*

Αποστολέας Θέμα: Επιτροπή αναπληρωτών ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 22227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτά που λέει η ΠΕΑΔ στη σημερινή εποχή είναι αναχρονιστικά,ανεδαφικά και ουτοπικά...χρησιμοποιεί παλιά υλικά.Ποιος σωστός υπουργός θα διαπραγματευτεί με τέτοια αιτήματα?Η Ελλάδα γύρισε σελίδα σε όλους τους τομείς,άλλαξε άρδην ακόμη και η ζωή μας, δε μοιάζει με αυτήν που είχαμε πριν 3-4 χρόνια και οι της ΠΕΑΔ δε το βλέπουν ή δε θέλουν,αλλά θα το δουν όταν θα έρθει η ώρα των διορισμών....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Η Ελλάδα γύρισε σελίδα σε όλους τους τομείς,άλλαξε άρδην ακόμη και η ζωή μας, δε μοιάζει με αυτήν που είχαμε πριν 3-4 χρόνια....


Kαι λες να σταματήσει εδώ η νέα πραγματικότητα  fiora; Δεν νομίζω  ::)  :-\ :(

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Αμεση εφαρμογη του Ν3848 ειναι η μονη λυση. Κανεις δε μπορει να επικαλεστει οτι δεν ηξερε και δε γνωριζε. Ανοιγμα των πινακων με βαση αυτου του νόμου. ΑΣΕΠ για ολες τις ειδικοτητες και δε θα μπορει να μιλαει κανενας.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Ο2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02..........
    • Προφίλ
Αμεση εφαρμογη του Ν3848 ειναι η μονη λυση. Κανεις δε μπορει να επικαλεστει οτι δεν ηξερε και δε γνωριζε. Ανοιγμα των πινακων με βαση αυτου του νόμου. ΑΣΕΠ για ολες τις ειδικοτητες και δε θα μπορει να μιλαει κανενας.

Συμφωνώ απόλυτα .  ;) :)  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αμεση εφαρμογη του Ν3848 ειναι η μονη λυση. Κανεις δε μπορει να επικαλεστει οτι δεν ηξερε και δε γνωριζε. Ανοιγμα των πινακων με βαση αυτου του νόμου. ΑΣΕΠ για ολες τις ειδικοτητες και δε θα μπορει να μιλαει κανενας.
Συμφωνώ ...

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Ωραία θέλετε τον νομό της Διαμαντοπουλου . Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα εφαρμοστεί αυτός ο νόμος. Απο τη στιγμή που δεν γίνεται ΑΣΕΠ ; Θέλετε μηπως να εφαρμοστεί χωρίς τη διενέργεια ΑΣΕΠ ; Αυτό και αν δεν ειναι άδικο για όσους δεν έχουν ΑΣΕΠ ,για αυτό το λόγο θα επρεπε να κοιτά τα νέα δεδομένα κάθε κίνηση και για αυτό κάθε σωστός υπουργός θα κοιτα μια ρεαλιστική βάση δεδομένων και όχι τα συμφέροντα της κάθε ομαδούλας και η ρεαλιστική βάση ειναι οι κλειστοί πίνακες ,προς το παρόν ...και επαναλαμβάνω όταν κάποιοι συνάδελφοι πηγαίνουν και στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια ας επιλέξουν την πρωτοβάθμια να τελειώνουμε επιτέλους ι


Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν μιλάμε για εφαρμογή του 3848 εννοούμε την διενεργεια διαγωνισμού . Αυτά τα δύο πάνε μαζί . Να κόψει τον λαιμό της η κυβέρνηση και να κάνει διαγωνισμό εκπαιδευτικών ώστε να ενεργοποιηθεί πλήρως ο νόμος .

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Πάντως στην εφημερίδα Δημοκρατία ,έγραφε ότι θα γίνει γραπτός διαγωνισμός Ασεπ για 5000 (!) θέσεις μονίμων ,διοικητικών,τεχνικών και οικονομικών υπαλλήλων ,4ωρη εξέταση με σύστημα πολλαπλής επιλογής και αρνητική βαθμολόγηση....

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επομένως, εμείς στην απέξω πάλι... Μόνο ως διοικητικοί αν δίναμε. Αν και δεν πολυπιστεύω ότι θα γίνει τίποτα

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ο επόμενος διαγωνισμός εκπαιδευτικών δε θα έχει συγκεκριμένες θέσεις. Άρα δεν αφορά στους εκπαιδευτικούς, αυτό που γράφει η εφημερίδα Δημοκρατία. Ωστόσο, αν μπορεί να γίνει διαγωνισμός με συγκεκριμένες θέσεις, τότε γιατί να μην μπορεί να γίνει διαγωνισμός εκπαιδευτικών χωρίς συγκεκριμένες θέσεις; Αρκεί να διοριστούν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008. Μετά ο δρόμος για ΑΣΕΠ θα είναι ανοιχτός!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Η Ελλάδα γύρισε σελίδα σε όλους τους τομείς,άλλαξε άρδην ακόμη και η ζωή μας,

Τον τρόπο σκέψης και νοοτροπίας τον αλλαξε; 8)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καταθέτοντας κι εγώ την προσωπική μου εκτίμηση και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης θα συμφωνήσω με τους klasikos, amav και nikolopol. Το "κλείδωμα" των πινάκων ήταν απαράδεκτο όπως και η υποτιθέμενη "μεταβατική". Δε θα σταθώ στο τι κάναμε και τι δεν κάναμε τότε γιατί δεν έχει πια κανένα νόημα ούτε να κατακρίνουμε ούτε να αυτομαστιγωνόμαστε. Στην αρχή υποστήριζα κι εγώ το άνοιγμα αλλά κάνοντας απολογισμό τώρα, εννοούσα το μη "κλείδωμα" ή έστω το άνοιγμα αμέσως μετά την εφαρμογή του κλειδώματος. Τότε θα είχε νόημα. Τώρα είναι αργά για επιστροφή στο παλιό σύστημα και το λέω εγώ που με το παλιό σύστημα είχα δρομολογήσει διορισμό με 24μηνο, αφού έχασα για ελάχιστο το διορισμό με ασέπ. Οι παλιοί πίνακες είναι "αμαρτωλοί" και κάποια στιγμή θα έπρεπε να καθαρίσουν, ενώ ταυτόχρονα έχουν καταντήσει και ...σουρωτήρι ή κόσκινο αφού παραμένουν κλειδωμένοι μόνο για τους εντός... Με τόσους αλεξιπτωτιστές από ιδιωτικά κλπ, αν ανοίξουν με το παλιό σύστημα η συντριπτική πλειοψηφία περισσότερο θα κατρακυλήσει θέσεις παρά θα ανέβει.
Αυτά δεν ξέρω κατά πόσο τα έχουν αναλογιστεί όσοι ψήφισαν "ναι" σε ενδεχόμενο άνοιγμα πινάκων με το παλιό σύστημα. Μια πρόταση από μόνη της, αν δεν ενταχθεί στα συμφραζόμενά της, συχνά γίνεται παραπλανητική. Και κάτι ακόμα: δεν είμαστε χωρισμένοι σε δύο στρατόπεδα, αυτοί που δούλευαν μέχρι το 2010 και αυτοί που δούλεψαν μετά! Πολλοί δουλεύαμε και πριν και μετά και τώρα άλλοι δουλεύουν και άλλοι είναι άνεργοι, όπως κι εγώ.
Συμπέρασμα: διορισμοί των ες αεί διοριστέων του ασέπ του 2009 άμεσα και άνοιγμα πινάκων με ενεργοποίηση του 3848 (κι εγώ πολέμια του 3848 ήμουν αλλά εδώ που φτάσαμε, το μη χείρον βέλτιστον) με βελτιωτικές προτάσεις όμως (πχ κατοχύρωση βαθμολογίας ασέπ, κατάργηση ή έστω μείωση κοινωνικών κριτηρίων, πλήρης διαχωρισμός πινάκων γενικής και ειδικής αγωγής, αύξηση του συντελεστή προϋπηρεσίας) και διεξαγωγή διαγωνισμού ασέπ στο μέλλον, εγγύς ή απώτερο οι του υπουργείου μόνο το ξέρουν, αν το ξέρουν...

Fiora (απευθύνομαι κυρίως σε σένα, γιατί έγραψες δύο μηνύματα κάτω από την ανάρτησή μου στη σελ. 5), αν διαβάσεις προσεκτικά τι γράφω, θα καταλάβεις ότι δεν αναφέρομαι μόνο σε διορισμούς αλλά φυσικά και στην αναπλήρωση, αφού με βάση τον 3848 θα υπάρχει ένας και μόνο πίνακας και για διορισμούς και για αναπληρώσεις. Ουσιαστικά τάχθηκα κατά του ανοίγματος του πίνακα αναπληρωτών με το παλιό σύστημα και επιχειρηματολόγησα επ' αυτού. Τελικά η δική σου θέση ποια είναι;

Dina94, προτείνω βελτιωτικές τροποποιήσεις στον 3848 και βέβαια με διενέργεια νέου ασέπ. Ωστόσο και πάλι δε νομίζω να συμφωνείς... Πώς αλλάζουν όμως πρόσωπα, καταστάσεις και συμμαχίες είναι να τρελαίνεται κανείς...


Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τον τρόπο σκέψης και νοοτροπίας τον αλλαξε; 8)
Όχι,αλλά πού θα πάει?Συν τω χρόνω θα μας τον αλλάξουν οι "άλλοι"που μας κυβερνάνε!Γιατί νομίζεις δεν υποχωρούν με τίποτα στο θέμα των απολύσεων στο δημόσιο?Τάχα για την κρίση ή για τη νοοτροπία?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Τωρα μιλησες σωστά: να μας τον αλλάξουν! γιατι για να τον αλλάξουμε οι ιδιοι, αδύνατο! Αλλά και παλι δεν βλεπω να καταφερουν ποτέ κατι.... ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 781
Σύνολο: 801

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.