*

Αποστολέας Θέμα: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ  (Αναγνώστηκε 25752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος labriana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 02:49:45 μμ »
Παιδια υπαρχει κανεις που παρακολουθει ή κληρωθηκε να παρακολουθησει το συγκεκριμενο προγραμμα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:47:28 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2014, 12:06:53 μμ »
εγώ και το έμαθα μόλις χθες και θέλω να σιγουρευτώ ότι αναγνωρίζεται. και αν αναγνωρίζεται , μπορώ να επιλέξω όποια θεματική ενότητα θέλω? γιατί όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, κάποιος συνάδελφος ανέφερε ότι αναγνωρίζεται μόνο αν επιλέξεις 3η η 4η θε που είναι ίδιες με το εαπ. σε γενικές γραμμές οι πληροφορίες που έχω για το μεταπτυχιακό είναι ότι είναι σχετικά απαιτητικό και έχω ακούσει μόνο θετικά σχόλια.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος ritakoke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2014, 02:34:42 μμ »
κ γω χθες το εμαθα οτι κληρωθηκα στο μεταπτυχιακο επιστημες αγωγης. οποια πληροφορηση υπαρχει θα την αναρτω. το μονο που γνωριζω ειναι οτι υπαρχει καλη ανατροφοδοτηση κ οι καθηγητες ειναι συνεργασιμοι κ οργανωμενοι, απο μια φιλη μου που εκανε στο ελληνικης γλωσσας... ειναι καποιος αλλος απο β.ελλαδα; εγω ειμαι απο δραμα κ ελπιζω να γινει τμημα στη θεσ/νικη

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2014, 04:08:18 μμ »
έχω αναρτήσει κάτι στο θέμα "ανοιχτό πανεπιστήμιο κύπρου" δες το, σε ενδιαφέρει και πες μου τη γνώμη σου.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:47:28 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2014, 04:09:54 μμ »
βασικά το βάζω και εδώ http://www.doatap.gr/gr/apofaseisds.php
 Κρίση εξ αποστάσεως τίτλων σπουδών για την αντιστοιχία τους προς τα πτυχία συγκεκριμένων Σχολών / Τμημάτων των ελληνικών Α.Ε.Ι.
Σύμφωνα με τις αποφάσεις που έλαβε η Ολομέλεια του Δ.Σ. στις συνεδρίες της 57/16-10-2009 και 84/14-1-2011, τίτλοι σπουδών που έχουν χορηγηθεί από ομοταγή Ιδρύματα μετά από εξ αποστάσεως σπουδές για τους οποίους έχει ζητηθεί η ισοτιμία και η αντιστοιχία τους προς τα πτυχία τα απονεμόμενα από τα παρακάτω Τμήματα των ελληνικών Α.Ε.Ι. (καθώς δεν υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα στο Ε.Α.Π.), αφού κριθούν - μετά από εμπεριστατωμένο έλεγχο – για την ισοτιμία τους προς τα πτυχία που απονέμει το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (Ε.Α.Π.), δύνανται να κριθούν και για την αντιστοιχία τους προς τα πτυχία που απονέμονται από τα εν λόγω Τμήματα των ελληνικών Α.Ε.Ι. : 1.   Τμήματα Φιλολογίας (Ελληνικής και Ξένων) 2.   Τμήματα Ιστορίας\Αρχαιολογίας (κατεύθυνση Ιστορίας) 3.   Τμήματα Φιλοσοφίας – Παιδαγωγικής – Ψυχολογίας (Τομέας Φιλοσοφίας ή Παιδαγωγικής) 4.   Παιδαγωγικά Τμήματα Δημοτικής Εκπαίδευσης και Προσχολικής Αγωγής ημεδαπής 5. Τμήματα Ψυχολογίας
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος ritakoke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 02, 2014, 04:03:18 πμ »
georgia_georgia ειδα τις αναρτησεις σου. ευχαριστω, αρκετα κατατοπιστικες. εκανα κ γω μια κουραστική ερευνα στο διαδικτυο και βρηκα πως αναγνωριζεται απο τον δοαταπ και εαν κανεις μια αιτηση που υπαρχει στη σελιδα τους κ τη στειλεις -ταχυδρομικα ή με φαξ-, σου στελνουν εγγραφως την αναγνωριση. αν σε ενδιαφερει η παιδαγωγικη επαρκεια ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο!!! ο δοαταπ δεν ειναι αρμοδιος κ πρεπει να επικοινωνησεις με υπουργειο παιδειας η ασεπ.
προσωπικα δε με ενδιαφερει η επαρκεια, αλλα για την αναγνωριση θα τηλεφωνησω την τριτη κ ευελπιστω οι αποριες να λυθουν ΕΝΤΕΛΩΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2014, 10:50:32 πμ »
Καλημέρα, προς κάθε ενδιαφερόμενο για το μεταπτυχιακό, σε τηλεφωνικη επικοινωνία που είχα με το απκυ μου είπαν ότι αναγνωρίζεται και μου έστειλαν το εξής σε μαιλ :Αγαπητή κ.
 
Σε συνέχεια και της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας, Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι το ΑΠΚΥ είναι αυτόνομο και πλήρως αυτοδιοικούμενο ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα. Είναι ισάξιο οποιουδήποτε άλλου συμβατικού ή ανοικτού πανεπιστημίου και οι τίτλοι σπουδών που προσφέρει είναι εξίσου αναγνωρισμένοι.
 
Όσον αφορά στην αναγνώριση των τίτλων σπουδών από το Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών & Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π) Ελλάδος, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, σύμφωνα με απόφαση της από 11-3-09 Συνεδρίας της Ολομέλειας του Δ.Σ. του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π., το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου αναγνωρίζεται ως ομοταγές προς τα Ελληνικά Α.Ε.Ι. Η παρούσα απόφαση σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστά την Πράξη Αναγνώρισης «ισοτιμίας» ή «ισοτιμίας και αντιστοιχίας» των τίτλων σπουδών που απονέμονται από το ΑΠΚΥ. Σχετικά με τη διαδικασία της αναγνώρισης των τίτλων σπουδών της αλλοδαπής, διευκρινίζεται ότι είναι απαραίτητη η υποβολή αίτησης στο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. για την ακαδημαϊκή κρίση τους, όπως προβλέπει ο Ν.3328/2005.
 
Εάν φοιτητής του ΑΠΚΥ επιθυμεί να λάβει την πράξη αναγνώρισης για τον τίτλο σπουδών του, θα πρέπει μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος σπουδών, να επικοινωνήσει ο ίδιος με το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. και να ξεκινήσει τη διαδικασία αναγνώρισης.
 
Παλαιότεροι απόφοιτοι του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου έχουν ήδη προχωρήσει σε επίσημη διαδικασία αναγνώρισης του τίτλου σπουδών τους και έχουν λάβει τη σχετική αναγνώριση. Μέχρι στιγμής, έχουν αναγνωριστεί από προηγούμενους απόφοιτους τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών «Επιστήμες της Αγωγής», «Διοίκηση Επιχειρήσεων», «Διοίκηση Μονάδων Υγείας» και «Διοίκηση Επιχειρήσεων – Τραπεζική / Χρηματοοικονομική», και το πτυχιακό πρόγραμμα σπουδών «Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό».
 
Επίσης, τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών Πληροφοριακά Συστήματα και Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία βρίσκονται σε διαδικασία κρίσης.
 
Σημειώνουμε ότι, οι μεταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών κρίνονται μόνο ως προς την ισοτιμία του τίτλου τους και όχι ως προς την αντιστοιχία. Δηλαδή, δεν είναι απαραίτητο να προσφέρεται αντίστοιχο πρόγραμμα από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο.
 
Επισυνάπτουμε σχετική επιστολή σχετικά με την αναγνώριση των τίτλων σπουδών του ΑΠΚΥ.
Περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία αναγνώρισης τίτλων σπουδών από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του οργανισμού, http://www.doatap.gr/gr/contact.php και στα τηλέφωνα επικοινωνίας 210-5281000 (Αθήνα), και 2310-379371 / 2310-379372 (Θεσσαλονίκη).
Παραμένω στη διάθεσή σας για τυχόν περαιτέρω διευκρινίσεις.
Με εκτίμηση,
 
 
logo_1
ΜΑΡΙΑ ΝΕΟΦΥΤΟΥ BA MPhil MSc
Λειτουργός Πανεπιστημίου
Υπηρεσία Σπουδών & Μητρώου Φοιτητών
Λεωφ. Γιάννου Κρανιδιώτη 33,
2ος όροφος, 2220 Λατσιά
Τ.Θ.12794, 2252 Λατσιά
Τηλ.: 00357 22 411711   Φαξ:  00357 22 411741
Ιστοσελίδα: www.ouc.ac.cy


επίσης πήρα και στο δοαταπ και μου έδωσαν ένα τηλ για να μιλήσω με κάποιον κύριο την πέμπτη, παρόλα αυτά με ενημέρωσαν που δεν υπάρχει πρόβλημα στο αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό διότι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΤΟ ΕΑΠ. και μου ανέφερε το καποδιστριακό. της είπα για την ανακοίνωση που έχω αναρτήσει παραπάνω και συμφώνησε. άρα λοιπόν είμαστε σε καλό δρόμο. τώρα για σιγουριά θα μιλήσω και την πέμπτη στον κύριο που με παρέπεμψαν.
  επίσης ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ότι μέχρι να τελειώσουμε το μεταπτυχιακό πολλά αλλάζουν και ελπίζω να αναγνωρίζεται πολύ πιο εύκολα. ελπίζω σε αυτό το κομμάτι τουλάχιστον να πάμε μπροστά.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2014, 11:02:39 πμ »
επίσης μου έστειλαν και μια επιστολή του δοαταπ προς το απκυ που δεν μπορω να κάνω copy paste αλλά μπορώ να την στείλω σε όποιον θέλει. συνοπτικά όμως γράφει
.... ο δοαταπ με αποφασει 11-3-2009 αναγνωρίζει το απκυ ως ομοταγες προς τα ελληνικα αει, αναγνωρίζει επίσης την ισοτιμία της σχολής ανθρωπιστικών σπουδών κλπ....
ο δοαταπ εχει αναγνωρισει τα παρακάτω προγράμματα σπουδών:
-πτυχιακό ελλ.πολιτισμο
-ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΤΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ..., ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ  (τρεις βλεπουμε εδω!!!!)
-μεταπτυχιακό διοίκηση επιχειρήσεων
-μεταπτυχιακό διοίκηση μονάδων υγείας

επίσης, ο δοαταπ βρίσκεται σε διαδικασία κρίσης για :
μεταπτυχιακό πληροφοριακά συστήματα
μεταπτυχιακό ελλ.γλώσσα και λογοτεχνία

γραφει και κατι άλλα.. οτι το παρον δεν αποτελεί πράξη αναγνώρισης και ότι η αναγνώριση γίνεται από τον κάθε ενδιαφερόμενο.
επίσης απο το απκυ μου είπαν ότι για τη διαδικασία αναγνώρισης αυτοί στέλνουν τα χαρτια μας με κατι ερωτηματολόγια που χρειάζεται το δοαταπ.

ΑΥΤΑ!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος labriana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:29:33 μμ »
δηλαδη απ'οτι καταλαβαινω δε θα εχουμε κανενα θεμα στην αναγνωριση.!!και τωρα πρεπει σιγα σιγα να διαλεξουμε και με ποια θεματικη θα ξεκινησουμε!

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:56:54 μμ »
και εγώ αυτό εκτιμάω. εγώ δλδ την έχω πάρει την απόφασή μου αν και θα τηλεφωνήσω και την πέμπτη που μου  είπαν. θεματική ενότητα μία από τις 3. αυτές τις μέρες προς το παρόν περιμένουμε μαιλ για να κάνουμε την εγγραφή και να δώσουμε την προκαταβολή.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος ritakoke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2014, 03:56:34 μμ »
πολυ χρησιμα ολα αυτα που βρηκες κ επιτελους βλεπουμε φως στον οριζοντα!θα παρω κ γω τηλεφωνο αυριο κ θα σας ενημερωσω για ο,τιδηποτε.
το πιο σημαντικο για μενα ειναι οτι δεν είναι απαραίτητο να προσφέρεται αντίστοιχο πρόγραμμα από το ΕΑΠ για να αναγνωριζεται το μεταπτυχιακο του ΑΠΚΥ και δευτερον αναμεσα στις 3 κατευθυνσεις που εχουν αναγνωριστει ειναι κ αυτη που ηθηελα να παρω εξ' αρχης!!! :D

Αποσυνδεδεμένος dafina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 06, 2014, 08:14:28 πμ »
Καλημέρα κι από μένα! Έχω κριθεί επιλέξιμη για το πρόγραμμα Σπουδές στην Εκπαίδευση. Αυτό σημαίνει ότι είμαι μέσα; Στην κλήρωση είχα νούμερο πάνω από 300. Έχω μπερδευτεί λίγο. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, θα ήθελα τα φώτα του. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2014, 08:56:51 πμ »
ναι dafina το ίδιο ακριβώς και εγώ και ομολογώ ότι μπερδεύτηκα..

Δες και τι μου απάντησαν..

Αγαπητή κυρία Κ.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι πράγματι έχετε γίνει δεκτή στο συγκεκριμένο Πρόγραμμα, έστω κι αν ο αριθμός κατάταξής σας είναι το 4**. Εφόσον στείλετε και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (ταυτότητα-πτυχίο) τότε θα έχετε ολοκληρώσει τη διαδικασία.

Με εκτίμηση,

Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιστημες αγωγης ΑΠΚΥ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 06, 2014, 08:59:36 πμ »
Αναρωτιέμαι επίσης γιατί δεν έχουν ακόμη αναγνωρίσει τη Διδακτική των Θετικών Επιστημών.. :-\

Έχει κανείς καμία ιδέα; Μήπως είναι πιο καινούριο πρόγραμμα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158542
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.