*

Ψηφοφορία

Δεδομένης της ελλειπής εκπροσώπισης του κλάδου μας σε όλα τα επίπεδα, τι από τα παρακάτω θα σας αντιπροσώπευε και θα συμμετείχατε ενεργα;

Σύσταση Επιστημονικής Ένωσης Προσχολικής/ Πρωτοσχολικής Εκπαίδευσης (ΠΕ60)
30 (40%)
Ενεργοποίηση Πανελλήνιας Ενωσης Αναπληρωτών Νηπιαγωγών (ΠΕΑΝ)
38 (50.7%)
Δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Αναπληρωτών Νηπιαγωγών
7 (9.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 74

Η ψηφοφορία έληξε: Οκτώβριος 30, 2013, 06:26:00 μμ

Αποστολέας Θέμα: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 44857 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 10:56:28 πμ »
Σήμερα που πήγα επίσημα στο σχολείο μου έδωσε η προϊσταμένη μου ένα κάλεσμα ενός αιρετού για συνάντηση αύριο οι νηπιαγωγοί του νομού όλοι μόνιμοι και μη για την δημιουργία ενός οργάνου εκπροσώπησης του κλάδου μας. Δεν γνωρίζω παραπάνω θα πάω αύριο και θα σας πω. Μιλάω για Ρεθυμνο. Τα νεότερα αύριο.

zael,τι ήταν τελικά αυτή η συνάντηση?Περι τίνος πρόκειτε,αφορά αυτο που συζητάμε εδώ για πανελλαδικά ή τοπικά?Πρέπει κάποιος να μας ενημερώσει για αυτή τη συνάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:17 »

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 11:22:12 μμ »
μην εγκαταλειπουμε κοριτσια!!!! ας προταθει μια συναντηση με πιθανη ημερομηνια για να δουμε τη συμμετοχη κ αναλογα να δουμε αν προχωρα η οχι. στην αναγκη ας επικοινωνησουμε προσωπικα βαση των τηλ. που δωσαμε για τη συνταξη της επιστολης-διαμαρτυριας ωστε να οργανωθουμε ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ μπας κ δημιουργησουμε ενα οργανο εκπρωσωπησης μας .........

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 11:28:12 μμ »
μην εγκαταλειπουμε κοριτσια!!!! ας προταθει μια συναντηση με πιθανη ημερομηνια για να δουμε τη συμμετοχη κ αναλογα να δουμε αν προχωρα η οχι. στην αναγκη ας επικοινωνησουμε προσωπικα βαση των τηλ. που δωσαμε για τη συνταξη της επιστολης-διαμαρτυριας ωστε να οργανωθουμε ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ μπας κ δημιουργησουμε ενα οργανο εκπρωσωπησης μας .........

Σωστό!

Αποσυνδεδεμένος helenintza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κ τωρα?τι θα γινει τωρα????
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 08:32:56 πμ »
τελικα ετσι ειναι...οσο διοριζονται ......ξεχνουν ..οι περισσοτεροι....ρανια κανονιστε συναντηση και οποιοσ θελει θα ερθει...αλλα με 5 και 1ο ατομα δε γινεται κατι....γι αυτο το λογο διαλυθηκε και η προηγουμενη πεαν....ειμασταν παντα τα ιδια ατομα...
ας οριστει μια συναντηση, να δουμε ποσοι θα μαζευτουμε κ μετα αποφασιζουμε..αποψη μου κ απο προσωπικη διαθεση, αν γινοταν η συγκεντρωση μεσα σε καποιο σαβ.κο θε εδινε την ευκαιρια να ερθει περισσοτερος κοσμος..πιθανον...ισως..λεμε τωρα... ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:17 »

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:55:12 πμ »
Καλημέρα!

      Μέρες το σκέφτομαι και νομίζω πως συμφωνώ και'γω για Σ/Κ.Υπάρχουν αρκετές συνάδελφοι που παρ'ότι τις πήραν με τη φάση ΕΣΠΑ ,σε διπλανούς νομούς, εντούτοις πηγαινοέρχονται και Σ/Κ επιστρέφουν Αθήνα.Αν συναντηθούμε λοιπόν , εγώ υπολογίζω στην παρουσία τους, όπως σ'εσένα helenintza :P!
     Περιμένω απόψεις και ν'αποφασίσουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα!Να δούμε και που κυμαίνεται η συμμετοχή και αν είμαστε σεβαστός αριθμός, να ζητήσουμε την αίθουσα της ΔΟΕ στην Ξενοφώντος.Διαφορετικά σε καμιά καφετέρια  :-\τουλάχιστον να τα πούμε από κοντά και να οργανωθούμε !

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:29:07 μμ »
Ρανια έχεις δίκιο, πρέπει να γίνει συνάντηση. Σ/Κ είναι η καλυτερη επιλογή για να ερθουν όσοι περισσότεροι μπορούν, το θέμα είναι πως πρέπει να δούμε το θέμα της αίθουσας (σε καφετέρια δεν γίνεται) και πρέπει να εξασφαλίσουμε την παρουσια και του πρωήν Δ.Σ. της ΠΕΑΝ. Να γίνει συνέλευση κι όχι συνάντηση όπου θα παρθούν αποφάσεις για το καταστατικό, θα γίνουν εγγραφές νέων μελών, να δηλωθούν υποψηφιότητες για τον νέο Δ.Σ. της ΠΕΑΝ, θα οργανωθούν περιφέρειες. Το να βρεθούμε απλά για να συζητησουμε δεν έχει νοημα.

Πέραν τουτου, αλήθεια υπάρχει καποια-ος που ενδιαφέρεται να μπει στο Δ.Σ. της ΠΕΑΝ (εγώ προσωπικά ούτε κάν!) κι επίσης είναι καμία που να εργάζεται αναπληρώτρια και να είναι εκλεγμένο μέλος συλλόγου ώστε να έχουμε και λόγο στη ΔΟΕ;

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 07:37:30 μμ »
κορίτσια καλησπέρα..........αυτό που επίσης πρέπει να σκεφτούμε , είναι πως υπάρχουν κοπέλες που δεν θα μπορέσουν να έρθουν ούτε σ/κ, για διαφόρους λόγους (απόσταση, υποχρεώσεις, οικονομικό, κλπ) αλλά είναι διατεθειμένες και να κάνουν εγγραφή και να πληρώσουν τη συνδρομή τους ....... πως μπορεί να γίνει αυτό?
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος helenintza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κ τωρα?τι θα γινει τωρα????
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 04:54:34 πμ »
Καλημέρα!

      Μέρες το σκέφτομαι και νομίζω πως συμφωνώ και'γω για Σ/Κ.Υπάρχουν αρκετές συνάδελφοι που παρ'ότι τις πήραν με τη φάση ΕΣΠΑ ,σε διπλανούς νομούς, εντούτοις πηγαινοέρχονται και Σ/Κ επιστρέφουν Αθήνα.Αν συναντηθούμε λοιπόν , εγώ υπολογίζω στην παρουσία τους, όπως σ'εσένα helenintza :P!
     Περιμένω απόψεις και ν'αποφασίσουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα!Να δούμε και που κυμαίνεται η συμμετοχή και αν είμαστε σεβαστός αριθμός, να ζητήσουμε την αίθουσα της ΔΟΕ στην Ξενοφώντος.Διαφορετικά σε καμιά καφετέρια  :-\τουλάχιστον να τα πούμε από κοντά και να οργανωθούμε !

για να ερθω κ γω το λεω!!! 8) 8) 8)   παει πολυ, αλλα κ μεσα στις διακοπες χριστουγενων εξτρα συναντηη αν οχι η πρωτη , που σιγουρα θα ειναι πιο ευκολο απο αποψη χρονου...αυτα !!παω για το ταξιδι μου!καλημερα! 8)

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 09:10:25 πμ »
Νομίζω η jelenintza έδωσε τη λύση.. στις διακοπές των Χριστουγέννων... που ούτως ή άλλω δεν αργουν!!!!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος χιονάτη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 03:34:16 μμ »
Είναι καλά στις διακοπές.Προσωπικά δεν μπορώ να γράφω τακτικά γιατί όλη μέρα τρέχω...είμαι όμως μέσα σε ό,τι κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος miloupaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 10:42:43 μμ »
Κορίτσια καλησπέρα! Μετά απο καιρό λόγω υποχρεώσεων μιας κ είμαι και εγώ απο τις ''τυχερές'' να το πω που με κάλεσαν μέσω εσπα και συμμετοχής μου σε μεταπτυχιακό γράφω για να σας πω πως σε οτιδήποτε αποφασιστεί είμαι κ εγώ μέσα! Μπαίνω και διαβάζω απλά δεν προλαβαίνω να γράψω. Τι θα γίνει με την εκπροσώπησή μας,είναι κάτι που θα πρέπει να λυθεί άμεσα γιατί ο χρόνος περνάει! Επίσης έχω να σχολιάσω για την απεργία της Τετάρτης οτι πρέπει ολοι να απεργήσουμε! Εγω φυσικά και θα απεργήσω όπως και οι δύο μόνιμες στο σχολείο που εργάζομαι.Δυστυχώς όμως σήμερα που ενημέρωσα με μήνυμα για την απεργία γνωστές μου αναπληρώτριες και μόνιμες δεν απάντησαν καν! Πραγματικά με λυπεί αυτό και ταυτόχρονα με κάνει να αγανακτώ και να σκέφτομαι πως θέλουμε και τα παθαίνουμε! Τι να πω ενημερώστε όσους μπορείτε για την απεργία!!

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:25:38 μμ »
Σας παραθέτω την επιστολή, που συντάξαμε  για να ενημερώσουμε τους γονείς, για τα προβλήματα του νηπιαγωγείου. Ο σύλλογος πρωτοβάθμιας του νομού,  θα μας βοηθήσει να την κοινοποιήσουμε στη ΔΟΕ, αλλά και σε άλλους συλλόγους ανά την Ελλάδα.. Αμέσως μετά θα δημοσιευτεί και στον τοπικό  έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο...

( Αξιότιμοι Γονείς

          Απευθυνόμαστε καταρχήν σε σας, θέλοντας να σας ενημερώσουμε για τα μείζοντα θέματα, που έχουν προκύψει στα νηπιαγωγεία, ως αποτέλεσμα των πρόσφατων αποφάσεων και επιλογών του υπουργείου παιδείας, το οποίο φαίνεται να αντιμετωπίζει με ολότελα λανθασμένο  τρόπο το θεσμό του νηπιαγωγείου και κλονίζει την παιδαγωγική του δομή, οδηγώντας το σε πλήρη απαξίωση και φθίνουσα λειτουργικότητα. Τα αποτελέσματα των αποφάσεων αυτών θα  τα τα βιώσουν δυστυχώς μαζί με εμάς και τα παιδιά του νηπιαγωγείου, τα παιδιά σας, τα παιδιά μας.
         Είμαστε άνεργοι νηπιαγωγοί, οι οποίοι επί σειρά ετών κληθήκαμε, ως αναπληρωτές, να προσφέρουμε τις υπηρεσίες μας σε όλες τις γωνιές της Ελλάδας και ανταποκριθήκαμε χωρίς κανένα δισταγμό, προσφέροντας σε κάθε περίπτωση, όπου και όποτε μας ζητήθηκε, μεταφέροντας ακόμη και τις οικογένειες μας σε κάθε ακριτικό χωριό και νησί, πιστεύοντας στο αδιάκριτο και αδιαπραγμάτευτο δικαίωμα της εκπαίδευσης του κάθε παιδιού.
          - Ο αποκλεισμός της φοίτησης των προνηπίων από τα δημόσια νηπιαγωγεία προκαλεί την αύξηση του οικογενειακού προϋπολογισμού, καθώς είτε καλείστε να πληρώνετε τους ιδιωτικούς παιδικούς ή δημοτικούς  σταθμούς, είτε τα παιδιά σας παραμένουν στο σπίτι, στερώντας από αυτά, για μια ακόμη χρονιά τα οφέλη της προσχολικής αγωγής.
          -  Η αύξηση του αριθμού των παιδιών, ανά νηπιαγωγό, έχει ως συνέπεια τη δημιουργία πολυπληθών τμημάτων. Αυτό το πρόβλημα οδηγεί, παρά την καλή θέληση   της συναδέλφου νηπιαγωγού, να λειτουργεί το νηπιαγωγείο ως χώρος παιδοφύλαξης και όχι ως φορέας εκπαίδευσης.
          -    Η απόφαση του υπουργείου να επιτρέπει την πρόωρη αποχώρηση από το ολοήμερο συντελεί στην κατάργηση του θεσμού του ολοήμερου σχολείου, με αποτέλεσμα πολλοί εργαζόμενοι γονείς,  να βρεθούν σε απόγνωση, όταν θα πρέπει να παίρνουν τα παιδιά τους στις 12.15π.μ
       -       Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα είναι η έλλειψη νηπιαγωγών. Το υπουργείο αρνείται να προσλάβει νηπιαγωγούς με τη δικαιολογία ότι δεν υπάρχουν πιστώσεις από τον κρατικό προϋπολογισμό. Έτσι πολλά νηπιαγωγεία είναι ακόμη και σήμερα κλειστά ή υπολειτουργούν. Ο θεσμός του Νηπιαγωγείου αντιμετωπίζει πλέον το φάσμα της απαξίωσης
    -  Θεωρήσαμε λοιπόν ευθύνη μας, ως νηπιαγωγοί αλλά και ως γονείς,   την ενημέρωσή σας για τη σημερινή κατάσταση και τους κινδύνους που εγκυμονούν  στο άμεσο μέλλον για  τα παιδιά μας και σας θέλουμε αρωγούς και συμπαραστάτες στον αγώνα που ξεκινήσαμε για το αδιαπραγμάτευτο  δικαίωμα του κάθε παιδιού στη δημόσια, δωρεάν παιδεία!

                                                    Αδιόριστοι Αναπληρωτές Νηπιαγωγοί )




Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:53:01 μμ »
Σοφία μου η επιστολή πάρα πολύ καλή περιεκτικότατη,  σφαιρική και σύντομη .....μπράβο σας ... και επίσης συγχαρητήρια για τις κινήσεις :) :)
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πρόθεση Δημιουργίας Οργάνου Εκπροσώπησης ΠΕ60
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 05:00:07 μμ »
την επιστολή αυτή μπορείτε ελεύθερα αν θέλετε να την κοινοποιήσετε όπου νομίζεται και σεις ότι θα ακουστούμε περισσότερο, αλλά και να ευασθητοποιησουμε τους γονείς. Άλλωστε  η υπογραφή είναι άνεργοι, αδιόριστοι αναπληρωτές οπότε μας αφορά όλους..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162244
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.