*

Ψηφοφορία

Προγραμματίζουμε γενική συνάντηση όλων των αναπληρωτών νηπιαγωγών το Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 11:00 στην Αθήνα, στα γραφεία της ΔΟΕ. Παρακαλώ δηλώστε τη συμμετοχή σας

Ναι
22 (78.6%)
Όχι
6 (21.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 27

Η ψηφοφορία έληξε: Ιανουάριος 11, 2014, 08:36:40 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός  (Αναγνώστηκε 175392 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #350 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 11:43:35 μμ »
Ετσι μην περιμένετε νεες/νεους συναδελφους.Οι αγωνες δεν στηρίζονται στα προσωπικά βολέματα. Παρτε το χαμπάρι.
Εφτασαν αρκετα μηνυματα που μου διαμαρτύρονται συναδελφισσες σας και εκφραζουν την απογοήτευση τους. "Μια απ τα ίδια Μάρκο. Στην απέξω και πάλι"....

Τελικά, να γιατι αποτυγχανουν όλοι οι σύλλογοι στο τελος...Διορθωστε το, παιδια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2014, 11:53:21 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:37:09 »

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #351 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 11:46:58 μμ »
Ετσι όμως αποκλείουμε τις μόνιμες και είπαμε οτι τις θέλουμε με το μέρος μας ,τουλάχιστον όσες θέλουν να συμμετέχουν στο σύλλογο
δεν θεωρω οτι θα ακολουθησουν μονιμες.αλλα ακομη και καποιες να συμμετεχουν ,το μεγαλυτερο ποσοστο  θα ναι αναπληρωτριες.προφανως εσυ προτεινεις ενα ονομα που να μην αναφερει την λεξη αναπληρωτρια.ΣΩΝ(σωματειο νηπιαγωγων)

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #352 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 11:51:13 μμ »
Ετσι μην περιμένετε νεες/νεους συναδελφους.Οι αγωνες δεν στηρίζονται στα προσωπικά βολέματα. Παρτε το χαμπάρι.
Εφτασαν αρκετα μηνυματα που μου διαμαρτύρονται συναδελφισσες σας και εκφραζουν την απογοήτευση τους. "Μια απ τα ίδια Μάρκο. Στην απέξω και πάλι"....

Τελικά, να γιατι αποτυγχανουν όλοι σύλλογοι στο τελος...Διορθωστε το, παιδια.
μαρκο συμφωνω μαζι σου,αλλωστε γι αυτο μας δοθηκε το καταστατικο για να κανουμε αλλαγες, δεν ειναι η τελικη μορφη

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #353 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 11:55:01 μμ »
δεν θεωρω οτι θα ακολουθησουν μονιμες.αλλα ακομη και καποιες να συμμετεχουν ,το μεγαλυτερο ποσοστο  θα ναι αναπληρωτριες.προφανως εσυ προτεινεις ενα ονομα που να μην αναφερει την λεξη αναπληρωτρια.ΣΩΝ(σωματειο νηπιαγωγων)

Π.Ε.Ν  (εκτος κι αν ηδη υπάρχει)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:37:09 »

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #354 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 06:48:32 πμ »
Καλημέρα!


    Βρε παιδιά μην περιμένουμε στη γωνία για να λιθοβολήσουμε.Προσχέδιο είναι.Επιπλέον σας είπα ότι στηρίχτηκε στο καταστατικό του προηγούμενου συλλόγου και έκανε τις αλλαγές που εμείς του είπαμε.Προφανώς σ'αυτό το κομμάτι, αν θυμάμαι καλά, δεν αναφερθήκαμε και κράτησε το ίδιο.Του το λέμε και το αλλάζει.Τα μηνύματα του τύπου: "πάλι στην απέξω" μου φαίνονται υπερβολικά.Τί έκαναν για να μην είναι στην απέξω;Μόνο 40 άτομα μαζευτήκαμε.Από μηνύματα ξέρω και'γω να γράφω ότι θέλω!!!Η ουσία είναι να εμφανιζόμαστε κιόλας, όταν υπάρχει ανάγκη.Όχι μόνο για να κρίνουμε αλλά και για να βοηθήσουμε.

Υ.Γ:Μάρκο μην ανάβεις φωτιές!

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #355 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 08:57:38 πμ »
Καλημέρα!


    Βρε παιδιά μην περιμένουμε στη γωνία για να λιθοβολήσουμε.Προσχέδιο είναι.Επιπλέον σας είπα ότι στηρίχτηκε στο καταστατικό του προηγούμενου συλλόγου και έκανε τις αλλαγές που εμείς του είπαμε.Προφανώς σ'αυτό το κομμάτι, αν θυμάμαι καλά, δεν αναφερθήκαμε και κράτησε το ίδιο.Του το λέμε και το αλλάζει.Τα μηνύματα του τύπου: "πάλι στην απέξω" μου φαίνονται υπερβολικά.Τί έκαναν για να μην είναι στην απέξω;Μόνο 40 άτομα μαζευτήκαμε.Από μηνύματα ξέρω και'γω να γράφω ότι θέλω!!!Η ουσία είναι να εμφανιζόμαστε κιόλας, όταν υπάρχει ανάγκη.Όχι μόνο για να κρίνουμε αλλά και για να βοηθήσουμε.

Υ.Γ:Μάρκο μην ανάβεις φωτιές!
συμφωνω!καλημερα

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #356 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 09:22:32 πμ »
Ράνια, είχες γράψει πως τα με κόκκινο ειναι οι δικες σας θέσεις. Προσωπική αποψη εκφράζω, ο συλλογος είναι δικος σας  ;D
Συμφωνώ απόλυτα με την αναγκαια συμμετοχή όλων όχι μονο μεσα απο το πληκτρολόγιο.

Θεωρώ πως η γνωμη του οποιουδήποτε πρέπει να "ακουγεται" προς αντικειμενο εξέτασης.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2014, 09:54:46 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #357 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 01:45:22 μμ »
Π.Ε.Ν  (εκτος κι αν ηδη υπάρχει)
Πανελλήνια Ενωση Νηπιαγωγών.....ναι το προτιμώ κι έτσι ενσωματώνουμε όλες τις κατηγορίες

Υ.Γ υπάρχουν μόνιμες ( ναι ναι υπάρχουν κ εξαιρέσεις) που θέλουν να συμμετέχουν

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #358 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 02:14:45 μμ »
Συμφωνώ με την ονομασία Σ.Α.Ν.Εξάλλου το καταστατικό αφορά κατα κύριο λόγο τους αδιόριστους νηπιαγωγούς.Συμφωνώ και στις αλλαγές που πρότεινε ο MARKOS,για τον τρόπο πρόσληψης.

Αποσυνδεδεμένος geosimal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #359 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 05:38:50 μμ »
Καλημέρα!


    Βρε παιδιά μην περιμένουμε στη γωνία για να λιθοβολήσουμε.Προσχέδιο είναι.Επιπλέον σας είπα ότι στηρίχτηκε στο καταστατικό του προηγούμενου συλλόγου και έκανε τις αλλαγές που εμείς του είπαμε.Προφανώς σ'αυτό το κομμάτι, αν θυμάμαι καλά, δεν αναφερθήκαμε και κράτησε το ίδιο.Του το λέμε και το αλλάζει.Τα μηνύματα του τύπου: "πάλι στην απέξω" μου φαίνονται υπερβολικά.Τί έκαναν για να μην είναι στην απέξω;Μόνο 40 άτομα μαζευτήκαμε.Από μηνύματα ξέρω και'γω να γράφω ότι θέλω!!!Η ουσία είναι να εμφανιζόμαστε κιόλας, όταν υπάρχει ανάγκη.Όχι μόνο για να κρίνουμε αλλά και για να βοηθήσουμε.

Υ.Γ:Μάρκο μην ανάβεις φωτιές!
Καλησπέρα και από μένα. Το καταστατικό το βρίσκω καλό, αλλά όσον αφορά το όνομα θα έλεγα να είναι ΣΑΝ γιατί εμείς οι αναπληρωτές ξεκινήσαμε την όλη φάση και εμάς καίει περισσότερο το όλο θέμα. Δεν έχω κάτι με τις μόνιμες αλλά εχουμε διαφορετικές διεκδικήσεις και φυσικά δεν αποκλείουμε τις απόφοιτες, άλλωστε ειπώθηκε και στην συνάντηση ότι θα μπορούν να γραφτούν και αυτές στο σωματείο, καθώς επίσης και οι νηπιαγωγοί ειδικής αγωγής. Εάν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #360 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 05:50:43 μμ »
καλησπέρα κορίτσια .....ζητώ ειλικρινά συγνώμη που δεν μπόρεσα να έρθω στη συνάντηση...... πολλά μπράβο σε όσα κορίτσια μπόρεσαν να παραβρεθούν ,είμαι σύμφωνη σε ότι αποφασίσετε .... :-* :-*
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #361 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 06:02:40 μμ »
4.   Την ίδρυση ειδικού λογαριασμού αλληλοβοήθειας από τους πόρους του σωματείου για την υποβοήθηση των ασθενών, των ανικάνων συναδέλφων ή των συναδέλφων που βρίσκονται σε δύσκολη οικονομική θέση.

Θα συμπλήρωνα και νομική στήριξη, γιατί ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια! (εννοείται σε ό,τι αφορά τον εργασιακό χώρο)

υ.γ. (επανάληψη) Έχετε στο νου σας ότι κάθε χρόνο υποβάλλεται φορολογική δήλωση στο όνομα του συλλόγου με μηδενικά (ισοσκελισμένα) έσοδα-έξοδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2014, 06:08:31 μμ από MAITS »
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος Senia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #362 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 07:10:15 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα ,συγχαρητήρια για την ίδρυση  του συλλόγου!οσον αφορά το όνομα το ΠΕΝ ειναι καλύτερο πιο γενικό ,δεν πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός σε διορισμένους κ αδιόριστους ας προασπιστουμε το καλο του κλάδου μας,αυριο θα είμαστε εμεις διορισμένες ..

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #363 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 09:59:33 μμ »
Ήρθε η ώρα του απολογισμού μου φαίνεται...

Εγώ θα ήθελα να συγχαρώ όοοοοοολους εκείνους που δεν ήρθαν στη συνάντηση του Σαββάτου, γιατί όταν κάποτε εδώ μέσα έδειξαν ενδιαφέρον 300+ άτομα και ξαφνικά βρεθήκαμε με το ζόρι 40 τότε μάλλον δεν μιλάμε για επιτυχία.

Είδα το καταστατικό αλλά θέλω να το δω ξανά λίγο με την ησυχία μου, νομιζω εντόπισα 1-2 σημεία που θέλουν συζήτηση από εμάς. θα επανέρθω σε αυτό αύριο ή μεθαύριο.

Σχετικά με την ονομασία, κατεύθυνση για εκείνη παίρνουμε από το ίδιο το καταστατικό και σύμφωνα με το άρθρο που αφορά το ποιος μπορεί να είναι μέλος αλλά και με βάση τους σκοπούς. Η προσωπική μου γνώμη είναι πώς αφού οδηγηθήκαμε στην επιλογή του σωματείου και με συγκεκριμένα ζητούμενα καλό θα είναι και η επωνυμία να είναι στοχευμένη. το Σ.Α.Ν μου ακούγεται καλύτερο. Η Π.Ε.Ν. σε προδιαθέτει για κάτι γενικότερο. Ας τονίσουμε την θέση μας σαν αδιοριστοι και ας επιδειώξουμε μια πάρα πολύ στενή συνεργασία με το Συντονιστικό των Νηπιαγωγών καθώς όπως είπα και στην συνάντηση γνώμη μου είναι πως χρειαζόμαστε ομαλή και αποτελεσματική σχέση με τους μόνιμους. Εκείνος που δεν τον νοιάζουν οι αναπληρωτές γενικά δεν τον νοιάζει και τίποτα πιστεύω....

Σχετικά με την πρόταση της Ράνιας για ιστοσελίδα, στην παρούσα φάση δεν μπορούμε να κάνουμε γιατί πρέπει να πληρώσουμε. Ωστόσο μπορούμε να κάνουμε ιστολόγιο στο blogspot ή στο wordpress. Αν θέλετε μπορώ να το αναλάβω προσωρινά (αν δεν ξέρει καμία κοπέλα από αυτές που ανέλαβαν στο προσωρινό συμβούλιο) και εφόσον γίνουν οι εκλογές μετά να αναλάβει την ενημέρωσή του κάποιο από τα εκλεγμένα μέλη του Δ.Σ..

Επίσης σκεφτόμουν πως ίσως πρέπει να συντάξω ένα ενημερωτικό e-mail (που να αναρτηθεί και στην ομάδα που έχουμε στο fb.) και να αποστάλλεί μέσω των υπέυθυνων των ομάδων που είχαμε συντάξει τότε σχετικά με την συνάντηση.

Σχετικά με την επιστολική ψήφο.. συμφωνώ εννοείται ΑΛΛΑ θέλω να τονίσω πως η φυσική παρουσία είναι κάτι παραπάνω από ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!!!!!!!!!!  Τουλάχιστον την πρώτη φορά στις προσεχείς εκλογές πρέπει να παραστούν όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα. Και φυσικά πέρα από τις εκλογές να γίνουν προτάσεις για να ξεκινήσουμε διάφορες δράσεις σχετικές με τα αιτήματά μας!!!

Μια ακόμα πρόταση που θέλω να κάνω αφορά την  δημιουργία δικτύου εκπροσώπων πέρα από την Αθήνα και σε άλλες μεγάλες πόλης. Κάτι σαν το δίκτυο επικοινωνίας που φτιάξαμε τον περασμένο Οκτώβρη. Δλδ να υπάρξει ένα άτομο από κάθε νομο (εκλεγμένο ή διορισμένο) που θα συντονίζει τοπικά.

Τέλος θα ήθελα να κάνω ένα γενικότερο σχόλιο για την παρουσία Κικίνη και Κόκκινου... ο φόβος φυλάει τα έρμαια, λέει μια παροιμία κι οι δύο κύριοι μου φάνηκε ή φοβόντουσαν το ενδεχόμενο να δημιουργήσουμε συνδικαλιστικό όργανο εκτός της ομπρέλας της ΔΟΕ; Νομίζω πως η κίνησή μας τους θορύβησε. Από την άλλη ντροπή τους για όσα είπαν: τους είδαμε τους αγώνες τους και τις διαμαρτυρίες τους για τα κοινωφελή προγράμματα του ΟΑΕΔ....!!!! Επίσης συγκινηθηκα από το ενδιαφέρον τους και την πρωτότυπη κίνηση που κάνουν για να στείλουν ενημερωτική- επιστολή στους γονείς μέσω των Νηπιαγωγείων. Εμείς σαν αδιοριστοι αναπληρωτές το έχουμε κάνει ήδη!!!!!!! Τέσπα...

Συνάδελφοι 60.000 προνήπια (δια στόματος Κικίνη) εκτός των Νηπιαγωγείων. Διαιρέστε τον αριθμό με το 25 (μαθητές ανά τμήμα).... 2.400,  τόσα νέα τμήματα θα σχηματίζονταν ανα δεν απέκλειαν τα προνήπια από τα νηπιαγωγεία. 2.400 θέσεις εργασίας, 2.400 παραπάνω αναπληρωτές. Αν τελικά κάτι βουίζει ακόμα στα αυτιά μου από την συνάντηση του Σαββάτου είναι αυτός ο αριθμός!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 705
Σύνολο: 718

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.