*

Αποστολέας Θέμα: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 140472 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #252 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 03:39:10 μμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Είμαι επιτυχούσα σε πρωτοδικείο στα δωδεκάνησα. Ενώ έγινε κανονικά η πρόσληψή μου στο Εργάνη και ανέλαβα υπηρεσία στις 30/12 χθές γύρω στις 12.00 με ενημέρωσαν ότι ήρθε έγγραφο από τον Άρειο πάγο, το οποίο ζητα ανάκληση των προσλήψεων γιατί ο πρόεδρος του Αρείου πάγου δε συμφωνεί με τη διαδικασία. Θα μελετήσει το νόμο και έως ότου αποφανθεί θα πάμε σπίτι μας ...και θα περιμένουμε νεώτερα !!! Εάν υπάρχει κάποιος που είναι ομοιοπαθής ή γνωρίζει κάτι για το θέμα ας ενημερώσει.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:38 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #253 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 03:41:07 μμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Είμαι επιτυχούσα σε πρωτοδικείο στα δωδεκάνησα. Ενώ έγινε κανονικά η πρόσληψή μου στο Εργάνη και ανέλαβα υπηρεσία στις 30/12 χθές γύρω στις 12.00 με ενημέρωσαν ότι ήρθε έγγραφο από τον Άρειο πάγο, το οποίο ζητα ανάκληση των προσλήψεων γιατί ο πρόεδρος του Αρείου πάγου δε συμφωνεί με τη διαδικασία. Θα μελετήσει το νόμο και έως ότου αποφανθεί θα πάμε σπίτι μας ...και θα περιμένουμε νεώτερα !!! Εάν υπάρχει κάποιος που είναι ομοιοπαθής ή γνωρίζει κάτι για το θέμα ας ενημερώσει.

30/12 !!  ::)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος alexa1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #254 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 04:00:04 μμ »
Ανέλαβα υπηρεσία τη Δευτέρα 30 Δεκεμβρίου και την Τρίτη 31 Δεκεμβρίου ανακλήθηκε η πρόσληψή μου.

Αποσυνδεδεμένος betty2014

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #255 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 05:19:08 μμ »
είστε σίγουροι οτι ισχύει για όλα τα πρωτοδικεία;κι εμένα έγινε πρόσληψη μέσω του εργάνη 23/12 , εκείνη τη μέρα βέβαια είχε κολλήσει το σύστημα, άφησα τα δικαιολογητικά και περίμενα τηλέφωνο για να μου πουν ότι όλα τακτοποιήθηκαν και ποιά μέρα να ξεκινήσω. 30/12 που μιλήσαμε πάλι μου είπαν να περιμένω και θα μου πουν αυτοί πότε να πάω στη δουλειά, δεν ανέφεραν τίποτα για ανάκληση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:38 »

Αποσυνδεδεμένος andrikos12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #256 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 08:20:22 μμ »
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!
Είμαι επιτυχών ή θα είμαι -καθώς δεν έχει βγει ακόμα ο οριστικός πίνακας κατάταξης και θα ήθελα να σας θέσω κάποια ερωτήματα:
Διάβασα τι πρέπει να κάνω σε προηγούμενο post αν επιλεγώ οριστικά..Ποια δικαιολογητικά να πάω και που...
Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
1.Έχει μήπως πληρωθεί κανείς από τα 5μηνα που έχουν ήδη αρχίσει να τρέχουν;Να μας πει την διαδικασία και αν πληρώνεται στην ώρα του ή καθυστερεί πολύ;
2.Υπάρχει περίπτωση ο φορέας να μην δεχτεί να σε πάρει/προσλάβει;;Και αν ναι,πως αποφασίζει ο φορέας ποιον θα πάρει και ποιον όχι;
3.Με την έναρξη της εργασίας,η κάρτα ανεργίας ακυρώνεται;;και στο τέλος του 5μηνου θα πρέπει να βγάλω νέα ή ισχύει κάτι άλλο;;

Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε ..σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #257 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 09:01:25 μμ »
andrikos12 καλωσήρθες στο pde.

Θα σου δώσω τις απαντήσεις που νομίζω κι αν κάποιος συνάδελφος ξέρει περισσότερα ας τοποθετηθεί.

1) Δε νομίζω ότι πληρώνουν κάθε μήνα. Έχω ακούσει από φίλο που προσλήφθηκε σε 5μηνο πέρυσι, ο οποίος πήρε τα μισά στο μέσο του 5μήνου και τα υπόλοιπα στο τέλος του.
2) Σίγουρα θα απασχοληθείς ακόμα κι αν διατεθείς σε άλλο φορέα, αλλά νομίζω ότι ο φορέας εκδήλωσε ενδιαφέρον. Δεν στέλνουν αυθαίρετα διάφορα άτομα στις εκάστοτε υπηρεσίες.
3) Ναι, η κάρτα ακυρώνεται με την έναρξη της εργασίας. Όταν μείνεις και πάλι άνεργος βγάζεις καινούρια!

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #258 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 09:50:50 μμ »
Έτσι είναι όπως τα λέει ο Lasid. Ο φορέας αποκλείεται να αρνηθεί. Υπάρχουν φορείς που περίμεναν με ανυπομονησία τους συναδέλφους. Όσον αφορά την πληρωμή, ρώτησε φίλη μου επιτυχούσα στον ΟΑΕΔ και  δεν πήρε απάντηση.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #259 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 10:57:32 μμ »

2) Σίγουρα θα απασχοληθείς ακόμα κι αν διατεθείς σε άλλο φορέα, αλλά νομίζω ότι ο φορέας εκδήλωσε ενδιαφέρον. Δεν στέλνουν αυθαίρετα διάφορα άτομα στις εκάστοτε υπηρεσίες.


έχω την εντύπωση πως δεν είναι ακριβώς έτσι!! Η κολλητή μου που εργάζεται σε μεγάλη ΔΔΕ ήταν σε έξαλλη κατάσταση όταν προσπαθούσε να βγάλει άκρη από ΄ολο αυτό!! Σας αναφέρω αυτά που μου ειπε :  Κατ' αρχήν, ο ΟΑΕΔ δεν εχει κάνει κανέναν έλεγχο απολύτως. Οι ενδιαφερόμενοι έμπαιναν σε μια ηλεκτρονική πλατφόρμα και δήλωναν ό,τι ήθελαν. Μετά παρέλαβαν το παραπεμπτηριο έγγραφο από τον ΟΑΕΔ και με αυτό πάνε στις ΔΔΕ/ΔΠΕ να τους.... προσλάβουν. Στην πραγματικότητα όμως, ο φορέας έχει ένα περιθώριο 15 ημερών να προβεί σε έλεγχο και να αξιολογήσει τους αιτούντες.
ειδικά δε, για θέσεις ψυχολόγων και κοινωνικών λειτουργών γίνεται το έλα να δεις : εμφανίζονται πτυχιούχοι του ΦΠΨ με κατεύθυνση ψυχολογίας να έχουν δηλώσει για θέση ψυχολόγων ,και όταν τους ζητείται άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, λενε πως δεν έχουν γιατί ... δεν τους χρειάζεται! Για θέσεις κοινωνικών λειτουργών εμφανίστηκαν μέχρι ... θεολόγοι γιατί λέει ο θεολόγος ασκεί .... κοινωνικό λειτούργημα!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #260 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 11:04:06 μμ »
Α καλά χαμός γίνεται...αλλά αυτό έχει να κάνει με εκείνους που δήλωσαν στις αιτήσεις τους ό,τι να'ναι!

Όποιος έκανε σωστά την αίτηση και δε δήλωσε ότι είναι "αστροναύτης", λογικά δε θα έχει πρόβλημα με τον φορέα!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #261 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 11:32:15 μμ »
σωστό ειναι αυτό που γράφεις. Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω πως το να έχει κάποιος παραπεμπτήριο έγγραφο δε σημαίνει πως έχει προσληφθεί κιόλας.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #262 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 11:36:16 μμ »
Ναι, bitch, το κατάλαβα κι εγώ και οι αναγνώστες του τόπικ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος andrikos12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #263 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 12:54:39 μμ »
andrikos12 καλωσήρθες στο pde.

Θα σου δώσω τις απαντήσεις που νομίζω κι αν κάποιος συνάδελφος ξέρει περισσότερα ας τοποθετηθεί.

1) Δε νομίζω ότι πληρώνουν κάθε μήνα. Έχω ακούσει από φίλο που προσλήφθηκε σε 5μηνο πέρυσι, ο οποίος πήρε τα μισά στο μέσο του 5μήνου και τα υπόλοιπα στο τέλος του.
2) Σίγουρα θα απασχοληθείς ακόμα κι αν διατεθείς σε άλλο φορέα, αλλά νομίζω ότι ο φορέας εκδήλωσε ενδιαφέρον. Δεν στέλνουν αυθαίρετα διάφορα άτομα στις εκάστοτε υπηρεσίες.
3) Ναι, η κάρτα ακυρώνεται με την έναρξη της εργασίας. Όταν μείνεις και πάλι άνεργος βγάζεις καινούρια!

Καλημέρα!

Lasid ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Εγώ έκανα αίτηση στην τελευταία προκήρυξη που ήταν για θέσεις πληροφορικής και στους προσωρινούς πίνακες είμαι επιτυχών σε δημόσιο (;) φορέα-σε κάποιο Ταμείο!
Δεν έχω σχέση με ψυχολόγους κλπ-με αυτές τις ειδικότητες δηλαδή όπως λέει η bitch- για να έχω πρόβλημα.. (πιστεύω δηλαδή! )
Απλώς ρώτησα για το πότε πληρώνουν για να έχω μια ιδέα..Πάντως δεν νομίζω να χάσουμε τα λεφτά...

Αν κάποιος έχει πληρωθεί έστω και τμηματικά από τα φετινά 5μηνα ας μας πει τι γίνεται..

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #264 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 03:47:07 μμ »
Kαλησπέρα!! Την Τρίτη θα υπογράψω τη σύμβαση για τις προσλήψεις ΟΑΕΔ. Αμέσως μετά πρέπει να πάω στον ΟΑΕΔ να διακοπεί η κάρτα μου ή διακόπτεται αυτόματα??
Επίσης, πόσο καιρό πρέπει να φανούν ένσυμα για να πάω να φτιάξω πάλι το βιβλιάριο??
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προγράμματα Κοινωφελούς Εργασίας μέσω ΟΑΕΔ
« Απάντηση #265 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 04:50:20 μμ »
Αν δεν παίρνεις ταμείο ανεργίας, η κάρτα διακόπτεται αυτόματα χωρίς να πας ΟΑΕΔ. Μόνο αν επιδοτείσαι πρέπει να πας η ίδια να κόψεις το ταμείο ανεργίας.

Για να έχεις ασφάλεια το 2014 χρειάζεσαι 50 ένσημα, δηλαδή ένσημα δύο μηνών. Ωστόσο, το σφραγισμένο βιβλιάριό σου θα ισχύει δύο μήνες μετά τη συμπλήρωση των 50 ενσήμων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 640
Σύνολο: 656

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.