*

Αποστολέας Θέμα: Επιτροπή αναπληρωτών ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 21970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Fiora (απευθύνομαι κυρίως σε σένα, γιατί έγραψες δύο μηνύματα κάτω από την ανάρτησή μου στη σελ. 5), αν διαβάσεις προσεκτικά τι γράφω, θα καταλάβεις ότι δεν αναφέρομαι μόνο σε διορισμούς αλλά φυσικά και στην αναπλήρωση, αφού με βάση τον 3848 θα υπάρχει ένας και μόνο πίνακας και για διορισμούς και για αναπληρώσεις. Ουσιαστικά τάχθηκα κατά του ανοίγματος του πίνακα αναπληρωτών με το παλιό σύστημα και επιχειρηματολόγησα επ' αυτού. Τελικά η δική σου θέση ποια είναι;

Dina94, προτείνω βελτιωτικές τροποποιήσεις στον 3848 και βέβαια με διενέργεια νέου ασέπ. Ωστόσο και πάλι δε νομίζω να συμφωνείς... Πώς αλλάζουν όμως πρόσωπα, καταστάσεις και συμμαχίες είναι να τρελαίνεται κανείς...
Έτυχε να γράψω μετά από σένα,δε σχολίασα τις θέσεις σου...Η δική μου θέση είναι να δούμε τι γίνεται με τον κλάδο μας?Υπάρχουν θέσεις για μας τα επόμενα χρόνια?Αν είναι πάλι για 200 αναπληρώσεις και 30 διορισμούς προσωπικά δε μου λέει τίποτα ούτε το κλείδωμα ούτε το ξεκλείδωμα...η δική μου θέση είναι να πάει μια επιτροπή αναπληρωτών και δη φιλολόγων που έχουν πληγεί ανεπανόρθωτα φέτος και να μάθει αν η φετινή πολιτική σε βάρος μας ήταν τυχαία ή κινείται με βάση κάποιο σχέδιο για περιορισμό στις θέσεις φιλολόγων...γιατί δε γίνεται να αποτελούμε το μικρότερο ποσοστό στις προσλήψεις αναπληρωτών,δε γίνεται να μας απαξιώνουν από ενισχυτική και κοινωνικό φροντιστήριο και να είναι τυχαίο...Θα συνεχιστεί αυτό?Είμαστε ειδικότητα που τα επόμενα χρόνια θα περισσεύουμε στην εκπαίδευση?Αυτό είναι το ζητούμενο και τα άλλα πιστεύω έπονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τωρα μιλησες σωστά: να μας τον αλλάξουν! γιατι για να τον αλλάξουμε οι ιδιοι, αδύνατο! Αλλά και παλι δεν βλεπω να καταφερουν ποτέ κατι.... ;D ;D
Θα τα καταφέρουν Μάρκο,όταν θα σπάσουμε τα μούτρα μας,όπως τα σπάσαμε και φέτος οι φιλόλογοι...να δεις που του χρόνου τέτοιον καιρό,αν εξακολουθήσει η φετινή τακτική του υπουργείου για τους φιλολόγους κανείς  από αυτούς που φέτος μιλάνε εδώ για τους τρόπους διορισμού ,δε θα βγει να κάνει προτάσεις!θα μαζευτούμε όλοι και θα κλαίμε τη μοίρα μας,θα λέμε τι βλακείες συζητούσαμε και δεν κοιτούσαμε την ουσία.Πέρσι τέτοιον καιρό ποιος από μας συζητούσε για τις απολύσεις μας ή για το κοινωνικό φροντιστήριο?Λέγαμε οι φιλόλογοι είμαστε τα φαβορί στις προσλήψεις!!!!!!!Ιδού.Αυτοί τα καταφέρνουν...Σιγά σιγά όταν θα είναι όλα τετελεσμένα θα τελειώσει και η νοοτροπία...

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Ο επόμενος διαγωνισμός εκπαιδευτικών δε θα έχει συγκεκριμένες θέσεις. Άρα δεν αφορά στους εκπαιδευτικούς, αυτό που γράφει η εφημερίδα Δημοκρατία. Ωστόσο, αν μπορεί να γίνει διαγωνισμός με συγκεκριμένες θέσεις, τότε γιατί να μην μπορεί να γίνει διαγωνισμός εκπαιδευτικών χωρίς συγκεκριμένες θέσεις; Αρκεί να διοριστούν οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008. Μετά ο δρόμος για ΑΣΕΠ θα είναι ανοιχτός!
μα εγώ δεν είπα ότι αφορά εμάς.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
μα εγώ δεν είπα ότι αφορά εμάς.
Ούτε κι εγώ είπα ότι το είπες... Απλά το εξήγησα για να μην παρερμηνευτεί από κανέναν συνάδελφο! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Ούτε κι εγώ είπα ότι το είπες... Απλά το εξήγησα για να μην παρερμηνευτεί από κανέναν συνάδελφο! :)
okey! Λοιπον εκδίκηση ,όλοι οι αδιόριστοι να κατεβου με.στο διαγωνισμό που δεν μας αφορά! :-Xυ

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τα προβληματα ξεκινησαν οταν εγινε ο διαχωρισμος σε βασικες και μη ειδικοτητες. Δηλαδη ειναι φυσιολογικο που 4 χρονια τωρα δεν εκανε ουτε εναν διορισμο αγγλικων,γυμναστων και πληροφορικης? Μονο τα εαεπ εδωσαν 1000 θεσεις οργανικες σε καθε μια απο αυτες τις ειδικοτητες! αντι αυτου ειδαμε το 2010 να διοριζονται 800 δασκαλοι απο τον πινακα μηδενικης προυπηρεσιας. Επισης ειδαμε οτι 800 δασκαλοι προσληφθηκαν αφου το ολοημερο επονομαστε καινοτομο προγραμμα! Μια ειναι η λυση και δεν το ζηταει κανεις! διαφανεια στα κενα καθε σεπτεμβρη στην διαυγεια. Απο εκει και περα προσωπικα με ενοχλει να ειμαι συμφωνα με τις αναγκες της υπηρεσιας διοριστεος και να μην παιρνει κανεναν στους διορισμους και στους αναπληρωτες να παιρνει απο αυτους που δεν εχουν καν δικαιωμα διορισμου.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
fiora, ok, νόμισα ότι αναφερόσουν σε δική μου ανάρτηση. Συμφωνώ και το έχω γράψει ήδη πριν από σένα ότι με 30 διορισμούς και 200 αναπληρώσεις όλα τα συστήματα διορισμών και αναπληρώσεων καταντούν άχρηστα. Φυσικά διεκδικούμε, όσοι ασχολούμαστε με κάτι περισσότερο από το διάλογο στο φόρουμ, και διορισμούς και αναπληρώσεις με βάση τα πραγματικά κενά των ειδικοτήτων και όχι με βάση τις αλχημείες που διαδραματίζονται για να εξαφανίζονται τα κενά (πχ β΄ανάθεση). Για να γίνουν όμως και αυτοί οι διορισμοί και αναπληρώσεις, προσπαθούμε να βρούμε ένα κατά το δυνατό δίκαιο σύστημα (απόλυτα δίκαιο δεν πρόκειται να υπάρξει χάρη στις πολιτικές των κυβερνώντων). Κρίκοι μιας αλυσίδας είναι!

troktiko, είμαι υπέρ του διορισμού των 24μηνιτών, γιατί κι εγώ από αυτό προσδοκούσα διορισμό πριν το 2010 ως επιλαχούσα του ασέπ του 2006. Να μη σου κακοφαίνεται όμως που δουλεύουν αναπληρωτές κάποιοι εκτός του 24μήνου, όπως δε μου κακοφαίνεται εμένα που θα διοριστούν αυτές τις μέρες κάποιοι 24μηνίτες στην ειδικότητά μου που στον πίνακα αναπληρωτών έχουν χαμηλότερη θέση από μένα...γιατί εγώ έχω υψηλότερη βαθμολογία σε 2 ασέπ αλλά δεν πρόλαβα να συμπληρώσω 24 μήνες μέχρι το 2010 (επιτυχίες από 2006 και 2008). Και σαν και μένα είναι κι άλλοι, ως παράδειγμα το αναφέρω. Δε χωρά έπαρση και αλαζονεία ανάμεσα σε όσους λόγω συγκυρίας βρέθηκαν εντός και εκτός της "κλειδωμένης πόρτας"!!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ok tonik.Εκτιμώ γενικά τις τοποθετήσεις σου.Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να προσφέρω πολλά στον κλάδο,όσοι είστε όμως ενεργοί σας μεταφέρω το παράπονό μου και την ανησυχία μου...προς το παρόν θεωρώ προέχει η αντιμετώπιση του παραγκωνισμού μας...όσο για τους αναπληρωτές και τους διορισμούς φοβάμαι ότι το παιχνίδι θα το παίξει πάλι η αθμια....και είναι βέβαιο ότι τα συστήματα γενικά αδικούν και οι νόμοι ψηφίζονται για εντυπώσεις!θύματα είμαστε όλοι εμείς που με όποιο τρόπο μας έβαλαν στο λούκι της αναπλήρωσης και μετά τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τονικ δεν εφτιαξα εγω αυτο το οριο. Η βουλη το ψηφισε η διαμαντω ως ωφειλε το εβαλε στην μεταβατικη.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
τονικ δεν εφτιαξα εγω αυτο το οριο. Η βουλη το ψηφισε η διαμαντω ως ωφειλε το εβαλε στην μεταβατικη.

Σωστά, δεν είπα ότι το έκανες εσύ! Γι' αυτό και είπα ότι είμαι υπέρ του διορισμού των 24μηνιτών.

Η ένστασή μου είναι σ' αυτό:
Απο εκει και περα προσωπικα με ενοχλει να ειμαι συμφωνα με τις αναγκες της υπηρεσιας διοριστεος και να μην παιρνει κανεναν στους διορισμους και στους αναπληρωτες να παιρνει απο αυτους που δεν εχουν καν δικαιωμα διορισμου.
Χάσαμε το διορισμό λόγω timing, όχι όμως ότι δεν αξίζουμε τουλάχιστον και την αναπλήρωση!!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Την υποστήριξη της ΟΛΜΕ πως την πήρατε για να καταλάβουμε τι γίνεται .Πήρατε ένα τηλέφωνο ; Σας απάντησε με έγγραφο ;Έχετε καταστατικό ίδρυσης συλλόγου ; Αν ναι να παραθέσετε το έγγραφο της ΟΛΜΕ που συμφωνεί με το άνοιγμα των πινάκων αλλιώς παραπληροφορείτε τους συναδέλφους .Και τι σημαίνει ειδικότητες ; Φιλόλογοι ρωτήθηκαν ; Μαθηματικοί ,φυσικοί ,χημικοί ; Δεν μπορείτε με μια ομαδούλα να παίζετε με τις τύχες όλων των συναδέλφων σας .Πολλοί βάσει νόμου αρνήθηκαν αναπλήρωση ,γιατί να αναγκαστούν αυτοί να τρέχουν σε δικηγόρους ; Και εν κατακλείδι οι περισσότερες ειδικότητες ναι δουλεύουν ...εμείς που είμαστε άνεργοι και θα βρεθούμε στα τάρταρα αν ανοίξουν οι πίνακες μας ρώτησε κάποιος ;
Εγω προσωπικα μιλησα χθες με τον κ κοτσυφακη και με διαβεβαιωσε πως η ΟΛΜΕ ηταν παντα υπερ της προσμετρησης ολης της προυπηρεσιας.Σημερα περιμενω τα αρχεια που θα μου στειλει απο απλαιοτερες αναρτησεις της ΟΛΜΕ υπερ του θεματος για να τα χρησιμοποιησουμε,οπως μου ειπε.Δεν εχουμε ακομα καταστατικο συστασης συλλογου,ειμαστε επιτροπη προς το παρον.Τωρα το αν ειναι ομαδουλα ασε να το κρινει το αποτελεσμα.Εμεις σαν ειδικοτητες ξεκινησαμε αυτη την κινηση κι οποιος θελει ειναι ευπροσδεκτος να ερθει μαζι μαςΚαι οχι,δεν το ξεραμε να ρωτησουμε 20000 αναπληρωτες αν συμφωνουν πριν ξεκινησουμε τον αγωνα μας,επρεπε???? Ελπιζω να σε καλυψα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2014, 09:10:21 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Το ξαναγραφω για να τελειωνει η συζητηση:
Αμεση εφαρμογη του Ν3848 ειναι η μονη λυση. Κανεις δε μπορει να επικαλεστει οτι δεν ηξερε και δε γνωριζε. Ανοιγμα των πινακων με βαση αυτου του νόμου. ΑΣΕΠ για ολες τις ειδικοτητες και δε θα μπορει να μιλαει κανενας.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΔΙΚΟ (γιατι ολοι εχουν το "δικο τους" δικιο.

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και για όσους θέλουν να ανοίξουν οι πίνακες : Σε γυμνάσιο επαρχιακής πόλης στην Αρκαδία οι φιλόλογοι πήραν 27 ώρες και ο θεολόγος όλες τις ιστορίες ! Και επειδή δεν άντεχαν άλλο οι μόνιμοι κάλεσαν αναπληρωτή .Ξέρετε ποιος πήγε ; Απολυμένος ιδιωτικός ...Αν θέλετε οι ειδικότητες να ανοίξετε τους πίνακες να επιλέξετε την πρωτοβάθμια εκπαίδευση ! Δεν είναι ανάγκη να πάρετε στο λαίμο σας και την πολύπαθη δευτεροβάθμια .Και κάτι άλλο : Η ΠΕΑΔ που είναι υπό σύσταση θέλει να συσπειρώσει κόσμο γύρω της με ΑΣΕΠ για ένα διευρυμένο 24μηνο .Όλες οι ομάδες οφείλουμε να συνεργαστούμε και να αφήσουμε τις ηγετικές διεκδικήσεις !Πρέπει επιτέλους να διεκδικήσουμε διορισμούς .
Οι ειδικοτητες που ειναι ''κοινες'' σε α'θμια και β'θμια ανηκουν στην β'θμια.Απο τους πινακες της β΄θμιας προσλαμβανονται στα δημοτικα,οποτε τι ζητας? Κατι που δε γινεται.Η ΠΕΑΔ αποτελειται απο μια επιτροπη 5 ατομων που ειχαν προυπηρεσια πριν το 2010 και μετα εμειναν εκτος.Τωρα ζητανε διορισμο με τους πινακες εκεινους και ''διευρυμενο''24μηνο+ ασεπ,οπου διευρυμενο οπως λενε ισως ειναι και το 10μηνο...,με λιγα λογια να βολεψουν τον εαυτο τους επειδη η πολυχρονη ανεργια τους επεσε  βαρια....

Αποσυνδεδεμένος black sheep

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ξαναγραφω για να τελειωνει η συζητηση:
Αμεση εφαρμογη του Ν3848 ειναι η μονη λυση. Κανεις δε μπορει να επικαλεστει οτι δεν ηξερε και δε γνωριζε. Ανοιγμα των πινακων με βαση αυτου του νόμου. ΑΣΕΠ για ολες τις ειδικοτητες και δε θα μπορει να μιλαει κανενας.

ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΔΙΚΟ (γιατι ολοι εχουν το "δικο τους" δικιο.
Πρεπει να τελειωσει η σηζητηση επειδη το απαιτεις εσυ? Θα μπορουσες να μου εξηγησεις ποσο δικαιο θεωρεις τον ΑΣΕΠ οταν η βαση διορισμου για τους δασκαλους ηταν το 55 και για τους αγγλικους το 78? ειναι δικαιος ενας διαγωνισμος οταν χαμηλωνει ή ανεβαζει το επιπεδο δυσκολιας αναλογα με το ποια ειδικοτητα θελει να σπρωξει στους διορισμους??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 752
Σύνολο: 764

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.