*

Αποστολέας Θέμα: άνεργοι νηπιαγωγοί  (Αναγνώστηκε 18149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nefel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
άνεργοι νηπιαγωγοί
« στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 03:32:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους και καλές γιορτές να έχουμε. Λοιπόν θα ήθελα να μάθω πόσοι ακόμα βρίσκονται σε παρόμοια θέση με τη δική μου. Είμαι άνεργη νηπιαγωγός εδώ και ένα χρόνο. Προσπάθησα πολλά αλλά τίποτα. Αρκετά ιδιωτικά έλαβαν το βιογραφικό μου στο οποίο υπάρχει και μια προϋπηρεσία ενός χρόνου από δημοτικούς παιδικούς σταθμούς. Από κανένα όμως δεν έλαβα ούτε μία απάντηση. Ασεπ δυστυχώς δεν προλάβαμε να δώσουμε, πράγμα που σημαίνει ότι είμαστε στο πίνακα με μηδενική προϋπηρεσία. Άρα τι μας μένει? Αιτήσεις σε παιδότοπους? Εκεί που ζητούσαν πάλι κανένα αποτέλεσμα. Επόμενο; να βρούμε να κρατήσουμε κανένα παιδάκι? Βάζουμε αγγελίες και δεν υπάρχει ανταπόκριση ή το πολύ να σου ζητήσουν να γίνεις η καθαρίστρια του σπιτιού και αν σου μείνει χρόνος να μάθεις και στο παιδί 5 πράγματα. Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες σας ή αν έχετε να προτείνετε άλλη λύση που πιθανών να μην μου χει περάσει από το μυαλό. Πιστεύω είναι ένα καλό θέμα για άτομα που περνάνε το ίδιο με μένα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:32:02 »

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 08:30:47 μμ »
Η ανεργια είναι χαρακτηριστικό της εποχής κι οχι μονο επιλεκτικα της ειδικότητας μας. Δεν είσαι η μόνη σε αυτή τη θέση.. είμαστε πάρα πολλοί. το θέμα είναι πως δυστυχώς δεν υπάρχουν επιλογές αλλαγης καριερας για τον απλό λόγο ότι δεν υπαρχει αγοραστική δυναμη, οπότε ολοι μειώνουν τα εξοδα τους στα απολύτως απαραίτητα!

Αποσυνδεδεμένος DROSERH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 10:36:26 μμ »
κλείνω 10 χρόνια πτυχίου με προϋπηρεσία τη φετινή χρονιά δίμηνη σύμβαση.....και  τώρα δουλεύω σε παιδότοπο στον τόπο μου..............είμαι πολύ απογοητευμένη...προσπαθώ να εξειδικευτώ σε κάτι συναφές με το αντικείμενο μου ώστε να έχω απορρόφηση αλλά βλέπω μαύρο....που θα πάει κατι θα γίνει ξεκιναώ να βελτιώνω τα αγγλικα μου έχοντας στο μυαλο μου το εξωτερικο...δεν εχω άλλη λυση...
ΠΕ60!!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 11:10:46 μμ »
κλείνω 10 χρόνια πτυχίου με προϋπηρεσία τη φετινή χρονιά δίμηνη σύμβαση.....και  τώρα δουλεύω σε παιδότοπο στον τόπο μου..............είμαι πολύ απογοητευμένη...προσπαθώ να εξειδικευτώ σε κάτι συναφές με το αντικείμενο μου ώστε να έχω απορρόφηση αλλά βλέπω μαύρο....που θα πάει κατι θα γίνει ξεκιναώ να βελτιώνω τα αγγλικα μου έχοντας στο μυαλο μου το εξωτερικο...δεν εχω άλλη λυση...
Μάθε γερμανικά. Εγώ αυτό κάνω. ΔΕΝ υπάρχει μέλλον εδώ. Εγώ δηλαδή που είμαι γύρω στο 1850 έτσι το βλέπω.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:32:02 »

Αποσυνδεδεμένος DROSERH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 02:16:04 πμ »
στην Αγγλία υπάρχουν αρκετοί δικοί μας νηπιαγωγοί.................
ΠΕ60!!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 08:27:29 μμ »
Ναι, έχουν πάει αρκετές. Υπάρχει μία σελίδα στο facebook: Ελληνίδες Νηπιαγωγοί στην Αγγλία https://www.facebook.com/nipiagogoistinagglia εκεί μπορούν να βρουν πληροφορίες όσες ενδιαφέρονται για Αγγλία. Υπάρχει και η ιστοσελίδα: www.nipiagogoistinagglia.blogspot.co.uk.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος xrysakids

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 09:53:19 μμ »
Κ στους δήμους δεν υπάρχει φως. Πολύ περιορισμένες οι θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος DROSERH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 11:03:09 μμ »
ναι πράγματι στους δήμους δεν υπάρχουν θέσεις.....φέτος δούλεψα στο δήμο  με δίμηνη σύμβαση......οι νηπιαγωγοί δεν προωθούμαστε από το σύστημα...........
ΠΕ60!!

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2014, 03:47:02 μμ »
κορίτσια μην απογοητεύεστε. εγώ έως τώρα δεν πήγαινα αναπληρώτρια λόγω δουλειάς που είχα εδώ άσχετη με το πτυχίο αλλά καλή, φέτος σταμάτησα μετά τις αιτήσεις των αναπληρωτών όπου πάλι δεν δήλωσα τίποτα εκτός από θεσσαλονίκη. και έτσι έμεινα χωρίς δουλειά και χωρίς σοβαρή προϋπηρεσία... κάτι ιδιαίτερα μόνο. πτυχίο από το 2006. 6 μήνες είχα στείλει πάαααααρα πολλά βιογραφικά... τελικά από αγγελία ξεκίνησα μάθημα σε νήπιο αυτιστικό ενώ μετά από ένα μήνα πήγα σαν ιδιωτική παράλληλη στο σχολείο μαζί του όπου την ίδια μέρα έπιασα δουλειά σε φροντιστήριο αγγλικών! και τώρα τρέχω και δεν φτάνω! έτσι λοιπόν έχω να πω υπομονή και επιμονή και αγάπη για το επάγγελμά μας!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 06:38:32 μμ »
Μπράβο σου georgia_georgia! Εγώ πάλι είμαι και σε μικρή πόλη και εδώ υπάρχει ξεραΐλα. Εξαρτάται βέβαια και πόσο το ψάχνεις. Εγώ τώρα ψάχνω μια δουλειά τύπου φυλλάδια (αφού ούτε σερβιτόρα δε βρίσκω) για να μαζέψω λεφτά να πάω στο Λονδίνο όπου απ' ότι βλέπω υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες για μας, απλώς τα λεφτά δεν είναι αμάν και ντε πολλά (1360 ευρώ το μήνα), αλλά από το τίποτα...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 04:36:34 μμ »
μπράβο βρε κορίτσια ...... πραγματικά χαίρομαι με τη δυναμή σας, το κουράγιο σας και την αισιοδοξία σας.......απόπου αντλείτε αυτή τη δύναμη ? πέστε μου κι εμένα, που έχω απογοητευθεί τελείως!!!!!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:23:35 μμ »
μπράβο βρε κορίτσια ...... πραγματικά χαίρομαι με τη δυναμή σας, το κουράγιο σας και την αισιοδοξία σας.......απόπου αντλείτε αυτή τη δύναμη ? πέστε μου κι εμένα, που έχω απογοητευθεί τελείως!!!!!

ELEN LIA μου ειναι λογικό να απογοητευεσαι!
Κι εγω πολλες φορές εχω σκεφτεί το εξωτερικό κλπ αλλα οταν εχεις παιδια.....που θα πανε κ πρώτη δημοτικού του χρονου....δυσκολεύουν τα πράγματα!Ξερεις εσυ!Ολα θα πανε καλα ομως!Ετσι πιστευω!

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:45:24 μμ »
ELEN LIA να σκέφτεσαι πως έχεις την υγεία σου εσύ και η οικογένεια σου και όλα θα έρθουν! αυτό έχω καταλάβει. κανείς δεν πάει χαμένος και όλοι θα πάρουμε το δρόμο μας κάποια στιγμή. δεν είναι φέτος? είναι του χρόνου?
Πολύ με πίκρανες ζωή
μακριά θα φύγω ένα πρωί
θ’ ανέβω σ’ ένα αεροπλάνο
να δω τον κόσμο από κει πάνω

Όταν κοιτάς από ψηλά
μοιάζει η γη με ζωγραφιά
και συ την πήρες σοβαρά
και συ την πήρες σοβαρά

μετά από αυτά που μου συνέβησαν αυτό σκέφτομαι και παρηγορούμαι!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: άνεργοι νηπιαγωγοί
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 09:41:31 μμ »
μπράβο βρε κορίτσια ...... πραγματικά χαίρομαι με τη δυναμή σας, το κουράγιο σας και την αισιοδοξία σας.......απόπου αντλείτε αυτή τη δύναμη ? πέστε μου κι εμένα, που έχω απογοητευθεί τελείως!!!!!
ELEN LIA η ζωή σε αναγκάζει να σκεφτείς εναλλακτικές. Εγώ είμαι μόνη μου οπότε δε με κρατάει τίποτα εδώ, άσε που θα μου άρεσε πάρα πολύ να ζω σε μια ξένη πρωτεύουσα, και ειδικά στο Λονδίνο. Το έχω ψάξει μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας και νομίζω ότι μπορώ να τα καταφέρω οικονομικά, επαγγελματικά και προσωπικά. Πολλές Ελληνίδες συνάδελφοι έχουν πάει παρεμπιπτόντως.

Τώρα αν έχεις σύζυγο και παιδιά έχεις εξ αντικειμένου περισσότερα άτομα να σκεφτείς όταν τα βάλεις όλα κάτω και τα ζυγίσεις. Π.χ. Τι δουλειά κάνει ο άντρας σου; Μπορεί να σε ακολουθήσει; Θέλει να μεταναστεύσει; Θα βρει εύκολα δουλειά εκεί που θες να πας εσύ; Τα παιδιά σου τι ηλικία είναι; Πού θα τα αφήσεις τον πρώτο καιρό που θα ψάχνετε για δουλειά; κ.ά πολλά...
Αλλά αν η μόνη σου εναλλακτική είναι να ζεις άνεργη στο σπίτι των γονιών σου και να δυσκολεύονται να σου δώσουν κι ένα χαρτζιλίκι... τότε η ξενιτιά φαίνεται πιο λαμπερή... :-\
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162188
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.