά από την αρχή, αλλά σε πιο γρήγορους ρυθμούς. Στο τέλος της χρονιάς πήρε μέρος και στην καλοκαιρινή γιορτή!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Μα καλά πως έχει δοθεί ΠΣ από το ΚΕΔΔΥ όταν καν δεν μπορούσαν να αξιολογήσουν το παιδί και όταν μάλιστα αναφέρεις ότι είναι χαμηλής λειτουργικότητας
(Ν. 3699/2008, αρθ. 7, παρ. 4β)?
Τι να πω! Σηκώνω τα χέρια ψηλά! Όλα τα υπόλοιπα (οδηγίες κλπ κλπ) είναι περιττά!


Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
το ΚΕΔΔΥ ζήτησε τη βοήθεια  της λογοθεραπεύτριας και της εργοθεραπεύτριας του παιδιού γιατί δε μπορούσε. Μα δίνεται παράλληλη στήριξη γιατί δεν φοιτά σε ειδικό νηπιαγωγείο.   

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Το ΚΕΔΔΥ είναι υποχρεωμένο να δεχτεί για αξιολόγηση κάθε παιδί του οποίου ο γονιός κάνει αίτηση.
Αν δεν μπορεί να το αξιολογήσει λόγω χαμηλού νοητικού επιπέδου ή επειδή υποψιάζονται αυτισμό ή κάποια άλλη νευρολογική πάθηση, τότε κάνουν παραπομπή σε παιδοψυχίατρο, παιδονευρολόγο ή όποια άλλη ειδικότητα (που βρίσκεται σε δημόσιο νοσοκομείο) κρίνεται απαραίτητη.
Η γνωμάτευση βασίζεται στη γνωμάτευση αυτών των ειδικοτήτων καθώς και σε περιγραφές και παρατήρηση συμπεριφοράς. Τονίζεται, βέβαια, στη γνωμάτευση ότι δεν ήταν δυνατό να γίνει πλήρης αξιολόγηση γιατί π.χ. δεν συνεργάστηκε το παιδί ή λόγω της κατάστασης του ή ότιδήποτε.

Τώρα, γιατί το παιδί φοιτά στο γενικό σχολείο......αυτό το έκρινε το ΚΕΔΔΥ και δεν είναι κανενός άλλου δουλειά να το κρίνει χωρίς να έχει δει πρώτα το παιδί. Πάντως, για την ιστορία, και μεις έχουμε στείλει παιδί σε γενικό σχολείο ενώ θα έπρεπε να πάει σε ειδικό, γιατί πολύ απλά ο γονιός αρνιόταν να το στείλει στο ειδικό. Και προκειμένου το παιδί να μην πάει καθόλου σχολείο ή να πάει χωρίς καμία βοήθεια, το στείλαμε στο σχολείο του χωριού του με ΠΣ.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.