*

Αποστολέας Θέμα: Δ φάση φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 81629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος labc81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:35:09 μμ »
Ειναι απο τις 972 αυτες;;;;;;;;


έχει φοβηθεί το μάτι μας πλέον....νομίζω φέτος εμάς τους φιλόλογους μας έχει υπό διωγμώ ... :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:15:25 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:56:47 μμ »

έχει φοβηθεί το μάτι μας πλέον....νομίζω φέτος εμάς τους φιλόλογους μας έχει υπό διωγμώ ... :(

Παρομοίως...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος koju

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #128 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 11:06:36 μμ »
ποτε λετε να βγει η νεα δραση των 900 και??

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #129 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 10:01:28 πμ »
Καλημέρα.Απ'ότι φαίνεται θα φτάσουν τα χριστούγεννα για να δούμε προσλήψεις στη "νέα δράση"που για μας πιστεύω θα είναι το ίδιο έργο που βλέπουμε απ' την αρχή της χρονιάς!Προσωπικά συνάδελφοι έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είμαστε ο στόχος του υπουργείου οι πε 02,ότι θέλουν να μας εξαφανίσουν ως ειδικότητα,γι'αυτό φρόντισαν σε μας να μειώσουν τόσο πολύ τις προσλήψεις.Ακόμα και οι μουσικοί είναι πιο απαραίτητοι στα σχολεία.Αναρωτιέμαι, αυτούς δεν τους επηρέασε η αύξηση ωραρίου,δεν είχαν μόνιμο προσωπικό στην ειδικότητά τους?430 περίπου μουσικοί,άρα αντιλαμβανόμαστε ότι όλες οι ειδικότητες έχουν μεγάλα κενά εκτός από μας.Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι αδιαφορούν και για την ενισχυτική.Νομίζω ότι πρέπει να πάρουμε τα παλούκια και να μαζευτούμε όλοι οι φιλόλογοι έξω από το υπουργείο,όπως έκαναν και οι σε διαθεσιμότητα,γιατί από όλους τους αναπληρωτές εμείς την πληρώσαμε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:15:25 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #130 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 10:28:58 πμ »
ετσι πρέπει. Πόσοι δώσαμε ΑΣΕΠ; 150000; Οι 50000 δεν ενδιαφερονται; Εγω ζω 100χλμ. μακρια από Θεσσαλονικη και ειμαι διατεθειμένη να κατεβω Αθήνα για να στηθω εξω από το υπουργείο και να τα ψάλλουμε λίγο στον Υπουργό. άλλωστε τόσα και τόσα χλμ. έχουμε κάνει. Τώρα θα κολλήσουμε;

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #131 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 10:41:28 πμ »
Καλημερα σε ολους ! οσο περνα ο καιρος αυτο που γινεται ειναι πιο απιστευτο και απο το απιστευτο...αυτη η δραση η λεγομενη ειναι οι του κρατικου προυπολογισμου αναπληρωτες που θα ενταχθουν στον ΕΣΠΑ?? και αντε πες πως παιρνει Π02 ποσοι να ναι αφου ειναι λιγα τα κενα με τα μαγειρεματα και τις  β'αναθεσεις.παραδειγμα για την περιοχη που ενδιαφερομαι εγω υπαρχει 1 κενο...και σε αλλες περιοχες καπως ετσι ειναι..τι να περιμενει κανεις...

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #132 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:17:48 πμ »
Πείτε και κανένα όχι στην υπερωρία, μόνιμοι ή αναπληρωτές! Τόσο πολυπληθής και υποταγμένος κλάδος..Βλέπω τους διοικητικούς των ΑΕΙ- βύσματα ή όχι- έχουν στηλώσει τα πόδια  3 μήνες τώρα. Και το Μάιο που παίχτηκε όλο το παιχνίδι έβλεπα τους συναδέλφους χαλαρούς κι ως ένα βαθμό ανακουφισμένους από την απόφαση των πουλημένων συνδικαλιστών μας. Το υπυργείο και οι ΔΔΕ κάνουν πάρτυ με την απραξία μας.Εμείς το πληρώσαμε αυτό αλλά είναι αργά πια

Αποσυνδεδεμένος labc81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #133 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:50:24 πμ »
Παιδιά καλημέρα.Χθες πήρε τηλέφωνο η φίλη μου στο Υπουργείο για την ενισχυτική και της είπε :θα αρχίσει άμεσα...η φίλη μου τους τα έχωσε και αυτή απαθέστατη,Εγώ πάντως είμαι μέσα σε οποιαδήποτε διαμαρτυρία.
Τέτοια είναι η οργή μου που μέχρι και αυγά είμαι έτοιμη να του πετάξω στο κεφάλι του .....υπουργού....για να μην αρχίσω τα ''κομπλιμέντα'' από εδώ..fiora βέβαια,.,.παίρνει μουσικούς....κτλ ότ ι άλλο..δίνει την ιστορία στους ξενόγλωσσους...κάνει ό τι μπορεί για να μην έχουν τα παιδιά μας σωστή παιδεία....Είμαι και μάνα και έχω νευριάσει απίστευτα...θέλω τα αγγλικά από καθηγητή αγγλικών και τα αρχαία από τον φιλόλογο..τόσο υπερβολικό ειν αυτό δλδ που ζητάμε???αν είναι δυνατόν...θυμάμαι πριν χρόνια πήγαν οι νηπιαγωγοί να διεκδικήσουν πρώτη κ δεύτερα δημοτικού και έπεσε πάνω ο σύλλογος των δασκάλων και φύγαν άπραγοι,,,εμείς γιατί δλδ να τα ανεχόμαστε όλα???λίγο διάβασμα έχουμε ρίξει???φφφφ sorry αλλά ''τα έχω πάρει'' απίστευτα...

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #134 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 12:39:30 μμ »
labc είναι έτσι όπως τα λες.Φοβάμαι ότι σε λίγες μέρες θα προσλάβουν αναπληρωτές αγγλικών στη β/μια που υποτίθεται ότι οι μόνιμοι δεν συμπλήρωναν ωράριο και τους έδωσε το Σεπτέμβρη β΄ ανάθεση την ιστορία,ενώ αρχικά ήταν μόνο για θεολόγους και κοινωνιολόγους.Πώς το δεχόμαστε αυτό οι φιλόλογοι?Μήπως μας "ψέκασαν"?Γιατί να μην απαιτήσουμε από το υπουργείο τώρα να βγάλει τροπολογία τη στιγμή που υπάρχει ΕΣΠΑ,ώστε αν έχει κενά σε πε 06 να τα δώσει πρώτα υποχρεωτικά στους μόνιμους που είναι η πρώτη τους ανάθεση και να αφήσουν τις ιστορίες που είναι δικά μας  κενά?Και προς θεού μη θεωρηθεί ότι τα βάζω με τους συναδέλφους των αγγλικών ,ασφαλώς και αυτοί να δουλέψουν θέλουν,αλλά όχι σε βάρος μας.Και μεις ανάγκες έχουμε.Αναμφίβολα και αυτοί στη θέση μας το ίδιο θα ένιωθαν και θα έλεγαν.Νομίζω το παράπονό μας είναι βάσιμο.Τι είμαστε εμείς οι μ@@@κες της υπόθεσης? Καθόμασστε εδώ να βλέπουμε τις ανισότητες και πώς θα κατανεμηθεί το ΕΣΠΑ?Συνάδελφοι σπουδάσαμε και μας κοροϊδεύουν και για την ενισχυτική και για όλα...Γιατί δε μαζευόμαστε όλοι οι φιλόλογοι ,αναπληρωτές και μη,μικροί και μεγάλοι να κάνουμε διαμαρτυρία στο υπουργείο?Μόνο τα ατομικά συμφέροντα κοιτάμε?Ε λοιπόν μην τρέφουμε αυταπάτες, απ'όλες αυτές τις μεθοδεύσεις του υπουργείου δε θα γλιτώσει κανείς!

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #135 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 12:44:28 μμ »
Πότε θα τα πούμε έξω από το Υπουργείο; Η ενισχυτική έχετε ήδη καταλάβει ότι θα αργήσει! Οι δικαιολογίες είναι ποικίλες. Από συμβούλους μέχρι υφισταμένους. Γι'αυτό χρειάζεται πιο δυναμική παρουσία.

Αποσυνδεδεμένος antoniat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #136 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 12:56:04 μμ »
Σε γυμνασιο της Αθηνας, δωθηκαν χθες χαρτια για να συμπληρωσουν ξανα τα παιδια για ενισχυτικη και επρεπε να τα επιστρεψουν ολοι σημερα.Επισης ενω στην αρχη της χρονιας που ειχαν ξαναδηλωσει,τους ειχαν πει οτι το κεντρο θα ηταν στο κοντινο λυκειο,το χθεσινο χαρτι,ελεγε οτι η ενισχυτικη θα γινει στο γυμνασιο τους...

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #137 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 01:04:30 μμ »
Τι σημαίνει αυτό ότι κάνουν πάλι αιτήσεις οι μαθητές για ενισχυτική?Ή ότι θα γίνει σε όλα τα γυμνάσια?Πραγματικά δεν καταλαβαίνω...Αν την οργανώνουν ξανά από την αρχή καταστραφήκαμε!Δε θα γίνειούτε τον Απρίλιο!Μήπως "φτιάχνονται"στο υπουργείο που τους τηλεφωνούμε και αγωνιούμε?Γιατί δε βγαίνει ένας να απαντήσει επίσημα?Τι είμαστε?Αν μη τι άλλο δικαιούμαστε μια απάντηση.Νομίζω ήρθε η ώρα να διαμαρτυρηθούμε δυναμικά.Όλοι ξεσηκώθηκαν κι εμείς τι κάνουμε?Ακόμη και οι σχολικοί φύλακες είναι πιο δυναμικοί.Εμείς κατά τ'άλλα διαβάσαμε και τρέξαμε...Καλά μας κάνουν!

Αποσυνδεδεμένος labc81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #138 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 01:09:48 μμ »
fiora με πρόλαβες στο μνμ...

Λοιπόν ,λέω να απευθυνθούμε σε πασαφ να έχουμε κάποιον δλδ να μας οργανώσει για να μαζευτούμε πολλοί ,και να κάνουμε διαμαρτυρία έξω από το υπουργείο παιδείας για να μην πω ότι τόσοι πολλοί που είμαστε συλλαλητήριο θα πρεπε να κάνουμε και εμείς και τα νέα παιδιά που βγαίνουν και δεν πρόκειται να δουλέψουν ΠΟΤΕ...

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ φάση φιλολόγων
« Απάντηση #139 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 01:38:25 μμ »
Δεν ξέρω πώς θα οργανωθούμε και εύχομαι να γίνει.Εγώ πάντως σε προσωπικό επίπεδο θα απευθυνθώ σε βουλευτή της πόλης μου και θα του ζητήσω να παρέμβει και να θέσει το ερώτημα στο υπουργείο μας με τις τόσες ανισότητες,"πώς γίνεται να υπάρχουν κενά σε πε 06 στη β/θμια τη στιγμή που οι πε 06 μόνιμοι συμπληρώνουν ωράρια με τις ιστορίες?Γιατί να προσληφθουν  πε 06 αναπληρωτές στη β/θμια κι εμείς να στοιβαζόμαστε στους πίνακες άνεργοι και να λέμε δεν υπάρχουν κενά στην ειδικότητά μας,αφού στην ουσία δικά μας ήταν τα κενά?"Εκλογές έρχονται,οι αδικίες πρέπει να ακούγονται προς τα έξω κι όχι να καθόμαστε στα πληκτρολόγια και να κοιτάμε πώς προσλαμβάνονται όλοι οι άλλοι...Ας τους δείξουμε ότι έχουμε αντιληφτεί επιτέλους ότι δικά μας ήταν τα κενά και ότι μας οφείλουν μια εξήγηση αναφορικά με το λόγο που τους οδηγεί στο να επιτίθενται τόσο στον κλάδο μας και γιατί μας εμπαίζουν ακόμη και στην ενισχυτική.Αν δεν ήμασταν ο στόχος τους δε θα συνέβαιναν όλα αυτά και φέτος θα δούλευαν τουλάχιστον 1000 φιλόλογοι και στην ενισχυτική και στο πρωϊνό πρόγραμμα.Κενά και λεφτά υπήρχαν,όπως για όλους και τρόπος να μας εντάξουν έγκαιρα στο ΕΣΠΑ,όλα τα άλλα ήταν απλά κοροϊδία...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 734
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.