*

Αποστολέας Θέμα: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;  (Αναγνώστηκε 2294 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« στις: Νοέμβριος 14, 2013, 09:08:39 μμ »
Συνάδερφοι, τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα θέμα ως μαμά, και επειδή υποθέτω ότι δεν είμαι η μόνη, είπα να σας το γράψω μπας και έχετε καμία γνώμη να μου πείτε ... η κόρη μου πηγαίνει νηπιαγωγείο, και μάλιστα συστεγαζόμενο με δημοτικό όπου δούλευα παλιά. Έξω από το σχολείο σχηματίζονται τα γνωστά μαμαδοπηγαδάκια, όπου όπως φαντάζεστε ένα από τα αγαπημένα θέματα είναι το θάψιμο προς τους δασκάλους, όπως άλλωστε γίνεται και στα παιδικά πάρτι. Αρχικά καθόμουν αμίλητη ή ψέλιζα κάτι όταν λέγονταν χοντράδες. Έγινε και σκηνικό όμως όπου μαμά μιλούσε χυδαία για δασκάλα του δημοτικού μπροστά στα παιδιά, από το οποίο όπως καταλαβαίνετε αποχώρησα άμεσα (όχι μόνο γιατί θίχτηκα για την συνάδερφο, αλλά κυρίως επειδή δεν ήθελα το παιδί μου να ακούει τέτοιες βρισιές, απορώ πώς καθόντουσαν οι άλλες). Έκτοτε δεν συμμετέχω στα πηγαδάκια. Σήμερα όμως πήρε το αυτί μου να κανονίζουν οι μαμάδες των φίλων της κόρης μου βόλτα σε παιδότοπο, και στεναχωρήθηκα που η κόρη μου εξαιτίας μου θα το χάσει ... το πρόβλημα υποθέτω ότι θα συνεχίσει και στο δημοτικό, αφού όλα μαζί θα πηγαίνουν στο συστεγαζόμενο.
Ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας, όσοι έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο, τι στάση κρατούσατε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:22:56 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 10:24:41 μμ »
Δυστυχώς αυτό είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο και εννοείται πως το έχω αντιμετωπίσει αρκετές φορές.Στην κόρη μου μάλιστα που δε γνώριζα πως ακριβώς μπερδεύονται τα πράγματα, είχα προσπαθήσει όπως κι εσύ απλά να μη συμμετέχω στις συζητήσεις αυτού του τύπου. Συνέβη ακριβώς αυτό που περιγράφεις αφού δεν έγινα αρεστή στις παρέες...Με τον καιρό όμως έμαθα να το αντιμετωπίζω.Προσπάθησα και προσέγγισα μαμάδες που μου φάνηκαν πιο "φυσιολογικές" και σιγά σιγά έκανα κι εγώ τον δικό μου κύκλο.Σε πληροφορώ πως η κόρη μου δεν έχει πλέον κανένα πρόβλημα αφού έρχεται σε επαφή και  με φίλες της εκτός σχολείου (έχω επιδιώξει και τέτοιες γνωριμίες),από άλλες τυχόν δραστηριότητες που κάνει.
Πάντως μη νιώθεις άσχημα που ¨απέρριψαν" την παρέ της κόρης σου αφού,πίστεψε με, ούτε εσύ θα περνούσες ιδιαίτερα καλά μαζί τους μιας και θα ήσουν συνεχώς σε κατάσταση άμυνας. 

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 10:57:07 μμ »
Σοβαρά? Αίσχος και ντροπή για τις "μαμάδες" . Δεν έχω παιδί και πραγματικά εξεπλάγην με αυτά τα αίσχη. Καλά θα κάνεις να απομακρυνθείς εσύ και το παιδί σου από τέτοιες παρέες!

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 14, 2013, 10:59:48 μμ »
Θέλοντας και μη είμαστε όλοι παράγοντες αγωγής, από όποια θέση κι αν βρισκόμαστε, για τα δικά μας και τα άλλα παιδιά, αλλά και για τους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρεφόμαστε. Ένας γονιός που μιλά χυδαία για το δάσκαλο του παιδιού του (και μάλιστα μπροστά στο παιδί του- πράγμα που δείχνει εξαιρετική αδιακρισία), διδάσκει έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού για ένα πρόσωπο, που αν μη τι άλλο περνά κάποιες ώρες καθημερινά με το παιδί του. Αυτό όμως το μάθημα που δίνει στο δικό του παιδί, δε θα αργήσει να το εισπράξει. Και τότε βέβαια θα είναι αργά να "απαιτήσει σεβασμό" , διότι απλά δεν τον έχει εμπνεύσει.
elia, αν μπορείς να "σταθείς" μέσα σε μια τέτοια παρέα και να αρθρώσεις με ηρεμία και υπομονή το παραπάνω λογικό σκεπτικό, προβλημάτισέ τους.  Ίσως να μην έχει περάσει καν από το νου τους. Υποθέτω ότι θα βρεθούν κάποιοι γονείς με τους οποίους να μπορέσεις να συνεννοηθείς.  :)
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:22:56 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 01:50:49 πμ »
Στη συγκεκριμένη περίπτωση συννεφούλα δεν αναφερόταν στους νηπιαγωγούς των παιδιών μας, αλλά σε δασκάλα του δημοτικού που δεν την υποδέχτηκε με ανοιχτές αγκάλες κατά τις 8:30 που θυμήθηκε να φέρει το παιδί της  :P. Τον ένα νηπιαγωγό βέβαια τον περιέλαβε μία φορά ευθέως μπροστά στα παιδιά .... για τη συγκεκριμένη μητέρα δεν νομίζω ότι υπάρχει "ελπίδα". Απορώ όμως με τις υπόλοιπες μανάδες, πώς καθόντουσαν και την άκουγαν να βρίζει έτσι μπροστά στα παιδιά τους! Αν δεν συνειδητοποιούν ότι δεν κάνει καλό να ακούν τα παιδιά τους τέτοιες εκφράσεις γενικώς, τι να τους πω εγώ για σεβασμό;;; Μου έκανε εντύπωση βέβαια, γιατί πέρα από τα παράπονα για τους δασκάλους μου είχαν φανεί αξιοπρεπέστατες.
Έτσι και αλλιώς δεν έχω διάθεση να "υπερασπιστώ" τους δασκάλους μας .... αν και εγώ δεν έχω κάποιο παράπονο, από την άλλη βλέπω ότι κάνουν λάθη λόγω της εμφανέστατης κακής δικής τους συνεργασίας, με αποτέλεσμα να δίνουν δικαιώματα (π.χ. αύριο μας είπαν εμμέσως ότι δεν έχει νόημα να πάμε τα παιδιά μας, αφού δεν θα κάνουν γιορτή!!!). Δεν πρόκειται όμως να συμμετάσχω και στο θάψιμο!
constans δεν με πειράζει το να μην περνούσα καλά μαζί τους, αφού ξέρω ότι η μικρή μου θα το καταευχαριστιόταν ... με πολλά από αυτά τα παιδιά πιθανώς να είναι μαζί και όλο το δημοτικό, δεν θα ήθελα να μένει "απέξω", ειδικά αφού ξέρω ότι είναι πολύ φίλες. Για αυτό έλεγα μήπως έχετε αναπτύξει κάποιου είδους στρατηγική!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:00:24 πμ »
 Δύσκολη περίπτωση και καλά κάνεις και μένεις απέξω! Το θέμα είναι οτι για τα επόμενα χρόνια θα πρέπει να συνοδεύεις το παιδί σε όλα τα "βαρετά" πάρτι στους παιδότοπους! Η σύζυγός μου είχε παρόμοιο πρόβλημα με τα πηγαδάκια και απόφευγε τις πολλές πολλές κουβέντες με τις μανάδες κάθε μέρα στο σχολείο και έτσι στα πάρτι τους συνόδευα κι εγώ! Σε αυτά τα πάρτι λοιπόν βαριόμουν αφάνταστα, αλλά έπρεπε το παιδί να πάει να παίξει με τους φίλους του! Τελικά πήρα μετάθεση και επιστρέψαμε στο μέρος μας όπου δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 08:35:07 πμ »
Εγώ elia θέλω να σου πω πως πρέπει να ψάξεις αρκετά να βρεις κάποιο γονιό που να μπορείς να συνεννοηθείς.Σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι και μέχρι τότε μπορεί  απλά να ανέχεσαι αυτούς τους γονείς.Βέβαια να ξέρεις πως συνήθως οι γονείς με τέτοια συμπεριφορά έχουν και παιδιά με ανάλογη, οπότε θα δεις με τα χρόνια ότι και η δική σου κόρη δε θα πολυτρελαίνεται να κάνει παρέα μαζί τους.Ακόμη βέβαια είνια μικρή.Εμένα εχθέςνα φανταστείς με πήρε μαμά τηλέφωνο να μου παραπονεθεί για τη δασκάλα των γερμανικών γιατί δεν κάνει καλά τη δουλειά της.Αξίζει βέβαια να σου πω πως τα παιδια έχουν μόνο 1,5 μήνα που κάνουν γερμανικά και η ίδια δε γνωρίζει καθόλου τη γλώσσα...Όλα αυτά βέβαια γιατί η κόρη της πήρε στο τεστ 5/10.Όταν ρώτησα τη δική μου κόρη για το συγκεκριμένο κοριστάκι και την επίδοση της μέσα στην τάξη,η ίδια μου είπε ότι δεν προσέχει καθόλου και όλο μιλάει με τους άλλους.Παρόλα αυτά βέβεια η μαμά πήγε στο σχολείο και έφτασε μέχρι το διευθυντή προκειμένου να βρει το δίκιο της,όπως χαρακτηριστικά μου ειπε....Εγώ πλέον έχω απομακρυνθεί από τέτοιες συναναστροφές.Πηγαίνω βέβαια στα πάρτυ εξ ανάγκης,αλλά δεν μπαίνω σε τέτοιου είδους συζητήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:08:25 πμ »
Πρωτού αποχωρήσεις, να τους τα ψάλεις ένα χεράκι, γιατί στην ελληνική κοινωνία δεν έχουν συνηθίσει να μιλάνε στα ίσια (μην πω ότι φοβούνται όταν κάποιος τους τα λέει χύμα μπροστά τους), μόνο πίσω από την πλάτη του άλλου, όπως κάνουν οι εν λόγω "μαμάδες". Κλασικές νεοελληνίδες κατίνες...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:21:42 πμ »
Landau δεν θέλω και να δημιουργήσω θέμα, για να μην έχει συνέπειες μετά στο παιδί ... ήδη μου πέταξαν κάτι σχόλια, και την κοιτάνε με μισό μάτι, γιατί έκανε την γκάφα η δασκάλα και της έδωσε πολύ μεγάλο ποίημα σε σχέση με τα υπόλοιπα (δεν το πιστεύω με τι ασχολούμαστε  :o). Θέλω απλά να έχω χαμηλό προφίλ, και το παιδί μου να επιλέξει μόνο του σιγά σιγά ποιοι φίλοι του ταιριάζουν.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:41:14 πμ »
Να είσαι σίγουρη elia πως έτσι θα γίνει και η μικρή σου θα καταλήξει μόνη της στο ποιοι φίλοι της ταιριάζουν.Εσύ κοίτα να μη χαλιέσαι γιατί πίστεψε με τα χρόνια θα σε κουράσουν αυτές οι συμπεριφορές

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 09:44:10 πμ »
Συμφωνώ με Landau.
Βεβαια, συγγνωμη που θα το πω, αλλα φταις και συ elia  ;D
Κάνεις λες και δεν ξερεις πως οι ανθρωποι είναι διαφορετικοι ως προς τον τρόπο σκέψης και πως αν "σνομπάρεις" θα εχεις και τις αναλογες συνεπειες. Ενας μικροκοσμος είναι. Κατ αρχας δεν νομιζω πως ειναι μεγαλο προβλημα αυτό. Σιγουρα θα "μελλώσει" το πράμα. Πιστευω πως μπορεις να καταφερεις "κατι" ως προς το να αλλάξεις εστω και ελαχιστα την γνωμη καποιων, αρκει να εχεις την διάθεση.Το κερδος δεν θα ειναι μονο για σενα. Ειναι για όλους.

Οσο για τη δασκαλα, συμφωνώ πως δεν πρεπει να την σχολιάζουν αρνητικά μπροστα στα παιδια, ουτε λεω πως είναι "αψογη". Αλλά αν εχουν προβλημα να πανε να βρουν την ιδια και να της τα πούνε.
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πώς κρατάμε ισορροπίες ως γονείς;
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 10:39:37 πμ »
Θεωρώ Μάρκο πώς είμαι αρκετά προσεκτική για να μην φανεί ότι σνομπάρω (π.χ. πάω πιο αργά το μεσημέρι για να αποφύγω το πηγαδάκι), αλλά η αλήθεια είναι ότι βγήκα εκτός. Καταλαβαίνω πάντως από τα γραφόμενα σας ότι δεν υπάρχει "μαγική συνταγή". Σιγά σιγά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.