*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων  (Αναγνώστηκε 15608 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 02:30:59 μμ »
Καλησπέρα..
Δουλεύω σε φροντιστήριο, όμως έχω πολύ λίγες ώρες και σκέφτομαι απο φέτος να ασχοληθώ μόνο με ιδιαίτερα μαθήματα. Μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος πως μπορώ να κάνω μαθήματα και να κόβω αποδείξεις χωρίς να γραφτώ σε ΟΑΕΕ. {Διάβασα λίγο για την απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης ΑΕΠ, μήπως όμως κάποιος συνάδελφος δουλεύει έτσι και μπορεί να με ενημερώσει}. Με αυτό τον τρόπο πρέπει να βγάλω και άδεια οικοδιδασκαλίας... τα έχω μπερδέψει λίγο....

 
Επίσης ισχύει οτι μπορώ να δουλεύω μόνος σε δικό μου χώρο, σαν να έχω δικό μου φροντιστήριο, με μαθητολόγια με αποδείξεις.κτλ και να πληρώνω μόνος μου το ικα σε κάποιον που έχει φροντιστήριο(και πληρώνει ΟΑΕΕ). Ξέρω οτι παλιότερα γινόταν...

Σας ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:02:30 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 03:05:34 μμ »
Καλησπέρα!

Για ΑΕΔ χρειάζεσαι κάποιον εργοδότη.

Σχετικά με το οικοδιδασκαλείο θα πρέπει να έχεις ΟΑΕΕ, εκτός αν έχεις από κάπου αλλού ικα. Στην περίπτωση που έχεις ικα και συμπληρώνεις τα απαιτούμενα ένσημα δεν θα πληρώνεις οαεε για κάποια χρόνια (νομίζω 5).


Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 03:25:49 μμ »
Αν δουλευει καποιος με εργοσημο φετος ας μας ενημερωσει τι ισχυει!

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 10:26:10 μμ »
bania σε ευχαριστώ πολύ.

Αυτό που μου γράφεις για εργοδότη σημαίνει οτι κάποιος θα με έχει ασφαλισμένο στο ικα (θα του πληρώνω εγώ τις εισφορές) και μπορώ να κόβω αποδείξεις στο όνομά μου. Μετά με την εφορία τι γίνεται... επίσης μέχρι τι ποσό μπορώ να κόβω αποδείξεις..

Αυτό που γράφεις για το οικοδιδασκαλείο (το οποίο πλέον, έπαψε να ιφίσταται) είναι αυτό που ξέρω οτι γινόταν παλιότερα...πληρώνω το ικα μου, σε αυτόν που με ασφαλίζει (ο οποίος έχει φροντιστήριο) και γλυτώνω ΟΑΕΕ... και έχω κατά κάποιο τρόπο έχω το ''δικό μου φροντιστήριο'', καλά το κατάλαβα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:02:30 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 10:50:22 μμ »
ΑΕΔ (αποδειξη επαγγελματικης δαπανης) σημαινει οτι προσφερεις υπηρεσιες σε καποιον και σου "κοβει" αυτος αυτη την αποδειξη κ οχι εσυ. δεν εχει ενσημα. και εχει και καποιες προυποθεσεις πχ. να μην προσφερεις υπηρεσιες ανω των 5000ε ετησιως κτλπ.
η εφορια νομιζω κραταει ηδη το 20%. εσυ θα παρεις στα χερια σου τα καθαρα αλλα τελος παντων δεν σε αφορα. αυτο "παιζει" πολυ σε συμβασεις εργου.

το οικοδιδασκαλειο γιατι επαψε να υφισταται? ισως δεν γνωριζω κατι... το οικοδιδασκαλειο ειναι αυτο που λεει, ιδιαιτερα στο σπιτι σου. εχει και αυτο περιορισμους στους ποσους μαθητες πρεπει να εχεις και κατι αλλα που δεν τα εχω ψαξει καλα. ασφαλιση οαεε και μονο και αν εχεις πληρη απασχοληση (δλδ.25 ενσημα το μηνα στο ικα) τοτε μπορεις να παρεις απαλλαγη απο τις εισφορες του οαεε για οσους μηνες εισαι ασφαλισμενος στο ικα.
 
οι επιλογες ουσιαστικα για τα ιδιαιτερα ειναι μονο οαεε και εργοσημο. διαφορετικα βρισκεις καποιον, πληρωνεις για 25 ενσημα το μηνα καθε μηνα και παιρνεις απαλλαγη απο τον οαεε. πραγμα που δεν ξερω ποσο ευκολα γινεται και καπου διαβαζα οτι θελουν να το καταργησουν...μην σε παρω και στο λαιμο μου βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 11:41:56 μμ »
Αν είναι να πληρώνεις εσύ τα ένσημά σου σε κάποιον γιατί να μη πληρώνεις τον ΟΑΕΕ να μην έχεις και καμμία υποχρέωση σε κανέναν? 25 ένσημα στο ΙΚΑ μπορεί και να είναι παραπάνω λεφτά από την μηνιαία εισφορά στον ΟαΕΕ

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 02:26:35 πμ »
ΑΕΔ (αποδειξη επαγγελματικης δαπανης) σημαινει οτι προσφερεις υπηρεσιες σε καποιον και σου "κοβει" αυτος αυτη την αποδειξη κ οχι εσυ. δεν εχει ενσημα. και εχει και καποιες προυποθεσεις πχ. να μην προσφερεις υπηρεσιες ανω των 5000ε ετησιως κτλπ.
η εφορια νομιζω κραταει ηδη το 20%. εσυ θα παρεις στα χερια σου τα καθαρα αλλα τελος παντων δεν σε αφορα. αυτο "παιζει" πολυ σε συμβασεις εργου.

το οικοδιδασκαλειο γιατι επαψε να υφισταται? ισως δεν γνωριζω κατι... το οικοδιδασκαλειο ειναι αυτο που λεει, ιδιαιτερα στο σπιτι σου. εχει και αυτο περιορισμους στους ποσους μαθητες πρεπει να εχεις και κατι αλλα που δεν τα εχω ψαξει καλα. ασφαλιση οαεε και μονο και αν εχεις πληρη απασχοληση (δλδ.25 ενσημα το μηνα στο ικα) τοτε μπορεις να παρεις απαλλαγη απο τις εισφορες του οαεε για οσους μηνες εισαι ασφαλισμενος στο ικα.
 
οι επιλογες ουσιαστικα για τα ιδιαιτερα ειναι μονο οαεε και εργοσημο. διαφορετικα βρισκεις καποιον, πληρωνεις για 25 ενσημα το μηνα καθε μηνα και παιρνεις απαλλαγη απο τον οαεε. πραγμα που δεν ξερω ποσο ευκολα γινεται και καπου διαβαζα οτι θελουν να το καταργησουν...μην σε παρω και στο λαιμο μου βεβαια.
το καλύτερο είναι η ασφάλιση στον οαεε, γιατί εκπίπτει όλο το ποσό στη δήλωση κι έχεις πλήρη ασφάλεια. Αν βρεις κάποιον να σε "προσλάβει εικονικά", αυτό σημαίνει ότι πρώτον, θα του πληρώνεις το ικα και δεύτερον, ύποτίθεται ότι θα λαμβάνεις, έστω τον κατώτατο μισθό, άρα θα φορολογηθείς για εισοδήματα, που δεν εισέπραξες.

για το εργόσημο, δε γνωρίζω κάτι, θα ήθελα να μάθω όμως.

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 10:38:34 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Το σκέφτηκα για ΟΑΕΕ, όμως είναι αρκετά τα χρήματα...(εισφορές+ενοίκιο+ρεύμα+τηλ+κοιν/στα+θέρμανση=πολλά για ένα μόνο άτομο).

Οι εισφορές για 25 ένσημα το μήνα σε ικα, σε τι ποσό αντιστοιχούν; Για ΟΑΕΕ είναι 240 το μήνα, νομίζω ''χωρίς να είμαι σίγουρος οτι το ικα είναι λιγότερο''...

Alex1977, o κατώτατος μισθός για την φορολόγηση σε τι ποσό αντιστοιχεί; (τουλάχιστον να δώ αν θα παίρνω έστω αυτά τα χρήματα απο μαθήματα)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 01:53:22 πμ »

Τα ποσοστά κράτησης του ΙΚΑ είναι 43,96% (16,50% για τον εργαζόμενο και 27,46% για τον εργοδότη).
Ο βασικός μισθός για πλήρη απασχόληση είναι γύρω στα 600 € οπότε περίπου υπολόγισε γύρω στα 165 €.

Όσον αφορά τη φορολογία, τα εισοδήματα για τους ελεύθερους επαγγελματίες φορολογούνται από το πρώτο ευρώ με 26%.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 02:31:30 πμ »
Αν καταλαβα καλα για ΟΑΕΕ πληρωνουμε φορολογια 26% για τα εισοδηματα μας απο το πρωτο ευρω και 240 το μηνα εισφορες βρεξει χιονισει;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 10:18:51 πμ »
Είναι μεν 26% για τα κέρδη και όχι για τα έσοδα (αφαιρείτε από τα έσοδα τις εισφορές υπέρ ΟΑΕΕ καθώς και όλα τα έξοδα για τα οποία θα "κόψετε" τιμολόγιο: κινητό, φωτοτυπίες, βιβλία, αναλώσιμα κλπ) αλλλά ας μην ξεχνάμε και το τέλος επιτηδεύματος.
Και όλα αυτά είναι εντελώς στον "αέρα", μπορεί αύριο να αυξηθούν ή να μειωθούν (λέμε τώρα) ακόμα και αναδρομικά.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 01:17:46 μμ »

Έτσι είναι. Οι τελευταίες φορολογικές αλλαγές που ισχύουν (και) για τα εισοδήματα του 2013, ανακοινώθηκαν πριν από λίγες ημέρες!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:40:33 μμ »
Είναι μεν 26% για τα κέρδη και όχι για τα έσοδα (αφαιρείτε από τα έσοδα τις εισφορές υπέρ ΟΑΕΕ καθώς και όλα τα έξοδα για τα οποία θα "κόψετε" τιμολόγιο: κινητό, φωτοτυπίες, βιβλία, αναλώσιμα κλπ) αλλλά ας μην ξεχνάμε και το τέλος επιτηδεύματος.
Και όλα αυτά είναι εντελώς στον "αέρα", μπορεί αύριο να αυξηθούν ή να μειωθούν (λέμε τώρα) ακόμα και αναδρομικά.

Θα μας δωσεις ενα παραδειγμα με νουμερα να το καταλαβω καλυτερα; Ειμαι λιγο ασχετη μ αυτα! Το τελος επιτηδευματος το πληρωνουμε ολοι; Και σε τι ποσο ανερχεται;

Αποσυνδεδεμένος lunaK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και παροχή αποδείξεων
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 01:05:38 μμ »
Καλησπέρα σας!Επαναφέρω το θέμα με την ελπίδα αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να με κατατοπίσει!Δουλευα σε φροντιστήριο ,όμως λογω ασχημων συνθηκών αποφάσισα να παραιτηθω και να στραφω στα ιδιαίτερα!Ωστόσο με ενδιαφέρει το γεγονός να ασκήσω το επάγγελμα νόμιμα!Πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό;Διαβασα για εργοσημα,μπλοκάκι απόδειξης παροχων αλλα και παράλληλη ασφάλιση στο ικα,όμως οι απαντήσεις είναι παλαιοτερων ετών!Τι είναι περισσότερο συμφέρον κατά την γνώμη σας;
Θα ήμουν υπόχρεη σε όποιον γνωρίζει,να με κατατοπίσει
Ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.