*

Ψηφοφορία

Προγραμματίζουμε γενική συνάντηση όλων των αναπληρωτών νηπιαγωγών το Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 11:00 στην Αθήνα, στα γραφεία της ΔΟΕ. Παρακαλώ δηλώστε τη συμμετοχή σας

Ναι
22 (78.6%)
Όχι
6 (21.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 27

Η ψηφοφορία έληξε: Ιανουάριος 11, 2014, 08:36:40 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός  (Αναγνώστηκε 176693 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #434 στις: Ιανουάριος 26, 2014, 08:59:23 μμ »
Έχω να μπω στο φορουμ πολύ καιρό και δε συμμετείχα στη συνάντηση που πραγματοποιήσαμε στην Αθήνα λόγω σοβαρών  προβλημάτων υγείας που παρουσιάστηκαν σε μέλος της οικογένειας μου. Όνομα για το σύλλογο δεν έχω σκεφτεί, άλλωστε "τρέχουν" άλλα πράγματα στο μυαλό μου την περίοδο αυτή αλλά έχω να σας προτείνω μια συμπληρωματική φράση,όχι μόνο για το δικό μας σύλλογο αλλά και για το σύνολο της εκπαίδευσης. Μου την είπε ένας στενός οικογενειακός φίλος συζητώντας μαζί του για την εκπαίδευση. Η φράση είναι " Η καλύτερη οικονομία επιτυγχάνεται με τη σπατάλη στην παιδεία" Μπορούμε να τη χρησημοποιήσουμε σαν κατακλείδα σε όποιο έγγραφο δημιουργούμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:09:06 »

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #435 στις: Ιανουάριος 26, 2014, 09:53:37 μμ »
Η ονοματοδοσία ενός οργάνου εκπροσώπησης έχει τη σημασία του γιατί είναι ο κράχτης,η αφορμή για ψάξιμο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #436 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 10:32:59 πμ »
E,αν το ΦΟΝ θυμίζει κινητη τηλεφωνία και δεν αρέσει, ας γινει ΦΕΝ (Φιλοεκπαιδευτική Ενωση Νηπιαγωγων- αντε, βαλε και ενα Ελλάδος ( αντι το Πανελληνια/ος που χρησιμοποιειται τελευταια) και εχουμε Φ.Ε.Ν.Ε.

Εγω Σαμι μου φοβαμαι περισσοτερο την Ξύλινη γλωσσα των συλλογων παρα το όνομα....Θεωριες και μεγαλοστομίες για το κοινο καλο,αλλα στην πραξη μονο βόλεμα.....αυτο να αποφευγουμε. Ολα τα αλλα ειναι για να λεμε...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #437 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 10:53:14 πμ »
Αφου λοιπόν το ψάχνουμε τόσο πολύ έχω να πω 2-3 σκέψεις...

Δεν πιστεύω ούτε σε κοινωνικούς αγώνες, ούτε στην πάλη των τάξεων, όυτε σε τίποτα... πολύ απλά γιατί κυριαρχεί το "ο καθένας για την πάρτη του"!!!!!!

Πάμε να δημιουργήσουμε ένα σύλλογο αδιορίστων νηπιαγωγών, στον οποίο θέλουμε σίγουρα να μπούνε όσοι εχουν δουλέψει έστω και μια φορά σαν αναπληρωτές. Είπαμε να τον ανοίξουμε να χωρέσουν κι άλλοι μέσα π.χ. οι απόφοιτοι, να είμαστε περισσότεροι να έχουμε μεγαλύτεροι φωνή. Όμως σκοντάφτουμε πάνω στα "συμφέροντα" των πρώτων που δεν ταυτίζονται με των δεύτερων. Με τους μονίμους δεν μπορούμε να συμπορευτούμε για τον Α ή Β λόγο.. Συνεπώς δεν μπορούμε καν να συμπορευτούμε σαν κλάδος!!!!

Πριν λίγες μέρες οι καθηγητές δημιουργησαν Σύλλογο Αδιοριστων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (όχι μαθηματικών, όχι, φυσικών, όχι φιλολόγων, αλλά στο σύνολο). Όταν το είδα σκέφτηκα και δεν πηγαίναμε κι εμεις μαζί τους και να γινόταν Σύλλογος Αδιοριστων Εκπαιδευτικών. Άλλωστε κι αυτών κι εμάς διακαής πόθος είναι ο διορισμός.. Κάνω λάθος;

κι αντε κι εγινε ο δικός μας ο σύλλογος, έχει γίνει κι ο δικός τους.. βλέπετε καθόλου πιο μακρια; Όταν θα αρχίσει να γίνει η διάθεση ειδικοτήτων στο Νηπιαγωγείο (και μη μου πει κανείς ότι λέω παραμύθια), ποιοι θα χτυπηθούν μεταξύ τους; Εμείς με αυτούς. Όταν ήταν να περάσει το κοινοφελές του ΟΑΕΔ ποιοι χτυπήθηκαν μεταξύ τους; Εμείς με τις μόνιμες (που συγνώμη αλλά στην πλειοψηφία τους δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάνε νηπιαγωγοι με 400 ευρώ στα σχολεία).

λοιπόν, όλοι κοιτούν το συμφέρον τους.. η μόνη ανατροπή έρχεται όταν υπάρχει κοινή βάση και για να είμαστε ειληκρινής αυτή δεν υπάρχει κι ούτε πρόκειται να υπάρξει γιατί ο καθένας βάση παντίερα την βολή του!! Τώρα αν υπάρχουν ακόμα ήρωες σαν κι εσένα Σάμι που όπως είπες για το περιστατικό με τον ΑΣΕΠ, είστε λίγοι στο είδος σου κι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη....

Και δεν θα πάω μακριά... τον Οκτώβριο εδώ μέσα φωνάζαν 300 άτομα, όχι 1 , 2, 10, 30.... 300! και τους ξέρω όλους, έχω μιλήσει με όλους στο τηλέφωνο, με μηνυματα, με mail... πού είναι όλα αυτά τα άτομα; πού ήταν στη συνάντηση; κι εντάξει δεν μπόρεσαν να έρθουν.. εδώ μέσα πού είναι; πόσο στοιχίζει να μπεις εδώ μέσα να ενημερωθείς και να καταθέσεις την γνώμη σου.. Ένα "συμφωνω" ή ένα "πόσα χρήματα να δώσω" δεν κάνουν σύλλογο.. Είμαστε επιστήμονες. Επιστήμονας είναι ένας άνθρωπος που έχει αποκτήσει μέσω της εκπαίδευσης που έχει λάβει κριτική σκέψη.. Πού είναι η κριτική σκέψη, οι προτάσεις και ο αντίλογος των 300 ατόμων του κλάδου μας και των άλλων 300, 500, 600.. που είναι εκεί έξω; Όλοι έχουμε δουλειές, υποχρεώσεις, αρρώστους, έγνοιες, παιδιά, σκυλιά γατιά, έρωτες, στεναχώριες, αλλά και όλοι επιβάλλεται να ήμασταν εδώ! τουλάχιστον εδω...

Αν η ΠΕΑΝ έκανε μια τρύπα στο νερό, εμείς θα κάνουμε δύο...
Δεν με νοιάζει το πώς ακούγομαι, αλλά επειδή τα σκέφτομαι καιρό είχα και την επιθυμια να τα πω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:09:06 »

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #438 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 11:38:07 πμ »
Ευδοκία μου, συμφωνώ απόλυτα με όσα λες, αλλά για ποιον αντίλογο μιλάς, σχετικά με την ονοματοδοσία του συλλόγου ? ή για τη διαφωνία μου σε ποια τράπεζα θα κατατεθούν τα χρήματα ? ΑΥΤΑ νομίζω πως είναι τα ελάχιστα μπρος στους κοινούς στόχους που έχουμε !!!!!!! και ευτυχώς, που στους κοινούς στόχους συμφωνούμε όλοι..........
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος ath79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #439 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 12:16:20 μμ »
καλημέρα κορίτσια..σας διαβάζω κι ας μην γράφω..ως προς το όνομα μπορεί να γίνει και Φ(φιλεκπαιδευτικός).Ο(Όμιλος).ΝΗ(Νηπιαγωγών) για να ακούγεται καλύτερα..δηλαδή Φ.Ο.ΝΗ...αλλά ας μην στεκόμαστε εκεί..ας προχωρήσουμε..οσον αφορά όσα έγραψε η ευδοκία έχει δίκιο αλλά δεν νομίζω οτι πρέπει να κάνουμε πίσω γιατί θεωρώ οτι δεν μαζεύονταν πάντα πολλοί από την αρχή αλλά με τον καιρό συσπειρώνονταν.. και αν όχι πάλι τότε εσύ και ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει και εύχεται να κάνει και τους άλλους να πιστέψουν στον ίδιο σκοπό..
εμπρός καλά μου στρουμφάκια...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #440 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 12:22:30 μμ »
ELEN LIA, Δεν νομίζω πως μιλουσε για την ονοματοθεσία, ουτε για την τράπεζα, αλλα για την αδιαφορια-αποχη ακομα και μεσα στο φορουμ.Αυτη ηταν η πικρία της-απογοητευση που διατυπωνει, αφου διαπιστώνει.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #441 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 02:16:20 μμ »
ELEN LIA, Δεν νομίζω πως μιλουσε για την ονοματοθεσία, ουτε για την τράπεζα, αλλα για την αδιαφορια-αποχη ακομα και μεσα στο φορουμ.Αυτη ηταν η πικρία της-απογοητευση που διατυπωνει, αφου διαπιστώνει.

Και για την ονομασία πολλοί είπαν την άποψή τους,και για την τράπεζα όλοι περιμένουμε τα νεώτερα για να γίνουν οι καταθέσεις,αλλά επειδή συμμετέχω στο forum από το Σεπτέμβριο,δεν διακρίνω καμία αδιαφορία-αποχή.Αυτοί που μιλούσαμε,αυτοί μιλάμε.Ας μην μας πιάνει λοιπον απογοήτευση και απαισιοδοξία,γιατί μόνο αρνητικά αποτελέσματα θα έχουμε.Όπως λέει και η ELEN LIA έχουμε κοινούς στόχους και σ΄αυτό όλοι συμφωνούμε.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #442 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 02:39:55 μμ »
Δινεις κουράγιο και ελπιδα με τα λόγια σου silken.Παντως, η αληθεια ειναι πως αλλοι συλλογοι γρηγορα κινηθηκαν και τωρα ειναι σε "δράση"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Marinip

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #443 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 03:13:18 μμ »
Συνάδελφοι ας μην το βάλουμε τώρα κάτω.Κάναμε μια προσπάθεια και είναι άδικο να τα παρατήσουμε έτσι.Ας καταλήξουμε ακόμα και σήμερα στο όνομα και ας πάμε παρακάτω.Το όνομα ναι είναι σημαντικό αλλά οι ενδεχόμενες κινήσεις του συλλόγου σημαντικότερες.Ο καιρός περνάει και πρέπει  ο σύλλογός μας άμεσα να ''δρασει''.Συνάδελφοι με ρωτούν εδώ ,πότε να καταθέσουν χρήματα για το σύλλογο.Ας συσπειρωθούμε λίγο και ας ενεργήσουμε σύντομα.Αποδείξαμε ότι με την ενότητά μας και τη μαχητικότητά μας μπορέσαμε και ανατρέψαμε το πρόγραμμα του οαεδ.Είδαμε ότι έχουμε δύναμη και ΝΑΙ μπορούμε να καταφέρουμε πολλά περισσότερα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος helenintza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κ τωρα?τι θα γινει τωρα????
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #444 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 03:52:31 μμ »
Ο σύλλογος έπρεπε να είχε οργανωθεί απο πέρσι μήπως προλαβαίναμε και δεν υπήρχαν αυτή τη στιγμή τα εκατοντάδες κενα στα νηπιαγωγεία μας. επίσης το καταστατικό προβλέπει να γίνουν αλλαγές αν κάτι μας" χαλάει" , οπότε ποιος ο λόγος να χρονοτριβούμε;
Η συναδέλφισσα όταν λέει ότι αγώνας είναι ταξικός , αναφέρεται σε ενα inside joke που έχουμε όσες είχαμε παρευρεθεί στη συνάντηση του συντονιστικού νηπιαγωγών. Προς θεού μην μπλέκουμε παρατάξεις είναι κάτι που απο την αρχή συμφωνήσαμε κ ξεκαθαρίσαμε. Ας προσπαθήσουμε να είμαστε ενωμένες,ακόμα είμαστε στη αρχή κ έχουμε δρόμο μπροστά μας....

ευχαριστω ρουλα για την "υπερασπιση" περι του αστειου περι ταξικου αγωνα..ενα αστειο ειπα κ γω ...

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #445 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 04:34:16 μμ »
Εντάξει,helenìntza.Δεν αντελήφθην το υφάκι σου!!Insìde joke....Είναι ασήμαντο το θέμα για να ασχολούμαστε.

Αποσυνδεδεμένος ΣΦΑΛΜΑ !

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #446 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 05:01:54 μμ »
Αφου λοιπόν το ψάχνουμε τόσο πολύ έχω να πω 2-3 σκέψεις...

Δεν πιστεύω ούτε σε κοινωνικούς αγώνες, ούτε στην πάλη των τάξεων, όυτε σε τίποτα... πολύ απλά γιατί κυριαρχεί το "ο καθένας για την πάρτη του"!!!!!!

Πάμε να δημιουργήσουμε ένα σύλλογο αδιορίστων νηπιαγωγών, στον οποίο θέλουμε σίγουρα να μπούνε όσοι εχουν δουλέψει έστω και μια φορά σαν αναπληρωτές. Είπαμε να τον ανοίξουμε να χωρέσουν κι άλλοι μέσα π.χ. οι απόφοιτοι, να είμαστε περισσότεροι να έχουμε μεγαλύτεροι φωνή. Όμως σκοντάφτουμε πάνω στα "συμφέροντα" των πρώτων που δεν ταυτίζονται με των δεύτερων. Με τους μονίμους δεν μπορούμε να συμπορευτούμε για τον Α ή Β λόγο.. Συνεπώς δεν μπορούμε καν να συμπορευτούμε σαν κλάδος!!!!

Πριν λίγες μέρες οι καθηγητές δημιουργησαν Σύλλογο Αδιοριστων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (όχι μαθηματικών, όχι, φυσικών, όχι φιλολόγων, αλλά στο σύνολο). Όταν το είδα σκέφτηκα και δεν πηγαίναμε κι εμεις μαζί τους και να γινόταν Σύλλογος Αδιοριστων Εκπαιδευτικών. Άλλωστε κι αυτών κι εμάς διακαής πόθος είναι ο διορισμός.. Κάνω λάθος;

κι αντε κι εγινε ο δικός μας ο σύλλογος, έχει γίνει κι ο δικός τους.. βλέπετε καθόλου πιο μακρια; Όταν θα αρχίσει να γίνει η διάθεση ειδικοτήτων στο Νηπιαγωγείο (και μη μου πει κανείς ότι λέω παραμύθια), ποιοι θα χτυπηθούν μεταξύ τους; Εμείς με αυτούς. Όταν ήταν να περάσει το κοινοφελές του ΟΑΕΔ ποιοι χτυπήθηκαν μεταξύ τους; Εμείς με τις μόνιμες (που συγνώμη αλλά στην πλειοψηφία τους δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάνε νηπιαγωγοι με 400 ευρώ στα σχολεία).

λοιπόν, όλοι κοιτούν το συμφέρον τους.. η μόνη ανατροπή έρχεται όταν υπάρχει κοινή βάση και για να είμαστε ειληκρινής αυτή δεν υπάρχει κι ούτε πρόκειται να υπάρξει γιατί ο καθένας βάση παντίερα την βολή του!! Τώρα αν υπάρχουν ακόμα ήρωες σαν κι εσένα Σάμι που όπως είπες για το περιστατικό με τον ΑΣΕΠ, είστε λίγοι στο είδος σου κι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη....

Και δεν θα πάω μακριά... τον Οκτώβριο εδώ μέσα φωνάζαν 300 άτομα, όχι 1 , 2, 10, 30.... 300! και τους ξέρω όλους, έχω μιλήσει με όλους στο τηλέφωνο, με μηνυματα, με mail... πού είναι όλα αυτά τα άτομα; πού ήταν στη συνάντηση; κι εντάξει δεν μπόρεσαν να έρθουν.. εδώ μέσα πού είναι; πόσο στοιχίζει να μπεις εδώ μέσα να ενημερωθείς και να καταθέσεις την γνώμη σου.. Ένα "συμφωνω" ή ένα "πόσα χρήματα να δώσω" δεν κάνουν σύλλογο.. Είμαστε επιστήμονες. Επιστήμονας είναι ένας άνθρωπος που έχει αποκτήσει μέσω της εκπαίδευσης που έχει λάβει κριτική σκέψη.. Πού είναι η κριτική σκέψη, οι προτάσεις και ο αντίλογος των 300 ατόμων του κλάδου μας και των άλλων 300, 500, 600.. που είναι εκεί έξω; Όλοι έχουμε δουλειές, υποχρεώσεις, αρρώστους, έγνοιες, παιδιά, σκυλιά γατιά, έρωτες, στεναχώριες, αλλά και όλοι επιβάλλεται να ήμασταν εδώ! τουλάχιστον εδω...

Αν η ΠΕΑΝ έκανε μια τρύπα στο νερό, εμείς θα κάνουμε δύο...
Δεν με νοιάζει το πώς ακούγομαι, αλλά επειδή τα σκέφτομαι καιρό είχα και την επιθυμια να τα πω!
   Τώρα είναι η σειρά μου να ξενερώσω....Ο κυρίαρχος τρόπος σκέψης:«Ο καθένας για τη πάρτη του» είναι αποτέλεσμα της ασεπίτικης υποκουλτούρας όπου ο καθένας ψάχνει ατομικές λύσεις και μαζεύει ένα κάρο πιστοποιήσεις για το βιογραφικό του σαν καθωσπρέπει μωροφιλόδοξος και αριβιστής....Μέσα σ' αυτό το πλαίσιο οι κοινωνικοί αγώνες και η πάλη των τάξεων δεν έχουν καμμία θέση....Πάμε παρακάτω.Και γιατί δεν χωράνε οι απόφοιτοι,ή οι άνεργοι συνάδελφοι σ' αυτή τη πρωτοβουλία?Ποιά είναι εκείνα τα συμφέροντα των αναπληρωτών που δεν ταυτίζονται με αυτά των αποφοίτων,ή,ανέργων συναδέλφων?Μήπως ένας επόμενός κ@@@ασέπ όπου ο καθένας θα ψάχνει πάλι για το προσωπικό του βόλεμα?....

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #447 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 05:17:04 μμ »
Θα μπορούσε να επικοινωνήσει μαζί μου όποιος ασχολήθηκε με το ζήτημα των προγραμμάτων ΟΑΕΔ; Θα θέλαμε να μάθουμε τι ακριβώς έγινε με τα προγράμματα αυτά και τα πήρε το Υπουργείο. Ποιες κινήσεις έγιναν προς αυτή την κατεύθυνση. Είναι επείγον. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162195
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.