*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 5478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
thanos80 για μια ακόμα φορά ευχαριστώ πολύ!Η απάντηση ήταν πληρέστατη και λίγο πολύ αυτό που είχα διαβάσει ως τώρα.
Επειδή έχω γνώσεις λογιστικής αλλά αφενός μεν δεν τις έχω χρησιμοποιήσει εδώ και καιρό και αφετέρου πρώτη φορά δουλεύω με αυτό το σύστημα θα ήθελα να διαβάσω και μόνη μου πριν ή και μετά το λογιστή. Ακούω και τους συναδέλφους που λένε ότι αν πας σε 3 λογιστές μπορεί να σου πουν 3 διαφορετικά πράγματα και λέω να το ψάξω και μόνη για καλό και για κακό..Νομίζω η καλύτερη πηγή είναι όσοι έχουν ήδη αντιμετωπίσει αυτά τα ζητήματα.
Τώρα για το ΦΠΑ ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ για να πάρει κάποιος απαλλαγή είναι να μην παρουσιάσει τη σύμβαση αλλά για εμάς τουλάχιστον που ξεκινήσαμε το Νοέμβριο αυτό είναι μάλλον αδύνατο γιατί αν δεν κάνουμε έναρξη με την ημερομηνία του Νοεμβρίου δεν θα μπορούμε να κόψουμε τιμολόγιο για εργασίες εκείνου του μήνα.
Αν όμως αυτό δεν ήταν θέμα στην εφορία που πήγα εγώ αν δεν έβλεπαν τη σύμβαση θα με απάλλασαν από το ΦΠΑ με τον ΚΑΔ που αφορά στις Εκπαιδευτικές Διοικητικές Υπηρεσίες.
Πολύ τρέξιμο άνευ ουσίας βλέπω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχουμε γράψει επανειλημμένως, τουλάχιστον ορισμένοι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Οργάνωσης που έχουμε προσληφθεί από την αρχή του 2013 ότι, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν δέχονται απαλλαγή από το ΦΠΑ.
Άσχετα από το αν ο/η εφοριακός σας έδωσε απαλλαγή ή όχι από τον ΦΠΑ.
Στο ΤΠΥ που θα εκδώσετε αν δεν συμπληρώσετε τον ΦΠΑ 23% δεν θα πληρωθείτε..

Ανατρέξτε και σε προηγούμενες σελίδες να ενημερωθείτε, μην ξαναλέμε τα ίδια πάλι...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2013, 09:53:36 μμ από Άστρο »
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχουμε γράψει επανειλημμένως, τουλάχιστον ορισμένοι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Οργάνωσης που έχουμε προσληφθεί από την αρχή του 2013 ότι, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν δέχονται απαλλαγή από το ΦΠΑ.
Άσχετα από το αν ο/η εφοριακός σας έδωσε απαλλαγή ή όχι από τον ΦΠΑ.
Στο ΤΠΥ που θα εκδώσετε αν δεν συμπληρώσετε τον ΦΠΑ 23% δεν θα πληρωθείτε..

Ανατρέξτε και σε προηγούμενες σελίδες να ενημερωθείτε, μην ξαναλέμε τα ίδια πάλι...

Αστρο και εμείς αυτό βλέπουμε. Ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας δεσμεύει με την πληρωμή του ΦΠΑ γι'αυτό απορούμε που κάποιοι ανέφεραν ότι το "γλίτωσαν"...
Και όσο να ναι είναι και απογοητευτικό να βλέπεις ότι θα μπορούσαμε να απαλλαγούμε αλλά μας δεσμεύουν..

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παιδια στη διαυγεια βλεπω οτι υπαρχουν πολλες παραιτήσεις υπευθυνων...γιατι συμβαινει αυτο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος wolf1987

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά καλησπέρα , είμαι Υπεύθυνος Εκπαίδευσης σε ένα νησί των Κυκλάδων και έχω μια απορία . Έκανα έναρξη στην Εφορία στις 13/12 λόγω του ότι το ΦΕΚ με την σύμβαση έγινε στις 29/11 και κατόπιν λόγω καιρικών και άλλων συνθηκών τα δικαιολογητικά ανοίχθηκαν από την Υπηρεσία μάλλον μια μέρα πριν. Θα ήθελα να ρωτήσω ως προς την πληρωμή τέβε θα πληρώσω και τον μήνα Νοέμβριο; Στην περίπτωση που πρέπει να πληρώσω και τον μήνα Νοέμβριο θα πρέπει να κάνω καποια διευκρίνηση στον Ο.Α.Ε.Ε. Γιατί ο υπάλληλος στον ΟΑΕΕ μου είπε ότι η έγγραφή στον ΟΑΕΕ θα γίνει με βάση την ημερομηνία έναρξης στην Εφορία. Συγγνώμη αλλά δεν έχω βγάλει κάποια ξεκάθαρη εικόνα για το τι πρέπει να κάνω. Από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ  δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορώ να κόψω μια διπλή απόδειξη τέλος του χρόνου (καλύπτοντας έτσι και τον μήνα Νοέμβριο). Ως προς τον ΦΠΑ όμως που δηλώνεται για έσοδα από τον μήνα Νοέμβριο τι γίνεται;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν ο ΚΑΔ 84121100 ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ έγκειται σε θεώρηση βιβλίων. Λόγω του ότι αλλάζει όλο το φορολογικό σύστημα πληροφορήθηκα ότι βιβλίο Εσόδων-Εξόδων δεν υφίστατο πλέον....

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
wolf όσο αφορά στον ΚΑΔ ο λογιστής που επισκέφτηκα εγώ μας είπε ότι δεν θεωρούνται τα βιβλία.τουλάχιστον με βάση τις μέχρι τώρα οδηγίες.
Όσο αφορά στην έναρξη εγώ κατάφερα να την κάνω μόλις χθες.Ο λογιστής μου είπε ότι θα κόψουμε τα τιμολόγια και για το Νοέμβριο και για το Δεκέμβριο μέχρι τέλος του χρόνου γιατί είναι η αλλαγή της χρονιάς και δεν πρέπει να μείνουν για τη νέα. Την περιοδική δήλωση ΦΠΑ για αυτούς τους δύο μήνες θα πρέπει να την έχουμε κάνει μέχρι 20/01 το αργότερο.Μετά δεν ξέρω μέχρι πότε θα πρέπει να το καταβάλουμε αλλά θα είναι και για τους 2 μήνες σίγουρα.
Όσο αφορά στον ΟΑΕΕ αν έχω καταλάβει καλά θα πληρώσουμε το μήνα Δεκέμβριο αφού η έναρξη θα γίνει βάση εφορίας. Μας είπαν όμως ότι αν δεν έχει κάποιος λάβει την ταχυπληρωμή για το Δεκέμβριο θα πρέπει να τη ζητήσει άμεσα γιατί έχουν εκδοθεί και σταλεί ήδη.Η προθεσμία από όσο ξέρω είναι 1 μήνας.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
λοιπον, ξεκιναω κι εγω εναρξη ...για πειτε οσοι κανατε?ποσα μας κρατανε καθε μηνα απο τον μισθο?υπαρχει τροπος να γλιτωσουμε καποια απο αυτα τα χρηματα?για την εναρξη ποσα χρηματα χρειαζονται για να παρουμε τα χαρτια μας και ποσες μερες ολοκληρωνεται  αυτη η διαδικασια??επισης, ειναι απαραιτητη η αποφαση?διοτι μου ειπαν οτι εναρξη μπορει να γινει και χωρις αποφαση???εμενα σημερα με ενημερωσαν για την θεση κι αυριο θα παω στο δημο πρωτη φορα.τι πρεπει να κανω αποεδω και περα???εχω αγχωθει...!

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
λοιπον, ξεκιναω κι εγω εναρξη ...για πειτε οσοι κανατε?ποσα μας κρατανε καθε μηνα απο τον μισθο?υπαρχει τροπος να γλιτωσουμε καποια απο αυτα τα χρηματα?για την εναρξη ποσα χρηματα χρειαζονται για να παρουμε τα χαρτια μας και ποσες μερες ολοκληρωνεται  αυτη η διαδικασια??επισης, ειναι απαραιτητη η αποφαση?διοτι μου ειπαν οτι εναρξη μπορει να γινει και χωρις αποφαση???εμενα σημερα με ενημερωσαν για την θεση κι αυριο θα παω στο δημο πρωτη φορα.τι πρεπει να κανω αποεδω και περα???εχω αγχωθει...!

 Για την έναρξη και όλα τα υπόλοιπα ανέθεσέ τα σε λογιστή, αλλιώς θα έχεις τρέξιμο.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμένα μου είπαν να περιμένω να αναρτηθεί στη Διαυγεια και μετά να κάνω έναρξη. Μόνο επαφές με τον Δήμο μου είπαν να κάνω για αιτήσεις

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από την προκήρυξη της β' φάσης ( 5/6/13) όσοι ειδοποιηθήκατε είχατε κανένα νέο ; Μου είχαν πει ότι η σύμβαση θα ξεκινήσει 15/1/14 αλλά δεν ενημερώθηκα περαιτερω. Περιμένουμε να δημοσιευτεί η απόφαση στη Διαύγεια ;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Αυτό το θέμα θα πρέπει να συγχωνευθεί με το ακριβώς ίδιο που υπάρχει!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μήπως ξέρει κάποιος για το πότε θα γίνουν εκ νέου οι αιτήσεις για τους υπευθύνους των Κ.Β.Δ.Μ.;

Αποσυνδεδεμένος lilaki28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 wolf1987 καλησπέρα δυστυχώς σήμερα είδα το μήνυμα σου..Η σύμβαση έχει ημερομηνία 29 /11/13 αλλά η ισχύς της είναι απο 11/11/13 κάτι που αναφέρεται ξεκάθαρα "Η διάρκεια της παρούσας σύμβασης συμπίπτει με το χρονικό διάστημα ολοκλήρωσης του αναληφθέντος Έργου, που συμφωνείται ότι θα είναι από 11/11/2013 έως 30/06/2015" . Η έναρξη στην εφορία αν και έγινε αργότερα πρέπει να  έχει αναδρομική ισχύ, δηλαδή άσχετα από την ημερομηνία που εσύ έκανες έναρξη έπρεπε να δηλώσεις ότι η σύμβασή σου με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι από 11/11/13 ώστε να μπορέσεις να κόψεις τιμολόγιο για το Νοέμβριο και να αποδώσεις και τον αντίστοιχο ΦΠΑ. Επίσης κανονικά πρέπει να πληρώσεις και τον ΟΑΕΕ για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Αν δεν πληρώσεις ασφαλιστικές εισφορές το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις  έχει να κάνει με την απόδειξη της προϋπηρεσίας σου. Θα χάσεις δηλαδή τα μόρια της προϋπηρεσίας του Νοεμβρίου παρόλο που η σύμβασή σου ξεκινάει απο 11/11/13!!!
Ελπίζω να σε ενημέρωσε κάποιος για όλα αυτά και να έχεις βγάλει άκρη!!

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
wolf1987 καλησπέρα δυστυχώς σήμερα είδα το μήνυμα σου..Η σύμβαση έχει ημερομηνία 29 /11/13 αλλά η ισχύς της είναι απο 11/11/13 κάτι που αναφέρεται ξεκάθαρα "Η διάρκεια της παρούσας σύμβασης συμπίπτει με το χρονικό διάστημα ολοκλήρωσης του αναληφθέντος Έργου, που συμφωνείται ότι θα είναι από 11/11/2013 έως 30/06/2015" . Η έναρξη στην εφορία αν και έγινε αργότερα πρέπει να  έχει αναδρομική ισχύ, δηλαδή άσχετα από την ημερομηνία που εσύ έκανες έναρξη έπρεπε να δηλώσεις ότι η σύμβασή σου με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι από 11/11/13 ώστε να μπορέσεις να κόψεις τιμολόγιο για το Νοέμβριο και να αποδώσεις και τον αντίστοιχο ΦΠΑ. Επίσης κανονικά πρέπει να πληρώσεις και τον ΟΑΕΕ για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Αν δεν πληρώσεις ασφαλιστικές εισφορές το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις  έχει να κάνει με την απόδειξη της προϋπηρεσίας σου. Θα χάσεις δηλαδή τα μόρια της προϋπηρεσίας του Νοεμβρίου παρόλο που η σύμβασή σου ξεκινάει απο 11/11/13!!!
Ελπίζω να σε ενημέρωσε κάποιος για όλα αυτά και να έχεις βγάλει άκρη!!
lilaki28 ενημερωσέ μας για κατι ακόμα. Τις διαδικασίες στην Εφορία, Επιμελητηριο και ΟΑΕΕ τις εκανες όταν ελαβες την συμβαση στα χέρια σου ; Ο υπέυθυνος στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τις συμβασεις μου ειπε να περιμένω να λαβω την συμβαση και μετα να ξεινησω τις διαδικασιες. Από την ομάδα έργοτυ πάλι μου είπαν οτι μπορω και χωρις συμβαση να κανω εναρξη. Εσυ τι έκανες ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162170
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 781
Σύνολο: 793

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.