*

Αποστολέας Θέμα: Με το ζόρι απόσπαση ενώ έχω 5 ώρες στην οργανική μου θέση - Ηράκλειο Κρήτης  (Αναγνώστηκε 3582 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MarPap11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το ΠΥΣΔΕ έχει το δικάιωμα να σε υποχρεώσει να κάνεις απόσπαση από το σχολείο (που είναι η οργανική σου) σε άλλο σχολείο εκτός πόλης, με το δικαιολογητικό ότι δεν υπάρχουν άλλες ώρες στην πόλη, και με αποτέλεσμα να τρέχω σε χωριά (σε 2 άλλα γυμνάσια εκτός του δικού μου να συμπληρώνω 21 ώρες).Θέλω να κρατήσω την οργανική μου (5 ώρες) και να συμπληρώνω σε επαρχιακά σχολεία ( άλλες 16 ώρες) και όχι ΜΟΝΟ σε επαρχιακά σχολεία (21 ώρες) και να αφήσω την οργανική μου τελείως επειδή έτσι βολεύει το ΠΥΣΔΕ. Πως μπορώ να μπλοκάρω την απόφαση!! Σημ.: έκανα αίτηση θεραπείας αλλά αργεί πολύ!!(ύποπτα). Κάποια λύση;;;;     


                                                                                                           ΚΑΘ/ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το ΠΥΣΔΕ έχει το δικάιωμα να σε υποχρεώσει να κάνεις απόσπαση από το σχολείο (που είναι η οργανική σου) σε άλλο σχολείο εκτός πόλης, με το δικαιολογητικό ότι δεν υπάρχουν άλλες ώρες στην πόλη, και με αποτέλεσμα να τρέχω σε χωριά (σε 2 άλλα γυμνάσια εκτός του δικού μου να συμπληρώνω 21 ώρες).Θέλω να κρατήσω την οργανική μου (5 ώρες) και να συμπληρώνω σε επαρχιακά σχολεία ( άλλες 16 ώρες) και όχι ΜΟΝΟ σε επαρχιακά σχολεία (21 ώρες) και να αφήσω την οργανική μου τελείως επειδή έτσι βολεύει το ΠΥΣΔΕ. Πως μπορώ να μπλοκάρω την απόφαση!! Σημ.: έκανα αίτηση θεραπείας αλλά αργεί πολύ!!(ύποπτα). Κάποια λύση;;;;     


                                                                                                           ΚΑΘ/ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Εχουν δικαίωμα να σου στερήσουν με το ζόρι τις 5 ώρες της οργανικής σου; Μόνο λογικό δε φαίνεται κάτι τέτοιο.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν υποθέσουμε πως κρατούσες το 5ωρο της οργανικής σου, τα σχολεία στα οποία σε έχουν στείλει τώρα βρίσκονται σε απόσταση λογική από την πόλη; εννοώ θα ήταν εφικτή η διάθεσή σου σε αυτά ή είναι ιδιαιτέρως απομακρυσμένα και απαιτούν να μείνει κάποιος εκεί κοντά;
Δεν ξέρω αν υπάρχει ή όχι λογική τελικά στην ενέργειά τους αυτή, απλώς, αν τα σχολεία αυτά είναι σε λογική χιλιομετρική απόσταση από την πόλη, γιατί να μη διεκδικήσεις τη διάθεση (αντί για την απόσπαση) σε αυτά;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και μένα δε μου φαίνεται λογικό να βασίζεται κάπου η απόφασή τους  αυτή.
προσπάθησε να επικοινωνήσεις με κάποιο αιρετό της περιοχής για να υποστηρίξει την ένστασή σου κ να σου πει γενικά τι παίζει.καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MarPap11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν υποθέσουμε πως κρατούσες το 5ωρο της οργανικής σου, τα σχολεία στα οποία σε έχουν στείλει τώρα βρίσκονται σε απόσταση λογική από την πόλη; εννοώ θα ήταν εφικτή η διάθεσή σου σε αυτά ή είναι ιδιαιτέρως απομακρυσμένα και απαιτούν να μείνει κάποιος εκεί κοντά;
Δεν ξέρω αν υπάρχει ή όχι λογική τελικά στην ενέργειά τους αυτή, απλώς, αν τα σχολεία αυτά είναι σε λογική χιλιομετρική απόσταση από την πόλη, γιατί να μη διεκδικήσεις τη διάθεση (αντί για την απόσπαση) σε αυτά;

Τα χωριά είναι πολύ κοντά στην πόλη.Αλλα μου κάνουν τους δύσκολους για (άκουσον άκουσον) την οργανική μου!!! Γι'αυτό ρωτάω εάν στέκει νομικά αυτό ή να διεκδικήσω με "θάρρος" την θέση μου!!!

Αποσυνδεδεμένος MarPap11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και μένα δε μου φαίνεται λογικό να βασίζεται κάπου η απόφασή τους  αυτή.
προσπάθησε να επικοινωνήσεις με κάποιο αιρετό της περιοχής για να υποστηρίξει την ένστασή σου κ να σου πει γενικά τι παίζει.καλή τύχη!
επικοινώνησα με κάποιον αιρετό, αλλά μου τα "μασάει".Δηλ. "θα το δούμε στο επόμενο συμβούλιο.....μπλα,μπλα,μπλα" έχει περάσει ένας μήνας από τότε...δώσανε σε άλλη συνάδελφο την οργανική μου, κι επειδή την έστειλαν σε χωριό που δεν ήθελε, πήρε άδεια άνευ αποδοχών κι έφυγε...... οπότε πάλι κενή η θέση μου!!!  Εγώ ρωτάω εάν "στέκει" νομικά να μου στερούν την οργανική μου έστω και με αυτές τις 5 ώρες που έχω!!!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τα χωριά είναι πολύ κοντά στην πόλη.Αλλα μου κάνουν τους δύσκολους για (άκουσον άκουσον) την οργανική μου!!! Γι'αυτό ρωτάω εάν στέκει νομικά αυτό ή να διεκδικήσω με "θάρρος" την θέση μου!!!

Κοίτα, νομίζω πως πρέπει να διεκδικήσεις τη θέση σου. Αυτό είναι το νόημα της οργανικής άλλωστε. (Όσο υπάρχουν ακόμα και οργανικές δηλαδή! :P) Το "δε με κουνάει κανείς αν δε θέλω εγώ να φύγω". Παλιά είχα ακούσει κάποιον να ορίζει την οργανική ως "είναι η καρέκλα μου, έχει επάνω το όνομά μου". Εγινα κατανοητή;
5 ώρες, έστω 5 ώρες. Εχεις δικαίωμα να τις δουλέψεις στη θέση σου. Θα έλεγα - αν και δε γνωρίζω επισταμένως τα διοικητικά- να ετοιμάσεις ένα χαρτί που να ρωτάς βάσει ποιου νόμου σε υποχρεώνουν να αποσπαστείς από την οργανική σου παρά τη θέλησή σου, ενώ υπάρχουν κάποιες ώρες, εστω λίγες εκεί.
 Επικοινώνησες με κανέναν αιρετό; υποτίθεται πως γι αυτό τους ψηφίζουμε, για να μπορούμε να επικοινωνούμε μαζί τους για να ρωτήσουμε τι ισχύει και να τους ζητάμε να υποστηρίζουν τα δίκαια αιτήματά μας...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος MarPap11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κοίτα, νομίζω πως πρέπει να διεκδικήσεις τη θέση σου. Αυτό είναι το νόημα της οργανικής άλλωστε. (Όσο υπάρχουν ακόμα και οργανικές δηλαδή! :P) Το "δε με κουνάει κανείς αν δε θέλω εγώ να φύγω". Παλιά είχα ακούσει κάποιον να ορίζει την οργανική ως "είναι η καρέκλα μου, έχει επάνω το όνομά μου". Εγινα κατανοητή;
5 ώρες, έστω 5 ώρες. Εχεις δικαίωμα να τις δουλέψεις στη θέση σου. Θα έλεγα - αν και δε γνωρίζω επισταμένως τα διοικητικά- να ετοιμάσεις ένα χαρτί που να ρωτάς βάσει ποιου νόμου σε υποχρεώνουν να αποσπαστείς από την οργανική σου παρά τη θέλησή σου, ενώ υπάρχουν κάποιες ώρες, εστω λίγες εκεί.
 Επικοινώνησες με κανέναν αιρετό; υποτίθεται πως γι αυτό τους ψηφίζουμε, για να μπορούμε να επικοινωνούμε μαζί τους για να ρωτήσουμε τι ισχύει και να τους ζητάμε να υποστηρίζουν τα δίκαια αιτήματά μας...
επικοινώνησα με κάποιον αιρετό, αλλά μου τα "μασάει".Δηλ. "θα το δούμε στο επόμενο συμβούλιο.....μπλα,μπλα,μπλα" έχει περάσει ένας μήνας από τότε...δώσανε σε άλλη συνάδελφο την οργανική μου, κι επειδή την έστειλαν σε χωριό που δεν ήθελε, πήρε άδεια άνευ αποδοχών κι έφυγε...... οπότε πάλι κενή η θέση μου!!!  Εγώ ρωτάω εάν "στέκει" νομικά να μου στερούν την οργανική μου έστω και με αυτές τις 5 ώρες που έχω!!!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
επικοινώνησα με κάποιον αιρετό, αλλά μου τα "μασάει".Δηλ. "θα το δούμε στο επόμενο συμβούλιο.....μπλα,μπλα,μπλα" έχει περάσει ένας μήνας από τότε...δώσανε σε άλλη συνάδελφο την οργανική μου, κι επειδή την έστειλαν σε χωριό που δεν ήθελε, πήρε άδεια άνευ αποδοχών κι έφυγε...... οπότε πάλι κενή η θέση μου!!!  Εγώ ρωτάω εάν "στέκει" νομικά να μου στερούν την οργανική μου έστω και με αυτές τις 5 ώρες που έχω!!!!

Προσωπικά θεωρώ ότι δε στέκει με τίποτα. Δεν μπορώ όμως να σε παραπέμψω σε κάποιο έγγραφο που να σε καλύπτει. Ας ελπίσουμε να δει το θέμα σου κάποιο μέλος με διοικητικές γνώσεις και να σε καθοδηγήσει κατάλληλα.
Δεν έχω ξανακούσει ποτέ τέτοια περίπτωση. Εύχομαι η ταλαιπωρία σου να λήξει σύντομα.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
όχι, δε στέκει νομικά να σου στερήσουν το 5ωρο της οργανικής σου, αυτή είναι η δική μου γνώμη και τη βασίζω στο
άρθρο 12 παρ 2 του πδ 100/97:
οι διατάξεις του άρθρου 14 του ΠΔ 50/96 (για τις οργανικές υπεραριθμίες) εφαρμόζονται και στην περίπτωση των λειτουργικών υπεραριθμιών που διαπιστώνονται κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της ρυθμίσεως της υπεραριθμίας.
ΥΓ κάποτε μου είχε τύχει και εμένα τέτοια περίπτωση, επικαλέστηκα το παραπάνω και έγινε δεκτό.
Παραμένεις στην οργανική σου και διατίθεσαι για συμπλήρωση ωραρίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2013, 08:26:37 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Οταν συμπληρωσες το εντυπο δηλωσης προτιμησης ηταν για συμπληρωση ωραριο, λειτουργικα υπεραριθμου ή αποσπασης;

Αποσυνδεδεμένος mar_h

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Οταν συμπληρωσες το εντυπο δηλωσης προτιμησης ηταν για συμπληρωση ωραριο, λειτουργικα υπεραριθμου ή αποσπασης;
Στο ΠΥΣΔΕ Ηρακλείου ακολουθείται η εξής μέθοδος: Αυτός με τα περισσότερα μόρια μετάθεσης, επιλέγει αν θα βγει υπεράριθμος, αλλιώς προχωράνε στον επόμενο του σχολείου. Σε αυτόν που βγαίνει τελικά υπεράριθμος, του δίνουν μία αίτηση απόσπασης, την οποία συμπληρώνει με το σχολείο που, ουσιαστικά, τον υποχρεώνουν να πάει. Τι κερδίζουν με αυτό; Επειδή λογίζεται ως απόσπαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας(!), τα μόρια που μετράνε στην διεκδίκηση των εναπομείναντων αυτών θέσεων, είναι τα μόρια απόσπασης και όχι τα μόρια μετάθεσης που προβλέπεται. Λογικά λοιπόν, θα έδωσαν έντυπο απόσπασης. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Ο αιρετός μάλλον τα μασάει γιατί θέλουν να βολέψουν κάποιον ημέτερο.........................     αυτά!  :(
  

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πιθανότατα να έχει λύσει το θέμα ο/η συνάδελφος που ξεκίνησε τη συζήτηση, αλλά εδώ  http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CE%AC-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%B1-%CE%BD%CE%B1%CE%BE%CE%AC%CE%BA%CE%B7

λέει ξεκάθαρα ότι :
β) Εντός 10 ημερών, καλούνται οι συνάδελφοι, ανά ειδικότητα στη σχολική μονάδα που υπάρχει η θέση της υπεραριθμίας, να την αποδεχτούν ή όχι. Αν δεν υπάρχει αποδοχή, υπεράριθμος ορίζεται ο τελευταίος τοποθετηθείς (αν πρόκειται για μία θέση) ενώ αν έχει γίνει δήλωση αποδοχής της, ορίζεται υπεράριθμος ο αρχαιότερος τοποθετηθείς στο σχολείο, από αυτούς που την αιτούνται.
 
Γιατί στο πυσδε Ηρακλείου βγάζουν υπεράρριθμο αυτόν με τα περισσότερα μόρια μετάθεσης; Είναι νόμιμο αυτό;

Εγώ βγήκα λειτουργικά υπεράρριθμη στο σχολείο μου και ερωτήθηκα αν θέλω να διατηρήσω τις ώρες της οργανικής μου ή όχι. Απάντησα ναι και στη συνέχεια τοποθετήθηκα και σε ένα άλλο σχολείο όμορο γιατί δεν υπήρχε στην ίδια ομάδα λειτουργικό κενό πάνω από 12 ώρες. Συμπλήρωσα αίτηση κάλυψης λειτουργικού κενού, όχι συμπλήρωσης ωραρίου ούτε απόσπασης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.