*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)  (Αναγνώστηκε 21549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:15:59 μμ »
Κατά καιρούς έχω διαβάσει αρκετά μηνύματα συναδέλφων για τα μεταπτυχιακά προγράμματα ειδικής αγωγής (και όχι μόνο)του εξωτερικού. Αρχικά να τονίσω πως είμαι υπέρ της επιμόρφωσης και της μάθησης. Δεν θέλω να σταθώ υπέρ του ενός ή του άλλου μεταπτυχιακού, αλλά μου έχει γεννηθεί η εξής απορία...ίσως να έχω γίνει καχύποπτη λόγω των άσχημων οικονομικών συνθηκών που επικρατούν...Δεν έχω ασχοληθεί με τα μεταπτυχιακά ειδικής, αλλά μου φαίνονται αρκετά ακριβά για την παρούσα κατάσταση που επικρατεί, η οποία δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξει και αν αυτό θα συμβεί σύντομα...επίσης, όσοι το έχετε ψάξει, πρώτον αναγνωρίζονται στην Ελλάδα; (αναφέρομαι στα ECTS,στο γεγονός ότι είναι κατά κύριο εξ αποστάσεως).Δεύτερον, μου φαίνεται αρκετά "περίεργο" να δέχονται φοιτητές, οι οποίοι δεν γνωρίζουν σε άριστο επίπεδο τη γλώσσα που στην τελική θα εξεταστούν και θα κληθούν να γράψουν τις εργασίες τους. Δεν θέλω να επηρρεάσω κανέναν στην τελική του απόφαση, αρκεί να είστε σίγουροι και να μην πετάξετε στον αέρα τα χρήματά σας και τον κόπο σας....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ste6sko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:37:12 μμ »
-
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2013, 06:16:28 μμ από ste6sko »

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 03:46:59 μμ »
δεν ξέρω ρε παιδιά κ πάλι βγαίνουν πολλά τελικά τα λεφτά....δε μου αρέσει που έχει γίνει εμπόριο η ιστορία...καλύτερα κάτι μέσω πλατφόρμας κ ίντερνετ στην τελική παρά να μπλέκεις με άλλους κ να σου βγαίνουν συνέχεια συν συν συν στα έξοδα....εγώ δε θα τα έδινα τόσα λεφτά για μεταπτυχιακό και μάλιστα των 60 ects....προτιμώ να πάω π.χ Σουηδία για ένα χρόνο να τα δώσω σε διαμονή τα λεφτά-γιατί τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν τα περισσότερα- κ να γνωρίσω κ έναν άλλο πολιτισμό κ γιατί όχι να μείνω κ να δουλέψω κ εκεί παρά να μου μεταφράζουν άλλοι εργασίες για να λέω μετά ότι πήρα μεταπτυχιακό,πήρα τελικά? Με νοιάζει η σε βάθος διατριβή κάπου κ όχι αυτό το πράγμα που επικρατεί....χάσαμε το νόημα και των πτυχίων και όλων...........

πάνε Σουηδία λοιπόν ..αφου έχεις την δυνατότητα να λείψεις ενα χρόνο από Ελλάδα..

άλλοι που έχουν παιδιά, οικογένεια, δουλειά εδώ Ελλάδα ψάχνουν πιο ευέλικτα προγράμματα που κάνουν τα πανεπιστήμια για να δώσουν σε όλους δυνατότητα να επιμορφωθούν...τώρα αν εσυ μπορείς να πας στο harvard με υποτροφία, σίγουρα είναι πολύ καλύτερο...αλλά δεν χρειάζεται να γκρινιάζεις εδώ μεσα για ενα πανεπιστήμιο που έχει κατάταξη 250 παγκοσμίως όταν τα σουηδικά που λες έχουν χειρότερη κατάταξη...

Αποσυνδεδεμένος ste6sko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 08:33:13 μμ »
-
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2013, 06:15:56 μμ από ste6sko »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geolar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 09:01:17 μμ »
όπα χαλάρωσε λίγο..δεν έχω καθόλου τη δυνατότητα για έξω ούτε κ είμαι πλούσια για να πάω στο HARVARD, άνεργη είμαι, κ δεν καταλαβαίνω το επιθετικό ύφος...εννοούσα ότι αν είναι να δώσω τόσα λεφτά για ένα μεταπτυχιακό των 60 ects γιατί να μην το κάνω τζάμπα κ να τα δώσω για διαμονή αυτά σε μια χώρα άλλη δουλεύοντας παράλληλα...κατανοώ ότι δεν μπορούν να φύγουν όλοι απο τη χώρα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι γιαυτό το λόγο θα επιτρέψουμε την εκμετάλλευση.....το αν εκτιμάω ή όχι τη Σουηδία είναι δικό μου θέμα κ δε χρειάζεται να μειώνεις μια άποψη για μια χώρα κ να τα βλέπεις όλα σύμφωνα με την κατάταξη..κάνε όπου θέλεις μεταπτυχιακό όπου νομίζεις καλύτερα εσύ...δε νομίζω να ενόχλησα κανέναν ούτε γκρίνιαξα εξέφρασα την άποψή μου, το να είμαι κατά είναι δικαίωμά μου αυτό!!!!!!! γιατί τόσο κόμπλεξ ρε παιδιά με το τί λέει ο άλλος? αμέσως τσίνισμα...δεν είμαι απο το χώρο της εκπαίδευσης ψυχολόγος είμαι αλλά διαπιστώνω μια απολυτότητα κ μια επιθετικότητα σε κάθε τί διαφορετικό....
δεν ηθελα να μιλησω αλλα δεν κρατιεμαι αλλο εχεις μπει σε ολα τα topic για τα μεταπτυχιακα και λες συνεχεια το ιδιο! οχι δεν γκρινιαξες οχι δεν λες την ιδια αποψη σε ολα τα τοπικ, στο κατω κατω ασε τον καθενα να αποφασησει για τον εαυτο του, τα τοπικ ειναι ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 09:22:34 μμ »
το προσέξατε ότι λέει 60 διδ.μονάδες? ε, τι μεταπτυχιακό είναι αυτό??

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 11:03:49 μμ »
το προσέξατε ότι λέει 60 διδ.μονάδες? ε, τι μεταπτυχιακό είναι αυτό??

Ενός έτους προγράμμματα τόσες είναι. Το μίνιμουμ που χρειάζεται για να αναγνωριστεί αν δεν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος markosg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 09:20:38 μμ »
το προσέξατε ότι λέει 60 διδ.μονάδες? ε, τι μεταπτυχιακό είναι αυτό??

Η συνθήκη της Μπολόνια, την οποία υπέγραψε η Ελλάδα και στην οποία στηρίζεται και ο νέος νόμος για την τριτοβάθμια εκπαίδευση ορίζει τα εξής  (Σας παραθέτω το απόσπασμα που αφορά τα Μεταπτυχιακά)
N. 4009/2011 «Δομή, λειτουργία, διασφάλιση της ποιότητας των σπουδών και διεθνοποίηση των ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων.» (ΦΕΚ Α' 195/06-09-2011)
Κεφάλαιο Ζ΄
Άρθρο 20
3. Ο δεύτερος κύκλος σπουδών συνίσταται στην παρακολούθηση προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών, περιλαμβάνει για κάθε πρόγραμμα σπουδών μαθήματα που αντιστοιχούν κατ’ ελάχιστο σε 60 πιστωτικές μονάδες και ολοκληρώνεται με την απονομή Μεταπτυχιακού Διπλώματος Σπουδών (Μ.Δ.Σ.), σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Οργανισμό κάθε ιδρύματος.

http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-14-06-23/2013-01-29-08-13-13

Οπότε οι πιστωτικές μονάδες δεν παίζουν ρόλο μόνο στη διάρκεια του Μεταπτυχιακού. 60 σημαίνει ένας χρόνος, 90 ενάμιση χρόνος και 120 σημαίνει 2 χρόνια.
Όλα αναγνωρίζονται σαν Μεταπτυχιακά, που φέρουν την ονομασία φυσικά, και μοριοδοτούνται το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 12:22:03 μμ »
τελικά εγγράφτηκε κανένας στο μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος markosg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 10:25:07 πμ »
τελικά εγγράφτηκε κανένας στο μεταπτυχιακό;

Αίτηση για την επιλογή κάναμε.
Δε βγήκαν τα αποτελέσματα για να εγγραφεί κάποιος

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 10:09:13 πμ »
Συναδελφοι
Ως γνωστον βγηκαν οι επιτυχοντες του μτπχ της Φλωρεντιας. Αν καποιος εχει επιλεγει μηπως ξερει ημερομηνιες που πρεπει να παμε Ιταλια;

Αποσυνδεδεμένος live your dreams

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 09:04:15 μμ »
markosg μπορεις να μου στειλεις την αναγνωριση?εχεις επιλεχθει στο μεταπτυχιακο? εγω ναι και τωρα πρεπει να καταβαλλω την πρωτη δοση για να κατοχυρωσω τη θεση μου και να ξεκινησω...απλα φοβαμαι μηπως δεν αναγνωριζεται. Εχεις παρει τηλ στον ΔΟΑΤΑΠ??

Αποσυνδεδεμένος live your dreams

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 09:06:17 μμ »
demek η πρωτη συναντηση ειναι το Πασχα..δεν ξερω ομως ημερομηνιες..

Αποσυνδεδεμένος panos2014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 09:40:17 μμ »
συνάδελφοι ξεκίνησε το μεταπτυχιακό;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 674
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.