*

Αποστολέας Θέμα: Δ φάση φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 81231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δ φάση φιλολόγων
« στις: Οκτώβριος 22, 2013, 01:58:48 μμ »
Ανοίγει τη Δ φάση...λογικά θα είναι με ΖΕΠ και ΑΜΩ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:03 »

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 11:15:02 μμ »
ΖΕΠ, δυστυχώς, δε θα πάρει.

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 12:26:27 μμ »
smet είχαμε πει να μην ξανανοίξεις θέμα εσύ! Άντε πάλι θα μας προσπεράσει και αυτή η φάση...ποιος λέει ότι είμαι προληπτική;;;;

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 12:42:46 μμ »
Θυμίστε μου, πόσοι ΠΕ02 έχουν προσληφθεί μέχρι σήμερα ως ΑΚΩ;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:03 »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 12:48:12 μμ »
Σε τρεις φάσεις 172 φιλόλογοι. Ελάχιστοι και σε εκκλησιαστικά και καλλιτεχνικά αλλά δεν έχω αριθμούς.

Όχι καλλιτεχνικά, πειραματικά εννοούσα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2013, 01:01:28 μμ από tonik »
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος katerinafr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 12:49:33 μμ »
172 είναι οι ακω.Πιστεύετε ότι θα γίνει κι άλλη φάση; Εγώ δε νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος ioangeo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 02:22:13 μμ »
Να με συγχωρέσετε για το συναισθηματισμό, μα δε μπορώ να μην πω πόσο με πληγώνει να μπαίνω μέσα στο pde Οκτώβρη μήνα και να είναι έρημο, σιγή... δε μιλά κανείς και τι να πει... Πέρσι τέτοια εποχή έμπαινα, αν και δεν έγραφα, και υπήρχε τόση κίνηση, τόση αναμονή... Πόσοι είναι οι άνεργοι αναπληρωτές φέτος;να ναι 10000 σύνολο; Κανείς δεν το ξέρει, κανείς δεν το σκέφτεται εκτός από τους ίδιους και τις οικογένειές τους... Δεν ανήκουν σε αυτούς που απολύθηκαν, δεν ανήκουν σε αυτούς που εργάζονται, δεν ανήκουν πουθενά! Δεν άκουσα να γίνεται καν λόγος γι αυτούς στην περίφημη απεργία του Σεπτέμβρη που θα κλιμακωνόταν, αλλά έμεινε στο θα. Και λέω ότι ναι πρέπει να ενωθούν οι φωνές μας και να ακουστούν, αν και οφείλω να ομολογήσω ταυτόχρονα μια ηττοπάθεια να με έχει καταλάβει... και οργή >:(

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 04:17:43 μμ »
Απλώς ηττηθήκαμε. Η Αλεξάνδρεια έχει χαθεί, την αποχαιρετήσαμε σαν έτοιμοι από καιρό και τώρα πάμε γι'άλλες πολιτείες. Τί να κάνουμε, να ξεροσταλιάζουμε όλη μέρα στο pde; Να κλαίμε τη μοίρα μας; Να πολεμάμε τους ανεμόμυλους σαν το Δον Κιχώτη που διαβάζαμε παιδιά;
 Προσωπικά έχω περάσει από όλες τις φάσεις. Κλάμα, αυπνία, τύψεις, νεύρα,αρρώστεια, απογοήτευση, μαχητικότητα, παραίτηση...
 Λοιπόν, δεν ξέρω σε ποια φάση βρίσκεσαι τώρα, εγώ νομίζω ότι απλά μου τελείωσε που λένε... Κοιτάζω τον ήλιο και εκτιμώ την κάθε στιγμή που ζω γιατί όταν τελείωσε όλο αυτό, απλά συνειδητοποίησα ότι ξόδεψα τα τελευταία 10 χρόνια της ζωής μου σα βλάκας. Και όσο θυμό κι αν μου προκαλούσε αυτό, το άφησα λίγο λίγο να ξεθυμάνει, γιατί δεν είναι ζωή αυτή που ζούσα.
 Σε τελευταία ανάλυση, είναι απλά μια δουλειά που δίνει στην καλύτερη ένα 700αρι μακριά από το σπίτι σου. Αξίζει να χαλιέσαι;
 Και όλα αυτά τα γράφω εγώ, που ζούσα για την εκπαίδευση, ήταν το όνειρο της ζωής μου. Αποφάσισα να μην σταματήσω να ασχολούμαι με αυτό, απλά θα το συνεχίσω σε επίπεδο σπουδών πια. Επαγγελματικά, μόνο αν τύχει, αλλιώς θα κυνηγήσω κάποιον άλλο τομέα...

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 04:46:37 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ως προς τα συναισθήματα!!!Απογοήτευση,θλίψη ,θυμός,πικρία!! Aλλά μήπως απλά χάσαμε μια μάχη και όχι τον πόλεμο;;;Πρέπει να αγωνιστούμε, να ενωθούμε και να ξεσηκωθούμε!  Να κινητοποιηθούμε!  Όσο δεν αντιδρούμε πιστεύουν οι του Υπουργείου ότι όλα ειναι καλά!! Πρέπει να παλέψουμε για το επάγγελμά μας, για το δημόσιο σχολείο,  και για τους μαθητές μας!Μα πάνω από όλα το χρωστάμε στους εαυτούς μας μετά από ΟΛΑ αυτά που έχουμε υποστεί τα τελευταία χρόνια!! Είναι χρέος μας και πλέον και ανάγκη!!Λέγαμε κάτι για κινητοποίηση και με άλλες ειδικότητες...κάτι για κοινή επιστολή...για  από κοινού συνάντηση μας...  ;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος margar1978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 05:02:29 μμ »
Και αυτο το 700αρι μακρια απο το σπιτι σου για ποσα χρονια να σου αρκει;Εγω εχω 2 μικρα και δεν τιθεται θεμα για μακρια αλλα και αυτοι που δεν εχουν,τι θα κανουν ρε παιδια;Για ποσο να κανεις τον μ.....α;αφου δεν τιθεται πλεον θεμα διορισμου;Καποια στιγμη δεν θες να στρωσεις τη ζωη σου;Το πραγμα καπου πρεπι να σταματησει και να ρολαρει ξανα στο φυσιολογικο με τους διορισμους,μεχρι τοτε προτιμω να καθομαι σπιτι μου απο το να ξοδεψω κι αυτα τα λιγα ετοιμα που εχω και να ταλαιπωρω την οικογενεια μου στα Δωδεκανησα και τις Κυκλαδες.Σιγα τι χασαμε φετος....

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 05:05:01 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ως προς τα συναισθήματα!!!Απογοήτευση,θλίψη ,θυμός,πικρία!! Aλλά μήπως απλά χάσαμε μια μάχη και όχι τον πόλεμο;;;Πρέπει να αγωνιστούμε, να ενωθούμε και να ξεσηκωθούμε!  Να κινητοποιηθούμε!  Όσο δεν αντιδρούμε πιστεύουν οι του Υπουργείου ότι όλα ειναι καλά!! Πρέπει να παλέψουμε για το επάγγελμά μας, για το δημόσιο σχολείο,  και για τους μαθητές μας!Μα πάνω από όλα το χρωστάμε στους εαυτούς μας μετά από ΟΛΑ αυτά που έχουμε υποστεί τα τελευταία χρόνια!! Είναι χρέος μας και πλέον και ανάγκη!!Λέγαμε κάτι για κινητοποίηση και με άλλες ειδικότητες...κάτι για κοινή επιστολή...για  από κοινού συνάντηση μας...  ;;;;;;;;;
++++++++
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 06:44:37 μμ »
η διαμαρτυρία πρέπει να γίνει και πρέπει να πιέσουμε. ή πίεση πάντα κάτι αποδίδει.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 11:12:10 μμ »
Να με συγχωρέσετε για το συναισθηματισμό, μα δε μπορώ να μην πω πόσο με πληγώνει να μπαίνω μέσα στο pde Οκτώβρη μήνα και να είναι έρημο, σιγή... δε μιλά κανείς και τι να πει... Πέρσι τέτοια εποχή έμπαινα, αν και δεν έγραφα, και υπήρχε τόση κίνηση, τόση αναμονή... Πόσοι είναι οι άνεργοι αναπληρωτές φέτος;να ναι 10000 σύνολο; Κανείς δεν το ξέρει, κανείς δεν το σκέφτεται εκτός από τους ίδιους και τις οικογένειές τους... Δεν ανήκουν σε αυτούς που απολύθηκαν, δεν ανήκουν σε αυτούς που εργάζονται, δεν ανήκουν πουθενά! Δεν άκουσα να γίνεται καν λόγος γι αυτούς στην περίφημη απεργία του Σεπτέμβρη που θα κλιμακωνόταν, αλλά έμεινε στο θα. Και λέω ότι ναι πρέπει να ενωθούν οι φωνές μας και να ακουστούν, αν και οφείλω να ομολογήσω ταυτόχρονα μια ηττοπάθεια να με έχει καταλάβει... και οργή >:(

Γυρω στους 10.000 πρεπει να ειναι.. Και οπως τα λες δεν ανηκουν πουθενα. Στενοχωριεμαι πραγματικα για ολους τους συναδελφους που βρεθηκανε σε αυτη τη θεση και για το μελλον μας  :-[

Αποσυνδεδεμένος mother 34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 09:49:30 πμ »
καλη μερα συναδελφοι! αναρωτιεμαι μετα τις χθεσινες προσληψεις των υπολοιπων κλαδων εχουμε κατι να περιμενουμε οι φιλολογοι? ξερει κανεις καμια πληροφορια η το ξεχασαμε πια οριστικα για φετος... >:(?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.