*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)  (Αναγνώστηκε 21548 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkokozidou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 11:43:05 μμ »
Καλησπερα,
να σε ρωτησω αυτα που λες ειναι για το italiamaster που το διοργανωνει φετος η για αλλο γραφειο που το εκανε περυσι?????ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sarcastic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 07:23:56 πμ »
Το λέω για το γραφείο που ανέλαβε ως μεσολαβητής πέρσι το ίδιο μεταπτυχιακό, όχι για το γραφείο που εσύ αναφέρεις (δεν ξέρω αν κι αυτό πρόσφερε tutor για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό).
Δε φαίνεται μούφα, κοίταξα και στη σελίδα του πανεπιστημίου, αυτοί φαίνονται σοβαροί. Απλά για το μεσολαβητικό γραφείου έχω ενστάσεις και για την πρακτική. Εδώ δεν ενημερώνουν για απλές διαδικασίες, δε στέλνουν ένα email με στοιχεία τι να κάνει αυτός που ενδιαφέρεται, φαντάσου να φτάσουμε στην αναγνώριση. Δεν εννοώ το γραφείο που λες εσύ πάντως, εννοώ εκείνο που εδώ και χρόνια κάνει στην Άκουιλα και στο Τορίνο πριν κάποια χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος sarcastic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 07:34:19 πμ »
Από την άλλη, μην περιμένεις πως κάποια περιζήτητα μεταπτυχιακά του ίδιου κλάδου, όπως αυτό της Φλώρινας, θα είναι πιο οργανωμένα.
Εδώ δεν ξέρουν να απαντήσουν αν θα μπορεί κάποιος να το παρακολουθήσει εξ αποστάσεως ή πρέπει οπωσδήποτε να είναι εκεί.
Επίσης πέρσι- πρόπερσι συμμετείχα σε σεμινάριο που διοργανώνουν οι διοργανώτριες του μεταπτυχιακού αυτού.
Το σεμινάριο ήταν χρήσιμο αλλά υπήρχε ασάφεια σχετικά με τις ώρες αναγνώρισης και το έγγραφο αναγνώρισης που παίρνεις. (Δηλαδή σε κάποιες προκηρύξεις έγραφαν λιγότερες ώρες από αυτές που αναγνωρίστηκαν στο τέλος και άλλο τύπο αναγνώρισης). Άσχετο αλλά και σχετικό παράδειγμα.


Αποσυνδεδεμένος kkokozidou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 10:41:42 πμ »
Σε ευχαριστω πολυ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitrakopoulou.angelika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 12:15:42 μμ »
Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων. Βρήκα ανακοίνωση στο italiamaster.it. Οι πληροφορίες με αρκετά ορθογραφικά λάθη μου φαίνονται ασαφείς και σαφέστατα δε συνάδουν με τα γνωστά σε όλους μας ακαδημαϊκά δεδομένα.
Και μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:
 1) Πώς γίνεται για παράδειγμα τα mail επικοινωνίας να είναι τα ακολούθα και να μην έχουν την κατάληξη του Πανεπιστημίου της Φλωρεντίας: info@italiamaster.it, katesofou200@gmail.com.
2) Το αντίστοιχο master στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα αναφέρει κόστος σπουδών 4.500€, ενώ στην επίσημη σελίδα του πανεπιστημίου το κόστος ανέρχεται σε 3.500€ (http://www.unifi.it/vp-8797-master-universitario-nazionale-di-ii-livello-per-la-dirigenza-degli-istituti-scolastici-mundis.html). Τα 1.000 € παραπάνω αντιστοιχούν στις υπηρεσίες μετάφρασης και καθοδήγησης που προσφέρουν;
3) Ποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού συνεργάζεται με φορέα που προσφέρει βοήθεια κατά την παρακολούθηση μαθημάτων στην αγγλική ή στην ελληνική γλώσσα και ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ των κυριότερων σημείων των μαθημάτων; Πού ακούστηκε κάτι τέτοιο;
Από τη στιγμή μάλιστα που για το αντίστοιχο μεταπτυχιακό δεν υπάρχει συνεργασία με ελληνικό ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα κάτι τέτοιο είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.  Ή κάνω λάθος;
4) Αντίστοιχα, μήπως προσφέρουν και βοήθεια κατά τη συγγραφή των εργασιών;
5) Διάβασα, μάλιστα, και τις ανακοινώσεις του ΔΟΑΤΑΠ για τα εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά του εξωτερικού (http://doatap.gr/gr/news_extended.php?post_id=508). Ποιος μου λέει πως δε θα ισχύσει και για το συγκεκριμένο αργότερα;
6) Ο φορέας αυτός είναι μη κερδοσκοπικός; Με ποια κριτήρια ανέλαβε την εκπροσώπηση ενός δημόσιου Πανεπιστημίου;

Συνάδερφοι, μου φαίνονται όλα αυτά ασύλληπτα. Νομίζω πως τέτοιες εταιρείες είναι καθαρά κερδοσκοπικές, με προσωπικό μη εξειδικευμένο και καταρτισμένο, όπως αντιλήφθηκα από τηλεφωνική επικοινωνία, που απλώς εκμεταλλεύεται την αγωνία όλων εμάς των εκπαιδευτικών που θέλουμε να εργαστούμε και να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας μέσω της παρακολούθησης ενός μεταπτυχιακού προγράμματος. Βέβαια, όλο αυτό ξεκίνησε από τα μη αξιολογικά κριτήρια επιλογής φοιτητών σε μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών από πολλά ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα συζήτησης.

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 01:01:00 μμ »
Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων. Βρήκα ανακοίνωση στο italiamaster.it. Οι πληροφορίες με αρκετά ορθογραφικά λάθη μου φαίνονται ασαφείς και σαφέστατα δε συνάδουν με τα γνωστά σε όλους μας ακαδημαϊκά δεδομένα.
Και μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:
 1) Πώς γίνεται για παράδειγμα τα mail επικοινωνίας να είναι τα ακολούθα και να μην έχουν την κατάληξη του Πανεπιστημίου της Φλωρεντίας: info@italiamaster.it, katesofou200@gmail.com.
2) Το αντίστοιχο master στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα αναφέρει κόστος σπουδών 4.500€, ενώ στην επίσημη σελίδα του πανεπιστημίου το κόστος ανέρχεται σε 3.500€ (http://www.unifi.it/vp-8797-master-universitario-nazionale-di-ii-livello-per-la-dirigenza-degli-istituti-scolastici-mundis.html). Τα 1.000 € παραπάνω αντιστοιχούν στις υπηρεσίες μετάφρασης και καθοδήγησης που προσφέρουν;
3) Ποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού συνεργάζεται με φορέα που προσφέρει βοήθεια κατά την παρακολούθηση μαθημάτων στην αγγλική ή στην ελληνική γλώσσα και ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ των κυριότερων σημείων των μαθημάτων; Πού ακούστηκε κάτι τέτοιο;
Από τη στιγμή μάλιστα που για το αντίστοιχο μεταπτυχιακό δεν υπάρχει συνεργασία με ελληνικό ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα κάτι τέτοιο είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.  Ή κάνω λάθος;
4) Αντίστοιχα, μήπως προσφέρουν και βοήθεια κατά τη συγγραφή των εργασιών;
5) Διάβασα, μάλιστα, και τις ανακοινώσεις του ΔΟΑΤΑΠ για τα εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά του εξωτερικού (http://doatap.gr/gr/news_extended.php?post_id=508). Ποιος μου λέει πως δε θα ισχύσει και για το συγκεκριμένο αργότερα;
6) Ο φορέας αυτός είναι μη κερδοσκοπικός; Με ποια κριτήρια ανέλαβε την εκπροσώπηση ενός δημόσιου Πανεπιστημίου;

Συνάδερφοι, μου φαίνονται όλα αυτά ασύλληπτα. Νομίζω πως τέτοιες εταιρείες είναι καθαρά κερδοσκοπικές, με προσωπικό μη εξειδικευμένο και καταρτισμένο, όπως αντιλήφθηκα από τηλεφωνική επικοινωνία, που απλώς εκμεταλλεύεται την αγωνία όλων εμάς των εκπαιδευτικών που θέλουμε να εργαστούμε και να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας μέσω της παρακολούθησης ενός μεταπτυχιακού προγράμματος. Βέβαια, όλο αυτό ξεκίνησε από τα μη αξιολογικά κριτήρια επιλογής φοιτητών σε μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών από πολλά ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα συζήτησης.

Μάλλον έλειπες σε άλλη χώρα τα τελευταία χρόνια για να σου φαίνονται ασύλληπτα. Το ότι υπάρχει βοήθεια για σπουδές από κερδοσκοπικές εταιρίες (που καμια σχέση δεν έχουν με το πανεπιστήμιο) δεν συμβαίνει μόνο για πτυχία και μεταπτυχιακά εξωτερικού, υπάρχει και για πτυχία και μεταπτυχιακά εσωτερικού. Εργασίες και διπλωματικές για προπτυχιακά και μεταπτυχιακά στην Ελλάδα έχουν συγκεκριμένη τιμή σε πολλά φροντιστήρια (δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα αλλά είναι πασίγνωστα). Επίσης για να σε πάρουνε σε μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στην Ελλάδα πρέπει (πάντα εκτός εξαιρέσεων) να έχεις βύσμα. Σε αυτή την χώρα όποια πέτρα και να σηκώσεις υπάρχει στρέβλωση (για να το πω ευγενικά). Ποιός φταίει; Φταίνε τα ελληνικά πανεπιστήμια (και αρα οι έγκριτοι πανεπιστημιακοί) που δέχονται άτομα με βύσμα; Φταίει το κράτος που αφήνει φροντιστήρια που κάνουν εργασίες και διπλωματικές για πανεπιστήμια; Φταίει ο ΔΟΑΤΑΠ (που επίσης αποτελείται απο πανεπιστημιακούς) που δεν ενεργεί αστραπιαία στις καταγγελίες; Φταίει ο εκπαιδευτικός που βλέπει το παιχνίδι να παίζεται με συγκεκριμένους κανόνες και αν δεν παίξει και αυτός θα μείνει άνεργος, με 25% ανεργία;

Ας κάτσουμε να φτιάξουμε αυτό το κράτος πρώτα. Το ψάρι βρομάει από το κεφάλι.


Προφανως και το μαστερ έχει 3500 ευρώ. Το κάνεις μόνη σου και τελείωσε.


ΥΓ. Επι δεκαετίες πήγαιναν και πηγαίνουν σε βουλγαρίες, ρουμανίες κλπ κλπ χιλιάδες άτομα και παίρνουν πτυχία ιατρικής κλπ κλπ. Υπάρχει παράδοση σε όλο αυτό το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2014, 01:25:37 μμ από p-p »

Αποσυνδεδεμένος dimitrakopoulou.angelika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή-Σχολική Ψυχολογία (Φλωρεντία)
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 01:16:04 μμ »
Απλώς τόσο απροκάλυπτα; Μου έκανε εντύπωση! Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, p-p! Και ξέρεις για ποιο λόγο το έγραψα; Γιατί διάβασα στο forum μας, αλλά και συνάδερφοι μου είπαν πως βλέπουν την αντίστοιχη ιστοσελίδα αξιόπιστη! Και ήθελα να επιστήσω την προσοχή μας! Πού υπάρχει αξιοπιστία και σοβαρότητα; Σαφέστατα και δε φταίει ο εκπαιδευτικός. Ο εκπαιδευτικός θέλει να εργαστεί. Θέλει να μην του στερείται το αναφαίρετο δικαίωμα στην εργασία. Απλώς, σκέφτηκα πως είναι καλό να ξυπνήσουμε! Λεφτά δεν περισσεύουν σε κανένα και να το κάνουμε μόνοι μας και τα χίλια επιπλέον ευρώ να τα δώσουμε για την εκμάθηση της γλώσσας (ένα Β2). Με ενοχλεί η παραπληροφόρηση και η συσκότιση αυτών των εταιρειών, από τα "καταρτισμένα" στελέχη τους. Πολλοί νέοι, μάλιστα, συνάδερφοι, που πρόσφατα αποφοίτησαν, πέφτουν στην παγίδα τους.

Αποσυνδεδεμένος sarcastic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσοχή! Μην ξεκινήσετε μεταπτυχιακό με αγαθό τιούτορα (όποιος καταλάβει τι εννοώ, κατάλαβε), δηλαδή τον τιούτορα που αναλάμβανε και το μεταπτυχιακό της Λ' Άκουιλα εδώ και δέκα χρόνια.
Είναι πολύ αλμπάνηδες. Δεν μπορώ να πω περισσότερα. Ξέρω από πολύ κοντινό μου πρόσωπο ότι δεν είναι καθόλου εξυπηρετικοί.
Ο τιούτορας τα έχει φορτωμένα στον κόκορα όλα, έχει τη γυναίκα του στη γραμματεία η οποία είναι μία παράξενη τύπισσα που κάνει τα πάντα για να μην εξυπηρετήσει. Ο δεύτερος τιούτορας-υπάλληλος μοιάζει στο βασικό τιούτορα (τα έχει φορτωμένα).
Τους αρέσει να κόβουν βόλτες με τους καθηγητάδες και οι φοιτητές τα κάνουν όλα μόνοι τους έχοντας να αντιμετωπίσουν μία ανισόρροπη στη γραμματεία, η οποία είναι σύζυγος τιούτορα.
Άλλα λέει ο ένας κι άλλα ο άλλος. Τα 4 χιλιάρικα τα παίρνουν χωρίς να κάνουν τίποτα. Άντε κάποτε ήταν οι μόνοι που μεσολαβούσαν για να γίνουν αυτά τα μεταπτυχιακά τώρα όμως έχει αλλάξει η κατάσταση. Ξεχνάνε να προωθήσουν τα έγγραφα εκεί που πρέπει, δεν απαντάνε σε μηνύματα. Ο φοιτητής τους θα αναλάβει να λύσει όλα τα προβλήματα μόνος του και δεν υποστηρίζουν τα συμφέροντά του απέντι στο Πανεπιστήμιο. Κατάσταση περίεργη γενικώς, όπως βλέπω. Μακριά καλύτερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 673

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.